zamknij

Ekologia

Na Śląsku powstaje antysmogowa koalicja

2015-07-01, Autor: 
Problem niskiej emisji staje się jednym z głównych tematów publicznego dyskursu na Śląsku. O moralnym wymiarze ekologicznych zachowań mówił ostatnio arcybiskup Wiktor Skworc podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar. Z kolei prezes Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Andrzej Pilot zapowiada stworzenie antysmogowej koalicji. To gremium mają firmować znane i poważane osobistości z różnych dziedzin życia społecznego.

Reklama

Andrzej Pilot - prezes WFOŚiGW w rozmowie z Rybnik.com.pl zwraca uwagę, że kluczowe w walce z niską emisją są 3 elementy: wprowadzenie odpowiedniego standardu kotłów w gospodarstwach domowych, jakość paliwa spalanego w piecach centralnego ogrzewania oraz kontrola jakości opału stosowanego przez mieszkańców naszego regionu. - Wydaje mi się, że możliwe w naszych warunkach jest wdrożenie modelu niemieckiego, w którym to kominiarz sprawdza faktury za zakupione paliwa – mówi Andrzej Pilot.

Prezes Pilot zwraca uwagę, że problem niskiej emisji staje się jednym z głównych tematów publicznego dyskursu na Śląsku. Szerokim echem odbiła się ostatnio homilia metropolity katowickiego, arcybiskupa Wiktora Skworca, który mówił o moralnym wymiarze ekologicznych zachowań podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium w Piekarach.

 

Andrzej Pilot problemem niskiej jakości powietrza na Śląsku zamierza zainteresować autorytety i zbudować antysmogową koalicję. - Do tego gremium chciałbtm zaprosić osobistości ze środowisk samorządowych, naukowych i medycznych. Nie chcę na razie mówić o nazwiskach, ale będą to znamienite nazwiska naszefgo regionu – zapowiada nasz rozmówca.

 

Więcej w najnowszym wydaniu Eko Serwisu Rybnik.com.pl:

 

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
  • ~minowa 2015-07-02
    06:18:31

    72 1

    Proponuję, aby ta koalicja zajęła się najpierw wymuszeniem budowy sieci gazociągowej do każdego domu i znaczącego obniżenia cen gazu i energii elektrycznej. Spółki energetyczne i PGNiG nie muszą mieć po KILKA MILIARDÓW ZŁ zysku rocznie a ich prezesi milionowych zarobków.

  • ~sk1113 2015-07-02
    06:55:58

    0 1

    Popieram kolege cyt "wprowadzenie odpowiedniego standardu kotłów w gospodarstwach domowych, jakość paliwa spalanego w piecach centralnego ogrzewania oraz kontrola jakości opału stosowanego przez mieszkańców naszego regionu".... im w rządzie i temu chłopu coś się pop......o. Jaka jakość jak węgiel ukraiński, ruski, albo chiński siarki ogromne ilości, jak KW pod egidą PSL-u miesza węgle różne i sprzedaje jak "czarne złoto".

  • ~imrahil 2015-07-02
    07:35:19

    1 21

    odpowiednie paliwo i kocioł w starych domach (przy okazji modernizacji kotłowni). brak komina w nowych domach (ewentualnie gaz) - zapisane w planie zagospodarowania. tylko taki sposób może być skuteczny.

  • ~Gryjta 2015-07-02
    07:51:52

    14 1

    no i "koniecznie" wszelkie samochody tylko na wodę....

  • ~imrahil 2015-07-02
    08:04:06

    1 5

    samochody w Polsce mają niewielki udział w zanieczyszczeniu powietrza.

  • ~exx 2015-07-02
    09:49:42

    1 2

    Trzeba NAUCZYĆ ludzi palić w kotlach(szczególnie smieciuchy),niestety wielu jest odpornych na wiedzę.Wprowadzić zakaz palenia latem oraz zakaz palenia mulem i flotem.To moim zdaniem podstawa.Chociaż jak widze że ryle zamieniają swój deputat węgla na muł to jestem za wczesną aborcją.

  • ~Teddy 2015-07-02
    09:50:27

    27 0

    Przede wszystkim trzeba powstrzymać manię wycinania drzew w miastach to i smogu, pyłu i kurzu będzie mniej, a potem dać ludziom możliwość przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej w rozsądnych cenach. W betonowych pustyniach nie ma co pochłonąć i przefiltrować zanieczyszczeń. Potem można się bawić w koalicje i niepotrzebne wywalanie kasy na wynagrodzenia dla specjalistów, którzy, niczego nowego nie odkryją. Jak w mieście było pełno drzew to jakoś smogu nie było.

  • ~waldus 2015-07-02
    11:33:56

    28 1

    jak ludzie zaczna zarabiac 5000ktys do lapy to nie bedzie im sie chcialo codzic do piwnicy.alboak gaz bedzie 50% tanszy. przeciez mamy chyba najdrozszy gaz w europie i duzo drozy niz amerykance. . coz jak znam zycie to nic sie nie zmieni przez nastepne 10lat. w tym czasie czesc ludzi pojdzie do ziemi z powodu smogu.

  • ~Tom_maroko 2015-07-02
    12:11:24

    16 0

    Do postulatów dodałbym podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej wszystkich bloków, w których obecnie pali się w kaflokach.

  • ~niuti 2015-07-02
    13:12:33

    18 0

    mam nadzieję, że pierwsze co będzie to budynki komunalne zostaną podłączone do CO lub przejdą na gaz. Niech miasto pokaże, że walczy ze smogiem a nie tylko tworzy koalicje i inne uje wianki a wymaga od przeciętnego Kowalskiego. Więcej nakazów, zakazów w tym kraju niż swobód obywatela.

  • ~Gryjta 2015-07-02
    13:18:55

    13 1

    "Środki transportu, a głównie pojazdy samochodowe, stanowią jedno z najważniejszych źródeł zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Udział gazów odlotowych silników spalinowych w całkowitej ilości zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego może osiągać obecnie 70% i więcej. Dane statystyczne wskazują, że wnoszą one do atmosfery więcej zanieczyszczeń niż przemysł i energetyka razem wzięte. Szczególnie duży udział spalin samochodowych w ogólnym bilansie zanieczyszczeń obserwuje się w powietrzu wielkich aglomeracji miejskich, ośrodków przemysłowych i w pobliżu ruchliwych arterii komunikacyjnych. Szkodliwość emitowanych przez środki transportu zanieczyszczeń stała się bardziej oczywista, gdy stwierdzono, że są one substratami smogu fotochemicznego..."....koalicjanci już pozamykali ileś tam kopalń i zakładów...a sprowadza się zasiarczone dziadostwo z zagranicy, bo tanie!!!???

  • ~imrahil 2015-07-02
    14:16:40

    1 0

    "że wnoszą one do atmosfery więcej zanieczyszczeń niż przemysł i energetyka razem wzięte". w Polsce? poza tym to i tak mniej niż przydomowe kotłownie, które w Polsce głównie odpowiadają za smog. w Niemczech zamknięcie centrów miast dla starych samochodów skutkowało zmniejszeniem zanieczyszczenia o 4%, ale tam właśnie głównie samochody są odpowiedzialne za zanieczyszczenie (Niemcy samych tylko nowych samochodów kupują rocznie 3 razy tyle co Polacy w sumie nowych i używanych).

  • ~imrahil 2015-07-02
    14:20:09

    3 0

    "W Europie Zachodniej największe stężenia szeregu zanieczyszczeń powietrza, takich jak tlenki azotu, formaldehyd, WWA, a zwłaszcza benzo(a)piren (substancja rakotwórcza), generuje niska emisja z ruchu drogowego. W Polsce obserwujemy zjawisko szybkiego wzrostu udziału tzw. emisji komunikacyjnej w zanieczyszczeniu powietrza miast, ale największy udział ma emisja komunalna, co stanowi naszą krajową, egzotyczną w skali Europy, specyfikę – twierdzi dr hab. J.S. Pastuszka. – Podczas okresów wysokich stężeń w niektórych polskich miastach stężenia pyłu tzw. inhalabilnego PM10 przekraczają standardy UE pięć do ośmiu razy, a stężenia benzo(a)piranu aż 100-200 razy"

  • ~___ 2015-07-02
    16:16:08

    6 0

    dużo piszecie o zanieczyszczeniach powodowanych przez samochody, a np w Gdyni (mieście, które było pominięte w super rankingu o którym pisał portal kilka dni prędzej, a w którym mieszkańcy rzeczywiście są zadowoleni z postępowania lokalnej władzy ) kupa autobusów miejskich jeździ ma metanie, a nie oleju napędowym powodującym emisję m.in szkodliwych tlenków azotu(rozwiązania takie można spotkać też np w krajach postradzieckich),a u nas, w rejonie górniczym, metan traktowany jest często jak odpad emitowany do atmosfery, wiem, że zaraz podniosą się głosy, że nie ma infrastruktury, że dla kilku autobusów, ale co szkodzi by wymóc na przewoźnikach miejskich używanie takich autobusów, powstanie stacji tankowania CNG na pewno uruchomiłoby rynek takich samochodów, co prawda mają one mniejsze zasięgi, np dla przedsiębiorców jeżdżących głównie na krótkich trasach odpowiedni argument ekonomiczny w postaci niższych kosztów eksploatacji samochodów na pewno zachęciłby do takich proekologicznych działań

  • ~exx 2015-07-02
    17:50:57

    3 0

    ~Gryjta- "Środki transportu, a głównie pojazdy samochodowe, stanowią jedno z najważniejszych źródeł zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego"
    Piszesz nieprawdę ,wg.badań to domki są zródłem najwiekszego syfu.Dlaczego latem zanieczyszczenie powietrza spada? Polowa aut stoi w garażu ? Myśleć !
    I chodzi mi o śląsk a nie o bogate metropolie zachodu gdzie faktycznie jedyny dym to z rury wydechowej.Oni palą gazem albo nie mają zimy ,więc nie rownaj nas z np.Berlinem czy Rzymem.

  • ~Gryjta 2015-07-02
    20:10:37

    2 1

    exx zauważyłeś cudzysłów? Ja to cytowałam...no bo linka wstawić mi (niektórym jakoś tak) NIE WOLNO-przecież to najgorsze przestępstwo na www.rybnik.com.pl

  • ~andrzej35 2015-07-03
    10:47:04

    5 0

    Co z tego ze u nas daje się dofinansowanie do np. pieca ekologicznego, czy solarów czy jak tam zwał, powiedzmy 1000 zł jak , firma , która zajmuje się sprzedażą tudzież montażem tychże zawyża swoje ceny o tyleż.

  • ~andrzej35 2015-07-03
    10:55:24

    6 1

    W 2010 roku sam zmieniłem piec węglowy na kocioł gazowy, poszedłem do urzędu z całą wymaganą dokumentacją, pani urzędniczka zbyła mnie mówiąc że ona nie ma nawet prawa jej przyjąć, to jak jest z tym dofinansowaniem?

  • ~ 2015-07-03
    11:19:44

    0 0

    Jeżeli z pierwszym postulatem można się połowicznie zgodzić to z następnymi już wogóle. Co mi da że ludzi będą kontrolować że kupują legalny węgiel jak będzie wyglądać ich spalanie jak w "piecyku" po lewej stronie: https://www.youtube.com/watch?v=mttzqLWD90M
    Spalamy tutaj groszek z chwałowic kupiony prosto z kopalni - ten sam i ta sama ilość w obu piecykach. I co wy na to ???

  • ~ 2015-07-03
    12:51:01

    5 1

    CHcąc podłączyć się do sieci gazowej najlepiej mieć całą ulicę chętnych, jeśli jest poniżej połowy nie podłączą bo za mało, a prawda jest taka że technicznie nie dają rady bo mają za małe ciśnienie na sieci, (jedynie dla dewelopera który wybuduje 4 mieszkania nie ma problemu podłączyć-wniosek ?) gdzie sp. gazowa lokuje pieniądze z zysku, zamiast modernizować i iść do przodu to się cofniemy, miasto powinno bardziej się przyjrzeć ich polityce jeśli tak bardzo chce walczyć ze smogiem, póki co w odpowiedzi dorzucę ze 2 łopaty czarnego złota więcej. Nie to nie ! Jeszcze zapytam, jeśli jesteś takim ekologiem i walczysz ze smogiem i wypowiadasz się na temat efektywnego spalania węgla, to dlaczego jeździsz dieslem i trujesz, nie stać cię na benzynę albo LPG? Nie gryzie cię sumienie

  • ~ 2015-07-03
    14:30:12

    0 2

    Jeżdżę dieslem owszem ale z FAPem a jeżdżę nim bo robię 40 tyś km na rok zatem chyba zakończmy tą dyskusję. Poza tym myślę że smród z diesli osobowych to kropla w morzu jeżeli chodzi o niską emisję. Zastanówcie się lepiej dlaczego w dalszym ciągu nikt nie mówi o źle spalanym węglu (nawet tym najdroższym i najlepszym)

  • ~GieKSa2 2015-07-04
    07:23:08

    3 1

    a bo " smród z diesli osobowych" zakłóca dobremu spalaniu węgla...nawet tego najtańszego- skoro polski musi być najdroższy

  • ~endrjus 2015-07-07
    22:58:00

    8 1

    powstała nowo koalicja - ciekawe wiela kasy biere prezes tej nowej koalicji z funduszu na ekologia ,nowo koalicja a smród jak był tak bydzie dalij.

  • ~1floyd 2015-07-08
    20:08:13

    3 1

    Dużo się pisze o zanieczyszczeniach które do atmosfery odprowadzają samochody. A co z samolotami?. Kiedyś czytałem artykuł w którym przedstawiono dane, że średni odrzutowy samolot pasażerski w ciągu 1 godz. lotu wprowadza tyle szkodliwych gazów, ile 4 tys. samochodów. A o tym cisza. I nikt w lotnictwie o filtrach FAP czy DPF nie słyszał. Nawet ekolodzy na ten temat dziwnie milczą.

  • ~ 2015-07-14
    10:42:53

    3 0

    Szanowne Gremium znanych osobistości ??
    Najpierw trzeba wiedzieć o co chodzi skąd zanieczyszczenie, wiedzieć jak z tym walczyć a potem tworzyć gremium. Tym postaciom zależy tylko na popularności a połowa z nich sama wywala w powietrze kupę smrodu, zainteresowani walką ze smogiem znajdą szybko odpowiedź w internecie jak nie smrodzić. Szkoda tylko że politycy podchodzą do tematu od złej strony. Budowa ciepłociągów na których eksplotację nie stać przeciętnego Kowalskiego, termomodernizacja budynków bez wymiany starego przewymiarowanego kotła, zgoda i brak kontroli nad instalowanymi źródłami ciepła, brak szkoleń i wpływania na firmy instlatorskie z regionu które pomimo audytów energetycznych zawsze wciskają klientowi kocioł 25 kW gdy wymagany jest max 12kW.To są przyczyny tak tragicznej niskiej emisji.

  • ~borok 2016-10-20
    11:36:50

    0 0

    witam mam tylko jedno pytanie dlaczego ten syf jest w legalnej sprzedazy ? kopalnia i panstwo na tym zarabiaja a od ryja se nieodejma to panstwo jest temu winne nie ludzie zawsze beda palic tym co tansze

  • ~ 2016-10-20
    12:24:13

    0 0

    Borok, sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, dlaczego ten syf jest w sprzedaży: "kopalnia i panstwo na tym zarabiaja a od ryja se nieodejma"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4969