zamknij

Wiadomości

Nie ma chętnych na konserwatora zabytków? Jego obowiązki przejął Wydział Architektury

Bartłomiej Furmanowicz 2022-06-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybnik w dalszym ciągu nie ma miejskiego konserwatora zabytków. Dotychczas ogłoszono tylko jeden nabór, który nie przyniósł rezultatu. Teraz dowiadujemy się, że jego biuro zostało przeniesione do Wydziału Architektury, który ma zająć się obowiązkami konserwatora.

Reklama

Raz jeszcze wracamy do tego tematu, bo pojawił się nowy wątek. Przypomnijmy, w lutym tego roku opisywaliśmy dość nieoczekiwany ruch prezydenta Rybnika. Postanowił zwolnić z pracy wieloletnią Miejską Konserwator Zabytków – Aleksandrę Frydrychowicz. W rozmowie z nami nie kryła zaskoczenia, ale i rozżalenia – tym bardziej że pozostało jej już parę lat do osiągnięcia wieku emerytalnego »Prezydent Rybnika zwolnił z pracy miejską konserwator zabytków. Miała 5 lat do emerytury«

Do tej pory magistrat ogłosił tylko jeden konkurs na konserwatora zabytków. Zgłosiła się jedna osoba i nie posiadała wymaganego stażu pracy. To się działo w marcu. Od tego czasu magistrat nie organizował kolejnych naborów.

Temat ucichł aż do początku czerwca, kiedy to prezydent Piotr Kuczera wydał zarządzenie „w sprawie realizacji zadań Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków”. Jak dowiadujemy się z treści tego dokumentu, zadania z zakresu działania miejskiego konserwatora zostały przeniesione do Wydziału Architektury.

Naczelnik Wydziału Architektury zobowiązany jest do wyznaczenia pracownika lub pracowników podległego Wydziału do realizacji zadań, o których mowa w §1 – czytamy w zarządzeniu.

Czy to oznacza, że miasto zrezygnowało z osoby tytułującej się „Miejski Konserwator Zabytków”? Anna Kolenda z biura prasowego UM w Rybniku wyjaśnia, że zarządzenie prezydenta ma charakter czasowy.

Realizacja zadań z zakresu Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków przez Wydział Architektury będzie trwała do czasu objęcia funkcji przez nowego Miejskiego Konserwatora Zabytków – dodaje.

Jak na razie nie ma takiej osoby na horyzoncie, a nasza rozmówczyni nie precyzuje, kiedy zostanie ogłoszony kolejny nabór.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~skuty 2022-06-20
  13:43:20

  53 2

  Zaoferujcie potencjalnym kandydatom odpowiednie wynagrodzenie to chętni się znajdą.

  Jak nie można znaleźć pracownika to powód jest zazwyczaj ten sam, czyli właśnie marna płaca.

 • ~etet 2022-06-20
  14:45:25

  44 1

  No niestety. Za lekko powyżej najniższej krajowej będzie ciężko. Zwłaszcza kiedy pracy jest dla 2 lub 3 osób.

 • ~Kurt_Wallander 2022-06-20
  15:41:27

  49 7

  Gołębie spod UM mówią, że teraz czeka się, aż żona naczelnika architektury skończy podyplomówkę i może wtedy uda się obsadzić to stanowisko. Nie ma chętnych, taaa jasne - samorządność nam się zdegenerowała i przekształciła w spółdzielnię pracy. Podstawa działania samorządów to zapewnienie swojej grupie zatrudnienia w dobrych punktach.

 • ~Werka z Rybnika 2022-06-20
  16:43:35

  29 9

  Ktoś straszne głupoty wygaduje, bo jeśli konserwator jest pod wydziałem architektury, to żona nie może pracować pod mężem. Po prostu w tym urzędzie nikt nie chce pracować i to za najniższą krajową. Zero socjala, kiepska atmosfera, informatycznie "sto lot za murzinami", a urzędem trzęsie prawie 70-letnia sekretarz miasta.

 • ~rzyt 2022-06-20
  17:23:10

  24 5

  ~Werka, jak już wybiorą konserwatora zabytków to nie będzie "pod architekturą". Teraz to jest rozwiązanie tymczasowe. Ciekawe, czy odpowiedzialność na takim stanowisku będzie na poziomie prezesów Hossy, TBS-u, autobusów?

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-06-20
  21:08:19

  22 5

  A ja się pytam, po co miejski konserwator zabytków w Rybniku na pełnym etacie ? Przecież to taki sam absurd jak tzw "miejskie muzeum" z pełnoetatowym dyrektorem.

 • ~Humble 2022-06-20
  22:39:19

  27 2

  Prezydent musi zrozumieć, że dopóki urzędem będą kierować emeryci tacy jak Daniela Lampert, wieloletnia przyjaciółka Adama Fudalego, to mało kto będzie chciał tam pracować. To jest urząd bardzo nieprzyjazny pracownikom.

 • ~Lokalny 2022-06-21
  08:28:18

  12 4

  Za rok dowiemy się jakie zabytki nie są zabytkami i magicznie można je wyburzyć. Tu niby Rybnik miastem muzeum, a konserwatora zabytków nie ma. Może prezydent niech nim zostanie, w końcu jest historykiem.

 • ~Kurt_Wallander 2022-06-21
  10:44:18

  5 0

  @ Lokalny, nie żebym się czepiał czy coś ale cały wydział architektury jak i była miejska konserwator zabytków wiecznie szukali i szukają dziury w całym. Czasem mam wrażenie, że ci pierwsi nawet porządnie dokumentacji nie czytają i zwyczajnie się czepiają. Ta druga to samo - czepia się detali ale np. zapytana o parę rzeczy, udawała że o niczym nie wie i jak chcę, to sam mogę lecieć do PINB. Źdźbło w moim oku widziała ale belki w swoim już nie, badum tss.

 • ~Kurt_Wallander 2022-06-21
  10:51:33

  7 1

  @ ~Werka z Rybnika: głupoty czy nie ale Ty chyba nie czytałaś za dokładnie tekstu prawda? Wydział Architektury sprawuje TYMCZASOWO:

  "Realizacja zadań z zakresu Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków przez Wydział Architektury będzie trwała do czasu objęcia funkcji przez nowego Miejskiego Konserwatora Zabytków"

  Zgłosić może by się i zgłosił ale z rozmów z ludźmi w branży, kiedy ktoś słyszy "budować się w Rybniku" od razu krzywo się uśmiecha i mówi "powodzenia i współczuję". Była pani konserwator miała opinię trochę toksycznej a swoje obowiązki wykonywała w sposób skrajnie drobiazgowy, co powoduje blokadę działania zarówno wewnątrz spółek UM jak i na zewnątrz, z inwestorami.

  Co by ie powiedzieć i nikomu nie ująć ale jednak była miejska konserwator jak i sam wydział architektury wiele krwi ludziom napsuli.

 • ~Arteks 2022-06-21
  11:18:01

  2 11

  @Kurt - czasami muszą napsuć. Konserwator powinien być wymagający, a nie miękki. W końcu dba o spuściznę historyczną bogatego w obiekty przedwojenne miasta i spoczywa na nim spora odpowiedzialność. Natomiast Wydział Architektury powinien mieć swoje priorytety. Każdy musi być załatwiony ale z pewnością ktoś kto chce wybudować osiedle szeregowców jest ważniejszy od Janusza który chce wybudować jeden dom. A inwestor który chce wybudować duże osiedle czy zakład jest ważniejszy od tamtych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 528