zamknij

Wiadomości

Na lodowisku już się nie poślizgamy. Brakuje zadaszenia

2020-02-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ci, którzy nie zdążyli wybrać się na lodowisko w Rybniku już tego nie zrobią. Ślizgawka została przedwcześnie zamknięta z powodu warunków atmosferycznych. MOSiR od lat stara się o zadaszenie, ale bezskutecznie.

Reklama

Parafrazując klasyka – jaka jest pogoda, każdy widzi. Mamy do czynienia raczej z aurą jesienno-wiosenną niż srogą zimą ze śniegiem i mrozem.

Z tego powodu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku musiał przedwcześnie zakończyć sezon na lodowisku.

- W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi i prognozami pogody, które nie sprzyjają sympatykom łyżwiarstwa, sezon na rybnickim lodowisku dobiegł końca – czytamy w komunikacie z 25 lutego.

Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u dodaje, że to było jedyne wyjście w tej sytuacji.

- Prognozy na kolejne dni nie dawały nam gwarancji na to, że uda się utrzymać lodowisko. Z ekonomicznego punktu widzenia było to nieuzasadnione. De facto i tak skończylibyśmy sezon z początkiem marca – mówi.

Przypomnijmy, że ślizgawka przy kąpielisku Ruda została uruchomiona 29 grudnia 2019 roku. Nie oznacza to, że działała każdego dnia. Z powodu niekorzystnych warunków musiała być zamykana:

- od 9 do 14 stycznia;
- 31 stycznia – 6 lutego;
- 11 – 13 lutego;
- 17 – 20 lutego.

Po zsumowaniu wynika, że lodowisko było zamknięte przez pół miesiąca. Tu jak bumerang powróca znów kwestia zadaszenia obiektu, które poprawiłoby komfort amatorów zimowych szaleństw. Piszą o tym zresztą sami internauci. Pod postem MOSiR-u o zamknięciu lodowiska pojawiły się takie komentarze:

- Może dałoby się porównać ilość korzystających, koszty, zarobki... Wiadomo że nie będzie dużych pieniędzy, ale jeśli przynajmniej blisko zwrotu kosztów to chyba warto pomyśleć o hali namiotowej.... A tak to mamy lekko zamrożone jeziorko i kasa leci w powietrze

 

- Jedyne lodowisko na którym się nie da jeździć przy ujemnych temperaturach. Szkoda naszych podatków na coś takiego. Patrząc na klimat bez hali, namiotu to nie ma to sensu.

 

- Namiot, namiot i jeszcze raz namiot ! Zapraszam do Żor zobaczyć jak to powinno wyglądać. Zimy będą coraz cieplejsze bez śniegu więc to jest jedyna atrakcja na okres zimowy dla dzieci i młodzieży...

Rafał Tymusz zdaje sobie sprawę z problemu. Jak przekonuje, od kilku lat stara się zdobyć od miasta pieniądze na zadaszenie.

- Za każdym razem dowiadujemy się, że nie wystarcza środków inwestycyjnych. Tak było i tym razem. Wiemy, jaka jest obecna sytuacja ekonomiczna miasta. Będziemy nadal próbowali zdobyć środki na ten cel. Wszyscy mamy świadomość, że dzięki zadaszeniu działanie tego lodowiska wydłuży się – tłumaczy dyrektor MOSiR-u.

Jak szacuje nasz rozmówca, budowa zadaszenia nad lodowiskiem to koszt od pół miliona do 700 tys. złotych.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~majster86 2020-02-27
  12:23:06

  45 7

  Ale że jak w Żorach jest zadaszone lodowisko? to w tych Żorach o których niejaki arteks pisze że tam nic nie ma? Ptaki latają do góry nogami bo nie ma na co sr...ć? A w takiej metropolii Rybnickiej ( jak twierdzi naczelny komentator )się nie da?

  Swoją drogą lepiej żeby dali sobie siana z utrzymaniem takiego lodowiska już lepiej by było gdyby miasto zapewniło specjalny autobus za symboliczne pieniądze z pod Rudy na lodowisko do Pszowa ( tam i z powrotem) może wyjdzie taniej niż utrzymanie takiego bubla.

 • ~lok 2020-02-27
  15:04:19

  10 6

  klimat już chyba nie pozwoli na otwarte lodowiska raczej na całoroczne kopanie w nogę czy rower (no ale smog nie daje za wygraną) a czy zadaszać ma sens? wątpię by było to ekonomicznie zasadne

 • ~Arteks 2020-02-27
  19:30:38

  3 13

  @majster86 - może tobie to imponuje. Dla większości rybniczan byłyby to źle wydane pieniądze. Albo robić coś porządnie czyli wybudować kryte profesjonalne lodowisko - albo dać sobie spokój czy to ze zwykłą czy też zadaszoną ślizgawką. Tak jak pisze @lok - przy aktualnych zimach, to bezsensowne "atrakcje". Gdzie użyłem nazwy "metropolii rybnickiej"? Jak już to aglomeracja rybnicka czy ROW. Rybnik współfinansuje autobus do Pszowa - linia #10. Widać, że jesteś spoza Rybnika - skoro nie wiesz takich rzeczy.

 • ~Sebastian Ryszka 2020-02-27
  20:42:01

  4 6

  Rybnik miasto PO-KO kto by dołożył ,na tą inwestycje .Pis wykłada pieniądze ,a PO-KO się chwali co zrobiło dla miasta .Koniec ,jak Rybnik chce być opozycją ,to niech sami szukają środków .Był bym u sterów ,to nie dosyć ,że bym nie dał ,to postarał bym się ,aby zweryfikować poprzednie dopłaty ,czy aby nie doszło do przywłaszczeń ,czy korupcji w przetargach

 • ~Agata Estera Albińska 2020-02-28
  11:46:15

  4 1

  To dlaczego nie wybudujecie takiej hali jak w Jastrzębiu nie ma problemu czy ciepło czy deszcz lodowisko caly rok.. Zamiast budować durne ścieżki rowerowe ktore utrudniają ruch i tak nikt po nich noe jeździ

 • ~Społeczny Rybnik 2020-12-15
  10:58:33

  2 1

  Nie podoba mi się forma, w jakiej Prezydent oznajmia mieszkańcom co chwila o nowych oszczędnościach. Uważam, że jest to lekceważenie mieszksńców.
  Na stronie UM Rybnik nie znajduję żadnych uzasadnień takiego stanu rzeczy.
  Nie podoba mi się taka formuła samorządu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1712