Koniec wakacji i koniec wystawy Etno by Beata Bojda. Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku zaprasza na finisaż wystawy oraz dodatkowe atrakcje.
W piątek 27 sierpnia w Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku odbędzie się finisaż wystawy „Etno by Beata Bojda”.
– Wypatrujcie autorki wystawy, która wjedzie na rynek z rykiem motocykli i kwiatami we włosach – słyszymy w rybnickim muzeum.
W programie:
Wstęp wolny.
Etno jest autorskim projektem makijażystki i projektantki Beaty Bojdy. Inspiracją do stworzenia cyklu portretów, których obecnie jest około trzydziestu, były tzw. „pająki” wykonane z papierowych kwiatów. Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. I tam właśnie, w jednym ze skansenów powstała część kwiatowych koron i wieniec ślubny. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny - dlatego zwieńczeniem całego cyklu są panny młode w koronach z białych i pistacjowych piwonii, róż i pereł. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Zdjęcia wykonali zaproszeni przez artystkę fotografowie: Ewa Żylińska, Ivon Wolak, Rita Lorenc, Ula Kóska, Diana Błażkow, Dorota Koperska, Roman Hryciów oraz Adam Słowikowski. Całość to kolaż różnych stylów i różnych światów tak charakterystycznych dla etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata i tej, którą wykonała projektantka. Etno było pokazywane w londyńskiej „The Brick Lane Gallery”, w Paryżu w ramach Cool Concept, w krakowskiej galerii fotografii „Trzecie Oko” oraz w Bielskiej Galerii BWA.
Artystka konsekwentnie sięga po rękodzieło ludowe i wykorzystuje je w swoich pracach. Obok bibułkarstwa pokazuje piękno regionalnych haftów i koronek we współczesnej odsłonie. W swoim projekcie, który zrealizowała w 2020 roku dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Maska chroniąca polski folklor” właśnie te elementy posłużyły jej jako baza do stworzenia masek.
Na wystawie obok fotogramów przedstawione zostaną weselne bibułkowe korony i maski.
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2021 r.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kościół ewangelicki w Rybniku: zabytkowa świątynia otwarta dla zwiedzających
14440Seniorze! Weź głęboki oddech
421026. OFPA - Rybnik 2022: ruszyły zapisy!
3817XIV Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Rybnik 2022
3522„Rubinowe gody” w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Komedia o wakacjach Grażyny i Mariana
1886Kościół ewangelicki w Rybniku: zabytkowa świątynia otwarta dla zwiedzających
+76 / -0Uczeń II LO znów na podium. Rybniczanin wywalczył złoto i srebro w olimpiadach geograficznych
+14 / -1„Kobiety Huty Silesia” Jerzego Natkańca
+12 / -0HOYM Industry FEST 6
+9 / -0Letni Festiwal Rocka w Jaworznie: grupa Hrust! z Rybnika potrzebuje głosów!
+8 / -1Kościół ewangelicki w Rybniku: zabytkowa świątynia otwarta dla zwiedzających
1Letni Festiwal Rocka w Jaworznie: grupa Hrust! z Rybnika potrzebuje głosów!
0Kabaret Czesuaf: „Skandal!” w DK Boguszowice
0„Rubinowe gody” w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Komedia o wakacjach Grażyny i Mariana
0XIV Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Rybnik 2022
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert