zamknij

Wiadomości

Mocny głos radnych do rządu ws smogu: chcą dopłat dla ubogich i obniżenia cen paliw stałych

2017-02-18, Autor: bf

Smog ma barw politycznych czy odmiennych poglądów. Na ostatniej sesji wszyscy rybniccy radni poparli uchwałę w sprawie podjęcia przez Rząd RP skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce. Wystosowali do rządzących apel, który w całości możecie przeczytać poniżej.

Reklama

Uchwała Rady Miasta Rybnika z dnia 16 lutego 2017 r. w sprawie podjęcia przez Rząd RP skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce:

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45-48 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem. O złym stanie powietrza w Polsce Najwyższa Izba Kontroli alarmowała w swoim raporcie już w 2000 roku.

Oceny jakości powietrza na terenie województwa śląskiego wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wskazują na bardzo zły stan jakości powietrza w województwie ze względu na przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów PM 10, PM 2,5 oraz poziomu benzo(a)pirenu. Liczba dni z przekroczeniami w 2015 roku wyniosła nawet 117 dla lokalizacji województwa śląskiego. Stężenia w poprzednich latach wielokrotnie przekraczały dopuszczalne normy.

Rybnik od wielu lat zmaga się z problemem niskiej emisji. Programy uruchamiane przez władze Rybnika, m.in. dopłaty do wymiany kotłów, a także do termomodernizacji, przez ograniczoną ilość środków finansowych, nie są w stanie w całości zlikwidować szkodliwego zjawiska w postaci smogu. Na początku 2017 roku w Rybniku odnotowano rekordowe stężenie pyłów, które wyniosło 3126% normy.

W naszym przekonaniu przygotowanie przez Rząd RP rozwiązań prawnych przy jednoczesnych działaniach władz samorządowych, wpłynie pozytywnie na zmniejszenie problemu niskiej emisji, nie tylko w Rybniku, ale w wielu obszarach naszego kraju.

Rząd RP ma wszelkie mechanizmy oraz możliwości, by podjąć skuteczne działania zwalczające bardzo złą jakość powietrza. Niezwykle istotne jest przygotowanie zmian, które będą dotyczyć całego kraju, będą systemowe, a to kompetencja rządu. Należy także wspomóc samorządy wojewódzkie oraz lokalne w walce o poprawę jakości powietrza. W związku z powyższym apelujemy o przygotowanie regulacji prawnych obejmujących:

1. Wprowadzenie norm jakości paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży oraz zakaz sprzedaży paliw emitujących największe zanieczyszczenia na rynku detalicznym.

2. Określenie minimalnych norm standardów emisyjnych dla sprzedawanych oraz użytkowanych kotłów.

3. Przygotowanie specjalnych programów pomocowych dla osób najbiedniejszych – dopłat do termomodernizacji oraz zmiany źródła ciepła, obniżenie stawek podatkowych dla dopuszczonych do obrotu paliw stałych, prądu, gazu używanych do celów grzewczych.

4. Powstanie specjalnych programów wsparcia finansowego dla terenów najbardziej dotkniętych niską emisją.

5. Zmiany w ustawach Prawo budowlane i energetyczne, uprawniające samorządy do możliwości administracyjnego nakazywania podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych.

6. Ogólnokrajowe przepisy umożliwiające kontrolę spalanych paliw stałych, kontrolę emisji pyłów z kominów i stosowanych urządzeń grzewczych w sektorze komunalno-bytowym.

7. Wprowadzenie ulgi podatkowej na cele remontowo-budowlane związane z kompleksowymi działaniami termomodernizacyjnymi budynków mieszkalnych i wymianą źródeł ogrzewania na niskoemisyjne i wysokosprawne.

Powyższe rozwiązania winny zostać wprowadzone bez zbędnej zwłoki z zachowaniem czasu na konsultacje społeczne z samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz obywatelami.

Jak oceniacie apel wystosowanych przez naszych radnych do rządzących tym krajem?

Oceń publikację: + 1 + 152 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (76):
 • ~bergmon_przodowy 2017-02-18
  09:31:38

  52 59

  jo mom jeszcze piec gazowy jubam,ni byda nim polił ino byda hajcowoł mułym abo flotym bo je tani,tyn z psl feuerwehrmann było mu pawlak czy jakos tak podpisoł drogo cyna na gaz ,a terozki na slunsku wszystkim kidze ze łoczu z kuli tyj cyny,tschuss!

 • ~Janusz_Cebularz 2017-02-18
  09:32:33

  95 44

  Dopłaty dla ubogich.... państwo socjalne. Najlepiej niech każdy, kto kupuje węgiel będzie zmuszony przez państwo do zostawienia jednej zakupionej tony. A reszcie społeczeństwa dowalić podatek za niepalenie węglem. A potem porozdawać tym co do mops-u chodzą.

  W kujawsko-pomorskim w mieścinie mojej babci nie sprzedają flotu czy mułu. Tylko węgiel. I to droższy niż u nas. I ludzie sobie radzą, Smogu nie ma i nikt nie płacze.

 • ~Andrzej Bugla 2017-02-18
  09:41:59

  Miasto powinno rozocząc działania z smogiem od siebie tzn podłączyc budynki za które sa odpowidzialne do sieci ciepłowniczej .Mowa o budynkach przy ulicy hallera i rzecznej i nie tylko.Od tego trzeba zacząc

 • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-18
  10:58:15

  33 5

  Jeden z radnych, któremu przekazałem prezentację czystych technologi węglowych by wręczył ją panu prezydentowi Rybnika odpisał mi, że nie zna się na górnictwie. sic. ( poprawność polityczna ) Pamiętajcie o tym przy następnych wyborach samorządowych. Technologia ta jest znana na terenach Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. Była prezentowana na Sejmowych komisjach... Nikt nic nie robi by zmusić rządzących do ich zastosowania. https://www.youtube.com/watch?v=H9ylr3895WM

 • ~Stanisław Nowak 2017-02-18
  11:39:26

  50 21

  A gdzie Oni byli . kiedy Stowarzyszenia : Nasz Wspólny Śląski Dom oraz Sprawiedliwość i Prawda z Rybnika . domagały się zwrotu ukradzionego emerytom węgla deputatowego . W samym Rybniku było tego 25 tysięcy ton /rok co przełożyło się na spalanie gorszego węgla w tym mieście i katastrofalne zanieczyszczenie powietrza . A jaka była ich reakcja na zgłoszone w ramach konsultacji przez te Stowarzyszenia opracowania : " Smog, a kompleksowy program ograniczenia zanieczyszczeń " , a później podobne konstruktywne opracowania z gotowymi efektywnymi rozwiązaniami . Zero reakcji, uznanie ich za niebyłe . patrz www.nwsd.pl. . Rybnicki regulamin przyznawania dotacji za pro ekologiczne inwestycje - nieefektywny ekonomicznie .Nareszcie władze Rybnika zaczynają prawidłowo dostrzegać problem .Lepiej później niż wcale . Tak trzymać. zwłaszcza że dostrzeżono , że walka ze smogiem to w zasadniczej mierze problem zamożności ludzi palących w kopciuchach, których nie stać na wydatkowanie ponad 10 tysięcy złotych na nowy piec - pkt.3

 • ~jurempus 2017-02-18
  11:46:47

  53 12

  Mułu tak czy siak nigdy nie zabronią sprzedazy.A jak zabronią to z mułu zrobią klocki do palenia tylko sprasują go.Hałdy mułu to hałdy kasy dla Polski.

 • ~Stanisław Nowak 2017-02-18
  12:02:25

  54 7

  Janusz Cebula
  Przyjmuj Pan do wiadomości , że średnio jedna tona sprzedanego węgla zasila budżet państwa kwotą około 100 zł. Mało tego ? Górnictwo podobno deficytowe , przez jakie uregulowania podatkowe ? W komentarzu sprzed kilkunastu dni wskazywałem na to co będzie się działo w górnictwie węgla kamiennego, w tym podwyżki cen węgla. I stało się, na przykład tona węgla sortyment miał I czyli najlepszy, poszła w górę w kopalniach rybnickich o około 50 zł/ tonę . Z tego około 15 zł/t pójdzie dodatkowo do budżetu. Na załadunek węgla trzeba było stracić w ostatnich dniach kilkanaście godzin. Ile ma zażądać przewoźnik za przywóz jednej tony, jeśli jedna godzina pracy to ponad 10 zlotych ? Jestem przeciwny rozdawnictwu, ale ktoś tą patalogię i biedę społeczną spowodował. Nie zawsze szary człowieczek był temu winien. Ostrożnie z osądami , bo mogą być krzywdzące dla wielu ludzi.

 • ~ 2017-02-18
  13:10:24

  24 23

  Stanisław Nowak
  Streszczę pana wypowiedz jak pan pozwoli :
  Przez Demokracje w Polsce cofnęliśmy się w czasie do 1950 roku . I do konaliśmy wielkiego postępu w podróżowaniu w czasoprzestrzenie .
  Szkoda tylko że do tyłu :)
  Za 4 lata znowu Edward Gierek zastanie kierownikiem resortu przemysłu ciężkiego .

 • ~ 2017-02-18
  13:57:28

  68 66

  Wegiel ukradziony emerytom? Jestescie chorzy - odebranie nienaleznych przywilejow nazywacie kradzieza. Zlodziejstwem to jest dawanie za darmo tym a nie innym emerytom - ciekawe, ze emeryt farmaceuta nie ma lekow za darmo. W glowie sie przewraca swietym krowom gorniczym

 • ~ 2017-02-18
  14:10:27

  53 18

  ~
  kryska ale dowaliłeś :)
  przywileje górnicze - były tylko zachętą do pracy pod ziemią
  ( orkiestry kopalnia wydelegowała by grały po szkołach )
  farmaceuta jest jednym z najbardziej wyuczonych zawodów w Polsce
  i on leków nawet za darmo do ust nie weźmie - bo wie co zawierają .

 • ~menworld 2017-02-18
  14:10:31

  31 12

  E tam smog, jakby na nas samoloty nie pryskały tymi chem tra ils, to by spokojnie smog to atmosfery uciekł, wszędzie już głośno o tym nawet w gazetach.. widać, że to grubsza sprawa, że nic o tym nie mówią ale na pewno wiedzą.

 • ~jaro_t 2017-02-18
  14:15:47

  45 2

  Obniżenie cen paliw stałych? To chyba zachęta do kupowania węgla a nie mobilizacja do zmiany kotła. A nie lepiej obniżyć cenę gazu tylko dla celów grzewczych? Gazomierz byłby zamontowany podobnie jak obecnie podliczniki wody do ogródka, dla którego byłaby niższa taryfa. Jak ceny ogrzewania gazem będą niższe niż za palenie węglem, ludzie sami będą wymieniać piece!!! W innym przypadku dopiero następne pokolenie może będzie oddychać czystszym powietrzem.

 • ~ 2017-02-18
  14:22:32

  38 41

  Janusz Cebularz zauważył ważną rzecz: ludzie z biedniejszych regionów Polski jakoś potrafią nie palić syfem. Tylko u nas taka chytrość i pazerność. I bezczelność - dopłaty się NALEŻA. Kosztem mojego zdrowia mularz musi mieć nowego wypasionego smartfona. Jakie trzeba mieć sumienie, żeby tak postępować...

 • ~ 2017-02-18
  14:27:24

  27 9

  menworld
  Trump powiedział ( uchylił zobowiązania ) w 3 dniu urzędowania że na ekologie nie da 1 dolara .
  Wie co dobre :)

 • ~ 2017-02-18
  14:32:39

  36 17

  ~KasiaT
  Witam na rybnik.com . Ludzie na mazurach całą zimę siedzą w jednym pokoju . Jak idzie na TV do innego pokoju to zabiera kurtkę zimową .
  ( gościu pracował w nadleśnictwie zarabiał 8 tys )
  Byłem widziałem :)

 • ~ 2017-02-18
  15:27:47

  27 44

  ~KasiaT 2017-02-18 15:23:29

  To, że ty znasz debila, który zarabiając 8 tys skąpi na ogrzewanie, to jeszcze o niczym nie świadczy. Ja znam mnóstwo ludzi w różnych regionach Polski i są to dobrzy, rozsądni i świadomi ludzie. Tak ze zależy w jakich kręgach kto się obraca. A nietrudno się domyślić, jeśli dla kogoś idolem jest Trump...
  BTW - jesli kogoś nie stać żeby mieć gorąco we wszystkich pokojach (gorąco zima zresztą jest niezdrowe), to po prostu ma chłodniej, albo nie mieszka w chalupie, której nie daje rady utrzymac. To jest mądre i uczciwe. A nie grzeje wlasny tylek w 200metrach kwadratowych, powodując choroby u wszystkich dookoła.

 • ~ 2017-02-18
  15:29:36

  12 32

  Menword - taaa;) chemistrale i krasnoludki - to główni winowajcy;)

 • ~cerberus 2017-02-18
  15:48:01

  32 16

  Witam. Mnie nie bylo stac na drogi opal dopuki mieszkalem z rodzicami poza Rybnikiem. W zeszlym roku kupilismy pomimo wielu trudnosci maly domek w Rybniku. Kociol byl do wymiany cieplownia ani gaz nie wchodzil w gre kupilismy kociol 5 klasy z dofinansowaniem z urzedu miasta pare miesiecy musielismy oszczedzac zeby w sezon grzewczy kupic sobie ekogroszek. Ku mojemu zaskoczeniu rodzice kupili do teraz prawie 15 ton flotu niby taniego a ja spalilem 1.5 tony i jeszcze mi chyba zostanie na rozpoczecie przyszlego sezonu. Niech ludzie na forum to przelicza finansowo a przede wszystkim pod wzgledem ekologicznym!!!

 • ~ 2017-02-18
  16:50:12

  29 6

  Kaśka :)
  debilizmem jest jak mam 70 dni słonecznych i gościu mi wciska solary ,
  debilizmem budować elektrownie atomowe jak złoża uranu się kończą. debilizmem kupić platformie wiertnicza bez zasobów PKN ORLEN .

 • ~drwall 2017-02-18
  18:29:03

  42 20

  Kasia T, a kim ty jesteś, że chcesz komuś obcemu, w własnym domu, dyktować mu jak ma żyć, czym ma palić, ile pokoii ogrzewać, powiedź mi, kim ty jesteś, że uważasz że masz prawo komuś powiedzieć co ma robić w swoim domu. Ok, zaprosisz mnie do swojego mieszkania, też ci powiem jak powinnaś ogrzewać mieszkanie, jaka temperatura itp, następnie powiem ci jak powinaś zmienić wystrój swojego mieszkania, jak powinnaś się ubierać czy co powinnaś jeść, z tym że ja tego nie zrobię, bo jestem dobrze wychowany i wiem, że jeśli ktoś nie łamie prawa, to nic mi do tego jak żyje i co robi, wtrącanie się w cudze życie i wchodzenie obcym do ich życia, jest zwyczajnie chamskie, widać że ci wychowania brakuje. A jak nie masz zdrowia, to idź do lekarza albo do sanatorium, nie nasza wina że masz słaby organizm, za chwilę to jak zauważysz starzenie się, to obwinisz za to smog.

 • ~Stanisław Nowak 2017-02-18
  18:30:02

  15 16

  adamczykhenryk i inni
  Mamy pseudo demokrację lub jak określa to JKM - d... kracje ,ponieważ :
  1. naruszając konstytucje RP stanowiącą, że wybory mają być bezpośrednie i proporcjonalne obecna ordynacja wyborcza stanowi inaczej. Rezultat , wystarczył głos zaledwie co szóstego wyborcy , a przejąć w pełni władzę ustawodawczą. Miliony oddanych głosów nie miały przełożenia na mandaty.
  2. Wojewoda nie jest wybierany , a nominacja przywożona w teczce. W Rosji w wyborach uzyskuje się stanowisko gubernatora / wojewody/ chyba jest ich 63.
  Szczegółowe wyjaśnienia na www.nwsd.pl Kodeks Wyborczy - Naprawić Polskę można i trzeba ... oraz w internecie podziemna TV.
  Oporni na przyjmowanie prawdy , wysilcie umysł i zapamiętajcie , że deputaty węglowe były od niepamiętnych czasów ,są i prawdopodobnie będą SKŁADNIKIEM PŁAC , a nie przywilejem.

 • ~drwall 2017-02-18
  18:34:07

  14 13

  cerberus-Tylko że twoii rodzice pewnie ogrzewają jakąś 600 metrową kamienicę a ty zapewne domek 120 m/2, wtedy na sezon wystarczy ci 3 tony ekogroszku, na stary nieocieplony dom, ok 200m/2 to potrzebujesz ok 6 ton wegla, lub 8 ton flotu, lub 10 ton mułu. Flot jest niewygodny, bo jest suchy i trzeba go mieszać z wodą, aby ładnie się palił, z mułu jest dużo popiołu i słabe ma parametry. Najwygodniejszy jest węgiel, nie ma z nim żadnego problemu, flot czy muł jest dobry dla emerytów, im się nudzi, to mogą się bawić.

 • ~ 2017-02-18
  18:49:12

  6 7

  drwall
  gdybym był nauczyciel to masz 6 z +
  Stanisław Nowak
  -Oporni na przyjmowanie prawdy-
  to jak radio Maryja :)

 • ~minowa 2017-02-18
  19:03:31

  4 6

  Ciekaw jestem tej definicji ubogiego.

 • ~orient 2017-02-18
  19:33:10

  17 10

  Cieszy taka jedność radnych. Państwo musi interweniować w sprawie ważnej dla zdrowia swoich obywateli. I musi to robić w sposób bardzo odpowiedzialny i długofalowy. Ludzie muszą też się nauczyć, że paląc byle czym szkodzą sobie i innym. @Janusz_Cebularz wiem o tym i jako autochtonowi jest mi bardzo, bardzo wstyd, że u nas gdzie społeczeństwo jest bogatsze niż na północy Polski, świadomość problemu jest tak niska, a nad zdrowym rozsądkiem góruje pazerność i źle pojęty egoizm.

 • ~ 2017-02-18
  20:46:47

  25 29

  drwall, niech sobie każdy robi w swoim domu co chce, ale dopóki nie szkodzi innym. Tak że możesz sobie palić czym chcesz w swoim domu, ale niech twoje trucizny również pozostaną w twoim domu. Skieruj sobie komin do wnętrza domu i nie ma sprawy.

 • ~drwall 2017-02-18
  20:56:29

  31 18

  Kasia T-A czy twoja ciepłownia, to też kieruje swoje spaliny do mieszkań, które je ogrzewa? Czy twój samochód rułę wydechową ma skierowaną do wnętrza twojego samochodu? Czy swoje odchody zostawiasz w swoim mieszkaniu i nie dajesz je dalej? Czy wiesz że kiedyś, tam gdzie mieszkasz to były lasy i zwierzątka, ktoś przyszedł, wyciął drzewa, wykopał dół, zalał fundamenty, postawił bloki a potem asfalty itp. Na poważnie jesteś normalna? Jak chcesz żyć w społeczeństwie, uznając że ty nie ingerujesz w środowisko a inni już tak, to jest cywilizacja, same produkty które kupujesz, sprzęty, wyposażenia wnętrz ingerują w środowisko, bo taka jest cywilizacja, chciała byś się przenieść do jaskiń, ewentualnie do czasów średniowiecznych, gdzie ludzie walczyli z głodem i chorobami? Widzę że wykształcona to ty nie jesteś, ale żeby aż tak.

 • ~ 2017-02-18
  21:14:51

  18 36

  Po raz kolejny widać, że szkoda czasu na te komentarze, mądry i tak rozumie, a do głupich jak widac nie dociera i nie dotrze... Czekam na działania władz. Mam nadzieję, że już wkrótce prawo nie będzie pozwalało na trucie ludzi. Piszcie tu sobie dalej i pielęgnujcie swoją ignorancję:)

 • ~ 2017-02-18
  21:31:06

  20 8

  KasiaT
  Kaśka pytam i pytam u parta jesteś

  masz chłopaka :)

 • ~drwall 2017-02-18
  21:35:01

  25 13

  Kasia T-Ale czego ty nie rozumiesz? Staram ci się to wytłumaczyć, bo jak sama napisałaś to nie rozumiesz. Czyli skoro ty mi kazałaś swoje spaliny dać do swojego domu, co zresztą fizycznie jest niemożliwe, bo faktycznie kiedyś były kurne chaty(Podatki płaciło się od komina), ale spaliny i tak wydostawały się po za budynek, bo taka jest fizyka, widać że nauka to nie jest twoją mocną stroną w życiu. Ale mam nadzieje że chociaż rozumiesz sprawiedliwość, skoro moje spaliny mają iść do mojego domu, to sprawiedliwie jest aby twoje też. Autobusy i auta, to też spaliny niech idą do środka, tak samo jak ci co z elektryczności korzystają, czego jeszcze kasiu nie rozumiesz, postaram ci się wytłumaczyć, abyś zakumała, swoją drogą nie nazywał od razu siebie głupią, to że pewnych spraw nie rozumiesz, to nie musisz od razu wpadać w kompleksy i nazywać siebie głupią.

 • ~ 2017-02-18
  21:57:08

  19 4

  drwall
  Ja zmykam bo Kasia T zaczyna mi się podobać a to znak żeby iść spać :)

 • ~przykopa 2017-02-18
  23:25:58

  9 7

  PGG nie chce podejmować żadnych działań ekologicznych .Ich działania mają wyłącznie charakter spekulacyjny i monopolistyczny . PGG pragnie jedynie wycisnąć rynek jak cytrynę do ostatniej kropelki , licząc że ich działania dodatkowo podbiją cenę węgla na naszym rynku ( ceny które tak czy owak są już wyższe od cen na rynkach zagranicznych)... Polski węgiel mimo głoszonych obiegowych opinii ma gorsze parametry ekologiczne ( nawet od pogardzanego węgla rosyjskiego ). Działaniem PGG powinien natychmiast przyjrzeć się UOKiK.
  http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2046-resort-energii-walczy-ze-smogiem-ale-bez-przesady.
  Taka jest niestety prawda na temat podejmowanych działań mających na celu,, na niby" poprawić sytuację ekologiczną. Powiem niestety bolesną prawdę. Na nasz rynek powinno się wpuścić dobrej jakości surowce energetyczne z zagranicy.

 • ~totrzebaskomentowac 2017-02-19
  00:33:40

  16 5

  Wg mnie miasto powinno zmienić regulamin dofinansowania. Teraz dopłaca do jednoczesnej wymiany kotła z termomodernizacja. Niech to rozdziela no 5 lat. Dziś kocioł czy pompa, a do 5 lat termomodernizacja. Nie każdego stać, żeby obie inwestycje robić na raz! A i więcej kasy na fotowoltaike, to jest też dobre rozwiązanie. A oni dokładają tylko 5 tyś pod warunkiem wymiany kotła.
  Fotowoltaika plus kocioł to 40 tyś. Sorry chcę, ale mnie stać. A dopłata raptem ok. 10000.

 • ~Pan Parasol 2017-02-19
  11:03:37

  17 11

  Polak głupi bo biedny a biedny bo głupi. Wszyscy którzy schodzą z mułu i flotu na ekogroszek tylko na tym zyskują. Dlaczego? Bo zamieniają 8-10 ton niskokalorycznego syfu na 3 tony węgla. Nie muszą się brudzić codziennie rozpalać i latać do kotłowni co 2 godziny. No ale skoro 50% populacji Rybnika twierdzi inaczej - że nie stać ich na inne paliwo niż najtańszy syf no to zawsze już tacy zostaną - biedni bo głupi.

 • ~Pan Parasol 2017-02-19
  11:17:34

  13 10

  ~bergmon_przodowy... nie bydziesz hajcowoł ani mułym ani flotym bo nikaj go ni kupisz. Bydziesz ciuloł do castoramy po wungel we miechach i okropnie bulił i uwidzisz, że gaz ni ma aż taki drogi. Potem sprzedasz ta wielko stara chałupa i na familoki do kawalerki pójdziesz. Bydom z Ciebie ludzie!

 • ~przykopa 2017-02-19
  12:00:55

  9 4

  ~Pan Parasol
  ,,Polak głupi bo biedny a biedny bo głupi. Wszyscy którzy schodzą z mułu i flotu na ekogroszek tylko na tym zyskują. Dlaczego? Bo zamieniają 8-10 ton niskokalorycznego syfu na 3 tony węgla. "
  Panie Parasol przykro mi to powiedzieć (proszę bez urazy) ale wielkości w Pana rachunku się nie bilansują. Wartość energetyczna mułu ok. 16 MJ /t , wartość opałowa ,,eko" groszku od 26 do 29 MJ/t
  Opła­cal­ność zakupu, poka­zuje sto­su­nek ceny do war­to­ści opa­ło­wej. czyli cena za 1GJ cie­pła zawar­tego w węglu. Liczy się to bardzo prosto:
  cena za 1t [zł] / wartość opałowa [MJ/kg] = cena ciepła [zł/GJ]
  Zakup najbardziej kalorycznego , jak najmniej kalorycznego opału najczęściej nie jest najbardziej ekonomiczną opcją. Dlatego cieszy mnie głos co bardziej światłych radnych by zmusić
  sprzedawców węgla do określenia dokładnej specyfikacji ( parametry i cena). Mam nadzieję że głosy rozsądku nie zostaną zakrzyczane przez populistycznych krzykaczy , którym się wydaje że znają się na wszystkim ( od autobusów ,do tego co wydobywa się z komina)

 • ~ 2017-02-19
  12:21:13

  12 3

  Przykład: sąsiad kupił 1,5 tony węgla, spalił to w 5 tygodni, potem stwierdził, że zaoszczędzi i kupił flotokoncentrat w ilości 2 ton, który wypalił w 3 tygodnie. Wywnioskował, że woli węgiel, ponieważ wychodzi to cenowo tak samo (cena, dowóz) i nie musi moczyć flotu i ma czyściej w piwnicy. Muszę go jeszcze przekonać do górnego spalania

 • ~1floyd 2017-02-19
  12:27:43

  12 23

  Wiem, że moja wypowiedź wielu się nie spodoba. Ja jestem całkowicie przeciwny dotacjom dla osób prywatnych. Mieszkanie we własnym domu jest luksusem. A że luksus kosztuje to każdy średnio rozgarnięty wie. Ponad to jest w tym spora niesprawiedliwość społeczna. Bo dlaczego jedni mieszkańcy płacący podatki od nieruchomości, gruntowy nie mają szans na eko-dotacje? Piszę tu o mieszkańcach bloków spółdzielczych. Spółdzielnie mieszkaniowe nie mają szans na dotacje miejskie. Termomodernizacje robione są z własnych pieniędzy lokatorów. A koszt ocieplenia bloku, to koszt i to spory. A gdy ktoś ma jeszcze elewacje z eternitu który trzeba zdjąć i zutylizować to koszty idą w miliony zł. Skoro jedni płacą za ogrzanie ok 60m/2 ok 2000 zł rocznie, i to bez szaleństw z temperaturą pomieszczeń, to koszt 6tys za ogrzanie 150m domu nie powinien nikogo dziwić. Jak kogoś nie stać zawsze może dom sprzedać i zamieszkać w bloku.

 • ~minowa 2017-02-19
  12:46:07

  26 8

  @1floyd
  Uwazasz, że mieszkańcy prywatnych domów nie płacą podatków od nieruchomości ? Płacą i to o wiele większe niż osoby w blokach. Ale ty powiesz, że luksus kosztuje. A moze to jednak ty masz luksus za pół darmo i kosztem innych ?

 • ~drwall 2017-02-19
  13:11:18

  14 4

  1floyd- Oczywiście że może, bo to jego życie i jego dom, więc zapewne podejmnie decyzje, być może powie że woli mieszkać w starym domu i palić mułem a po zakazie przejdzie na węgiel albo drzewo, to będzie jego decyzja i należy ją uszanować. Ty na przykład też możesz iść do pracy i zarobić pieniądze, oszczędzać i wybudować sobie dom, czyli mieszkać w luksusie, ale to jest twoja sprawa i twoja decyzja, jak swoim życiem pokierujesz. Może warto lepiej zająć się swoim życiem, niż interesować się życiem obcych ludzi?

 • ~drwall 2017-02-19
  13:17:37

  11 6

  Pan Parasol-Jak chcesz zakazać sprzedaży mułu, skoro on leży na hołdach w ogromnych ilościach. To tak jak zakazać sprzedaży drzewa. Po zakazie sprzedaży, będzie tzw podziemny rynek, bo mułu jest pełno na hałdach, zobacz ile tego jest na chwałowicach, hołcioże już zacierają ręce na nowo ustawa, dla nich to będzie żyła złota.

 • ~Arteks 2017-02-19
  13:47:31

  5 18

  Zakopane również przygotowuje plan dopłat dla 700 właścicieli budynków którzy chcą zmienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne ale... nie z własnego budżetu tylko w ramach unijnych środków RPO! I to się nazywa pomysł. A u nas zamiast inwestować w budowę mieszkań komunalnych, hospicjum, lodowiska czy aquaparku - rozdajemy pieniądze bogatym ludziom, którzy robią "łaskę", że przestaną palić mułem. @1floyd - całkowita zgoda! Nawet w bogatych Niemczech nikomu nie przyszłoby do głowy aby wspierać ludzi których stać na domy. Wielu Ślązaków którzy przeprowadzili się do Niemiec jakoś nie narzeka, że mieszka tam w blokach czy kamienicach komunalnych. Lepiej byłoby wspierać tych którzy palą ekologicznie - obniżką podatków od nieruchomości. I to byłoby motywujące dla wszystkich, stałe działanie. Jest to możliwe bo testował to już prezydent Fudali który obniżył podatki od nieruchomości dla tych którzy zdecydowali się zainwestować w remont elewacji.

 • ~drwall 2017-02-19
  13:53:51

  9 5

  Arteks-A czemu uważasz że trzeba rozdawać mieszkania? To może niech miasto buduje domy komunalne i też je za darmo rozdaje. Ludzie z domów łaski ci nie zrobią i dalej na kopciuchu pojadą, a ty dalej będziesz płakał że ludzie kopciuchami palą i koło się zamyka, jedynie co ci pozostaje to narzekanie jak stara baba.

 • ~Arteks 2017-02-19
  13:54:39

  7 18

  @drwall - a od czego będzie policja i straż miejska? Jeśli muł zostanie zaliczony do odpadów to każdy palący nim będzie karany tak samo jak za palenie śmieci czyli za pierwszym razem 500 zł, a potem grozi za to nawet sprawa w sądzie (wystarczy poczytać ustawę o ochronie środowiska). Tak samo karane jest (o czym chyba nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę) próba nie wpuszczenia na teren posesji prywatnej służb które mają prawo je skontrolować. Samowola i nieodpowiedzialność wielu właścicieli domów doprowadziła omal do klęski ekologicznej. I trzeba sprawę rozpatrywać właśnie w takich kategoriach. Czasy bagatelizowania problemu się skończyły. Jeśli dzisiaj państwo z tym problemem nic nie zrobi to jutro zrobi to Unia Europejska.

 • ~Arteks 2017-02-19
  14:07:01

  8 20

  @drwall - to wy narzekacie jak stare baby, robiąc z siebie żebraków, że nie będzie można mułem ogrzewać mimo że większa połowa Polski z mułu nie korzysta i chociaż gdzie indziej też są przekroczenia zanieczyszczeń to nigdzie nie tak wysokie jak na Śląsku typu 1500-3000%!!! Tylko debile bagatelizują takie dane i mimo smrodu mówią, że nie ma problemu. A co to za hipokryzja z twojej strony!? To są ubodzy ludzie czy nie? Jeśli według ciebie nie to czemu pali się takim tanim g...m powodującym smog? A jeśli tak to dlaczego jesteś przeciwny budownictwu komunalnemu? Dlaczego np. jakaś starsza samotna wdowa albo samotna matka nie mogły się przeprowadzić na wystarczające im małe mieszkanko skoro dom 150 m. kw nie jest im już potrzebny i nie potrafią go ogrzać? Chciałbyś też aby inni biedni ludzie którzy mało zarabiają mieszkali w szałasach przy naszym klimacie? I jeszcze jeden apel do władz miasta i do Alertu smogowego aby za tym lobbował - każdy dom który skorzystał z dotacji powinien być oznaczony jakąś tabliczką z informacją jak był wcześniej ogrzewany, jak teraz, ile wyniosła dotacja miasta i jakieś logo naszego miasta - dzięki któremu dom z podatków wszystkich mieszkańców został zmodernizowany pod kątem ciepła. Niech to nie będzie anonimowe kto i ile korzysta z dotacji i niech okoliczni mieszkańcy widzą, kto jest rozsądny, a kto nie. A także czy faktycznie problem z dymienia domu który skorzystał z dotacji zniknął.

 • ~drwall 2017-02-19
  14:19:44

  10 8

  Arteks-Straż miejska czy policja nie odróżni popiołu mułu od popiołu węgla, bo to oni muszą ci winę udowidnić a nie ty swoją niewinność, muł jest z węgla, czyli udowodni że był to muł a nie węgiel? A co do mułu, to nie wiem kto tym pali, bo nie interesuje mnie życie innych, ta jak ciebie, bo ja pochodzę z miasta a nie z wsi tak jak ty, że życie sąsiadów interesuje cię bardziej niż twoje, dla mnie palenie mułem to niewygodne, wolę węgiel, bo to mega wygoda. Arteks, czemu mieszkania komunalne a nie domy komunalne, przecież powinne być budowane domy komunalne, czemu upierasz się na te mieszkania? Zobacz ile jest bezdomnych w Rybniku, niech miasto wybuduje im domy komunalne, jesteś za czy przeciw? Skoro ktoś ma dom, to czemu miasto ma mu dać za friko mieszkanie? Czemu jedni muszą budować sobie domy, inni mieszkania a jeszcze inni wynajmować a ktoś ma dostać mieszkanie za darmo?

 • ~Arteks 2017-02-19
  14:32:46

  10 18

  @drwall - zadajesz głupie pytania co mnie wcale nie dziwi. Ludzie którzy bronią palenia mułu muszą mieć niskie IQ. ;) No bo przecież logiczne, że człowiek który jest bogaty ma prawo robić co chce ze swoimi pieniędzmi. Niech sobie wybuduje nie tylko dom ale nawet kilka willi jak go na to stać. Musi jednak zadać sobie pytanie - czy będzie go stać na ich utrzymanie. Tak to działa na całym świecie. Wyjątek z tego Śląsk - gdzie wielu ludzi bogatych zamiast normalnego opału, używa odpadów węglowych kłamiąc przy tym, że ich nie stać na coś droższego. Ale są też prawdziwie biedni ludzie, mniej zaradni, niepełnosprawni, chorzy, sieroty, pochodzący z rodzin wielodzietnych - oni nie daliby rady kupić nawet mieszkania w bloku spółdzielczym bo te zaczynają się najczęściej od 100 tys. zł a dla nich to fortuna. I dla nich są mieszkania komunalne - zazdrościsz im? Bo ja wcale.I nie podawaj tu jakichś ekstremalnych przykładów bezdomnych z szałasów bo to są pijusy które nie potrafią nawet uszanować noclegowni czy ośrodków dla bezdomnych.

 • ~drwall 2017-02-19
  15:07:35

  10 7

  Arteks- Czemu ci przeszkadza palenie mułem, skoro jest to zgodne z prawem!! Czemu więc nie szanujesz prawa, ten kto pali mułem, nie łamie żadnego przepisu, jest to w Rybniku zgodne z obowiązującym prawem, więc czemu nie szanujesz prawa? Czemu mnie obrażasz, pisząc że jestem zwolennikiem palenia mułem, skoro palę węglem. Czy jeśli szanuję czyjeś wybory, jego własność i szanuję prawo, to muszę być od razu zwolennikiem tego, kto co inny robi? Ja po prostu szanuję prawo, jak ktoś go nie łamie, to czemu mam sie go czepiać. Jeśli kogoś nie stać na mieszkanie, to są różnego rodzaju schroniska dla bezdomnych, jak odróżnisz cwaniaka, lenia,pijaka od rzeczywiście niezaradnego człowieka? Później jest tak, że każdy jest biedny, chory i niezaradny, bo to się opłaca, bo się dostanie za darmo. Jak wprowadzili masowe renty, to byliśmy najbardziej chorowitym narodem na świecie, bo każdy chciał rentę i nagle wszystkich jakieś choroby gnębiły. Po co więc budować swój dom, czy kupować mieszkanie w bloku, jak się go za darmo dostanie, chyba frajerem trzeba być, aby wywalać własną kasę na mieszkanie, jak miasto ci da go w prezencie.

 • ~imrahil 2017-02-19
  15:54:47

  11 8

  ~drwall - pal sobie czym chcesz. jak ktoś mi nie odprowadza ścieków pod płot to mnie nie interesuje czy jest wpięty do kanalizacji, przydomowej oczyszczalni czy szamba. jak ktoś ogrzewa w dom nieuciążliwy dla otoczenia, to mnie nie interesuje jak to robi. a ty wyglądasz na bardzo sfrustrowanego faktem, że za kilka miesięcy będzie zakaz palenia flotem, a w ciągu kilku lat będziesz musiał wymienić swój kocioł na klasę V. nie ma co się denerwować. tak jest w cywilizowanym świecie. kiedyś wylewało się szamba do rzek i to było normalne. kiedyś kibel to była dziura w ziemi w budce pod płotem sąsiada i też to było normalne. czasy się zmieniają, społeczeństwo coraz bogatsze, co widać po kilogramach pyłów wyrzucanych kominami na stojące na podjazdach coraz lepsze samochody. gdyby to było zrzucane tylko na samochody dymiących, to miałbym to gdzieś. ale mojego dziecka truć nie będą takie mądrale jak ty. w biedniejszych rejonach powietrze faktycznie jest czystsze niż na Śląsku - bardziej szanuje się energię, węgiel jest droższy i częściej ogrzewa się czystszymi środkami

 • ~drwall 2017-02-19
  16:31:11

  11 8

  imrahil-Nie palę mułem ani flotem, bo mi się nie chce z tym bawić, więc mnie tam zakaz nie dotyczy, jedynie węgiel zdrożeje. A co do kotłów klasy 5, to nikt nie powiedział że muszę mieć w domu kocioł, nie ma takiego obowiązku aby mieć kocioł. Więc ja tą ustawę obejdę w prosty sposób, otóż zlikwiduję swojego kopciucha i wybuduję sobie kominek z płaszczem wodnym , za płaszcz wodny będą grzejniki żeliwne, obmurowane cegłami szamotowymi, czyli będzie to kominek, będę palił tak samo, z tym że zgodnie z nowymi przepisami, bo kominka nikt mi nie zabroni mieć i jak widzisz to problem mam rozwiązany.

 • ~orient 2017-02-19
  17:23:47

  9 5

  @drwall niedawno gdzieś czytałem, że organizacje eko chcą zakazania używania kominków w miastach. Śmieszny trochę jesteś. Z jednej strony piszesz, że policja i straż miejska nie dadzą rady w sprawdzaniu kto czym pali, a sam chcesz omijać uchwałę. Po co skoro policja i straż miejska ci niestraszna? Chyba tylko straszysz w tych komentarzach, a pierwszy grzecznie się podporządkujesz wszystkiemu co władza nakaże.

 • ~1floyd 2017-02-19
  17:51:44

  7 7

  Drwal.
  Czyli w/g ciebie jak kupię, lub dostanę w spadku samochód z 5 litrowym silnikiem, którego utrzymanie będzie przerastało moje możliwości finansowe, to spokojnie mogę chcieć dotację z miasta na paliwo?

 • ~master4k 2017-02-19
  17:57:01

  10 5

  Hymmm.

  Osobiście nie jestem zwolennikiem zakazów, żeby wpływać nimi na zachowania innych, ale czasem się nie da inaczej. Wolałbym, żeby przekonanie o słuszności wynikało z wiedzy mieszkańców, a nie regulacji prawnych. Inna spawa, że akcje uświadamiające o problemie smogu na niewiele się zdały. Rzucanie grochem o ścianę. Polacy są jednak strasznie przekorni (i jednakowoż uparci). Faktycznie chyba trzeba będzie sięgnąć po system marchewki i kija. Wielu się to pewnie nie spodoba. No ale cóż. Widocznie taka jest cena postępu.

 • ~drwall 2017-02-19
  18:00:49

  7 10

  orient-Bo ja nie wypowiadam się, co inni mają robić, ja piszę za siebie, czyli ja prawa nie złamię, więc spokojnie mogą do mnie przyjść, gdzie zastaną kopciucha pod postacią kominka, zresztą pewnie nie tylko u mnie tak będzie. A to czego chcą obłąkani zieloni, to mnie to nie interesuje, bo władze i tak mają gdzieś z ich postulatami.
  @1floyd-Otóż nie, bo miasto nie ma żadnego celu w tym, abyś miał paliwo. Jeśli miasto chce aby ludzie wymieniali kotły, to musi ich zachęcić, inaczej dalej pojadą na kopciuchach.

 • ~ 2017-02-19
  18:25:46

  9 5

  1floyd
  jak dostaniesz w spadku 5 litrowe auto to zastanów się czy osoba zmarła nie miała innych zobowiązań . A 5 litrowe auto ma dużo zalet mało kilometrów przejechanych . W stłuczkach auto taranuje . Wytrzymałość dużą większa . Pali 20 l :(
  wiem bo mam : )
  drugi dzień zgłębiacie temat o węglu :)

 • ~ 2017-02-19
  18:36:22

  8 3

  KasiaT
  to twój minus

 • ~ 2017-02-19
  18:44:26

  7 2

  redaktorzy odpoczywają mało newsów :)

 • ~Pan Parasol 2017-02-19
  19:59:39

  7 3

  ~przykopa
  "Polak głupi bo biedny a biedny bo głupi" - zdania nie zmieniam i ripostuję: "Wartość energetyczna mułu ok. 16 MJ /t , wartość opałowa ,,eko" groszku od 26 do 29 MJ/tOpła­cal­ność zakupu, poka­zuje sto­su­nek ceny do war­to­ści opa­ło­wej. czyli cena za 1GJ cie­pła zawar­tego w węglu. Liczy się to bardzo prosto:
  cena za 1t [zł] / wartość opałowa [MJ/kg] = cena ciepła [zł/GJ]"
  W tej całej zaściankowej matematyce którą tutaj zaprezentowałeś jest poważny błąd - przyjąłeś że sprawność kotła wynosi 100%. Najnowocześniejsze kotły węglowe (energetyczne fluidalne) mają sprawność na poziomie 45%. Kocioł domowy starego typu ma najwyżej do 10% (choć uważam, że ta wartość jest mocno wygórowana) więc wartość opałowa mułu w twojej kotłowni to nie 16MJ/t a co najwyżej 1,5MJ/t. Teraz przyjąć że nowy kocioł na ekogroszek ma przynajmniej dwukrotnie większą sprawność niż kocioł starego typu i jesteśmy w domu.

 • ~Pan Parasol 2017-02-19
  20:09:10

  5 4

  ~przykopa
  Zatem opłaca się przejść z mułu na ekogroszek. To nie jest mój wymysł (bo osobiście używam gazu) tylko opinia ludzi którzy taką modernizację zastosowali. Zresztą uważam, że ogrzewanie gazem w nowych budynkach wcale nie jest takie drogie. Wychodzi w granicach 3-4 tys zł/rok co odpowiada 10 tonom mułu z transportem i zrzuceniem tego badziewia do piwnicy.

 • ~drwall 2017-02-19
  22:42:42

  9 5

  Pan Parasol-Najlepiej to mają bezdomni, co grzeją w budynkach, gdzie idą ruły ciepłownicze, bo oni nic za to nie płacą i grzeją się za darmo, więc ok, jestem w stanie dać 4 tys zł na gaz, z tym że podpiszę z tobą umowę u notariusza, że ja daję 4 tys zł za gaz, czyli ogrzanie, woda i gotowanie, jak rachunek będzie większy, to ty mi dokładasz do tych 4 tysięcy, temperatura w domu 19 stopni, tyle daje mi komfort cieplny. To taka hipoteza, bo wiem że nie poszedł byś na taki układ, ogrzewanie gazem to wydatek 8-10 tys zł, więc ty chyba palisz gazem z butli czyli kupujesz butlę i gotujesz jedynie na niej obiad w kurtce i czapce, wmawiając sobie że ogrzewasz w ten sposób dom.

 • ~przykopa 2017-02-20
  02:41:31

  4 7

  `Pan Parasol
  ,,W tej całej zaściankowej matematyce którą tutaj zaprezentowałeś jest poważny błąd - przyjąłeś że sprawność kotła wynosi 100%. Najnowocześniejsze kotły węglowe (energetyczne fluidalne) mają sprawność na poziomie 45%. Kocioł domowy starego typu ma najwyżej do 10% (choć uważam, że ta wartość jest mocno wygórowana) więc wartość opałowa mułu w twojej kotłowni to nie 16MJ/t a co najwyżej 1,5MJ/t."
  Panie Parasol skąd się Pan urwał ?
  Jeśli przeliczamy i porównujemy wartość energetyczną różnego opału , to nie jest istotna sprawność kotła.Przy porównaniu zakłada się że sprawność kotła jest taka sama ( czyli constans). Gdyż paliwo jedne i drugie , będzie spalane w porównywalnych warunkach. Ta ,, zaściankowa matematyka "to jest szkoła podstawowa 5 i 6 klasa. A tak na dodatek aby troszeczkę zamącić w głowie. To dla opału podaje się dwie wartości tj. wartość opałową , oraz ciepło spalania :)
  Gdzieś ty słyszało sprawności kotłów rzędu 10 % , czy nawet 45 % ?
  Kotły zwane tu przez niektórych ,, kopciuchami" mają sprawność ok. 75-80 % , a niektóre kotły mają sprawność nawet powyżej 100 % ( co na pierwszy rzut oka może być dla ciebie nieprawdopodobne).Wiem że wpędzę Cię w kompleksy.Gdyż twój nowoczesny kocioł ma aż 45% sprawności , a mój średnio nowoczesny ( klasy IV) kocioł ma tylko 78 % sprawności :)
  Druga sprawa , to ciężko stwierdzić wartość opałową ,,mułu w mojej kotłowni " z tej prostej przyczyny że go tam po prostu nie ma...

 • ~ 2017-02-20
  07:03:11

  8 2

  Na Marcelu węgiel kradną ( radio90 ) . Z strony kopalni nikt nie usłyszał zarzutów ? aresztowali 5 podejrzanych .
  Na wadze od miarowej kierowca nie ma styczności z wagą . Na wadze indywidualnej można by zamieniać dyskietki wagowe na terenie kopalni. Ale dyskietka jest przypisana do kierowcy i ostatecznie taki przekręt wychodzi na jaw tego samego dnia. - Kierowca który jest nie grzeczny dostaje zakaz wjazdu na Kopalnie ( takie praktyki były już stosowane ) .
  Można oszukać nabywcy węgla jak jest mało kapliwy, to rozumiem .

 • ~adiqq 2017-02-20
  08:25:49

  8 5

  @Pan Parasol - nowy dom, jak ktoś pomyśli i policzy przed budową lub na początku budowy, to może okazać się, że grzanie prądem taniej wyjdzie niż gazem. W nowym domu ogrzewanie gazem może wynieść spokojnie poniżej 2tys/rok...podkreślam - NOWYM domu - bez problemu do osiągnięcia, trzeba tylko MYŚLEĆ odpowiednio wcześniej.

  @drwall - była mowa o NOWYCH domach...jak ktoś chce, to znajdzie w internecie skany faktur ludzi grzejących gazem (w nowych domach) i są też tacy, którzy mają rachunki mniejsze niż 2tys/rok...więc przestań bredzić o 8-10tys....

 • ~Pan Parasol 2017-02-20
  10:31:26

  4 1

  ~adiqq ... to całkiem przeciętne rozwiązanie: parterówka 95 mkw; ściany itong 25cm + 15cm styropian; strop 20-40cm wełny, ogrzewanie podłogowe. Gdyby były lepsze parametry ścian i mniej okien pewnie można zejść poniżej 2 tys zł/rok - myślę, że to całkiem realne.

  ~przykopa ...cyt:"Gdzieś ty słyszało sprawności kotłów rzędu 10 % , czy nawet 45 % ?
  Kotły zwane tu przez niektórych ,, kopciuchami" mają sprawność ok. 75-80 % , a niektóre kotły mają sprawność nawet powyżej 100 % ( co na pierwszy rzut oka może być dla ciebie nieprawdopodobne).Wiem że wpędzę Cię w kompleksy.Gdyż twój nowoczesny kocioł ma aż 45% sprawności , a mój średnio nowoczesny ( klasy IV) kocioł ma tylko 78 % sprawności :)"
  Odp: Nie udało Ci się wpędzić mnie w kompleksy bo mylisz pojęcia owe 75%-80% sprawności które wygooglowałeś sobie w necie to tzw "sprawność paleniska" a nie sprawność kotła jako całości. Żeby poprawić sprawność powyżej 10% trzeba: (choć to tylko teoria praktycznie niemożliwa w mikroskali) 1. Odzyskać ciepło ze spalin - podgrzać nim powietrze wchodzące do kotła - wtedy jego sprawność się podniesie. 2. Dopalić wszystkie sadze i gazy powstające w procesie spalania - wyłapać i przetworzyć tą energię; 3-zastosować kilkustopniowy system wymiany ciepła. 4. Wtłoczyć do komory tlen i wykorzystać maksymalnie energię uchodzących spalin.
  Opowieści o 110% sprawności gazowych kotłów kompensacyjnych to nie jest lektura dla nas... dlaczego? bo to duże zaawansowane technologicznie jednostki. Ich 110% sprawności to taki naukowo-marketingowy blef. Prepetum mobile nie istnieje - w rzeczywistości ich sprawność jest zapewne znacznie niższa niż 100%.
  Możesz sobie dalej obstawać przy sprawności domowych pieców na poziomie 75% czy nawet 100%, natomiast porównywanie spalania mułu do ekogroszku w warunkach stałej sprawności to już oszukiwanie ludzi.
  Po to przechodzi się na lepszej jakości paliwo żeby je lepiej i efektywniej wykorzystać stosując nowe i bardziej efektywne urządzenia grzewcze. Spalanie ekogroszku w starym piecu to jest ta "ekonomia" profesorów z Rybnika o której pisałem w powyższych postach.

 • ~Arteks 2017-02-20
  10:56:22

  7 6

  @minowa - ludzie w blokach nie mają tańszego ogrzewania od innych i płacą ceny rynkowe nie domagając się tak jak wy rozwiązań rządowych, obniżki cen gazu, węgla i czegóż tam jeszcze. Cena wyjściowa za ogrzewanie 1 m. kw. w Rybniku to 2,23 zł przez cały rok. Przelicz sobie to teraz na swój dom. Co do podatków to płacimy 0,18 zł za 1 m kw. Czyli mój blok który zajmuje tylko 2 ary powierzchni, wpłaca do kasy miasta w ciągu roku ok. 4900 zł. Nie kojarzę przypadku aby miasto udzieliło Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej kiedykolwiek jakieś dotacji. Jesteśmy samowystarczalni. Wszystkie inwestycje, usterki, naprawy są wykonywane z pieniędzy członków spółdzielni. Czyli jaki wniosek z tego? Dla miasta o wiele bardziej rentowne i mniej kłopotliwe są bloki. Ja nie mówię aby w twoim Popielowie czy Kamieniu stawiać bloki. Ważniejsze dla mnie byłoby zahamowanie budowy domów jednorodzinnych w dzielnicach bliskich Śródmieściu np. Nowiny czy Smolna.

 • ~Pan Parasol 2017-02-20
  11:21:57

  5 1

  ~drwall ... najlepiej zostań bezdomnym i grzej się za darmo na rurach ciepłowniczych - skoro tak bardzo im tego darmowego ciepła zazdrościsz.

 • ~Pan Parasol 2017-02-20
  11:33:40

  6 2

  ~przykopa ... cyt: "Kotły zwane tu przez niektórych ,, kopciuchami" mają sprawność ok. 75-80 % ,

  Odp: Sprawność kotła to iloraz energii przetworzonej do energii dostarczonej (czyli wykorzystanej a nie całości energii powstałej w wyniku spalania z której 70% wyleciało przez komin)

  cyt: "a niektóre kotły mają sprawność nawet powyżej 100 % ( co na pierwszy rzut oka może być dla ciebie nieprawdopodobne)"

  Odp: Z zasady zachowania energii, której wyrazem w termodynamice jest pierwsza zasada termodynamiki, wynika, że sprawność nie może być większa od jedności czyli od 100%. II zasada termodynamiki narzuca dodatkowe ograniczenie na maksymalną wartość sprawności... 5-6 klasa podstawówki.

  źródło: wikipedia

 • ~master4k 2017-02-20
  13:14:54

  6 3

  @ przykopa

  Matko Boska... Co ja pacze...

  "Kotły zwane tu przez niektórych ,, kopciuchami" mają sprawność ok. 75-80 % .. a niektóre kotły mają sprawność nawet powyżej 100 % ( co na pierwszy rzut oka może być dla ciebie nieprawdopodobne)".

  Jasne, jasne :) a niektóre, to nawet mają % sprawności na poziomie frekwencji i wyników wyborów na Białorusi, czyli 120% uprawnionych do głosowania głosuje na Łukaszenkę chociaż wielu z nich nawet nie wychodziło z domu :D.

  To nie tyle jest nieprawdopodobne, co kompletnie niemożliwe. Jeżeli zaprojektujesz taki kocioł, to nie dość, że zostaniesz najbogatszym człowiekiem na świecie, to jeszcze dostaniesz nie jednego Nobla z fizyki, ale jeszcze za wszelkie inne możliwe kategorie z Pokojową Nagrodą Nobla włącznie. Fizycznie taka sprawność tj. na poziomie 100% jest obecnie NIEMOŻLIWA. Bezmyślnie powtarzasz parametr dotyczący efektywności SPALANIA, a nie GRZANIA.
  Gdyby Twoje rozumowanie przełożyć na silniki spalinowe, to wszystkie one mają 100% sprawność, no bo przecież spalą wszystko to co się do nich wleje, ale przyznasz (chyba), że tak nie jest - sprawność powszechnych silników spalinowych waha się w przedziale od 25% do 40%.

  Teraz krótka część dydaktyczna.

  Tabelka sprawności przepisana ze strony eko kropa org kropka pl:
  instalacja c.o. z kotłem kondensacyjnym na gaz do 85%
  instalacja c.o. z kotłem na gaz do 75%
  instalacja c.o. z kotłem na olej do 73%
  instalacja c.o. z kotłem na węgiel z automatyką pogodową do 65%
  instalacja c.o. z kotłem na węgiel sterowanym ręcznie do 54%

  Kolejna tabelka jest jeszcze weselsza, bo pokazuje różnicę efektywności poszczególnych źródeł ciepła w relacji do sprawności systemu c.o. Oczywiście straty na węglu i drewnie są największe w relacji do pozostałych źródeł ogrzewania.

  Rozumiem zapał w pisaniu fizyki na nowo, ale zamiast zaklęć, czarów i życzeń potrzebna jest WIEDZA.

  Miłego dnia o małym stężeniu PM 10 Panu życzę.

 • ~master4k 2017-02-20
  13:22:35

  5 1

  I jeszcze jedno tytułem uzupełnienia.

  Sprawność instalacji c.o. z kotłem na węgiel sterowanym ręcznie do 54% jako jedyna występuje praktycznie tylko w modelu idealnym, bo zależy w bardzo dużej mierze od umiejętności osoby ten kocioł obsługującej. W naszych realiach przeciętna sprawność takiego kotła to +/- 30%.

 • ~przykopa 2017-02-20
  18:30:35

  3 3

  ,,Rozumiem zapał w pisaniu fizyki na nowo, ale zamiast zaklęć, czarów i życzeń potrzebna jest WIEDZA. "
  Tak dokładnie się zgadzam potrzebna jest wiedza. Skaczesz z kwiatka na kwiatek i raz mówisz o sprawności kotła , a raz o sprawności instalacji grzewczej razem z kotłem. To w końcu o czym mówimy ???
  Czytanie ze zrozumieniem to z kolei 4 klasa szkoły podstawowej.
  Przykro mi to powiedzieć , ale moje dane o sprawnościach KOTŁÓW ( nie instalacji grzewczych ) są jak najbardziej prawidłowe. Wyklepanie na pamięć 3 zasad termodynamiki + prawa zachowania energii nie czynią ,,z teoretyka " fachowca.
  Druga zła wiadomość jest taka że istnieją na rynku kotły o sprawności powyżej 100 % ( i to wcale nie jest perpetum mobile). Dlatego nikt poważny ci nie da za to nagrody Nobla. Na rynku są dostępne kotły kondensacyjne o sprawności rzędu 102-105 %. Teoretycznie wykorzystując ciepło spalania paliwa ( nie mylić z wartością opałową) na kotle gazowym przy parametrach zasilania 40/30 st. C i wychłodzeniu spalin do temperatury początkowej paliwa. Można uzyskać sprawność maksymalną 109 %.
  A może mały zakładzik ?

 • ~master4k 2017-02-20
  19:12:35

  2 1

  @ przykopa

  W porządku. Tym masz swoje zdanie, ja mam swoje. Nasze posty różni w zasadzie jedna rzecz: źródła, tzn. ja podałem źródło moich danych, w Twoim poście tego nie widzę. To teraz pokaż mi proszę Twoje źródła i to przede wszystkim tych dotyczących kopciuchów. Byłbym zobowiązany.

 • ~Pan Parasol 2017-02-20
  19:54:27

  2 1

  @przykopa o co my się mamy niby z Tobą zakładać?? Jak można zakładać się z gościem który:
  1- twierdzi, że zasady termodynamiki zna ale dopuszcza istnienie urządzeń o sprawności 102% i wyższych;
  2-Wyggoglował sobie artykuł o sprawności kotłów ale nie potrafi przeczytać go ze zrozumieniem;
  3- Wysyła wszystkich do 4 klasy podstawówki a sam proroczy jakby miał ukończoną co najwyżej szkołę specjalną;
  4- Wprowadza w błąd przy porównaniu stosowania paliw przyjmując że sprawność kotłów na różne paliwa jest taka sama i wynosi w przybliżeniu w przybliżeniu 100% a po korekcie 75%.
  Skończ już Pan... wstydu oszczędź.

 • ~master4k 2017-02-20
  20:18:42

  2 2

  @ Pan Parasol

  Jeżeli wszyscy tak rozumieją specyfikacje poszczególnych instalacji grzewczych jak część ludzi z tego forum, to nie dziwota, że mamy taki smog jaki mamy. To samo dotyczy kosztów grzania. Włos się na głowie jeży jak się czyta te dziwaczne kalkulacje ludzi, co to uważają kopciuchy zawalone mułem niemal za ekwiwalent zimnej fuzji...

 • ~przykopa 2017-02-21
  12:53:01

  1 1

  Master i Parasol .
  Nigdy nie twierdziłem że kocioł będzie pracował z taką samą sprawnością na różnych paliwach. Lecz założyłem dla empirycznego porównania że spalane paliwo będzie spalone w różnych kotłach z tą samą sprawnością. Nie twierdzę i nigdy nie twierdziłem że sprawność typowego kotła zabudowanego w przeciętnym budynku będzie 100 %.
  W najlepszym razie będzie to około + - 90 %. Jeżeli będziesz robił bilans cieplny kotła ( ciepło dostarczone , do ciepła uzyskanego),to na początku wpisujesz rzeczywistą wartość energetyczną dostarczonego paliwa . A przy równaniach termodynamicznych wpisuje się tą wartość jako 100 ( proszę tego nie mylić z procentami).
  Teraz 2 część , czy na rynku są dostępne kotły ( nie instalacje , lub obiegi termodynamiczne !!! ) ze sprawnością pracującą powyżej 100 % ? Niestety prawdą jest że takie kotły istnieją. Rozumiem wasze zdumienie i oburzenie. Bo sam potraktowałem to przy pierwszej mojej styczności z kotłami kondensacyjnymi ze śmiechem i niedowierzaniem . Opierając się na charakterystykach kotłów viessman mogę podać że kotły pracujące na parametrach zasilanie/ powrót 75/60 stopni. Sprawność 100% uzyskują przy temperaturze spalin wychłodzonych do około 78 stopni C. Przy wychłodzeniu spalin do 60 stopni odczytujemy z krzywej sprawność 102 %. Odpowiadam z wyprzedzeniem na pytania. Jak to się ma do zasad termodynamiki gdzie jest wyraźnie napisane że żaden obieg (np. silnik) nie może pracować bez strat ? , że sprawność przemiany termodynamicznej nie może wynosić

 • ~przykopa 2017-02-21
  12:55:42

  1 2

  c.d.
  Problem jak zawsze tkwi w szczegółach. Proszę dokładniej się zagłębić jaka jest różnica pomiędzy ciepłem spalania , a wartością opałową paliwa.
  Dlatego na rynku zgodnie z obowiązującymi normami i Prawem Energetycznym można kupić kotły kondensacyjne o sprawności

 • ~ 2017-02-22
  12:26:18

  0 0

  A może by tak wprowadzić zwrot podatku VAT dla materiałów budowlanych dla gospodarstw domowych.

  Termomodernizacja to proces złożony, trudny do zastosowania w jednym etapie przy domu już istniejącym, zwrot podatku VAT by nakręcał kolejne etapy. Np.: 2017 ocieplenie fundamentów, docieplenie dachu, ze zwrotu podatku w 2018 zakup styropianu na docieplenie ścian, a w 2019 wymiana pieca po termomodernizacji całościowej, żeby nie zakupić ponadwymiarowego pieca.

  Mieszkańcy osiedli ja rozumiem, że macie czynsz i inne opłaty do swojego M, tylko w domu prywatnym awarie i ich usuwanie kosztują nie 800zł, a kilka do kilkudziesięciu tysięcy na "już", my nie dzwonimy do administracji, że coś nie tak, tylko podwijamy rękawy i robimy.
  Ja od miasta nie chce nawet złotówki, niech lepiej za to wspomogą najbiedniejszych, obecne dotacje są dla ludzi co mają budżet, dlatego na zwrocie VATu każdy by skorzystał.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920