zamknij

Biznes

Na Rymerze biznes kwitnie

2009-03-16, Autor: Wacław Wrana
Kilka lat po wystawieniu pod młotek terenów po kopalni Rymer i Rybnickich Zakładach Naprawczych, miejsce to znów tętni życiem.

Reklama

Kiedy życie kopalni Rymer dobiegało końca, w 2002 roku miasto Rybnik i Rybnicka Spółka Węglowa założyły spółkę - Rybnicką Strefę Aktywności Gospodarczej, która odpowiedzialna była za sprzedaż działek upadłego zakładu. - Wtedy te tereny przedstawiały obraz nędzy rozpaczy. Nikt nie spodziewał się, że za kilka lat życie gospodarcze w tym miejscu powróci i to z jakim wigorem! - wspomina jeden z inwestorów Grzegorz Piechaczek – prezes firmy Remontex.


Krok po kroku, na terenie byłej kopalni lokowały się kolejne firmy, w większości produkcyjne i budowlane.


Co ciekawe, funkcjonujące w strefie podmioty współpracują ze sobą i wspólnie rozwiązują problemy. Jednym z nich jest wydzielenie geodezyjne dróg wewnętrznych na terenie strefy. - Jeśli drogi zostaną wytyczone i utwardzone, ich utrzymanie wraz z oświetleniem przejmie miasto - tłumaczy niedobczycki radny Henryk Ryszka, który od samego początku pomagał zainteresowanym inwestorom dogadać się z miastem.


Prym we „wspólnocie” firm działających na terenach po kopalni Rymer wiodą szefowie Remontexu, Lubaru, Dominatu i Tombudu. Z końcem 2008 roku z inicjatywy prezesa Lubaru - Krzysztofa Mężyka, działające tu firmy zwróciły się do władz Rybnika o nadanie strefie nazwy. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada miasta. W efekcie, wkrótce na ulicach Rybnika pojawią się drogowskazy kierujące do „Strefy Przemysłowej Rybnik – Rymer”.


Sprzedaż działek na po byłej kopalni „Rymer” zakończyła się 2 lata temu. W większości sprzedane są również działki po Rybnickich Zakładach Naprawczych, którymi zarządza syndyk.


Na terenie strefy Strefy Przemysłowej Rybnik – Rymer działa obecnie 15 firm plus 2 w bliskim sąsiedztwie.


Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~ 2009-03-16 12:08:40

  "Dziękuję" za taką strefę! Drogi są zdemolowane przez ciężki sprzęt, który wyjeżdża z Lubaru!
  Przy Remontexie (na skrzyżowaniu, gdzie stoi pomnik na cześć kopalni Rymer) są takie dziury, że trzeba tam jeździć tylko autami terenowymi!! Czy nasza drogówka to widziała?!
  A na koniec, napiszcie proszę ile osób z Niedobczyc, z Rymera pracuje w tych firmach? Okaże się, że większość nie mieszka w Niedobczycach-Rymerze.

  1 0
 • ~lukaszem 2009-03-16 22:01:30

  Dołączam się do Wojtka , jestem tam 2-3 razy w tygodniu i szlak mnie trafia jak mam tam jechać i czuć się jak na torze z przeszkodami..

  0 0
 • ~pegazzo 2009-03-17 10:32:36

  dziury przy pomniku to efekt prac firm budujących kanalizację sanitarną. Sam codziennie tamtędy jeżdżę i wiem jedno - gdyby firmy budujące kanalizację trochę się przykładały do wykończenia swoich prac to i droga w tym i innych miejscach była by normalna.
  Co do ludzi pracujących w firmach zlokalizowanych w tej strefie to nikt nie zabrania mieszkańcom Niedobczyc tam pracować.

  0 0
 • ~werkk 2009-03-17 20:47:27

  Ja bym jednak proponował zrobić zdjęcia z placu po byłych RZN a nie widok z kilku kilometrów wtedy dopiero by było widać jak tam tętni.

  0 0
 • ~maniek96 2009-03-18 00:03:49

  co chcesz jak radni pochodzą z rymera i mają te dziury i resztę naszych "cudnych" dróg w du...e. Chyba mają coś do powiedzenia firmom które robią kanalizację. A zakręt na "karolince" to tragedia, jakieś szmaty wyłażą z pod asfaldu no cuż trzeba ich posłać do okulisty to może to zobaczą, ślepota chorobą naszych radnych.

  0 0
 • ~werkk 2009-03-18 07:16:33

  Takich Radnych wybraliście

  0 0
 • ~Wawelska 2009-03-18 08:17:55

  Radni Niedobczyc, to jakaś kpina........ Który ma coś do powiedzenia? No oprócz mądrzenia się w Domu Kultury i na festynach? Te osoby chyba mieszkają na Marsie, że nie widzą naszych dróg i problemów. Ludzie, ul. Rymera wygląda jak po wojnie na Bałkanach. Muszę teraz wymieniać wachacz, bo nasi radni są ślepi i nie widzą tych dziur. Lepiej siedzieć na ul. Chrobrego 2 i myśleć o niebieskich migdałach. To jakaś kolejna propaganda z tym Rymerem! Tutaj jest pustka nic się nie dzieje.
  Do Werkk - masz rację niech zrobią zdjęcia z innej strony.

  0 0
 • ~HAN 2009-03-18 18:22:43

  Co to za roznica kto pracuje w tych firmach,przeciez nie tylko mieszkancy tej okolicy moga tam pracowac? Chyba mamy wolny rynek

  0 0
 • ~slmen 2009-03-25 10:53:07

  ale tam już nie ma kopalni ani RZNów a ludzie z Rymera chyba na taką robotę czekają, skoro komuś z drugiego końca się opłaca dojeżdżać tam do pracy to dobrze widocznie dobrze płacą, nie płaczcie o swój kawałek ulicy że dziurawy, po zimie wszystkie drogi w mieście się posypały a miasto tylko stawia znaki "uwaga przełomy zimowe" lub "droga uszkodzona" aby nie płacić odszkodowań za uszkodzone zawieszenia i nie tylko w samochodach

  0 0
 • ~wazon 2009-03-30 20:29:26

  ciekawe kto te dziury połoce?

  0 0
 • ~wazon 2009-03-30 20:32:54

  koryto mają bardzo głębokie,trudno bydzie ich od niego cofnąć!!!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 911