zamknij

Wiadomości

Mikołaje na rowerach opanowali rynek

2018-12-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ci rowerzyści udowadniają, że można jeździć na rowerze w każdej porze dnia i roku. Wczoraj po południu kilkanaście osób ubranych w strój Mikołaja przyjechało na rybnicki rynek.

Reklama

Myślicie, że sezon rowerowy już się zakończył? Te osoby mają inne zdanie na ten temat. Wczoraj na rybnickim rynku miały miejsce dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie. Na scenie pojawił się m.in. Piotr Tłustochowicz i piosenkarka Eleni >>Święta tuż-tuż. Eleni i P. Tłustochowicz na rynku<<

Tuż za choinką doszło do jeszcze jednego wydarzenia. Na rynku pojawili się bowiem Mikołaje na rowerach. Nie zapomnieli przyozdobić swoich jednośladów kolorowymi światełkami. - Idą święta, postanowiliśmy urządzić więc przejazd mikołajkowy – wyjaśnia Łukasz Wawrziczek, współorganizator akcji.

To druga edycja przejazdu. - Pierwsza spodobała się uczestnikom. Trzeba byłą ją powtórzyć – dodaje nasz rozmówca. Akcja rozpoczęła się o godzinie 16.30 na rynku. Przyjechali rowerzyści z Rybnika, Gliwic, Żor, Wodzisławia Śląskiego czy Bytomia – w sumie około 50 osób.

- Idea byłą taka, by się spotkać i pokonać określoną trasę w strojach Mikołaja. Chcieliśmy pokazać innym, że w okresie zimowym na drogach nadal są rowerzyści. Przejechaliśmy w Rybniku 10 kilometrów, głównie ścieżkami rowerowymi koło bazyliki. Byliśmy też na velostradzie i wróciliśmy na rynek – mówi Łukasz Wawrziczek.

Mikołaje na rowerach to niecodzienny widok dla pieszych i kierowców. - Byliśmy dla nich bardzo widoczni – śmieje się nasz rozmówca.

Czy da się jeździć na rowerze pomimo smogu? - Na pewno jazda jest przyjemniejsza przy czystym powietrzu. Staramy się jednak na to nie zwracać uwagi. Nie ma co siedzieć na kanapie i patrzeć w telewizor. Trzeba siąść na rower albo pobiegać – słyszymy.

Byliście wczoraj po południu na rynku? Zwróciliście uwagę na rowerzystów w czerwonych strojach?

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~maximax 2018-12-16
  16:11:26

  1 3

  https://www.youtube.com/watch?v=AC-mJldHIy0&t

 • ~Piotr Czaja 2018-12-16
  20:12:18

  16 12

  dojechali bez kontrapasow?co na to Kuczera -trzeba domalowac kontrapasy i pochwalic sie ile to wybudowano sciezek rowerowych

 • ~Kwinto 2018-12-16
  20:41:23

  14 19

  Kojarzę kolegi z pierwszego zdjęcia , często spotykałem go latem, szacun za wytrwałość!
  Ps. ~Piotr Czaja jesteś monotematyczny i już trochę żałosny z tymi docinkami odnośnie kontrapasów, życzę więcej wyrozumiałości w nowym roku.

 • ~ 2018-12-16
  22:35:39

  20 12

  Żałosny to jest ten co wymyśla kontrapasy. Budowa ścieżek jak najbardziej, ale nie kosztem jezdni dla samochodów, no ludzie. Jeszcze te bezczelne kłamstwa, że wybudowali ścieżki... Starli jedną linię i namalowali drugą, też mi budowa :D Nie mówiąc o tym jak ścieają linię, metodą inwazyjną niszcząc nawierzchnię asfaltową. Są metody, które tego nie robią, ale kasę lepiej dać dla TVNu.

 • ~Arteks 2018-12-16
  23:02:00

  13 21

  Pozytywna akcja pozytywnych ludzi. Cieszy to, że rowerzystom z innych miast jest się czym pochwalić w naszym Rybniku i nie chodzi tylko architekturę, atmosferę czy Rynek - ale także nasze wspaniałe trasy dla rowerzystów! :) Tylko jakiś jeden malkontent majaczy coś o zabieraniu czegoś autom. A przecież to auta zabrały większość budżetu miasta, spore areały leśne, całe połacie terenów w centrum i wszystkie drogi dla siebie. A przecież kiedyś drogi służyły tylko pieszym i wędrowcom. ;)

 • ~Ancymon 2018-12-17
  08:41:21

  0 2

  ~Arteks

 • ~Ancymon 2018-12-17
  08:55:08

  11 3

  ~Arteks czym się tu chwalić ,zgadzam się z ~Vafel , kontrapasy powinny powstać w takich miejscach gdzie są ku temu możliwości (by nie ograniczać miejsca na szosie dla ruchu aut ), jako zapalony rowerzysta jestem przeciwny tego typu rozwiązaniu .Ścieszki rowerowe powinny powstawać przy wszystkich drogach dojazdowych do centrum (z każdej dzielnicy ) by można było bezpiecznie się poruszać , żeby kierowcy, rowerzyści i piesi na wzajem sobie nie przeszkadzali . ~Arteks kiedy powstanie ścieżka rowerowa na ul. Gliwickiej aż do Ochojca , czy są jakieś plany ?

 • ~Arteks 2018-12-18
  10:05:34

  0 2

  @Ancymon - gdyby myśleć takimi kategoriami to kontrapasów... nie byłoby nigdzie. Dlaczego uważacie, że auta powinny mieć priorytet skoro ta "teza" sama się zdeaktualizowała i to na całym świecie. Priorytet dla aut zakorkował miasta i spowodował, że centra miast są o wiele mniej przyjemne niż kiedyś. Piszesz, że "Ścieszki rowerowe powinny powstawać przy wszystkich drogach dojazdowych do centrum" - no i powoli powstają. Gdyby miały powstawać szybciej - należałoby przeznaczać na to dużo więcej pieniędzy, a przecież rower to nie jedyna możliwość poprawy mobilności. Czekam na reformę układu linii ZTZ, a także na więcej środków przeznaczanych na komunikację miejską - szczególnie w niedzielę gdzie transport zbiorowy w mieście zamiera. Mi to tempo wystarcza - pierwsze efekty w lepszym poruszaniu się rowerem po mieście już widać ale potrzebujemy głębszych zmian. Ciekaw jestem co ekipa Kuczery wymyśli po otwarciu nowego parkingu w centrum.

 • ~ 2018-12-19
  06:42:00

  3 1

  Rozumiem, że nie stać cię na zrobienie prawka i kupno samochodu, ale nie pierdziel jakie to złe są samochody bo gdyby nie one to byś na bosaka z motyką latał. Ciekawe kto ci rower do sklepu dowiózł, co?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 438