zamknij

Wiadomości

Na nasze drogi wyjadą wkrótce „odkurzacze”. Dzisiaj miała miejsce prezentacja nowych autobusów

2014-12-22, Autor: bf
Dzisiaj odbyła się prezentacja 10 nowych autobusów, które zostaną włączone od przyszłego roku do komunikacji miejskiej. Są to mercedesy z silnikiem EURO VI, które żartobliwie nazywa się „odkurzaczami”. Dlaczego? Jakie linie będą obsługiwały?

Reklama

W poniedziałkowe przedpołudnie na dziedziniec Urzędu Miasta Rybnika podjechał nowoczesny autobus marki Mercedes, który wraz z 9 pojazdami tego typu wyjedzie w styczniu 2015 roku na nasze drogi. W spotkaniu wziął udział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wiceprezydent Janusz Koper, a także prezes zarządu EvoBus Antonio Cavotta, dyrektor EvoBus Adam Kępiński oraz przedstawiciele PST Transgór S.A. (Antoni Mainczyk) oraz ZTZ w Rybniku (Kazimierz Berger).

Autobus zabrał uczestników spotkania w wycieczkę po naszym mieście. W tym czasie głos zabrał Antonio Cavotta. - Transgór udowodnił tą inwestycją, że kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo i komfort swoich kierowców oraz pasażerów. Wraz z silnikami EURO VI udało nam się zredukować szkodliwe cząstki, które znajdują się na granicy wykrywalności. Mieszkańcom życzę bezpiecznej i komfortowej jazdy nowymi pojazdami – powiedział prezes EvoBus.

Nowe pojazdy są bowiem na tyle ekologiczne, że zaczęto określać je żartobliwie „odkurzaczami”. – Autobus z EURO VI testowaliśmy w Rybniku przez ponad miesiąc. Doszliśmy do takiego przekonania, że powietrze które zasysa pojazd jest bardziej zanieczyszczone od tych gazów, które wychodzą przez rurę spalinową – śmiał się Antoni Mainczyk, prezes Transgóru.

Autobusy, które wyjadą 2 stycznia na rybnickie drogi mają wbudowane wyświetlacze, tablice informacyjne, 6 kamer monitoringu, klimatyzacje, rampy dla niepełnosprawnych oraz nowe kasowniki na E-karty z ekranem dotykowym. Zarząd Transportu Zbiorowego chce bowiem zaktualizować system elektroniczny. – Dotychczasowy ma już ponad 8 lat i musimy przygotować się do płynnej zmiany tego systemu, stąd nowe kasowniki pod nową E-kartę, której zabezpieczeń nie da się złamać – wyjaśnił Kazimierz Berger, dyrektor ZTZ.

 

Tym samym od nowego roku po naszych drogach będzie poruszało się już łącznie 20 nowych mercedesów z silnikami EURO 6. Każdy z tegorocznych 10 nowych nabytków kosztował ponad milion złotych. – Pojazdy będą jeździły m.in. do Boguszowic, Niedobczyc, Ligoty, pod Elektrownię – wszędzie po trochu. Od stycznia na linii 52 (Rybnik-Żory) mają jeździć też 4 nowe solarisy – zdradził Kazimierz Berger.

 

Na nasze drogi wyjadą wkrótce „odkurzacze” – zobaczcie.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~rybnikus 2014-12-22 14:24:28

  Zaczynają się pierwsze sukcesy rządów Kuczery, aby tak dalej!

  0 64
 • ~truman20 2014-12-22 14:48:36

  A to POLSKICH autobusów nie było?

  47 0
 • ~obserwathor 2014-12-22 15:15:28

  dziwię się, że nikt u nas nie wpadł na to, by wprowadzić miejskie autobusy zasilane metanem, akurat na Śląsku mamy go pod dostatkiem,eksploatacja ich jest tańsza niż pojazdów zasilanych ON (wtedy nawet opłaciłoby się Transgórowi uruchomić własną, pierwszą w regionie stację CNG i jeszcze na niej zarabiać) a produktem spalania metanu jest dwutlenek węgla i woda, bez szkodliwych tlenków azotu

  16 1
 • ~rzyt 2014-12-22 16:29:24

  Może teraz nie będzie już tak śmierdzieć w zimie spalinami we wczesnych godzinach rannych w okolicach bazy Transgóru kiedy kierowcy odpalają te dotychczasowe śmierdziele zwane środkami transportu publicznego, bo nie zasługują na miano autobusu.

  0 17
 • ~wojciechan 2014-12-22 18:16:01

  ~rybnikus: Haha, jaki to sukces Kuczery skoro wyprodukowanie jednego autobusu zajmuje kilka tygodni. Te wozy zostały zamówione w lipcu. ~obserwathor: wbrew pozorom eksploatacja autobusów na CNG może i jest tańsza w kosztach paliwa, ale nieporównywalnie droższa w szybko psujących się częściach i dożywających krótszych przebiegów silnikach. Do tego koszt budowy stacji CNG to ok. 1 do nawet 1,5 mln zł, a więc to gigantyczny nakład.

  9 0
 • ~Arteks 2014-12-22 19:48:17

  @rybnikus - akurat to wielki sukces ostatnich lat, że ZTZ z najgorszych organizatorów komunikacji na Śląsku w latach 90. stał się jednym z najlepszych pod kątem organizacyjnym. Znajomi którzy mieszkają w GOP zwracają uwagę na mądrą politykę związaną z przetargami i różnymi wymogami jakie ma ZTZ, a o jakie nie dba KZK GOP. Natomiast to co powinno być wyzwaniem do nowej ekipy rządzącej miastem to wymiana pokoleniowa kierownictwa ZTZ, które jest już mocno wypalone i zmęczone oraz zwiększenie roli komunikacji publicznej w rozładowywaniu rybnickich korków. Czyli generalnie to czego nie robiła poprzednia ekipa - ualestycznienie taryf, zmiana przebiegu linii autobusowych, zwiększenie częstotliwości kursowania. Wcale nie potrzeba na to większej ilości kasy - tylko lepsze wykorzystanie wozokilometrów które obecnie są marnowane w dużej mierze przez niepotrzebne nikomu kursy do Dworca KM zamiast do prawdziwych generatorów ruchu jakim są zakłady pracy czy markety.

  7 0
 • ~rybnikus 2014-12-22 20:46:06

  ~Arteks to akurat był sarkazm ale niech ci będzie, nie piszę więcej bo znowu wywalą mój komentarz albo zbanuję na tydzień jak przed wyborami bo pisałem prawdę, taka tu jest demokracja!

  0 3
 • ~rzyt 2014-12-23 16:17:34

  W poprzednim poście dostałem tyle minusów, że dochodzę do wniosku iż w Rybniku komunikacja miejska jest obsługiwana przez same nowe i nowoczesne autobusy. Wesołych Świąt tym, którzy tak myślą.

  3 0
 • ~Arteks 2014-12-23 22:54:35

  @rzyt - autobusy komunikacji miejskiej są regularnie wymieniane na nowe i tu mamy konkretny progres. Gorzej z kominami jednorodzinnych kotyków w których pali się mułem i śmieciami - to jest smród i zarazem prawdziwy problem. :(

  0 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4059