zamknij

Wiadomości

Mniej ludzi, więcej pustostanów. Rybnik chce walczyć z tymi problemami

2018-09-01, Autor: 

Populacja Rybnika powoli, ale jednak spada. Z roku na rok jest nas coraz mniej. Widać to bardzo dobrze po pustych oknach w centrum Rybnika. Tylko na przestrzeni ostatnich 7 lat w Śródmieściu ubyło 1700 osób. W miniony czwartek grupa mieszkańców dyskutowała nad tym, jak można odwrócić tą tendencje.

Reklama

Co zrobić, by ściągnąć mieszkańców do centrum miasta? Jak zachęcić ich, by zaangażowali się w rozwój tkanki miejskiej? Takie pytania padły w pustostanie na poddaszu kamienicy przy ul. Rynek 12.

Odpowiedź na nie jest ważna. Rybnik, podobnie jak większość miast w Polsce, boryka się z problemem depopulacji. - Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców wyludniają się. Rybnik tonie powoli. W 2010 roku żyło tutaj 141 tys. ludzi, w 2017 roku jest ich 139 tys. Przez ten czas ubyło 2 tys. ludzi, niby niewiele, ale taka liczba ma negatywny wpływ na możliwości miasta – mówi wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski.

Tylko w samej dzielnicy Śródmieście na przełomie lat 2010-2017 ubyło 1700 ludzi. Z kolei osób po 65 roku życia wzrosło do 1888 mieszkańców. - Miejsce, które powinno być reprezentacyjne, staje się miejscem wyludnionym i zdominowanym przez osoby starsze. Ludzie wolą budować dom w polu na przedmieściach, gdzie trzeba doprowadzić kanalizację i inne instalacje. Koszty funkcjonowania miasta rosną. Jeżeli ta tendencja się nie zmieni, będą dalej rosły – dodaje Piotr Masłowski.

Wiceprezydent zapewnia, że miasto podejmuje kroki, które mogą zmienić obecny trend. Chodzi m.in. o zabudowanie przy ul. Hallera – zmniejszenie parkingu i powstanie nowych budynków mieszkalnych.

W walce z pustostanami i wyludniającym się centrum miasta ma pomóc też Urbact – projekt, z którego mogą skorzystać tylko nieliczne miasta. Rybnik zgłosił swój udział i ku zaskoczeniu magistratu udało się dostać do tego wąskiego grona.

Na czym polega ten projekt Urbact? Ministerstwo Rozwoju tłumaczy, że to „Europejski Program Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich pomaga miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Umożliwia im dzielenie się dobrymi praktykami i zdobytymi doświadczeniami ze wszystkimi profesjonalistami zaangażowanymi w politykę miejską w Europie”.

Jak to wygląda w praktyce? Szymon Kiełkowski z wydziału rozwoju UM w Rybniku posłużył się przykładem niemieckiego Chemnitz. - To trzecie pod względem wielkości miasto w Saksonii. Na przełomie XIX/XX wieku notuje się znaczny rozwój tej miejscowości. Na osiach miasta powstały kamienice, które w okresie świetności były pięknymi budynkami. W najlepszym czasie w Chemnitz żyło ponad 300 tysięcy osób. Z czasem budynki zaczęły ulegać zniszczeniu, a miasto wyludniało się. Po 90. roku uświadomiono sobie sytuację, miasto musiało się zaangażować. Władze rozpoczęły porządek z budynkami, często sprowadzało się do ich wyburzenia. Podjęto też decyzję, by stworzyć instytucję, która zajęłaby się problemem wyludniania – mówił Szymon Kiełkowski do zgromadzonych na poddaszu kamienicy osób.

Po 2012 roku znalazła się prywatna firma, która dla 90 budynków ze 100 znalazła właściciela. W 50 z nich rozpoczęto renowację, a w 2017 roku 15 budynków stoi już całkowicie wyremontowanych i zamieszkałych. - Problem Chemnitz jest podobny do tego naszego. Częstą przeszkodą jest rozdrobnienie własności danego budynku – zauważa Piotr Masłowski.

Urbact pomógłby zatem w m.in. finansowaniu profesjonalistów, których zadaniem byłoby szukanie pustostanu, ich właścicieli i mediacji z nimi. Jeżeli danego właściciela nie byłoby stać na renowację kamienicy, zachęcaliby do przekazania budynku nowej osobie prywatnej.

Zanim jednak do tego dojdzie, mieszkańcy biorący udział w spotkaniu wskazali bariery które:

- powodują, że mieszkańcy Rybnika uciekają z centrum miasta
- mają przed sobą właściciele kamienic

W pierwszym przypadku uczestnicy zwrócili m.in. uwagę, że:

- koszty życia w centrum są wysokie, a zakup działek droższy;
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie sprzyja budowie nowych miejsc do zamieszkania;
- hałas zniechęca ludzi do zamieszkania w centrum;
- komunikacja miejska nie jest dostosowana do potrzeb mieszkańców;
- w centrum pomimo monitoringu jest bardziej niebezpiecznie niż na obrzeżach miasta;
- po prostu panuje moda na przedmieścia;
- nie jest to miejsce dla rodzin z dziećmi;
- brakuje miejsc zielonych.

Jeżeli chodzi o bariery dla właścicieli kamienic:

- brakuje dojazdów i parkingów w Śródmieściu, co ma przełożenie na wysokość czynszu;
- problem stanową ograniczenia konserwatorskie;
- problem sprawia duża powierzchnia mieszkań, a ta cechuje właśnie stare budownictwo. O wiele lepiej jest wynająć małe mieszkanie;
- brakuje ulg na remonty czy renowację elewacji;
- brakuje fachowców zajmujących się renowacją budynków.

Jak podkreśliła Anna Pomykoł – współorganizatorka i moderatorka spotkania, czwartkowa dyskusja nie była jednorazowym wydarzeniem. - Będziemy dalej zapraszać chętnych do zespołu, który głębiej przyjrzy się problemom miasta – zapowiada.

Czy zgadzacie się z powyższymi wnioskami przedstawionymi przez uczestników spotkania? Dodalibyście coś jeszcze do tej listy?

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
  • ~ 2018-09-01
    11:08:15

    tyle ludzi nie ma mieszkań a oni mają jakiś problem?po prostu nie chcą dać ludziom,znam osoby które latami czekają na mieszkanie komunalne i nic

  • ~jedrek_1_1 2018-09-01
    11:55:40

    61 3

    chochlik - chodzi przede wszystkim o kamienice prywatne.

  • ~waldus 2018-09-01
    12:32:25

    25 62

    i trend bedzie postepował. demografia leży. trzeba bedzie wziąść jeszcze wiecej ukraińców, innowierców a w niedalekiej przyszłości i żydów. podobno rząd naszego kraju dla zmylenia nazywany polskim, podpisał potajemnie traktat marakeski, w którym zoobowiązał się przyjąć rzesze uchodzców. wtedy problem pustostanów się rozwiąrze.

  • ~waldus 2018-09-01
    12:33:50

    29 43

    zresztą już teraz jesteśmy krajem który przyjmuje najwęcej uchodźców na świecie. a Polaków to za granice wygnać. ot ... pro-polska polityka.

  • ~JulianUrsynNiemcewicz 2018-09-01
    12:50:54

    90 6

    A może - Panowie i Panie kamienicznicy - wystarczy urealnić czynsze?

  • ~kasti 2018-09-01
    12:59:34

    62 12

    chochlik 100% racji. Żeby człowiek mógł dostać mieszkanie musi albo być biedakiem albo bogaczem ludzie klasy średniej są pomijani. Głupie przepisy które sprawiają że człowiek latami musi wynajmować lokal bo nie ma 15 tyś na koncie! A mieszkań na pęczki to jest chore!! Panie prezydencie czas pomyśleć o zmianach przepisów w przyznawalnosci mieszkań.

  • ~charlie 2018-09-01
    13:14:49

    112 6

    O mądre głowy siedzą godzinami i myślą... Po godzinach takiego siedzenia wyciągają wnioski kompletnie idiotyczne. Sprawa jest prosta jak budowa cepa. Większość ludzi mających rodziny woli mieszkać gdzieś gdzie jest cicho, spokojnie i bezpiecznie a to właśnie dają im przedmieścia. Mieszkaniem w śródmieściu powinni i zazwyczaj są bardziej zainteresowani młodzi ludzie, którzy oczekują bliskości pracy, miejsc z imprezami i wydarzeniami kulturalnymi. A teraz sobie mądre głowy niech zadadzą pytanie, dlaczego Ci młodzi nie mieszkają w rybnickim śródmieściu? Odpowiem może za nich bo im to kiepsko wychodzi. Pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze... Wynajęcie mieszkania w centrum kompletnie się nie opłaca. A w centrum Rybnika nie opłaca się jeszcze bardziej niż w centrach innych większych miast. Ceny są za wysokie, ot i rozwiązałem waszą zagadkę, nad którą tyle się głowiliście. Jeśli młody człowiek ma wynająć mieszkanie za 1500 z wszystkimi opłatami to spokojnie może sobie wynająć w Katowicach a możliwości rozwoju ma większe niż tutaj. Dopóki ceny wynajmu nie będą oddawać faktycznych korzyści wynikających z miejsca zamieszkania to mieszkańców nie będzie.

  • ~kurier 2018-09-01
    13:28:22

    41 22

    Największe błędy po 1990 roku w polskich miastach to zaprzestanie budowy mieszkań komunalnych, dzika prywatyzacja i zupełnie bezsensowna sprzedaż gruntów przez miasto na których nic nie powstaje albo powstają obiekty niemieszkalne. Akurat jedna z nielicznych rzeczy pozytywnych propozycji PiS to mieszkanie plus. Jestem ciekawy czy w Rybniku ten program będzie realizowany? Wie ktoś?

  • ~Lateks 2018-09-01
    13:38:27

    35 3

    Ehhh ile to musi się mądrych i wykształconych ludzi zastanawiać żeby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.
    Miasto samo nie robi nic żeby komukolwiek się opłacało mieszkać budować i remontować w centrum. A teraz amerykę odkrywają. MPZP to kpina, mieszkańców ubywa a tereny mieszkaniowo usługowe ciągle się powowiększają.

  • ~pprywatne 2018-09-01
    13:43:01

    31 28

    W centrum nikt nie powinien mieszkać, bo później takiemu wszystko przeszkadza, bo po 22:00 jest cisza nocna i taki musi spać. Centra większych miast są często wykluczone z ciszy nocnej, bo i tak nikt tam nie mieszka i dzięki temu lokale mogą normalnie funkcjonować całą noc, nie ma też problemu z różnymi imprezami, a u nas chcą zaludnić centrum. Jak zwykle wszystko się robi od dupy strony.

  • ~Lateks 2018-09-01
    13:44:00

    68 7

    P.s. najśmieszniejsze jak osoby z UM próbują narzucać co mają robić prywatni właściciele dowalają im podatki i opłaty na każdym kroku. Gdzie tymczasem miasto własne budynki doprowadza do ruiny i próbuje je za wszelką siłę sprzedać.

  • ~asdfzxc 2018-09-01
    14:26:22

    1 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~auralfloat 2018-09-01
    16:26:47

    25 8

    Wg mnie to normalna tendencja. Centra miast są w głównej mierze dla usług, a nie do mieszkania. Poza tym jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, szczególnie zimą, więc nie dziwi mnie to. Młodzi uciekają do większych miast, za pracą, lub za granicę, starsi budują się na obrzeżach, gdzie jeszcze w miarę da się oddychać. Przyjezdni wracają na stare śmieci, tam gdzie mają działki. ~waldus, upadłeś głową na chodnik, z którego wystawał drut, stąd piszesz głupoty.

  • ~kierowca bombowca 2018-09-01
    16:50:21

    18 9

    Na efekty polityki prorodzinnej, efekty zwyzki płac odbierania obcym gospodarki trzeba czekać, takie czcze gadanie ludzi nie mających za bardzo co do roboty i tak nic nie wniesie, a czemu miasto ma tracic z powodu tego że ktoś sobie chatke postawil w orzepowicach a nie mieszka na rynku to nie mam bladego pojęcia, niech radni sobie tam zamieszkają i ci co tak dumaja na poddaszu :D

  • ~1floyd 2018-09-01
    18:56:34

    47 2

    I co tu wielce dumać. Od dawna wiadomo, że centrum wymiera i jest to proces narastający. Od czasu reprywatyzacji, większości stojących tam budynków sytuacja się mocno pogłębiła. Z początku to właściciele budynków sami prowadzili tam sklepy czy inne interesy. Po czasie doszli do wniosku, po co się męczyć skoro można dostać całkiem fajną kasę za wynajem. Czas prosperity banków mocno nakręcił spiralę czynszów. Ale jak to w życiu bywa, nie zawsze świeci słońce. W dobie bankowości internetowej, klient rzadko zagląda do banku osobiście. Więc banki pozamykały odziały, i lokale opustoszały. Co gorsza, powstałe w pobliżu duże galerie handlowe wykosiły najemców pomniejszych butików. Nawet słynna rewitalizacja nie przyniosła oczekiwanego efektu. Tak więc konkluzja jest jedna. Rybnik nie jest miejscem, gdzie można trzepać kasę z najmu jak w Katowicach czy Krakowie. A i rybniczanie mają mniejsze dochody, i nie stać ich na częste wypady do pubów, czy restauracji.

  • ~Arteks 2018-09-01
    19:45:25

    17 63

    Podoba mi się, że Masłowskiemu chce się podejmować różnych tematów i różnych działań - nawet w tematach trudnych jak te. Jeśli podejmiecie jakąś współpracę z Chemnitz i będziecie w tym mieście - koniecznie zobaczcie inwestycję komunikacyjną, a mianowicie tramwaj kolejowo-miejski - czyli połączenie SKM z miejskim tramwajem jakie ruszyło kilka lat temu. Poza miastem nie ma sieci trakcyjnej, w centrum motorniczy włącza pantograf i nagle "pociąg" wjeżdża do samego centrum jadąc po ulicach. Jeśli jakaś rybnicka kamienica jest zamieszkana - jest o wiele bardziej rentowna dla właściciela. Jeśli koło niej stoi jakaś kamienica pusta - ta zamieszkana musi pochłaniać więcej ciepła. Uważam, że u nas właściwie nikt nie zauważał do tej pory tego problemu dlatego, że centrum Rybnika ma to szczęście, że ludzie je chętnie odwiedzają i nasze centrum jest pełne bo ludzie lubią tam przebywać i spacerować. Mało kto jednak zwracał uwagę na to, że co raz mniej ludzi mieszka w samym centrum. Jednym z elementów który może zmienić tę tendencję to ograniczenia dla aut w centrum, poprawa komunikacji miejskiej (także tej poza Rybnik), tworzenie oaz zieleni - nie tylko nowych skwerów ale także wewnętrznych małych ogrodów służących dla kilku budynków, większe inwestycje w centrum miasta i program pomocowy dla właścicieli kamienic - szczególnie zabytkowych oraz dla zachęty podatkowe dla nowych inwestorów. Co do mieszkania w centrum to oczywiście są wady tego jak i zalety - tak samo jak na przedmieściach. Że wyższe ceny? A czy osoby z przedmieść liczą ile tracą na dojazdach autami i posiadaniu zazwyczaj więcej niż jednego auta? Pewnie nie i bierze się pod uwagę tylko koszty samego mieszkania. Ktoś tu napisał o problemach z powietrzem... Moi drodzy - najgorsze powietrze jest tam gdzie najwięcej pieców zasypowych, a więc w dzielnicach domkowych, a nie w centrum gdzie jest najlepiej z całego Rybnika. Poza tym największy dyskomfort mieszkania to obecnie główne ulice wylotowe z miasta. 100 razy ciszej jest na Kościelnej nawet w nocy niż przez cały dzień dla mieszkania na Gliwickiej, Wodzisławskiej, Żorskiej, Ruckiej czy Raciborskiej - nawet jeśli mieszka się daleko od centrum. Bądźmy bardziej obiektywni. :)

  • ~pprywatne 2018-09-01
    20:47:58

    27 7

    Już niebawem nadejdzie mroczny czas smogu, wtedy poszukajcie chętnych do mieszkania w centrum.

  • ~Arteks 2018-09-01
    20:51:47

    15 58

    @pprywatne - tu się mylisz. Czym dalej od centrum tym gorzej - bo przecież piece zasypowe Made in Janusz to specyfika domków, a nie kamienic.

  • ~Lateks 2018-09-01
    20:56:12

    38 9

    " Uważam, że u nas właściwie nikt nie zauważał do tej pory tego problemu dlatego, że centrum Rybnika ma to szczęście, że ludzie je chętnie odwiedzają i nasze centrum jest pełne bo ludzie lubią tam przebywać i spacerować."

    Arteks przestań zażywać te dopalacze, to będzie armagedon....

  • ~Ancymon 2018-09-01
    21:13:20

    43 3

    ~Arteks mogę ci powiedzieć jedno im mieszkasz dalej od centrum tym bardziej miasto ( prezydent , podległe mu służby ,komunikacja miejska ) olewają cię , liczy się centrum i blokowiska .Po upływającej kadencji prezydenta Kuczery nie mogę powiedzieć żeby coś się zmieniło na lepsze w dzielnicy Golejòw , Grabownica ,Ochojec .

  • ~pprywatne 2018-09-01
    21:30:33

    37 8

    ~Arteks - Pamiętam zeszłoroczne wyniki i pamiętam też, że w centrum były one jedne z najgorszych. Sam zawsze twierdziłeś, że tak zasmrodzone centrum jest przez samochody.
    Więc zastanów się co piszesz, bo zaprzeczasz sam sobie.

  • ~pprywatne 2018-09-01
    21:35:59

    23 8

    ~Ancymon - Nic się nie martw, tylko czekaj, aż pierdzielną tam dróżki rowerowe.

  • ~Arteks 2018-09-01
    21:47:59

    7 40

    @ancymon - nie wiem dlaczego tak twierdzisz skoro większość inwestycji jakie są obecnie realizowane nie dotyczy Nowin czy Centrum. Kiedy miasto w ostatnich latach wybudowało chociaż jeden własny budynek w centrum? Wszystkie najdroższe inwestycje w mieście - budowa nowych dróg, obwodnicy czy kanalizacji nie dotyczyła centrum. Jeśli chodzi o drogi - też inwestycje przyszły na sam koniec za wszystkimi wylotówkami z których korzystają też dzielnice. Nawet nie mam o to pretensji bo o miasto trzeba dbać w całości. Tylko dlaczego częściej rozżaleni są ci którzy najbardziej skorzystali w ostatnich latach? Nawet takie drogi rowerowe. Największa dzielnica miasta Maroko-Nowiny na razie na tych inwestycjach w ogóle nie skorzystały... - a wiele innych dzielnic już je ma. ;) @pprywatne - auta są wszędzie, za to piece tylko zasypowe w dzielnicach domkowych których najwięcej jest poza centrum. A największą część smogu pochodzi z pieców. Udajesz czy nie rozumiesz takich prostych rzeczy?

  • ~ 2018-09-01
    23:55:25

    22 8

    Forum portalu już dawno określiło powodu braku zagospodarowania w centrum. Wykształciuchy muszą z tego zrobić event. Nikt nie chce centrum z powodu czynszu, imprez, możliwość dostania w nos od przyjezdnych.

  • ~charlie 2018-09-02
    10:32:27

    32 3

    @Arteks, naprawdę myślisz, że ludzie nie chcą mieszkać w centrum bo jest tam duży ruch samochodowy? Na Sobieskiego? Powstańców? Zamkowej? Pocztowej? Rynku? itp.? Mało parków i zieleni? Pokaż mi gdzie w Ochojcu, Popielowie, Chwałęcicach czy na Ligocie znajdziesz taki park jak przy kampusie, jak przy bazylice? Nie znajdziesz... A jednak ludzie wolą tam mieszkać. Nie zastanawiajcie się nad banalnymi odpowiedziami bo dochodzicie do coraz bzdurniejszych wniosków. Jeśli ktoś chce żeby za wynajem mieszkania płacono mu jak w Katowicach to niech w Rybniku zbudują Teatr Śląski, NOSPR, Muzeum Śląskie, Rialto, Światowida. Niech zrobią drugą Mariacką. Niech wybudują biurowce na miarę KTW., SBP, A4 Business Park czy nowo powstające Baildon Bussines Park. Niech działa Uniwersytet Śląski czy Ekonomiczny. Jeśli dadzą to wszystko to mogą sobie ceny Katowickie proponować, jeśli nie to ich mieszkania w centrum Rybnika nie są warte nawet połowy tego co chcą.

  • ~mewa74 2018-09-02
    15:29:47

    15 4

    ~Arteks, ulica "Rucka" mnie powaliła.

  • ~pprywatne 2018-09-02
    19:32:38

    2 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~qwer 2018-09-02
    20:24:48

    17 5

    Wiecie jak żyje sie w centrum Rybnika?
    Mieszkam 30-40 metrów od ul Chrobrego.W parku menele i chołota która ryczy w niebogłosy.Interwencje Szanownej Policji nie przynoszą efektu no ale jak mogą przynieść jak kolesi nie można spałować.W ogóle nie można nic im zrobić. Wariaci na motorach jeżdzą cały czas i teraz dołączyli tez ,,kierowcy samochodów osobowych,, Jest bardzo ciekawie wiec nich sie nie dziwią że ludzie z tąd uciekają w spokojniejsze miejsca.

  • ~ 2018-09-02
    21:44:05

    11 1

    ~qwer - znam temat tej okolicy bardzo dobrze, nadal mieszkam w śródmieściu i szczerze mówiąc mam dosyć krzyków, ryków szczególnie w nocy z pt/sb z sb/nd , mam dosyć nocnych wyścigów na naszych drogach w centrum i rozważam wyprowadzkę poza centrum by wreszcie mieć ciszę i spokój, której niestety we własnym domu nie można mieć mieszkając w centrum.

  • ~Arteks 2018-09-03
    09:00:06

    9 15

    @mewa74 - ups... zawsze pisałem prawidłowo. @bartezz @qwer - na przedmieściach i na wsiach za to ludzie się kłócą o hałasowanie kosiarkami, piłami, z driftującymi czy smrodem z grilla/komina u sąsiadów. A ciągły hałas z samochodów może być bardziej uciążliwy od ryków dyskotekowiczów. Po prostu wszystko ma swoje plusy i minusy. Można mieszkać w samym centrum i mieć ciszę - jest wiele ciekawych i spokojnych zaułków. No i jeszcze warto zwrócić uwagę, że przecież ci ryczący w weekendy to także mieszkańcy "cichych" przedmieść i wiosek. Czemu więc nie szanują tych którzy mieszkają na co dzień w centrum. Czemu nie wystarczą im zabawy w dyskotekach, klubach nocnych i pubach?

  • ~Arteks 2018-09-03
    10:28:53

    10 10

    A co hałasu z imprez masowych - wcale nie mam nic przeciwko aby tak jak od pewnego czasu większe imprezy były organizowane poza Rynkiem/kampusem. W miejscu jakiegoś parkingu, na lotnisku, w Kamieniu, na Hoymie, na Rudzie, na stadionie, w Parku Czempiela, na boisku w Chwałowicach. Będzie przynajmniej "dywersyfikacja" hałasu imprezowego.

  • ~ 2018-09-03
    14:04:21

    17 1

    Również mieszkam w ścisłym centrum, tuż obok Rynku i nieustannie zastanawia mnie dlaczego nikt nie ukróci tych uciążliwych, nocnych wyścigów samochodowych? Czy Policja o tym nie wie? Nie wierzę!

    Nawiązując jednak do samego artykułu - nie podoba mi się stwierdzenie jakoby starsi ludzie 'psuli' nam Śródmieście. Nie idźmy tą drogą, że są oni na marginesie społeczeństwa, bo mają takie samo prawo żyć i mieszkać tam gdzie chcą, jak każdy z nas.

  • ~Abisall 2018-09-03
    15:37:44

    9 0

    @Arteks "[...]były organizowane poza Rynkiem/kampusem. W miejscu jakiegoś parkingu, na lotnisku, w Kamieniu, na Hoymie, na Rudzie, na stadionie, w Parku Czempiela, na boisku w Chwałowicach"
    Tylko jedno ale jest - potem nie ma jak wrócić o ile nie przyjedziesz swoim transportem. Z Ignacego w weekendy ostatni autobus o 21:26 i cześć - albo wyjdziesz przed końcem albo wracasz szłapcugiem lub taksą

  • ~Bebok13 2018-09-03
    23:04:38

    10 4

    Też mam zamiar się wyprowadzić z centrum, a może nawet z Rybnika gdzieś dalej. Główną przyczyną jest smog zimą (przeraża mnie ten czas w mieście) oraz brak terenów rekreacyjnych i mało terenów zielonych dobrze zagospodarowanych dla dzieci. W te wakacje pojeździłem sobie po troszkę po Polsce i muszę powiedzieć, że w tych kwestiach Rybnik, na razie nie ma się czym szczycić. Nawet małe miasteczka potrafią ładnie zagospodarować centrum pod kątem dzieci - duże place zabaw, piękne, przestronne i zalesione parki itd. Tego lata podczas upałów nie było takiego miejsca w centrum, gdzie można by pospacerować z dzieckiem w wózku (a moje małe dziecko tylko podczas spacerów śpi w dzień) - wszędzie patelnia :/
    Żory, Wodzisław, Rydułtowy, Marklowice mają duże i nowoczesne place zabaw dla dzieci - u nas niestety tego nie ma. Ładny plac zabaw przy ul. Kościuszki jest przepełniony i mały, a plac zabaw w parku tematycznym to niewypał. Myśląc o centrum Rybnika podczas tegorocznego lata, widzę w moich myślach tylko skwar, beton i zmęczonych ludzi nie mających gdzie odpocząć od słońca. Jedynie park przy ul. Gliwickiej jest przyjemnie zacieniony, ale jakiś taki wyludniony i kompletnie bez klimatu, już nie mówiąc o tym, że nie jest przystosowany dla dzieci.
    Nie zrozumcie mnie źle - uważam, że Rybnik to ładne miasto, ale takie trochę męczace do życia i wciąż popełniające te same błędy: za dużo sklepów (to, co się stało na Chabrowej oraz kwartał Domus to jest ogromne przegięcie - po prostu brak słów), za mało interesujących firm dla pracowników, za mało terenów zielonych i rekreacyjnych (może nawet nie chodzi o to, że za mało, tylko o to, że nie ma nic konkretnego), no i ten okropny smog :/ Wielu moich przyjaciół się stąd wyprowadziło i ja również się zastanawiam.

  • ~ 2018-09-03
    23:24:05

    4 6

    @bebok aż sie muszę odezwać bo mam dzieci. Nie można się z tym zgodzić co napisałeś bo w Rybniku dla dzieci zrobiono naprawdę wiele w ostatnich latach - park tematyczny, świetny park koło bazyliki, fontanna obok którą dzieci wręcz pokochały, pluskadełko, w tym roku hitem był Pniowiec, wciąż zaskakujące jest kąpielisko Ruda - znasz lepsze miejsce na letnie upały z dziećmi w okolicy?, fajne tory dla młodych rowerzystów koło kampusu, nowoczesne boiska do kosza czy piłki, wybiegi dla piesków - gdzie dzieci przeżywają miło czas z pupilami, fajny jest plac zabaw na Nowinach przy Góreckiego z różnymi atrakcjami. Rybnik bardzo dba o dzieci organizując ciekawe zajęcia pozalekcyjne. Gdzie na wsiach czy okolicy dzieci mają tak urozmaicone możliwości spędzania czasu i takie miejsca jak chociażby nasza Przygoda, Młodzieżowy Dom Kultury lub Harcówka? Byłeś na naszym Dniu dziecka, na piknikach na kampusie albo na Animalium - pięknych imprezach dedykowanych najmłodszym? Zapraszam na kolejne edycje. Typowe narzekania cudze chwalicie, a swego nie znacie. I w dodatku zupełnie bez sensu bo rozumiem, że komuś może nie podobać się mieszkać w centrum, a inny to lubi. Ale akurat u nas dla dzieci w centrum i okolicy jest mnóstwo atrakcji.

  • ~ 2018-09-03
    23:25:23

    7 2

    @bebok13 a gdzie w Polsce znasz jakieś oazy bez smogu? Gdyby było ich dużo wszyscy by chcieli tam mieszkać. Jakoś nie słyszałem o nich chociaż może podpowiesz?

  • ~Arteks 2018-09-04
    10:57:06

    5 8

    @bebok13 - nie można się wyprowadzić z Rybnika jeśli... się w nim nie mieszka. A ty w nim nie mieszkasz co widać po twoich nieudanych porównaniach. A twój wpis jest kompletnie nie przemyślany skoro Rybnik - miasto które ma najwięcej skwerów i parków, uważasz za patelnię, a podajesz przykład np. Żor gdzie Park Cegielnia jest pozbawiony drzew, a mieszkańcy osiedli nie mają ani parków, ani lasu, ani nawet skwerów "pod ręką" tak jak np. Nowiny czy Śródmieście w Rybniku to gdzie tu jakaś logika? W którym okolicznym mieście jest tyle atrakcji dla dzieci w jednym miejscu co np. dobrze opisał @orient? Marklowice - przecież to wkrótce będzie nadawało się już do wymiany. Poza tym jak dziecko wyrośnie co ma robić w Marklowicach? Wodzisław - a co tam ludzie mają powiedzieć o miejscach pracy skoro największym pracodawcą jest miejski szpital?
    Smog? Zazwyczaj nie ma go w miejscach które są bardzo rzadko zaludnione, tam gdzie ludzie żyją z rolnictwa. Nie ma tam też miejsc pracy, a dla dzieci żadnych atrakcji - dlatego dzieci z tzw. Polski C - masowo wyjeżdżają. Następnym razem pomyśl jak coś napiszesz. Rybnik jest liderem w okolicy który jak mało które miasto zapewnia atrakcje każdemu od dzieci, młodych, ludzi w średnim wieku do seniorów. A zieleń? Chyba z tego powodu najbardziej cenię to miasto. Szczególnie po powrocie z takich miejsc w jakich byłem w tym roku: Dubrowniku i Łebie. Oba mega zatłoczone, w Łebie nie spotkałem ani jednego (!) parku, a w Dubrowniku cała stara część miasta kompletnie pozbawiona drzew. A u nas jak się popatrzy z wysoka to Rybnik skąpany w zieleni na każdym kroku. :D

  • ~Arteks 2018-09-04
    11:08:45

    4 2

    @bebok13 - jeśli Rybnik nie ma według ciebie terenów rekreacyjnych to co mają powiedzieć mieszkańcy innych śląskich miast które często mają jakieś jedno fajne miejsce lub w ogóle? Dużo miast ma takie ośrodki jak Kamień, Ruda, Pniowiec, Zalew Rybnicki, byłeś może w okolicy stawu i tężni, na Grzybówce albo Okrzeszyńcu? Myślę, że dzięki temu, że Rybnik jest tak fajnie położony - tak minimalnie traci mieszkańców. I nawet ci którzy dojeżdżają do pracy do GOP - nie chcą się tam przeprowadzać bo u nas jest "cool".

  • ~entropia 2018-09-04
    11:40:24

    11 0

    Jak w ostatnich latach z Polski wyemigrowało ponad 2 mln obywateli to jest oczywistym że praktycznie z każdego miasta musiało ubyć po parę tysięcy ludzi. Pustostany w Centrum to zwykle stare zaniedbane kamienice w które właściciele nie inwestowali więc ludzie się wynieśli bo nikt nie chciał płacić za mieszkanie w ruinie, nowo powstałe w ostatnich latach budynki jakoś nie mają problemu z zapełnieniem lokatorami tak samo jak zadbane kamienice. Dla każdego kto narzeka na "uciążliwości" miejskiego życia zapraszam do Szanghaju, Rio de Janeiro lub Nowego Jorku, TO SĄ MIASTA, nasz kameralny Rybnik to oaza spokoju, porządku i komfortu w porównaniu z MIASTAMI.

  • ~secretkey 2018-09-07
    06:35:35

    2 0

    Na okoliczność rozmowy o centrum, miłośnik tegoż wymienił prawie wszystkie okoliczne "fawele" jako atut. Szok. :-)

  • ~Wiesława Jeżyszek 2018-10-02
    15:25:19

    2 0

    Ludzi nie ma, mieszkań nie ma a kamienice niszczeją idealnie wręcz :/

  • ~Magdalena Lazar 2018-10-02
    20:52:38

    1 1

    Centrum miasta musi tetnić życiem !! i może jednocześnie być atrakcyjnym zielonym miejscem dla młodych singli z przyjaciółmi jak i rodzin z dziecmi.

    Drogi Rybniku proszę spojrzeć i przeanalizować tkankę miejska innych miast :)

  • ~Magdalena Lazar 2018-10-02
    20:57:52

    4 1

    Centrum miasta musi tetnić życiem !! i może jednocześnie być atrakcyjnym zielonym miejscem dla młodych singli z przyjaciółmi jak i rodzin z dziecmi.

    Drogi Rybniku proszę spojrzeć i przeanalizować tkankę miejska innych miast :) oraz nowe funkcje które można nadać pustostanom.
    Pustostan możną obrócić w atrakcje i atut miasta :)

    Konkurs na adaptacje pustostanów myślę ze byłby strzałem w 10 :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5052