zamknij

Wiadomości

„Newsweek” zarzuca europosłowi nepotyzm. Bolesław Piecha zaprzecza

2017-03-29, Autor: Wacław Wrana

W poniedziałek tygodnik Newsweek w poniedziałek opublikował artykuł, w którym zarzuca eurodeputowanemu Bolesławowi Piesze nepotyzm. Europoseł rozważa wytoczenie gazecie procesu sądowego. - W ścisłym sensie nie jest to nepotyzm, ale na pewno „kolesiostwo” - stwierdza Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego.

Reklama

„Newsweek” szczegółowo opisuje relacje rodzinne i towarzyskie, które łączą Bolesława Piechę z osobami zatrudnianymi w jego biurach poselskich. Chodzi m.in. o zatrudnienie narzeczonej syna, a następnie jego teściowej. Tygodnik wytyka również europosłowi, że zatrudnienie w jego biurach znajdują znajomi i rodzina asystentów – m.in. Katarzyny DutkiewiczŁukasza Dwornika (radny Rady Miasta Rybnika). Wątpliwości budzi też niejasny zakres obowiązków zatrudnianych osób oraz fakt, że swoją pracę na rzecz europosła łączą z innymi obowiązkami zawodowymi.

Bolesław Piecha, jak i wspomniani Katarzyna Dutkiewicz i Łukasz Dwornik w rozmowie z nami nie chcieli się odnieść do zarzutów gazety. Odsyłają do wydanego przez europosła oświadczenia, w którym ten wszystkiemu zaprzecza:

„W nawiązaniu do artykułu autorstwa Pana Michała Krzymowskiego zamieszczonego w tygodniku Newsweek (nr 14/2017) i zatytułowanego „Nepotyzm europosła Piechy. Biuro rodzinne”, niniejszym oświadczam, że z żadną z osób zatrudnionych przeze mnie w ramach Biura Poselskiego nie łączy mnie stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa.”

O ocenę przedstawionych w artykule relacji między europosłem Piechą a zatrudnianymi przez niego osobami poprosiliśmy Grzegorza Makowskiego z Fundacji Batorego, dyrektora programu Odpowiedzialne Państwo, którego celem jest zwiększenie przejrzystości i rzetelności w życiu publicznym.

- Jeśli to, o czym pisze „Newsweek” jest prawdą, to nie wygląda to dobrze. W ścisłym sensie nie jest to nepotyzm, ale na pewno „kolesiostwo”. Częściowo jest to pewnie wina unijnych rozwiązań, które dopuszczają takie praktyki, co nie zwalnia polityków z przyzwoitości. Tymczasem, najwyraźniej niektórzy skwapliwie korzystają z tych dziur lekką ręką wydając pieniądze podatników na etaty dla znajomych. Mogę się zgodzić eurodeputowanym Piechą, że czasem zamiast urządzać konkurs lepiej zatrudnić kogoś z polecenia, czy nawet z rodziny, jeśli prawo na to pozwala. Ale pod warunkiem, że taka osoba ma odpowiednie kompetencje. W opisanych przypadkach z tymi kompetencjami było raczej słabo – komentuje Grzegorz Makowski.

Przebywający obecnie w Brukseli Bolesław Piecha rozważa wytoczenie „Newsweekowi” procesu sądowego. - Decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjąłem. Kwerenda i potrzebne ku temu materiały mamy zebrane – powiedział eurodeputowany.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2017-03-29
  19:43:00

  Po 8 latach postu nagle żyją wszyscy na koszt podatnika. Jak nie 500+ to niszczenie wojska jak nie rozbita limuzyna to pod smoleńskim pomnikiem chłosta. Miliony dla ofiar katastrofy a przepraszam, kto kazał im tam lecieć za pieniądze podatnika? Jak rządziła wtedy inna ekipa.
  Jaro każdemu coś da, tylko kto to później spłaci? A no tak Ci umysłowo bogaci, bo ci od łopaty już mają spakowane torby na wyspy, gdzie mile widziane są socjal pomysły.

 • ~Lateks 2017-03-29
  20:17:15

  19 2

  Heh przynajmniej imiona się zgadzają nie tak jak na wp pl

 • ~Lateks 2017-03-29
  20:19:34

  35 25

  Misiu ty masz problemy z pamięcią?
  Twój ulubiony Rysiu działa inaczej?

 • ~Grzes 2017-03-29
  20:27:57

  98 17

  "Europoseł rozważa wytoczenie gazecie procesu sądowego. " Bardzo niestanowczo to brzmi. Albo Newsweek pisze nieprawdę i Piecha powinien stanowczo zaprzeczyć i jeszcze bardziej stanowczo zapowiedzieć proces albo to prawda i wtedy pozostaje zapaść się pod ziemię i honorowo zrzec mandatu europosła. Wiem, wiem to Polska a nie cywilizowany zachodni kraj i w/g wprowadzonych przez PiS standardów osią sporu będzie czy to co piszą dziennikarze to już nepotyzm czy tylko kolesiostwo . Dobra zmian, nie ma co...

 • ~ 2017-03-29
  20:31:13

  33 43

  Rysiu był na Maderze w co mu serdecznie wierze, ze nie dostał biletu na San Ecobar, ale co ma powiedzieć PiSior co każdego wieczoru sączy browar?
  Pamięć mam bardzo dobra, stąd dziwie się, że zwolennicy dobrej zmiany nie wsiedli jeszcze do pociągu dobrobytu w rodzime strony(Wschodni brzeg Wisły).
  Sezon narciarski sie skończył to może tanie loty bedą od PD?
  Albo biskup zawiezie na roverze? Land roverze? Bo pewnie Lateksik w Boga wierze co?

 • ~Grzes 2017-03-29
  20:38:35

  Panowie, ilekroć pojawia się uzasadniona krytyka kolesiostwa i nepotyzmu w wykonaniu polityków PiS to głównym argumentem obrońców obecnej ekipy jest twierdzenie, że za PO było gorzej albo że u innych jest źle. Tylko, że PiS wygrał wybory bo ludzie uwierzyli w obietnice PiS, że jeśli wygrają wybory to wszystko się zmieni na o wiele lepsze i teraz już będą super standardy. Zmieniło się na o wiele gorzej, na łamanie standardów i sprowadzanie nas do poziomu dna a obrońcy krzyczą, że za PO było gorzej. Takiego skoku na stołki,stanowiska i państwowe pieniądze nie było nawet za Bieruta.

 • ~waldus 2017-03-29
  21:21:45

  67 13

  a co tam ... nic nowego. bylo sld bylo to samo. za aferzystow z po podobnie. przyjdzie jakis maderzanin czy inny lewak bedzie dokladnie podobie. po prostu jak to jeden uczciwie chlapnal "polski nie ma, zostala sprzedana" trzeba czekac az ten system demokratyczny rabnie na p.sk. i trzeba miec nadzieje ze urodzi sie lider ktory zmieni ten system, czesc postawi pod sciana, wzmocni wojsko, zmusi agentow zeby pracowali dla polski. wtedy bedzie lepiej. inaczej dalej polacy beda wydlubywac kit z okien, a wladza bedzie jedzcze bardziej arogancka. probowac wybrac wolnosciowcow albo w ogole nie chodzic na wybory, wtedy to bagno zawali sie szybciej.

 • ~twojstary 2017-03-29
  22:16:30

  Piecha to typowy, wręcz "wzorowy" polityk. Karierowicz, zaliczył wszystkie możliwe parlamenty, żyje jak pączek w maśle, poucza co jest dobre, a co złe samemu mając swoje za uszami i na dodatek daje posadki znajomkom. I tutaj nie mają znaczenia barwy polityczne, bo to się zdarza wszystkim, ale tzw. dobra zmiana zapowiadała walkę z układami, a jaka jest rzeczywistość na przykładzie Piechy widać doskonale.

 • ~terrorist 2017-03-30
  10:36:13

  24 3

  Bolki już tak mają.

 • ~flanger 2017-03-30
  11:37:01

  14 8

  Newsweek i Fundacja Batorego to śmiech na sali + pan Piecha to już chichot

 • ~ 2017-03-30
  11:58:33

  13 42

  Newsweek i Fundacja Batorego i wszystko jasne , lemingi się nudzą i znowu szukają afery .

 • ~peha 2017-03-30
  12:28:43

  58 8

  Piecha ma to w genach, jak nie aborcje to lobbing a teraz nepotyzm. Ponura postać, wstyd dla Rybnika, no ale to PIS i co się dziwić.

 • ~Manipura 2017-03-30
  13:07:55

  60 5

  Pan Piecha zrobi wszystko by utrzymać się przy korycie. Nazywany jest również Rybnickim Królem Aborcji, bo ma ich na swoim koncie sporo, do czego z resztą sam się przyznał. teraz jest zagorzałym przeciwnikiem. Nie popieram ani PO ani PIS, ale jak ktoś słusznie zauważył ludzie wybrali PIS by żyło się lepiej, bo mieli dość polityki kolesiostwa, a teraz okazuje się, że zamienił stryjek siekierkę na kijek. Ksiądz Rydzyk dostaje pieniądze z naszych podatków na termy i uczelnię, a moje dzieci w Rybniku zatruwane są smogiem, bo na to pieniędzy nie ma. Ten kraj to jedno wielkie bagno i proszę darujcie sobie uwagi, że jak mi się nie podoba to mam wypier..., bo słyszałam to już milion razy. Jednak chyba płacąc podatki i żyjąc uczciwie mam prawo oczekiwać trochę przyzwoitości, prawda?

 • ~Tomek_81 2017-03-30
  17:38:02

  30 2

  W 2011 poseł ( chyba 4 raz) po dwóch tatach w 2013 przesiadka na fotel senatora, żeby po kilku miesiącach w 2014 przesiąść się na fotel europosła. Ta zabawa skutkowała kolejnymi wyborami uzupełniającymi do senatu na koszt podatnika. Klasyk powiedział ze ciemny lud i tak wszytko kupi i tu niestety pierwszy raz w życiu muszę się z nim zgodzić. I tak od lat ludek idzie skreślić pierwszego

 • ~ 2017-03-31
  08:19:32

  22 1

  Rybnicki elektorat lubi glosowac na takich Piechow,Kluzik-Roztkowskich Janikow itp

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2757