zamknij

Wiadomości

Mikołaje odwiedzili bezdomnych. Rozdali 3,5 t ciuchów!

2018-12-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Zmęczeni, ale szczęśliwi. Grupa Mikołajów chodziła tej nocy po Rybniku rozdając bezdomnym ubrania i ciepłe posiłki. W sumie wręczyli im około 3500 kilogramów różnego rodzaju odzieży!

Reklama

O tej akcji pisaliśmy już kilkukrotnie. W miniony wtorek na parkingu kąpieliska Ruda stanął samochód dostawczy. W godzinę zapełnił się ubraniami aż po sam dach. Maciej Mazij obiecał, że wraz z paczką przebiorą się za Mikołajów, ruszą w miasto i obdarują bezdomnych >>Zebrali tony ciuchów dla bezdomnych!<<

Tak też się stało. Wczoraj, od godziny 18.00 rozpoczęli akcję poszukiwania osób bezdomnych i obdarowywania ich prezentami. - Jest nas tak dużo w tym roku, że podzieliliśmy się na grupy. Jedna chodzi pieszo po centrum, dwie kolejne są mobilne, które jeżdżą do bezdomnych z ubraniami i ciepłym jedzeniem – wyjaśnia Maciej.

Mikołaje otrzymali od urzędników z rybnickiego magistratu kartkę z adresami przebywania osób bez domu. - Na liście mamy 89 miejsc, na razie odwiedziliśmy 2 punkty. Nie martwimy się o zapas ubrań, mamy ich na dwa transportery, w sumie 4 tony. Jak nie damy rozwieść tej nocy wszystkiego, to zrobimy to w innym czasie – dodaje organizator akcji. Dodajmy, że drugiej mobilnej grupie udało się odwiedzić w tym czasie kilkunastu bezdomnych.

Nasz rozmówca podkreśla, że rozdawanie ubrań bezdomnym polegało na wolontariacie. - Zgłaszali się do nas pewni ludzie, którzy pytali się ile zarobią. Z tej akcji nie mam ani złotówki, nie zbieram i nie rozdaje żadnych pieniędzy. To akcja robiona z ciepłego serducha – mówi Maciej Mazij.

Mieliśmy okazję pochodzić przez chwilę z Mikołajami, odwiedzali takie miejsca w Rybniku, o których wiele z Was nie ma pojęcia. My sami nie wyobrażaliśmy sobie, że takie istnieją. Mowa tu o pustostanach, szałasach w lasach, leżankach w parkach. To są też kanały, ziemianki, czy opuszczone garaże.

Szukanie bezdomnych nie było jednak łatwe. - Słabo idzie, nie możemy ich znaleźć. Chodzimy od przeszło dwóch godzin, a znaleźliśmy tylko dwie osoby. Z tego, co udało nam się dowiedzieć, wielu ludzi zmarło w tym roku. Chodzimy jednak do skutku, dopóki nie rozdamy przynajmniej połowy rzeczy – słyszymy od Dawida Mazana z grupy pieszej.

Dawid po raz pierwszy bierze udział w akcji. - Co skłoniło mnie do tego? Pomoc ludziom. Uważam, że to powinien robić każdy z nas. Pomagamy ile możemy. To pewnie nie będzie dla mnie ostatnia taka akcja – dodaje.

Towarzyszyliśmy wczoraj przez chwilę Mikołajom. Zobaczcie zdjęcia.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~siarzewski 2018-12-07 11:28:49

  Takimi działaniami wspieracie tylko patologię.

  43 37
 • ~pprywatne 2018-12-07 12:30:41

  Łaźnie im wybudujcie.

  41 10
 • ~Abisall 2018-12-07 12:47:33

  Syndrom sw. Mikołaja w całej okazałości - dobre chęci, bez zastanowienia nad tym czy aby to co się robi jest naprawdę pomocne i potrzebne.
  Za 2 dni 80% tych ciuchów zostanie porzucona, wyrzucona przez bezdomnych bo nie będą tachać przypadkowych szmat jak zmienią miejsce pobytu. A zmienią w obawie przed wizytami służb bo skoro wolontariusze dotarli to i SM można się spodziewać

  51 3
 • ~Jan R. 2018-12-07 15:25:33

  Bezdomni potrzebują destylatorów, w których C12H22O11 przy pomocy Saccharomyces Meyen mogliby przerobić na C2H5OH. Choć będą musieli zapłacić któryś grosz za emisję CO2.

  18 3
 • ~Arteks 2018-12-07 18:53:47

  Żeby oni tymi ciuchami teraz nie palili dogrzewając się... Jak dla mnie fajni zaangażowani ludzi - ale akcja zupełnie nie w tą stronę. Ludzi bezdomnych ale trzeba wyrywać z bezdomności i pomóc im wyjść na prostą - albo zostawić w spokoju i uszanować ich sposób życia, a nie pchać się z starymi ciuchami które mogą dostać za darmo w każdym MOPS czy innych fundacjach dobroczynnych.

  29 4
 • ~deuter 2018-12-07 21:00:36

  Akcja fajna, tylko ilu tych bezdomnych jest w Rybniku? 3,5 tony ubrań podzielić przez ilość bezdomnych, to może być ździebko dużo na głowę.

  16 1
 • ~ 2018-12-08 03:11:19

  Chylę czoła za zaangażowanie, poświęcenie swojego czasu i za te dobroć, którą Ci młodzi ludzie w sobie noszą. Można narzekać, krytykować, ale takie akcje pokazują, że człowieczeństwo w nas tak do końca nie zanika, pomimo tego, że żyjemy w chorym, konsumpcyjnym świecie.

  2 9
 • ~780323 2018-12-08 09:31:10

  Rozdali 2 bezdomny których znaleźli 3,5 tony ciuchów, czy szukają ich jeszcze bo artykuł o tym nie mówi. Z tego co widać na zdjęciach bezdomni nie narzekają na brak ubrań, nawet na nich śpią czego ja nie czynię. Mało tego oni niczego nie potrzebują no chyba że jakiegoś rozgrzewającego napoju. Po co im nowe stare ciuchy jak nie mają ich gdzie schować, przeprać i transportować. Może to wszystko gdzieś złożyć i ewentualnie przeprowadzić akcję informacyjną wśród nich a chętni sami sobie to zabiorą rękę dam sobie uciąć że sami wiedzą kto im może ciuchy dać a i po co patologię przyzwyczajać do darmowej dostawy czystej odzieży. Dla nich pracą już jest samo przejście się po darmowe obiady, odzienie itp. Niech się chociaż tak napracują, normalni ludzie robią to znacznie ciężej.

  12 0
 • ~bulka 2018-12-08 11:35:24

  Od pomocy bezdomnym i innym potrzebującym są odpowiednie instytucje! I tam się mają kierować wymagające wsparcia osoby, mają podjąć jakiś jakiś wysiłek w celu poprawy swojego losu, a jak nie chcą, to niech żyją tak, jak im wygodnie!

  10 0
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2018-12-08 18:45:00

  siarzewski wspieranie patologii to rozdawanie 500+ i zasiłków z MOPS-u. Co Ci przeszkadza że ludzie dostali ciuchy które komuś nie były potrzebne i z dużym prawdopodobieństwem skończyłyby w piecu?
  Ubyło Ci coś? A za 500+, MOPS i inne płacisz ze swoich podatków które rząd rozdaje pijakom i prostytutkom. I obyś się nie przekonał jak szybko można dołączyć do bezdomnych. Na parkingu przed Auchan w Rybniku żebra bezdomny który kilkanaście lat temu był sporą figurą na Ryfamie ( razem studiowaliśmy)

  5 3
 • ~bulka 2018-12-08 20:27:14

  ~Arkadiusz Mokrzycki zgadzam się z tym, że bezdomność może dotknąć każdego, ale to nie znaczy, że w momencie życiowego potknięcia człowiek ma iść na ławkę do parku i pić alkohol. Nikt nie zostanie bez pomocy, jeśli uda się w odpowiednie miejsce, z każdego kryzysu można wyjść, ale trzeba chcieć. Dawanie pieniędzy żebrakom spod sklepów, kupowanie jedzenia nie motywuje takich ludzi do działania, bo po co, przecież i tak zawsze dostaną coś od kogoś...W tym dawaniu rzeczy bezdomnym nie chodzi o to, że coś komuś ubędzie, ale o to, że wspierając tych ludzi w ten sposób nie rozwiązujemy problemu bezdomności, a jeszcze go pogłębiamy.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3833