zamknij

Wiadomości

Na upale w maseczkach. Mieszane uczucia rybniczan w "czerwonej strefie"

2020-08-08, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Gorąc, upał, skwar za oknem. Temperatura przekracza już 30 stopni Celsjusza. Tymczasem rybniczanie muszą chodzić w maseczkach ochronnych. To jedno z obostrzeń, które obowiązuje od dzisiaj w czerwonej strefie. Co na ten temat sądzą mieszkańcy? Zapytaliśmy się ich.

Reklama

Mało kto chyba przypuszczał, że raz jeszcze będziemy musieli zakładać maseczki ochronne na twarz i nosić je w każdym miejscu. Tak się jednak stało. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie wprowadzające w Rybniku „czerwoną strefę”. Jak tłumaczy rząd – to reakcja na wzrost zakażeń koronawirusem w naszym mieście.

Czerwona strefa oznacza powrót do niektórych obostrzeń jak na przykład noszenie właśnie maseczek w miejscach publicznych. Być może nie byłoby to aż tak uciążliwe, gdyby nie fakt, że dzisiaj jest bardzo gorąco. Żar lejący się z nieba będzie nam towarzyszył jeszcze przynajmniej jutro.

Jak się czują mieszkańcy Rybnika w „czerwonej strefie”?

- Jest fatalnie. Jest za ciepło, by chodzić w tych niewygodnych maskach. Człowiek się w nich dusi. Naszym zdaniem wprowadzenie obostrzeń w Rybniku nie było konieczne – słyszymy od pani Aldony i Krystyny.

Na rynku spotykamy pana Janusza. Zwraca uwagę, jaki absurd pociągnęła ze sobą decyzja rządu.

- W Rybniku muszę mieć maseczkę założoną. Mogę pojechać zaraz do powiatu rybnickiego i ją zdjąć. Obostrzenia nie mają najmniejszego sensu, zostały wprowadzone chyba tylko po to, żeby pokazać, że rząd coś robi. Nie przełoży się to na nasze zdrowie – tłumaczy.

Urszula, Magda, Wojtuś i Marysia przyjechali do Rybnika z powiatu wodzisławskiego. Liczyli, że w naszym mieście będzie można się ochłodzić.

- Tymczasem jest duszno, wszędzie beton, a fontanny nie działają. To nie ten Rybnik, co zawsze. Jeszcze gorzej, że trzeba nosić maskę. Obostrzenia nie mają sensu, bo jedni je przestrzegają, a drudzy nie – słyszymy.

Z jednej strony mieszkańcy narzekają na maseczki, które są uciążliwe podczas upału. Z drugiej – rozumieją sytuację.

- Trzeba niestety to przeżyć. To niestety konsekwencje zaniedbań i wcześniejszych zachowań. Będzie jeszcze gorzej. Noszenie maseczek jest bardzo ciężkie, ale trzeba się z tym pogodzić. Podobno człowiek do wszystkiego może się przyzwyczaić. Zdrowie jest najważniejsze, lepsza maseczka niż leżenie w szpitalu pod respiratorem – słyszymy od Anity i Leszka.

 

- Ludzie nie zdają sobie sprawy, jakim dramatem dla rodziny i znajomych jest zarażenie COViD-em. Mieliśmy przykład sąsiadki z Rybnika, która była na kwarantannie. Jej mąż złapał wirusa. To się odbija i zostaje w ludzkiej psychice – dodają państwo.

Podobnego zdania jest Kasia i Magda.

- Taka jest sytuacja i nic z tym nie zrobimy. Musimy przetrwać. Obostrzenia są jednak potrzebne, za dużo mamy zachorowań i musimy z tym walczyć. Obawiamy się, że to się szybko nie skończy, ponieważ ludzie nie zwracają, a choroba się przenosi – mówią panie.

Z kolei Patrycja i Justyna zwracają uwagę na inną rzecz.

- Uważamy, że powrót obostrzeń to przesada. To niesprawiedliwe, że cały hejt spada na górników. Gdyby przebadano osoby spod Warszawy, to byłby taki sam efekt, jak na Śląsku. Mamy nadzieję, że szybko ograniczenia zostaną u nas zniesione. Kiedy wrócimy do normalności? Chyba wtedy, jak wszyscy przejdziemy koronawirusa – zauważają dziewczyny.

A jak Wy uważacie? Czy czerwona strefa to przesada? A może sami sobie jesteśmy winni?

Oceń publikację: + 1 + 83 - 1 - 139

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~anettk 2020-08-08
  13:56:11

  Oczywiście,że zrobienie z Rybnika i wszystkich powiatów gdzie obowiązuje "Czerowna strefa" to patologiczna zagrywka,która nie ma najmniejszego sensu.Na Mazowszu,Małopolsce,Wielkopolsce też było po 30 przypadków,a teraz mają po 130 więc jak są wzrosty zachorowań to również powinni być objęci "czerwoną stefą".Poza tym skoro mieszkańcy mogą poruszać się nie tylko po całej Polsce ale i świecie,to jak dla mnie np.Rybnik jest teraz miastem z którego robi się "kozła ofiarnego" !

 • ~obserwator00 2020-08-08
  14:08:38

  Patrycjo i Justyno;
  Dlaczego niesprawiedliwe? Gdzie jest największe ognisko zakażeń na Śląsku? W sklepie Pani Basi czy na kopalniach, które jechały non stop a jak już przestały to pracownicy mieli 100% płatne postojowe? Gdzie ta niesprawiedliwość? Mieli mieć 180% płacone żeby było sprawiedliwe? Wszyscy się zgadzali na różne ograniczenia byleby tylko zachować pracę ale ryle zostali niesprawiedliwie potraktowani 100% płatnym postojowym gdzie reszta społeczeństwa miała 80% albo wypowiedzenia. Skandal i niesprawiedliwość!!!

 • ~Marcin Kuczera 2020-08-08
  14:20:40

  71 48

  odmawiać OKUPANTOWI, chyba że powie "proszę". Ale na to ich nie stać, dlatego są właśnie OKUPANTEM.

 • ~basia80 2020-08-08
  14:25:17

  Co trzeba mieć w głowie aby chodzić ze szmatą na twarzy i jeszcze być z tego zadowolonym.

 • ~Andrewikos Cojg 2020-08-08
  14:38:14

  Maseczki chronią przed wirusami tak samo jak majtki i spodnie chronią przed smrodem, jak ktoś pierdnie. Z tą różnicą, że jak ludzie łażą cały dzień w maskach to w organizmie gromadzi się dwutlenek węgla, co w dłuższej perspektywie szkodzi na serce i płuca.

 • ~ 2020-08-08
  14:45:16

  Noszenie maseczki gdy w promieniu 10m nie ma drugiego czlowieka jest paranoja. A w upal jest dodatkowo mordercze

 • ~polk 2020-08-08
  14:45:29

  Obserwator00 a skąd Ty wiesz,że tam jest największe ognisko zakażeń? Bo robią tam testy!!!
  Jakby w sklepie Pani Basi zrobili takie same testy i w każdym innym miejscu to by wyszło, że wszędzie jest tak samo jak na kopalniach.
  Robił Ci ktoś test? Skąd wiesz, że nie masz wirusa?

 • ~ 2020-08-08
  14:48:41

  Patrycja i Justyna - a dlaczego niby niesprawiedliwe jest, ze caly hejt spada na tych, ktorzy sa winni? Moze mam sie cieszyc, ze po raz kolejny cierpie przez gornikow i kopalnie? Jestescie niezorientowane, czy glupie, bo nie wiem

 • ~ 2020-08-08
  15:07:01

  6 35

  Polk, nieprawda.

 • ~obserwator00 2020-08-08
  15:19:01

  33 94

  ~polk
  Bo w sklepie Pani Basi nie pracuje 3000 ludzi, którzy mają ze sobą kontakt non stop. Kolejny obrońca branży? Ile już jest potwierdzonych przypadków u was? Jak gdzieś indziej zrobią testy na taką skalę to nawet w przypadku pierwszego pacjenta zarażonego to pewnie od górnika/ryla złapał. Nie robiłem bo mi tego nie funduje Skarb Państwa jak pewnej grupie społecznej

 • ~ 2020-08-08
  15:41:00

  By tak kazali kondona na łeb naciągnąć to nie wątpię żeby się wielu takich chętnych znalazło

 • ~polk 2020-08-08
  15:48:24

  156 8

  Obserwator00 daleko mi do obrońcy branży, ale potrafię wyciągać wnioski z tego co widzę.
  Czy nie dziwi Cię, że Ci wszyscy zarażeni chodzili do kina, sklepu, fryzjera, basen czy marketu a tam jakoś nie ma zarażeń.
  Pytanie: czy to wirus wybiera tylko górników? Dlaczego takich testów nie robi się w marketach skoro wiadomo,że ci zarażeni tam kupowali?
  Sam twierdzisz, że testu nie miałeś, więc może też się zaraziłeś i teraz zarazasz innych?
  Powtarzam: zróbcie wszystkim w Polsce takie testy jak górnikom, więc wtedy będzie wiadomo jaka skala jest zachorowań.
  Robienie testów tylko w jednym miejscu jest tak samo obiektywne, jak ankieta pod kościołem z pytaniem czy chodzisz do kościoła.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-08
  15:52:47

  Sprawiedliwe za to jest, ze gornicy jako jedyni mieli placone 100% podtojowego :)))


  Sprawiedliwe to jest, ze gornicy sa utrzymywani z naszych podatkow :)))

  Sprawiedliwe to jest, ze mamy drozszy wegiel od gazu w Polsce :)))

  Sprawiedliwe to jest, ze gornik z podatkow Polakow ma:

  - 13
  - 14
  - 15
  - deputaty weglowe
  - wczasy pod grusza
  - kartki na zarcie
  - pierdylion dodatkow do wynagrodzenia

  :)))

  To jest sprawiedliwosc u gornika :)))

  PGG powinna zmienic nazwe na:

  “Solidarnosc i Sprawiedliwosc - Fundusz Zarzadzania Podatkami Polakow”.

 • ~Kwinto 2020-08-08
  16:13:58

  Cały czas byłem i jestem za tym aby nosić maski w sklepach, transporcie publicznym czy zatłoczonych miejscach, ale z tym noszeniem cały czas to chyba kogoś pogięło.
  Może niech Morawiecki sobie pochodzi w upale w masce to odechce się mu bredzić głupoty o zakończeniu pandemii tak jak to miało miejsce w lipcu. Nie mam zamiaru jeździć w maseczce na rowerze przy 30 stopniach, bzdurne jest też siedzenie na basenie w masce.
  Zobaczcie jakich durni wybraliście do rządzenia Polską
  -przed wyborami po trupach do celu nie ma się już czego bać
  -po wyborach czerwone strefy, maski i za chwilę zamykanie ludzi w domach
  Gdzie sens gdzie logika wszystkich działań od marca??

 • ~czlowiek_w_masce 2020-08-08
  17:22:24

  37 67

  "Obostrzenia nie mają sensu, bo jedni je przestrzegają, a drudzy nie – słyszymy." - porażająca logika. Może właśnie dlatego, że jedni przestrzegają a inni nie, trzeba wprowadzać kolejne obostrzenia. Bo jak na ulicach nie trzeba to potem przychodzi taka łajza do sklepu "ja tylko na chwilkę a maski akurat zapomniałem". Wszędzie i bez wyjątki a za brak takie kary żeby się nie opłaciło. Jak nie do rozsądku to do portfela.

 • ~obserwator00 2020-08-08
  17:49:18

  46 68

  ~polk
  Wiesz co mnie dziwi? Że 3/4 niedomytych oczu łazi po każdym markecie bez maseczek wiedząc, że to roznoszą i jeszcze pyskuje jak się zwróci mu uwagę! To, że oni bezobjawowo przejdą chorobę bo mają po 35/40 lat i emeryturkę za pasem nie znaczy, że nie mają brać odpowiedzialności za swoje zachowanie. A, że pracują w największym ognisku zakażeń to powinni być odpowiedzialni, tylko to za duże oczekiwania w stosunku do ryla... Najlepiej na wakacje nad morze jechać na postojowym bez wyników badań

 • ~obserwator00 2020-08-08
  17:52:05

  25 54

  CD-
  W sklepach/marketach/knajpach itp się stosuje środki ochrony - maseczki, dezynfekcja rąk a u ryli co? Tylko od środka pod bramą? To nie działa..

 • ~rkraj 2020-08-08
  18:39:52

  57 26

  Norwegowie rodzą się bez mała z nartami na Nogach ! Czekamy na doniesienia że urodził się Pierwszy POLAK w Maseczce !
  Popieram głos ~basia80:
  "Co trzeba mieć w głowie aby chodzić ze szmatą na twarzy i jeszcze być z tego zadowolonym"
  Wszystkich odsyłam do linku :
  https://youtu.be/tsf1HL4deH4
  Dość ROBIENIA z NAS TATA WARIATA !

 • ~Onyx01 2020-08-08
  18:57:12

  3 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Jan R. 2020-08-08
  19:37:54

  13 6

  Kwinto, super-post gratuuulaaaacjeee!

 • ~Przyjaciel4567 2020-08-08
  19:39:22

  20 0

  tak jak ze smogiem Rybniczanin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~askup 2020-08-08
  19:52:24

  63 16

  Czekamy jeszcze na opaski identyfikacyjne albo najlepiej wytatuowany numer od razu żeby łatwiej nas było rozpoznać ze jesteśmy ze "strefy"

 • ~tf2 2020-08-08
  20:15:14

  14 23

  Najważniejsze czy piwsko można żłopać w zagrodach piwnych bez ograniczeń i bez maseczki?

 • ~deuter 2020-08-08
  20:18:38

  68 24

  "Noszenie maseczek jest bardzo ciężkie, ale trzeba się z tym pogodzić. Podobno człowiek do wszystkiego może się przyzwyczaić. " Tak oczywiści za chwilę wymyślą że chodzenie na kolanach najlepiej chroni prze wirusem i będziecie śmigać... Głupota ludzka zaczyna mnie przerażać!

 • ~toomann 2020-08-08
  20:30:56

  60 15

  1. Maska tak chroni przed wirusem jak siatka ogrodzeniowa przed komarami.
  2. Dlaczego w mediach nie cytuje się ;ekarzy specjalistów negujących stan pandemii?
  3. Dlaczego cicho o pozwach lekarzy włoskich ws nakazu używania respiratorów? (wykazują, że respiratory powodują uszkodzenia pęcherzyków płucnych powodujące krwotoki wewnętrzne, a w konsekwencji zgony - oczywiście w statystykach wpisanie jako COVIDowe)

 • ~Sinner 2020-08-08
  21:08:19

  77 13

  Maska w taki skwar? Ktoś chyba ma nie po kolei w głowie. Poczytajcie o konsekwencjach zasłaniania dróg oddechowych w taki upał.

 • ~brandonn 2020-08-08
  21:58:06

  24 58

  Macie racje, nie noście maseczek w tym Rybniku, nie przestrzegajcie obostrzeń itak na świecie żyje za dużo ludzi

 • ~Agata Pawtel 2020-08-09
  09:07:50

  25 3

  Jadąc na rowerze po ulicy 20km/h i więcej jakie, stwarzam zagrożenie?! Kto mnie zarazi w tym czasie.A pan na moto rowerze nie musi mieć maski.

 • ~zolwik 2020-08-09
  09:28:51

  18 4

  To jest projekt rozporządzenia w statusie otwarty. Rozporządzenie jest nie podpisane i nie opublikowane, więc nie obowiązuje żadna czerwona strefa...

 • ~Onyx01 2020-08-09
  11:37:24

  20 4

  Noszenie maseczek nic nie daje. Tylko ten naród daje się ... bez mydła. Ostatnio jechałem w pociągu. Wszyscy w maseczkach. Dzieciak pił jakiegoś energy drinka. Odbiło mu się w maseczce i ja będąc w maseczce to poczułem. Więc jaka one mają wartość ochronna? Żadną

 • ~ 2020-08-09
  15:59:36

  20 1

  Mam pytanie: jesli praca nauczyciela bez jakiegokolwiek zabezieczenia z okolo 150-180 osobami bez maseczek dziennie w malym pomieszczeniu jest ok, to dlaczego nadal nie dzialaja urzedy, przychodnie, po co oslony z pleksiglasu w sklepach, po co nakaz maseczek?

 • ~Alicja Potuszyńska 2020-08-09
  16:33:23

  2 4

  .

 • ~ 2020-08-09
  18:41:45

  22 5

  Maseczki nie chronią przed wirusami!!! Wręcz szkodzą. Jeśli ludzie się nie sprzeciwią, czeka nas wielka fala zachorowań na choroby płuc!!! Po kilku godzinach oddychania w upale w wilgotnej masce tworzą się bakterie, które sami sobie zaaplikujecie. Grzybica płuc gwarantowana!!!
  Rząd chce nas w ten sposób doprowadzić do chorób. Myślę, że za dużo jest ludzi zdrowych w Rybniku.
  Niżej podaję link, gdzie zebrano informacje lekarzy specjalistów nt. tej "pandemii" czytajcie uważnie i wyciągnijcie wnioski
  http://cioz-dobrostan.pl/lekarze-o-covid19/

 • ~Arteks 2020-08-11
  21:09:09

  4 2

  Niedawno wróciłem z roweru. Oczywiście ostentacyjnie ignorując bezsensowną czerwoną strefę i maseczki. Spotkałem patrol Policji i Straży Miejskiej. Nawet nie upomnieli... Maseczki są czymś zrozumiałyn w obiektach zamkniętych gdzie przebywa się określony czas. Ale nikt mnie nie zmusi do chodzenia w maseczkach w upale na powietrzu. I jestem przekonany, że policjanci zdają sobie sprawę z głupoty i absurdu naszego GIS i MZ i karać nikogo nie będzie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 363