zamknij

Biznes

Nasz podregion wciąż atrakcyjny

2010-01-07, Autor: pw

Podobnie jak w 2008 roku, podregion rybnicki zajął 2 miejsce w rankingu badającym atrakcyjność inwestycyjną polskich regionów i podregionów, przeprowadzonym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Reklama

Celem rankingu jest określenie atrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych regionów Polski. Klasyfikacja tworzona jest na podstawie takich kryteriów jak: koszty pracy, dostępność transportowa, jakość i dostępność kadr, chłonność rynku zbytu, poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej i społecznej oraz poziom gospodarczego rozwoju i bezpieczeństwa powszechnego.

Już drugi rok z rzędu podregion rybnicki uplasował się na 2 miejscu w kategorii "Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności przemysłowej". Zdaniem ekspertów Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, podregion rybnicki zasługuje na tak wysoką notę, ponieważ wyróżnia się długimi tradycjami przemysłowymi, dobrze rozwiniętym sektorem przedsiębiorstw produkcyjnych, specjalistycznym rynkiem pracy oraz dobrą dostępnością transportową.


Oprócz podregionu rybnickiego nagrodzono również podregion katowicki, który zajął 1 miejsce. Tuż za podregionem rybnickim znalazły się podregiony: łódzki, poznański, bydgosko - toruński, wałbrzyski, wrocławski i krakowski.


Liderem atrakcyjności w całym rankingu od wielu lat pozostaje województwo śląskie, które jest doceniane m.in. za dobrze rozwinięty sektor przedsiębiorstw produkcyjnych, specjalistyczny rynek pracy oraz dobrą dostępnością transportową.


Cały ranking Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową można znaleźć tutaj.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~qwerty 2010-01-08
  13:19:06

  0 0

  Ciekawe tylko dlaczego, skoro na papierze jestesmy tak atrakcyjni, to nie przeklada sie to na przemyslowe inwestycje w miescie/regionie? Strefa ekonomiczna zarosnieta chwastami, wszystkie szumne inwestycje to handel a nie przemysl. Biernosc lub nieudolnosc sternikow miasta/regionu?

 • ~VEN 2010-01-08
  14:29:13

  0 0

  Pewnie ten cały konkurs polega mniej więcej na tym, na czym polegał ten który przyznał Zakładowi Wodociągów w Rybniku nagrodę Fair Play (zgłosić się, zapłacić i dostać "nagrodę"). Bo inaczej to zupełnie nie rozumiem ten decyzji. Jakie w Rybniku są zakłady produkcyjne? Upadająca Ryfama? No chyba, że zadecydowały "długie tradycje przemysłowe"...

 • ~tropiciel_debili 2010-01-08
  15:46:53

  0 0

  Upadajaca Ryfama? VEN ty chyba upadles na glowe.

 • ~qwerty 2010-01-08
  15:50:41

  0 0

  wlasnie w tym se, ze nie. brane pod uwage byly wszystkie regiony kraju a Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową jest pozarzadowa organizacja non-profit. Ranking ocenia istniejacego w regionie przemyslu, tylko potencjalna atrakcyjnosc inwestycyjna. Z drugiej strony niestety stosowane metody nie sa precyzyjne. podregiony sa na tyle duze, ze jeden ''bardzo dobry teren inwestycyjny'' moze statystycznie podciagnac w gore wiele innych, tych malo atrakcyjnych. Tak czy siak zakladajac, ze rybnicki region jest tu ocieniony w miare obiektywnie, ten ranking dowodzi slabiutkiej aktywnosci naszych sternikow w pozyskiwaniu inwestycji przemyslowych (podkreslam INWESTYCJI PRZEMYSLOWYCH, czyli nie malych rzemieslniczych firemek produkcyjnych i nie firm handlowych), bo jak wiadomo Rybnik stoi tylko inwestycjami w obiekty handlowe, a w przemysl i produkcje na duza skale to tu konkretnie nie zainwestowano od dawna.

 • ~jamaju 2010-01-08
  18:17:28

  0 0

  Ale to nie jest ocena atrakcyjności Rybnika tylko PODREGIONU RYBNICKIEGO, a to zasadnicza różnica. Jeżeli chodzi o atrakcyjność dla działalności przemysłowej, to wydaje mi się że podregion ciągną głównie Żory, bo tam aktywność w SSE jest nieporównywalnie większa niż w Rybniku. Pod względem atrakcyjności dla usług oraz dla nowych technologii to już niestety w podregionie jest gorzej.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.