zamknij

Wiadomości

Mija czerwiec i nadal nic nie wiemy o spalarni odpadów w Rybniku

2022-06-30, Autor: 

Po szumnej zapowiedzi nastał czas ciszy. Do czerwca mieliśmy mieć więcej informacji na temat powstania Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rybniku. Zygmunt Solorz milczy, podobnie Urząd Miasta Rybnika, który zamiast odpowiadać na pytania dziennikarza – odsyła do niezaplanowanej konferencji prasowej.

Reklama

W marcu tego roku gruchnęła wiadomość – znany biznesmen Zygmunt Solorz zamierza wybudować w Rybniku Centrum Zielonej Energii. Na ten cel ma pójść pół miliarda złotych. W skrócie: w naszym mieście ma powstać Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów (eufemizm od spalani odpadów). Produktem tego ma być prąd, ciepło i wodór dla autobusów. Szerzej pisaliśmy »W Rybniku ma powstać centrum przetwarzania odpadów! Otrzymamy wodór, ciepło i prąd«

Do czerwca mieliśmy poznać szczegóły tej inwestycji. Mowa tu o powstaniu koncepcji Centrum Zielonej Energii w Rybniku wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań. Miasto miało też poinformować, ile drzew zostanie wyciętych pod nowy zakład.

Czego dowiadujemy się po tych kilku miesiącach? Niewiele. Lucyna Tyl z biura prasowego Urzędu Miasta Rybnika wyjaśnia jedynie, „przysłowiowe wbicie łopaty stricte pod Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów możliwe będzie za ok. 4 lata (bo tyle mniej więcej trwać będzie uzyskiwanie stosownych decyzji i pozwoleń)”.

Natomiast prace koncepcyjne nad Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego już trwają – dodaje.

Wiadomo też, że Centrum ma powstać przy ul. Kolberga - pomiędzy Drogą Regionalną, a sortownią firmy Sego.

Poza tym nie wiemy już niczego więcej. Magistrat zaznacza, że konieczne będzie wycięcie drzew, ale nie podaje ich liczby.

Zapewniam jednak, że wykonane zostaną nasadzenia zastępcze – dodaje Lucyna Tyl.

Chcieliśmy też poznać koncepcję powstania Centrum Zielonej Energii. Zamiast otrzymania szczegółów, dowiedzieliśmy się, że ma zostać zorganizowana konferencja prasowa.

Zwróciliśmy się też o informacje do spółki należącej do Zygmunta Solorza - ZE PAK. Na wysłanego 14 czerwca maila z pytaniami nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 30 czerwca Maciej Łęczycki, rzecznik prasowy ZE PAK w rozmowie telefonicznej z Tomaszem Raudnerem ze Śląskiego Biznesu powiedział, że nie ma nic do przekazania od zarządu firmy w sprawie Rybnika.

Przepraszam, że nie odpisałem na maila, ale nie mam nic do powiedzenia w tej sprawie – mówi rzecznik w odpowiedzi na sugestię, że przedstawiciele spółki sami zapowiedzieli w marcu podczas konferencji prasowej w Rybniku, że dają sobie z miastem trzy miesiące na opracowanie szczegółów, które przekażą w czerwcu do publicznej wiadomości.

Jak oceniacie podejście urzędu miasta i spółki do inwestycji w Rybniku?

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 56

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~Lokalny 2022-06-30
    10:53:32

    46 8

    Podobnie było chyba z konferencją na temat strefy biurowej obok w K1 z dwa lata temu. Do tej pory nic nie powstało tylko miasto wydało ponad 5 mln zł na działkę obok. No i jeszcze stawiają kontenerową elektrociepłownię na gaz obok stacji. Może to już wystarczy i zastąpi spalarnię śmieci? ;) Dobrze, że chociaż kolejne muzeum zaraz powstanie na Juliuszu, bo bez niego byśmy nie wytrzymali.

  • ~artefaks 2022-06-30
    10:55:41

    16 20

    Miejmy nadzieję że spalarnia nie powstanie ostatecznie na terenie nazywanym przez naszego eksperta że Stacyjkowa ,,centrum wystawowo-biznesowym".Gdzie teraz dzięki jego usilnym staraniom są budowane gazowe pokraki.

  • ~Arteks 2022-06-30
    11:19:05

    10 52

    @Lokalny - jak to do tej pory nic nie powstało? Na Jankowickiej powstał nowy biurowiec - zasiedlony firmą z branży IT, a na 3 Maja powstaje praktycznie nowy budynek obok K1. Za bardzo wchodzisz w rolę ślepego zgredzika...

  • ~Lokalny 2022-06-30
    11:58:57

    36 2

    @Arteks jak była konferencja o centrum biznesowym wokół K1 to wspomniany biurowiec już stał, a dobudówka do K1 też już była w realizacji. To dwie prywatne inwestycje, prywatnych inwestorów przed planami miasta. Z planów miasta i wizualizacji które pokazywali na konferencji nic się nie zrealizowało, a wręcz przeciwnie. Powstała szopa na działce którą potem miasto kupiło za grube miliony, a biurowiec obok stacji magicznie zmienił się w zbiorniki na gaz. O wielopoziomowym parkingu naprzeciwko ZUS też cisza. Nawet plany zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie nie są zmienione na takie, żeby można było budować tylko i wyłącznie wysokie budynki. Także jak widać UM dobry jest tylko w prezentacjach.

  • ~Arteks 2022-06-30
    12:10:16

    6 46

    @Lokalny - to wszystko wymaga czasu. Zbiorniki na gaz powstają za Biedronką. Działka przy rondzie - nadal jest wolna. Po Placu Armii Krajowej nadal jeżdżą auta, a zajezdnia po PKS na razie jest dzikim parkingiem... Ale to wszystko się zmieni. Trzeba czasu. W Katowicach też jeszcze kilkanaście lat temu koło Spodka działała kopalnia... Dzisiaj teren wygląda zupełnie inaczej mimo, że wielu powątpiewało w możliwość takiej metamorfozy. U nas jeszcze parę lat temu też mieliśmy klepisko na Hallera - dzisiaj sukcesywnie teren jest zabudowywany. Narzekałeś na brak inwestorów pozamiejskich. Tylko w tym roku sprzedano już 3 duże miejskie działki pod działalność gospodarczą... Dzieje się! :)

  • ~waldus 2022-06-30
    12:27:15

    11 7

    nie zebym sie czepiaj tej inwestycji, ale miasto mialo podobniez walczyc ze smogiem.

  • ~takiuj 2022-06-30
    13:08:31

    23 4

    Jeden uj czy ona powstanie czy nie. I tak będą nas kroić z kasy na śmieciach, energii, ogrzewaniu.

  • ~Lokalny 2022-06-30
    13:12:11

    32 4

    Kuczera rządzi druga kadencję i jedyne co wybudował to dwa muzea których roczny koszt utrzymania będzie kosztował mieszkańców grube miliony i kamienicę na mieszkania socjalne na Chrobrego za 10 tys. zł/m2. Co do przyciągania inwestorów to rzeczywiście działki sprzedane i tyle. To nie jest sukces. Sukces, to jak powstaną tam nowe miejsca pracy. Ostatnia sprzedana działka firmie z Żor będzie supportem dla fabryki w Żorach, czyli podatki firma będzie płacić w Żorach (oprócz gruntowego). Hotel przy Bazylice tez jakoś dziwnym trafem nie powstaje. Ciekawe dlaczego?

  • ~Arteks 2022-06-30
    17:05:44

    5 22

    @lokalny - proszę cię abyś w swojej krytycy wobec Kuczery nie szedł w kierunku paranormalności... Bo trochę tak to wygląda po twoim ostatnim wpisie... Jak można mieć pretensje o to, że inwestor z Żor kupił działkę i będzie odprowadzał podatek u siebie? A skąd wiesz czy nie przeniesie siedziby do większego miasta? Czy prezydent miał zablokować inwestora bo ten jest z Żor? Czy upały wypalają niektórym mózgi? Jak jakiś czas temu rybnicki inwestor TeskoSteel dokupował działki to też nie słyszałem entuzjazmu z twojej strony bo pewnie marzy ci się inwestor z Marsa... ;P Prezydent nie wybudował dwóch muzeów tylko zadbał o dwa stare obiekty - co było zgodne z postulatami mieszkańców zaniepokojonych degradacją historycznych, a zarazem zaniedbanych i opuszczonych obiektów. Hotel przy bazylice nie powstaje ale powstaje centrum hotelowe i SPA w Stodołach, powstaje nowy budynek na Kotucza. Deweloperzy budują na Okrzeszyńcu, przy Obwiedni, na Józefa, na 3 Maja. A wkrótce jest szansa na potężną inwestycję w okolicy Kotucza. Trzy tereny pod inwestorów przemysłowych sprzedano tylko w tym roku. Koło Toyoty też jakaś nowa inwestycja. W czasach Kuczery powstał największy na Śląsku parking wielopoziomowy i największa drogowa obwodnica miejska na południu województwa. Za Kuczery wybudowano dom dla samotnych matek, nowy żłobek, rozbudowano kilka szkół, obecnie rusza budowa sal gimnastycznych przy najbardziej zacnych liceach miasta, zbudowano kilka bloków komunalnych, powstał TBS który w centrum buduje elegancki budynek. Wybudowano przepust na Paruszowcu, tężnię, stanicę żeglarską. Remontowane są niezliczone ilości budynków komunalnych, parki, uruchomiono Kąpielisko Pniowiec, przywrócono do funkcjonowania ośrodek w Kamieniu. Budowane jest hospicjum, drogi rowerowe.

  • ~Kotka Tola 2022-06-30
    19:41:32

    8 8

    A mnie ciekawi hałda jankowicka . Dużo się mówi że na prywatne posesje spada pył ponieważ hałda nie jest zraszana. To samo mówią na pekinie że takiego syfu dawno nie było. Przydałoby się żeby skontrolować co jakiś czas czy wszystko jest jak w papierach. Po co mamy wdychać ten syf.

  • ~artefaks 2022-06-30
    21:28:43

    10 2

    Arteks. A w samym centrum biznesowo-konferencyjnym są wznoszone gazowe pokraki. Gazowe pokraki zaś będą podobno sterowane z dyspozytorni z Żor

  • ~Arteks 2022-06-30
    22:46:22

    2 12

    @artefaks - na zapleczu Biedronki. W Żorach nie ma żadnej dyspozytorni, a PSG ma swój regionalny zakład na Chrobrego w Rybniku. To samo z pożądanymi przez wszystkich chałupowców: węglem i chrustem. Za obydwa tak poszukiwane dobra odpowiadają instytucje mieszczące się w Rybniku: KWK Chwałowice i Nadleśnictwo Rybnik. :D

  • ~artefaks 2022-07-01
    16:49:07

    6 0

    Arteks mylisz się. W rybniku na Chrobrego w byłej szkole Ryfamowskiej mieści się zaplecze techniczne , laboratoria części gazowniczej PGNiG. Część ciepłownicza łącznie z Dyspozytornią mieści się w Żorach .
    Żory są jednym z niewielu miast w okolicy które rozwijając się zwiększa również demografię. U nich budują biura i dyrekcje. A u nas stawiają w centrum kongresowo-biznesowym gazowe pokraki

  • ~Arteks 2022-07-01
    17:20:51

    1 8

    @artefaks - nie mówię o jakieś byłej szkole tylko o nowej siedzibie Polskiej Spółki Gazownictwa której siedziba i pełne zaplecze jest w Rybniku. W Żorach nie ma ani jednego biurowca i ani jednej strategicznej dla bezpieczeństwa kraju firmy. To ośrodek całkowicie podległy pod Rybnik - w każdej dziedzinie. W czasie pandemii nie mieli nawet... Sanepidu. Jak chałupowcy z Żor będą chcieli węgiel - do KWK Chwałowice. Jak będą chcieli zbierać chrust - po zgodę do Nadleśnictwa Rybnik. Popatrz na tego gościa z artykułu, jednego z najbogatszych Polaków. Mógł zainwestować wszędzie - wybrał Rybnik! A ty o jakiś Żorach... to trochę tak jakbyś przyszedł na mecz ROWu i kibicował gościom...

  • ~HAN 2022-07-02
    10:37:01

    4 0

    Mija czerwiec a my nadal nic nie wiemy o terminalu kontenerowym, ktory mial powstac. Ile to juz lat minelo? Za to nowe muzea beda tak bardzo potrzebne rybniczanom.

  • ~artefaks 2022-07-02
    11:36:18

    4 1

    Arteks. Czy tak trudno jest ci zrozumieć że spółka gazowa i ciepłownicza to dwie oddzielne firmy działające w obrębie tej samej grupy kapitałowej ?
    Jeszcze raz powtarzam łopatologicznie dla osób które mózg mają zamknięty w formacie H zero na stacyjkowie.
    Część ciepłownicza jest zarządzana z Żor ,zaś gazowa jak sam wskazałeś
    z Chrobrego 39. Gdzie przebudowano byłą szkołę zawodową z Ryfamy .

  • ~Arteks 2022-07-02
    21:14:14

    0 2

    @artefaks - to jaka to niezwykła spółka związana z gazem ma siedzibę w Żorach bo o siedzibie w Rybniku wiedzą wszyscy którzy chcą np. podłączyć sobie gaz. Owszem w Żorach jest też biuro obsługi klientów PGNiG (tak jak u nas) ale tam panie nie naciskają żadnych przycisków tylko co najwyżej dają pieczątkę na zapłaconym rachunku... Nie musisz wymyślać nowych funkcji dla Żor - od dekad są przecież sypialnią dla naszego regionu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4946