zamknij

Wiadomości

Nie kompostujesz odpadów? Miasto da ci pojemnik

2020-04-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jeszcze jeden temat dotyczący gospodarki odpadami. Radni pochylą się też w czwartek nad jeszcze jednym rozwiązaniem. Miasto chce wyposażyć każdą nieruchomość (nie mającą kompostownika) w pojemnik na bioodpady.

Reklama

W celu zmniejszenia kosztów za gospodarowanie odpadami – w szczególności za gospodarowanie bioodpadami miasto proponuje - przykładem innych Miast i Gmin - wprowadzić limit odbioru bioodpadów sprzed nieruchomości.

- Proponujemy przy każdym odbiorze bioodpadów – aby odbierać bioodpady maksymalnie z 2 pojemników. Przy czym Miasto, w ramach ponoszonych opłat, planuje wyposażyć każdą nieruchomość zamieszkałą w jeden pojemnik na bioodpady. Drugi pojemnik może, w zależności od potrzeb, zakupić sobie właściciel nieruchomości – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

To rozwiązanie dotyczy jednak – co podkreśla nasza rozmówczyni - tych nieruchomości, na których nie ma kompostowników.

Jak dodaje Agnieszka Skupień, odbieranie bioodpadów w systemie pojemnikowym powinno ograniczyć koszty przetwarzania tych odpadów (tzw. rozworkowywanie), zmniejszyć uciążliwość zapachową w obrębie instalacji, gdzie odpady są poddawane przetwarzaniu, jak również ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów – worków, w których mieszkańcy obecnie gromadzą bioodpady.

Co ciekawe, pomysł zakupienia przez miasto pojemników na odpady zielone nie jest nowy. Przypomnijmy, że we wrześniu 2019 roku radni PiS – Mirela Szutka i Karol Szymura proponowali magistratowi takie rozwiązanie.

- Śmieci mogą być tańsze dla mieszkańców pomimo podwyżek, a jednocześnie miasto może w sposób ekologiczny i ekonomiczny organizować zbiórkę oraz składowanie śmieci. Proponujemy by, zamiast wsadzać odpady zielone do worków, gdzie wszystko się kisiło – wyrzucać je do kubłów – mówił wtedy Karol Szymura.

>>Kubeł na odpady zielone zlikwiduje fetor w Rybniku?<<

Wracając do aktualnego projektu uchwały, zakłada on, że odbiór bioodpadów wyłącznie z pojemników nastąpi od stycznia 2021 r., z uwagi na konieczność zorganizowania przetargu i wyposażenie nieruchomości w pojemniki.

- Zauważyć należy, że w uchwale w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Rybnika znajdują się zapisy dotyczące wymagań w zakresie kompostowania bioodpadów, czego do tej pory również nie było. Ponadto w uchwale w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zaproponowano zmianę częstotliwości odbierania bioodpadów oraz niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Odpady te planujemy odbierać ze stałą, przez cały rok, częstotliwością mianowicie co 2 tygodnie – dodaje na koniec Agnieszka Skupień.

Co sądzicie o tym pomyśle?

Oceń publikację: + 1 + 86 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~konwaliowa 2020-04-20 15:07:16

  Mam 3 osoby w domu.
  -Albo zaoszczędzę 2 zł od osoby co daje 72zł rocznie i mam kisić bio odpadki sama w kompostniku.
  -Albo nic nie zaoszczędzę, ale miasto da mi kosz (na allegro koszt kosza 80zł) i będzie zabierało moje odpadki bio.

  Mam wrażenie, że nie opłaca mi się kompostować.

  49 18
 • ~pprywatne 2020-04-20 15:33:38

  Czyli reszta do pieca albo na ognisko?

  35 14
 • ~pprywatne 2020-04-20 15:34:13

  2 złote, kpiny se z ludzi robicie!!!

  51 9
 • ~rzyt 2020-04-20 15:40:50

  Nie ma logiki w tych "usprawnieniach", a w sezonie koszenia i tak będzie więcej niż przysługujący limit. Zamiast smrodku na stacji przetwarzania będzie na całym mieście; nikt nie trzyma się harmonogramu wywozu. Dane z Janiego. Wywożenie obecnie odbywa się na monit.
  Jest problem z odbiorem makulatury z opakowań /firmy/, folia i plastik /wieszaki ubraniowe/.
  Nie wygląda to ciekawie, a wszystkiego nie da się zwalić na koronawirusa.

  Do redakcji:
  Czytałem wywiad z kimś ze stacji segregacji; dawajcie tego gościa, bo mówił bardzo mądre rzeczy, a przede wszystkim słuchajcie go. Argument dotyczący opakowań po ketchupie i ich problemach z przetwarzaniem trafił do mnie w 100 %.

  36 2
 • ~ 2020-04-20 15:53:49

  wspomniany wywiad jest w ostatniej (chyba) Gazecie Rybnickiej

  8 0
 • ~ 2020-04-20 16:12:11

  Wprowadzić opłatę 500 zł /miesiąc za odbiór popiołu z kopciuchów.Kasę częściowo przeznaczyć na premie dla panów którzy ten syf wywożą.

 • ~Karolina# 2020-04-20 18:32:28

  Bardzo dobry pomysł, bo mniej przez komin wyjdzie, wystarczy przejechać się, i popatrzeć na kominy. Szkoda tylko, że firmy wybierają rękami te odpady, i ile da sięgnąć, tyle z kosza wyciągnie. Pojemniki do połowy opróżnione

  8 17
 • ~moratorek 2020-04-20 18:40:11

  Proponuję takie samo rozwiązanie dla odbioru popiołu. Dodatkowo powinna temu towarzyszyć wyższa opłata za tę czynność lub obniżenie kwoty za odbiór odpadów dla pozostałych.

  19 41
 • ~77Monia 2020-04-20 19:22:25

  Śmieci należy oddawać do sklepów, mają przecież obowiązek przyjmowania opakowań.

  16 4
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-20 19:31:12

  Jakie odpady bio? Niedaleko mnie na osiedlu ludzie wyrzucają bio za okno na trawnik...

  24 3
 • ~rzepka89 2020-04-20 19:53:35

  Miasto podobno "zaciska pasa" bo brakuje środków na inwestycje (przy okazji napatoczyła się pandemia) a władze miasta chcą rozdać kubły za darmo mieszkańcom?
  Czyżby nasi włodarze chcieli wspomóc znajomego przedsiębiorce, któremu interes nie idzie?

  31 10
 • ~przyjazn 2020-04-21 09:45:00

  Drodzy państwo radni, ale limit 2 kubłów na posesję? Chyba prędzej na osobę. Czy pomyśleliście jeśli w domu jest kilka osób, albo dwie rodziny? A co z trawą, gałązkami (na wiosnę trzeba poprzycinać w ogrodzie), liście na jesień... I co to jest 2 złote na osobę, dajcie więcej jeśli już mamy mieć kompostownik zamiast worków lub kubłów. Aha, proszę nie zapomnieć, aby w lecie te kubły czyścić (własna woda i zebranie nieczystości a nie wylanie do rowu albo pod krzaczek który pielęgnuję), no i w zimie jak przymarznie... Już lepszy byłby limit worków sensownie wyliczony per osoby+powierzchnia działki, przecież jak będę kosił trawę to szybko zapcham i tak duży już kompostownik... A kto mi przyjedzie odebrać ziemię? Ja już nie mam gdzie jej wysypywać! Jak zwykle przerzucanie kasy i roboty z państwa na gminy, z gminy na mieszkańców. Nie, nie jestem przeciwny kompostownikom, ale wszystko trzeba zrobić z głową i tak aby ludzie byli na plus zmian a przynajmniej widzieli ich sens.

  21 5
 • ~jose_23 2020-04-21 10:59:54

  ludzie ogarnicie się, pod moim blokiem są dwa śmietniki na bio i ZAWSZE są w nich jakieś zwykłe śmieci, worki, bułki, papierki.... Zaraz obok są śmietniki na plastic, papier i komunalne....

  12 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3656