zamknij

Wiadomości

Ministerstwo nie odróżnia autonomii od separatyzmu. RAŚ pisze do Czarnka

2021-02-18, Autor: bf

Weryfikację podręczników zacząć trzeba od ministerialnej platformy? RAŚ zauważa, że Ministerstwo Edukacji i Nauki nie odróżnia autonomii od separatyzmu. Stowarzyszenie wysłało w tej sprawie list do ministra edukacji - Przemysława Czarnka. O co poszło?

Reklama

Ruch Autonomii Śląska wystosował pismo do ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka w sprawie nieprawdziwych informacji zamieszczonych na oficjalnej platformie edukacyjnej ministerstwa.

Na elektronicznej platformie edukacyjnej, firmowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, wśród problemów z zakresu Wiedzy o społeczeństwie dla szkół ponadpodstawowych zaprezentowany został temat „Ruchy separatystyczne we współczesnym świecie”.

Jednakże Ruch Autonomii Śląska pojawia się jako przykład ugrupowania o charakterze separatystycznym, przy czym separatyzm został na platformie zdefiniowany jako „dążenia danego obszaru znajdującego się w obrębie konkretnego państwa do oderwania się i samostanowienia o sobie” (https://epodreczniki.pl/a/przeczytaj/Dt6B10AfP).

Dodatkowo całość wzmocniona jest we fragmencie instrukcji dla nauczyciela, gdzie sugeruje się: „Wskazanie Ruchu Autonomii Śląska jako polskiego przykładu organizacji o charakterze separatystycznym”.

- Ruch Autonomii Śląska nie dąży ani do oderwania części terytorium państwa polskiego, ani nawet do autonomii grupy etnicznej. Naszym celem pozostaje autonomia historycznie ukształtowanego terytorium zamieszkałego przez ludzi o różnej identyfikacji narodowej i etnicznej – pisze RAŚ do ministra.

Jak zapewniają autonomiści, nie chodzi tylko o dobre imię stowarzyszenia.

- Wskazane treści, zamieszczone na platformie edukacyjnej Ministerstwa, uważamy za szkodliwe dlatego, że wprowadzają pojęciowy chaos, który utrudniać będzie dojrzały udział uczniów w debacie publicznej. Rozróżnienie między dążeniem do autonomii a separatyzmem jest koniecznym warunkiem prowadzenia rzeczowego sporu o kształt ustrojowy państwa i formułę jego decentralizacji. Rząd, na którym spoczywa obowiązek troski o jakość demokracji, firmując tezy o tak wątpliwej wartości merytorycznej naraża na szwank swój autorytet – czytamy w piśmie do ministra Czarnka.

Cały list Jerzego Gorzelika - Przewodniczący Stowarzyszenia Ruch Autonomii Śląska poniżej:

Szanowny Panie Ministrze,

na elektronicznej platformie edukacyjnej, firmowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, wśród problemów z zakresu Wiedzy o społeczeństwie dla szkół ponadpodstawowych zaprezentowany został ważny temat „Ruchy separatystyczne we współczesnym świecie”.

Zamieszczony materiał zawiera wiele wartościowych informacji jednak na ocenę całości negatywnie rzutuje ukazanie w dwuznacznym świetle naszego stowarzyszenia. Ruch Autonomii Śląska pojawia się w tekście jako przykład ugrupowania o charakterze separatystycznym, przy czym separatyzm został na platformie zdefiniowany jako „dążenia danego obszaru znajdującego się w obrębie konkretnego państwa do oderwania się i samostanowienia o sobie” (https://epodreczniki.pl/a/przeczytaj/Dt6B10AfP).

Wprawdzie w dalszej części wywodu mowa jest także o „dążeniu danej grupy etnicznej do uzyskania autonomii”, jednak nie zmienia to wymowy całości, wzmocnionej dodatkowo we fragmencie instrukcji dla nauczyciela: „Wskazanie Ruchu Autonomii Śląska jako polskiego przykładu organizacji o charakterze separatystycznym” (https://epodreczniki.pl/a/dla-nauczyciela/DnqlSECBS).

W świetle statutu naszego stowarzyszenia jak również podejmowanych przez Ruch Autonomii Śląska działań, klasyfikacja taka jest nieuprawniona. Paragraf 5 statutu mówi jasno: „Ruch wspiera działania na rzecz autonomii regionów Rzeczypospolitej Polskiej”, a dalej: „Działania Ruchu na rzecz autonomii Śląska nie zmierzają do zmiany granic państwowych”. W celach statutowych mowa jest natomiast o „uzyskaniu przez Śląsk autonomii w ramach dojrzałej decentralizacji Rzeczypospolitej Polskiej” (https://autonomia.pl/statut-ruchu-autonomii-slaska/). Ruch Autonomii Śląska nie dąży zatem ani do oderwania części terytorium państwa polskiego, ani nawet do autonomii grupy etnicznej. Naszym celem pozostaje autonomia historycznie ukształtowanego terytorium zamieszkałego przez ludzi o różnej identyfikacji narodowej i etnicznej. Wspieramy również dążenia do uzyskania przez Ślązaków statusu mniejszości etnicznej, a przez mowę śląską statusu języka regionalnego na gruncie obowiązującego w Rzeczypospolitej prawa.

Wskazane treści, zamieszczone na platformie edukacyjnej Ministerstwa, uważamy za szkodliwe nie tylko dlatego, że w fałszywym świetle ukazują nasze stowarzyszenie, ale przede wszystkim dlatego, że wprowadzają pojęciowy chaos, który utrudniać będzie dojrzały udział uczniów w debacie publicznej. Rozróżnienie między dążeniem do autonomii a separatyzmem jest koniecznym warunkiem prowadzenia rzeczowego sporu o kształt ustrojowy państwa i formułę jego decentralizacji. Rząd, na którym spoczywa obowiązek troski o jakość demokracji, firmując tezy o tak wątpliwej wartości merytorycznej naraża na szwank swój autorytet. Liczymy, że kwestionowany materiał zostanie możliwie szybko skorygowany. Będzie to właściwy wstęp do zapowiadanej przez Pana Ministra weryfikacji treści materiałów edukacyjnych.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~RybnickiRekin 2021-02-18
  10:02:29

  55 27

  Te beztalencia z rządu (a generalnie całego PISu) nie rozróżniają PRAWA od BEZPRAWIA... zresztą tak jak i ich niezbyt rozgarnięty elektorat. Nie wiem więc skąd zdziwienie, faktem że tak trudne słowo jak Autonomia stanowi dla nich życiowe wyzwanie...

 • ~Franz Kawka 2021-02-18
  10:18:02

  46 18

  Kraje zarządzane lokalnie działają o wiele lepiej. W Szwajcarii każdy kanton ma nawet własny system podatkowy a rząd centralny ma niewiele do powiedzenia. No i chyba nikt nie powie że Szwajcaria źle działa jako całość. Centralne zarządzanie to cecha komunistycznych dyktatur w rodzaju Białorusi czy Korei Północnej.

 • ~pawlmesten 2021-02-18
  10:21:46

  37 22

  Czarna Komuna chce kontrolować wszystko i wszystkich i nie znosi jakiejkolwiek niezależności więc nie ma się co dziwić. A najważniejsze żeby kontrolować media i odciąć ludzi od informacji o przekrętach i zwyczajnym złodziejstwie.

 • ~tf2 2021-02-18
  10:22:59

  25 47

  RAŚ sam plącze się w zeznaniach i wstydzi się tego czego chce: twierdzicie, że nie chcecie autonomii a następnie mówicie:

  "Naszym celem pozostaje autonomia", którą sami macie w nazie. Z jednym się zgodzę, to nie są separatyści. Co to za :separatyści" zarządzani z Niemiec?

 • ~Lahcim 2021-02-18
  10:54:55

  36 18

  A ludzie myśleli, że Zalewska to dno, a tu się Czarnek pojawia i wychodzi na to, że dno potrafi sięgać jeszcze pare leveli niżej. Aż się boje kolejnego ministra z ramienia PIS.

 • ~tf2 2021-02-18
  11:06:43

  24 37

  Kilka niewygodnych faktów na temat RAŚ:

  Ruch Autonomii Śląska zawarł koalicję z Mniejszością Niemiecką. W zamian za głosy na kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego, politycy RAŚ wsparli Niemców w ich dążeniach do rozszerzenia bazy edukacyjnej j. niemieckiego na Śląsku.

  Ja tam nie chcę mówić po Niemiecku, a w 4 Powstaniu Śląskim byłbym po stronie Polaków. A RAŚ?

 • ~Lahcim 2021-02-18
  11:28:00

  39 14

  ~tf2
  znajomość każdego dodatkowego języka tylko wzbogaca i pomaga w życiu. Może wtedy miałbyś okazję porozmawiać z Niemcami bezpośrednio, a nie kierować się bzdurnymi uprzedzeniami opartymi na przekazie partyjnym.

 • ~Arteks 2021-02-18
  11:45:33

  29 13

  @tf2 - a ta Mniejszość Niemiecka to nielegalnie dostała się do sejmiku? Jeśli legalnie to dlaczego RAŚ miał nie wejść w merytoryczną koalicję z takim legalnie działającym ugrupowaniem? W pobliskich Czechach w okolicy Cieszyna mieszka liczna Mniejszość Polska - czy chciałbyś ją traktować tak jak wyrażasz się o Mniejszości Niemieckiej u nas? Mi akurat przeszkadzają mniejszości na Śląsku, powinno się też podkreślać na każdym kroku niemiecki wkład w architekturę, inżynierię, urbanistykę czy historię Górnego Śląska.

 • ~Arteks 2021-02-18
  11:47:10

  21 14

  Miało być: Mi akurat nie przeszkadzają mniejszości na Śląsku, - przepraszam za pomyłkę.

 • ~tf2 2021-02-18
  12:20:53

  19 18

  Już chyba bardziej uprzedzonym niż RAŚ do Polski i Polaków być nie można.
  Arteks wykazałem kogo popierają żeby pookazać, że trochę słaba ta ich niezależność. Nie pisałem o legalności.
  Lateks, wszystko zależy os tego czy wtedy j. niemiecki byłby j. urzędowym a polski tym dodatkowym. Był czas gdy nie do końca legalnym i sa osoby, które za tym tęsknią. Należysz so tej grupy?

 • ~zak 2021-02-18
  13:02:01

  20 26

  @totalsi - czy w Niemczech jest mniejszość Polska ? przecież tam o wiele więcej Polaków mieszka , niż Niemców w Polsce . Ja tam nie chce mieć żadnych mniejszości i autonomii . Zaczyna się od mniejszości niemieckiej a skończy na muzułmańskiej a potem LGBT.

 • ~Arteks 2021-02-18
  13:09:59

  21 18

  @zak - a co powiesz o mniejszościach Polski na Litwie, Czechach, w USA? Nie przyznasz się do nich bo nie chcsz słyszeć, że są mniejszości? Bredzisz jak każdy nawiedzony narodowiec w dodatku zużytymi sloganami, które w przeszłości doprowadzały do wojen, ucisku lub emigracji.

 • ~zak 2021-02-18
  13:14:44

  17 16

  @arteks - mówimy o mniejszości niemieckiej a nie Polaków na Litwie itd. A co do wojen , to przeważnie wybuchały z powodu obrony takich mniejszości , zobacz doktrynę wojenną Rosji , a kiedyś Niemiec . Jaki pretekst miał Hitler wywołując Drugą Wojnę Światową ?

 • ~Lahcim 2021-02-18
  13:43:04

  15 20

  ~zak
  straszysz mniejszościami, a największym problemem w Polsce na chwile obecną jest większość pseudokatolicka

 • ~terezina 2021-02-18
  14:45:27

  13 19

  Dlaczego do tej pory nie zdelegalizowano niemieckiej organizacji RAŚ? Jest to organizacja jawnie antypolska.

 • ~Stanisław Nowak 2021-02-18
  14:46:57

  12 10

  Broszura Naród śląski - R.Kołodziejczyka i P. Helisa ,pkt.4 "Kto oskarża Ślązaków o separatyzm , czyni to zapewne po uprzednim przyjęciu, że są ono idiotami / lub odwrotnie/." Nic dodać , nic ująć, nie trzeba się rozpisywać w komentarzu.

 • ~Arteks 2021-02-18
  17:01:51

  9 12

  @zak - słabo się uczyłeś skoro nie znasz pretekstów jakimi posłużył się Hitler wypowiadając wojnę. Poza tym z czym ty tu wyjeżdżasz. Spotkałeś się z tym aby RAŚ czy Mniejszość Niemiecka chciały z kimś wojować? Pamiętam, że RAŚ to było jedno z pierwszych ugrupowań które na poważnie zaczęło traktować transport kolejowy na Śląsku, chcąc zrobić z niego wizytówkę regionu. Niestety za PiS znowu mamy stagnację. Linia Rybnik-Żory po remoncie tak samo jak Żory-Chybie i co oferują władze PiS? Jeden pociąg do Wisły kursujący w soboty i niedziele. Taki Strumień w pozostałe dni tygodnia jest odcięty od świata. Ale oficjalnie na papierze są: CPK, jest Kolej Plus, a tam gdzie bezinwestycyjnie można by ludziom poprawić dojazdy, PiS siedzi cichuteńko. Zdecydowanie wolałbym aby województwem rządziła w koalicji RAŚ. To ideowcy dla których najbardziej liczy się Śląsk, a nie Nowogrodzka.

 • ~tf2 2021-02-18
  18:17:33

  9 11

  Arteks taki z ciebie obrońca mniejszości skomentuj proszę:

  https://www.newsweek.pl/swiat/niemcy-nie-uznaja-polskiej-mniejszosci-narodowej/j8n18q5

  Najczęstszym powodem odmowy wniosków o środki na naukę polskiego w Niemczech jako języka ojczystego jest argument: "nie jesteście mniejszością".

  Wracając do tematu: To nie jest żadna "ukryta opcja niemiecka" tylko JAWNA opcja niemiecka. Trudno ukrywać cele gdy głosi się określone poglądy trudno mi sobie wyobrazić żeby podobny rewizjonizm historyczny miał być tolerowany w Niemczech gdyby był głoszony ze strony dyskryminowanej przez nich mniejszości polskiej.

 • ~artefaks 2021-02-18
  20:30:40

  7 6

  ,,Jaki pretekst miał Hitler wywołując Drugą Wojnę Światową ? "
  O widzę że odezwał się fachowiec. Więc Zak czekam na to co powiesz. ( nie był to raczej lebensraum?)Topie się pomieszał hitler ze stalinem i putinem ?

  Szykuje się krytyczne wydanie mein kapf w języku polskim. To sobie kup i poczytaj. Zdziwisz się jak wiele jest tam podobieństw do linii ulubionej Ci partii.
  Pierwszy i drugi sort ( nadludzie , rasa nordycka). Ukryta opcja niemiecka . Może zaś nazwiesz to bardziej swojsko zgodnie z teorią walki klasowej Lenina ( zakichany karzeł reakcji) ?
  O co pisowskim wariatom chodzi ? Żeby sprowokować Ślązaków ?
  Marzy się wam Ulster , lub kraj Basków ?
  Sypie się wam władza i nadchodzi kryzys to szykujecie igrzyska ? ( niepokoje społeczne , wojnę ).

 • ~RybnikJoCiPrzaja 2021-02-19
  00:37:36

  12 1

  Żeby być uczciwym - nikt z nas żyjących na to nie miał wplywu, ale tak wyszło, że tereny zamieszkane od wieków przez Niemców zostały włączone do Polski, razem z tymi Niemcami, którzy tam po prostu byli u siebie. Dlatego oni i ich potomkowie są mniejszością niemiecką w Polsce. Z drugiej strony Polacy, którzy wyjechali dobrowolnie do Niemiec są tam imigrantami, Polonią, ale nie mają statusu mniejszości narodowej (zresztą ale nie tylko oni). I chyba tak źle się tam nie mają skoro tam zostali :) Warto dodać, że status mniejszości narodowych w Polsce wynika z ustawy gdzie m.in. jest kryterium zamieszkiwania terenu obecnej RP od ponad 100 lat

 • ~Stanisław Nowak 2021-02-19
  13:33:57

  6 0

  tfu 2. niewygodnym jest, że " sanacja" : 1. zawarła przed wojna koalicję z Niemcami w Radzie Miasta Rybnika
  2. skazała dziennikarza rybnickiego na 10 miesięcy więzienia / Sąd Najwyższy RP to zatwierdził/ za krytykę Hitlera i zbrodnie hitlerowców

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2482