zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy Śródmieścia dopominają się o prawo dojazdu do domu. Co na to prezydent?

2014-11-14, Autor: Wacław Wrana
Od niespełna miesiąca obowiązują nowe przepisy regulujące wjazd do Rybnickiej Strefy Śródmiejskiej. Część mieszkańców alarmuje, że została pozbawiona całkowicie prawa dojazdu do własnego domu. Prezydent Rybnika Adam Fudali nie pozostawia złudzeń. - Póki co nie będziemy zmieniać nowych przepisów – deklaruje.

Reklama

Najważniejsze zasady nowego regulaminu ruchu w Rybnickiej Strefie Śródmiejskiej są takie: prawo wjazdu do strefy mają tylko mieszkańcy posiadający własną posesję (podwórze) ; wjeżdżać mogą również dostawcy towarów w godzinach od 6:00 do 11:00 ; prawa wjazdu zostali pozbawieni mieszkańcy nieposiadający miejsca parkingowego (podwórza).

Gdy kilka tygodni temu urzędnicy opowiadali w magistracie o nowych rozwiązaniach, mieszkańcy pozbawieni miejsc parkingowych tłumaczyli włodarzom, że możliwość chwilowego podjazdu pod własny dom jest niezbędna. - Co w sytuacji gdy trzeba podwieźć do lekarza starszą osobę? Przecież czasami trzeba dowieźć do domu materiały budowlane, większe zakupy czy zapakować samochód przed wyjazdem na wakacje – tłumaczył wówczas Adam Grzelka – mieszkaniec ulicy Kościelnej.Wiceprezydent Michał Śmigielski zapewnił wówczas, że mieszkańcy RSŚ pozbawieni prawa wjazdu, w wyjątkowych sytuacjach będą mogli podjechać pod własny dom. O tym, kto może wjechać na deptak a kto nie, miał decydować dyżurujący strażnik miejski.

Nowe przepisy obowiązują od 17 października. Mieszkańcy RSŚ są jednak zaniepokojeni. - Strażnicy miejscy, z którymi rozmawiałem, nic nie wiedzieli o deklaracjach prezydenta Śmigielskiego. Uprzedzili mnie, że gdy na ulicy Raciborskiej staną słupki, nie będę miał żadnej możliwości dojazdu pod własny dom – informuje nas Adam Grzelka.

Dlaczego władze Rybnika wprowadziły tak restrykcyjne przepisy i uniemożliwiły grupie mieszkańców dojazd do domu? To pytanie zadaliśmy w czwartek prezydentowi Rybnika – Adamowi Fudalemu. - Wszystkim mieszkańcom nie da się dogodzić. Zmiana nowych przepisów wprowadziłaby jeszcze większy chaos. Straż miejska będzie odpowiedzialna za to, aby w razie potrzeby do strefy mogły wjechać osoby niepełnosprawne lub chore oraz służby ratunkowe – odpowiedział Adam Fudali.

Ale co w życiowych sytuacjach, takich jak konieczność zapakowania samochodu przed wakacyjnym wyjazdem? – dopytywaliśmy prezydenta. - Życie pokazuje, że z wjazdu na 15 minut, robi się 15 godzin. Mieszkańcy swoim wcześniejszym zachowaniem sami zadecydowali, że kurs wobec nich został zaostrzony – stwierdził prezydent Fudali.

Prezydent zapowiedział, że sytuacja na deptaku będzie monitorowana i nie wyklucza w przyszłości modyfikacji przepisów.

Taka deklaracja nie zadowala jednak mieszkańców RSŚ. - Pan prezydent wobec nas stosuje zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Najwyraźniej postanowił ukarać nas za to, że w przeszłości, pewne osoby - niekoniecznie mieszkańcy Śródmieścia, bezkarnie parkowały na deptaku. Pan prezydent chyba zapomniał o tym, że za pilnowanie porządku w mieście odpowiedzialna jest służba, która nazywa się „Straż Miejska”. To przede wszystkim strażnicy miejscy powinni dbać o porządek w tym miejscu – odpiera Adam Grzelka.

Inny mieszkaniec Śródmieścia – Jarosław Zając zwraca uwagę, że pomysł „koncesjonowania” wjazdów przez strażników miejskich jest co najmniej dziwny. - Uważam, że to trochę nietaktowna propozycja wobec mieszkańców. Zakłada ona, że przy każdej potrzebie wjazdu będziemy musieli zwierzać się panu strażnikowi z naszych osobistych spraw. Dużo łatwiej dla każdej ze stron byłoby utrzymać dotychczasowe zasady zakładające, że pobyt w strefie posiadaczy zezwoleń wynosi maksymalnie 30 minut – uważa rybniczanin.

A kto Waszym zdaniem ma rację w tym sporze?
Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (41):
 • ~ 2014-11-14 08:33:14

  on już odchodzi,musicie poczekać na nowego

  50 0
 • ~Mont1 2014-11-14 08:42:48

  Parking na ul.Białych też odebrano "abonamentowcom" wprowadzając parkomat, gdzie teraz mają parkować mieszkańcy ?
  Petycja do JMP Prezydenta pozostała bez odpowiedzi. To wyraża arogancki stosunek władzy do obywatela, byle do wyborów.

  51 0
 • ~Szpon 2014-11-14 08:43:44

  Bardzo dobra decyzja. Będzie można spokojnie przejść przez deptak i rynek.

  0 17
 • ~Jan R. 2014-11-14 08:47:24

  Łatwiej zbudować plac zabaw dla dzieci niż kilkupoziomowy parking w centrum miasta. Fudali tego nie czuje więc musimy mu powiedzieć adios amigo.

  48 0
 • ~Adaśko 2014-11-14 08:53:35

  Arogancja naszego UM wobec mieszkańców nie zna granic.Jak ta władza wygra wybory to dopiero dadzą nam popalic

  51 0
 • ~RNM 2014-11-14 08:58:08

  W związku z tym, że pan ADAM FUDALI KANDYDAT PIS na PREZYDENTA nie chce już rozmawiać z mieszkańcami wystarczy w niedzielę powiedzieć mu MY NIE CHCEMY JUŻ ROZMAWIAĆ Z PANEM !!!!!!!!!!!

  78 0
 • ~pz1 2014-11-14 08:58:16

  Tak Wam się źle mieszka na tym Śródmieściu i tak Was źle traktują? To przeprowadźcie się do innej dzielnicy tego miasta to dopiero się Wam oczy otworzą...bo tam nie ma nawet porządnych chodników... a wszyscy przecież płacimy takie same podatki...cieszcie się że coś chociaż macie i doceńcie to.

  1 0
 • ~RNM 2014-11-14 09:08:26

  ~pz1 Jako klakier Adama Fudalego kandydata PIS na Prezydenta piszesz totalne bzdury. Jeżeli u mnie jest żle, a gdzie indziej jest jeszcze gorzej to mam się cieszyć, że u mnie jest żle ? Chyba lepiej zrobić coś aby wszedzie było dobrze !

  39 0
 • ~jackoc 2014-11-14 09:17:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  15 0
 • ~Arteks 2014-11-14 10:18:27

  @Jan R. - Rybnik jest jedynym miastem poza Katowicami i Bielskiem w promieniu 60 km w którym są już parkingi wielopoziomowe :) To że są płatne - to inna sprawa. ;) Po co miasto ma budować parkingi wielopoziomowe skoro te istniejące są wystarczające? Problem się pojawi dopiero w momencie pozyskania inwestorów na Hallera czy 3 Maja - wtedy będzie trzeba pomyśleć o takich parkingach. Na dzień dzisiejszy problemu nie ma. Ktoś pisze o staruszce po którą trzeba podjechać autem - a ja często widzę staruszki które czekają na przystanku(!) i same wchodzą do autobusów(!). Z tymi staruszkami i niepełnosprawnymi to pretekst. Dzięki wywaleniu aut z deptaka i Rynku po raz pierwszy pieszy może czuć się bezpieczny i to, że deptaki są dla niego, a nie dla samochodów!

  0 46
 • ~Arteks 2014-11-14 10:21:11

  @pz1 - wręcz przeciwnie. Dzielnice Rybnika są bardzo zadbane. Wszędzie tam gdzie była budowana kanalizacja, już kilka lat temu zmodernizowano drogi i chodniki. Na Śląsku mało jest miast które tak dbałyby o nawet najbardziej oddalone od centrum dzielnice jak Rybnik. Może to jest powodem, że tak chętnie ludzie się tu budują. W Śródmieściu koło przystanka Sąd do niedawna była dziura na 3 metry, a nasz deptak należał do najbrzydszych (jeśli chodzi i bruk) i zaniedbanych znanych mi deptaków...

  0 39
 • ~jojo 2014-11-14 10:51:47

  Jak nie możecie dojechać do Śródmieścia to Boguszowice Osiedle czeka na was razem z parkingami, :)

  14 0
 • ~mariusz64 2014-11-14 10:57:40

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~xxxx 2014-11-14 11:11:03

  ... Prezydent zapowiedział, że sytuacja na deptaku będzie monitorowana i nie wyklucza w przyszłości modyfikacji przepisów.
  to już wie że będzie ponownie prezydentem ? a to bardzo ciekawe

  32 0
 • ~pz1 2014-11-14 11:27:13

  ~Arteks mam wrażenie że nie mieszkamy w tym samym mieście. Byłeś kiedyś w Boguszowicach, nie ważne czy na osiedlu (np. ul. Lompy) czy w Boguszowicach starych?, byłeś kiedyś w okolicach familoków w Chwałowicach? byłeś kiedyś w takiej pięknej dzielnicy Paruszowiec Piaski ? A już najlepiej to zajedź sobie w rejon ul. Kolberga gdzie firma SEGO rządzi....tam to dopiero jest syf i smród. Porównaj te dzielnice ze śródmieściem, a potem powiedz mi jakie są różnice, a nie wypowiadasz się bez sensu . Chciałem zauważyć, że te wszystkie dzielnice to też RYBNIK a my wszyscy płacimy takie same podatki, więc dlaczego u nas ma być gorzej? W śródmieściu coś się dzieje, a w dzielnicach jak było szaro tak jest dalej. ~RNM powinieneś się cieszyć, że u Ciebie jest lepiej niż gdzie indziej w Rybniku. To chyba powód do dumy. ps na AF nigdy nie głosowałem i nie będę głosował. Na wybory nie idę...bo nie ma na kogo głosować....powstały same kliki które chcą się dorwać do władzy za wszelką cenę, a obecna władza z kolei pragnie się utrzymać za wszelką cenę przy korycie...nawet jeśli nie ma na to już za bardzo siły.

  9 0
 • ~RNM 2014-11-14 11:48:43

  ~ Arteks Gdzie w Rybniku oprócz Plazy i Focusa masz parkingi wielopoziomowe ? Parkingi te są prywatnymi parkingami sieci handlowych i miasto do nich nic nie ma. Mogą je zamknąc i już. To mniej więcej tak jakbyś napisał, że w centrum istnieje wiele miejsc parkingowych bowiem prywatne posesje maja ogrody. Ciekawe czy pod Twój blok Twój pryncypał Adam Fudali kandydat PIS na Prezydenta również uniemożliwił wjazd?

  34 0
 • ~Arteks 2014-11-14 11:55:52

  @RNM - zadam inne pytanie - gdzie poza Rybnikiem masz takie wielopoziomowe parkingi jak w Plazie i Focusie? @pz1 - koło familoków w Chwałowicach przejeżdżam często, mam tam też znajomych i jakoś nikt się na jakość chodników nie skarży. W Boguszowicach byłem niedawno w DK i też wokół pięknie porobione chodniki tak samo koło pętli autobusowej. Mylisz się w opinii - to Śródmieście przez ostatnie lata było najbardziej zaniedbaną dzielnicą jeśli chodzi o jakość dróg i chodników. I piszę to obiektywnie bo sam w Śródmieściu nie mieszkam. Dopiero 2013-2014 przyniosły jakieś zmiany ale że przypomnę jak wyglądało przejście z Sądu do UM, jak wyglądała Młyńska, Piłsudskiego, parking na Curie Skłodowskiej, Powstańców, Sobieskiego, pl. Kościelny, Wysoka, targowisko miejskie. To wszystko zmieniło się dopiero w tym roku. Pamiętajcie, że to Śródmieście w dużej mierze pracuje na wizerunek całego miasta i wstydem byłoby dalsze jego zaniedbywanie.

  0 25
 • ~RNM 2014-11-14 12:06:40

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  9 0
 • ~pz1 2014-11-14 12:14:49

  ~Arteks poziom życia w dzielnicach nie mierzy się jedynie ilością chodników i dróg wyremontowanych, ale jakością życia i najlbiższego otoczenia. z chodnikami to był tylko przykład...bo w dzielnicach dominują chodniki z płyty chodnikowej, czasami nawet asfalt albo pobocze bez chodnika, a we śródmieściu kostka brukowa i starobruk. Mam do Ciebie takie pytanie...co możesz zaproponować za rozrywkę dla rodziny z 2 dzieci w wieku 3-12 lat na niedzielne popołudnie w tych rejonach o których mówiłem wcześniej? W Chwałowicach w rejonie familoków...no chyba jedynie...bar albo zwiedzanie hałdy:) A potem się wszyscy dziwią skąd się biorą patologie....

  21 0
 • ~Arteks 2014-11-14 12:21:37

  @pz1 - wszystkie atrakcje naszego miasta są dla wszystkich mieszkańców miasta (i nie tylko). Zupełnie nie rozumiem twojego problemu? Co innego np. boiska, skwery, lasy czy place zabaw - te powinne być w jak największym pobliżu ale nie jest możliwe aby w każdej dzielnicy był basen, skatepark czy dom kultury. Akurat Chwałowice mają zarówno dom kultury, ładny skwer jak, a nawet letni basen...

  0 21
 • ~Tomek_81 2014-11-14 12:24:49

  Odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu wygląda niej więcej tak " to co pani mówi jest podsycone dużą dawką demagogii albo działaniami politycznymi".

  8 0
 • ~Arteks 2014-11-14 12:27:36

  @RNM - za taką odpowiedź dostałbyś w szkole jedynkę... W dodatku hejtujesz moją osobę zamiast zająć się tematem (zacznę chyba wkrótce zgłaszać redakcji do usunięcia wszystkie wpisy które zamiast o temacie hejtują moją osobę). Sam wywołałeś temat ale nie potrafisz odpowiedzieć na dość proste pytanie strzelając sobie w stopę bo Rybnik należy do wąskiej grupy 4 miast (znam takie parkingi w Katowicach i Bielsku-Białej oraz Bytomiu) które mają w naszym województwie parkingi wielopoziomowe w samym centrum miasta! Zero wiedzy w temacie RNM. Po co z miejskiej kasy budować nowe skoro można lepiej zagospodarować obecne miejsca?

  0 20
 • ~antyfudali 2014-11-14 12:34:49

  No i mamy kolejny idealny przykład arogancji władzy wobec potrzeb zwykłych obywateli. Nie ważne,że wymyśliło się złe rozwiązanie,nie ważne,że ktoś protestuje - władza wie lepiej i koniec. No i oczywiście zawsze znajdzie innego winnego. Tym razem to mieszkańcy za długo stali,wcześniej było mówione,że to dostawcy za długo stali (ktoś uwierzy,że stojący dostawca zarabia?). A jaka była prawda? Straż Miejska zrobiła sobie wolne i każdy,kto o tym wiedział,robił sobie z rynku darmowy parking. No tak,jakoś trzeba przecież wyprodukować wymówkę.
  Bezpieczeństwo na deptaku? A to ciekawe - dopiero co widziałem tam jeżdżący w kółko jakiś samochód reklamowy. Zwykły osobowy pod "Cowboy Inn" też stał dziś po 11.00 Czyli tradycyjnie,mamy równych i równiejszych.
  Arteks - nie nazywaj parkingów centrów handlowych wielopoziomowymi parkingami. To są prywatne parkingi i nic nie stoi na przeszkodzie,by na przykład te centra wprowadziły kosmiczne opłaty dla tych,którzy nie korzystają z usług sklepów danego centrum. Tak nie będzie? Może przypomnę,że kiedyś obiecywano,ze będą one darmowe. Obiecać nie grzech jak widać ...
  Wszystkim popierający klikę Fudalego życzę natomiast,żeby na własnej skórze przeżyli taki konflikt interesów. Ciekawe czy będzie im miło,gdy ich zdanie nie będzie miało żadnego znaczenia. Niestety tak popularna u nas postawa "mnie nie ruszają,to się nie martwię",na dłuższą metę się nie sprawdza.

  31 0
 • ~RNM 2014-11-14 12:57:53

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 0
 • ~jojo 2014-11-14 13:06:08

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~jojo 2014-11-14 13:23:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~ 2014-11-14 13:50:27

  Pan FUDALI SPRZEDAŁ PARK KOŁO DOMUSU POD BUDOWĘ HIPERMARKETU.. Głosujcie na niego dalej to za chwilę resztę parków również zamieni na Hipermarkety i nawet nie będzie gdzie pójść na spacer.. "RYBNIK JO CI PRZAJA WIĘC PARKI SPRZEDAJA" - by Hipermarketów było więcej.. Po kiego nam te Hipermarkety lepiej by zadbał o to żeby w Rybniku było więcej DUŻYCH FABRYK i PRZEDSIĘBIORSTW PRODUKCYJNYCH by było więcej normalnych miejsc pracy dla Rybniczan a nie hipermarkety.. żeby w hipermarkecie robić zakupy najpierw trzeba mieć za co je zrobić, a do tego trzeba mieć pracę.. fakt faktem w hipermarkecie też można pracować OK ale czy wszyscy z nas chcą pracować w hipermarketach? no nie wydaje mi się.. Rybnik cierpi na BRAK PRZEDSIĘBIORSTW PRODUKCYJNYCH - a to jest coś co napędza gospodarkę - a nie HIPERMARKETY.. a OSTATNIE ZIELONE PARKI W CENTRUM MIASTA niech zostawi dla mieszkańców!!!!!! TO JEST PARK MOJEGO DZIECIŃSTWA... PARK W KTÓRYM SPĘDZIŁAM WIELE PIĘKNYCH CHWIL SWOJEGO ŻYCIA.. - a teraz będzie tam HIPERMARKET.. bo FUUUU-dali sobie go sprzedał... KONIEC SPRZEDAWANIA PARKÓW!!!!! A Pan Fudali niech idzie się wreszcie zająć swoim zdrowiem a władzę niech odda w bardziej kompetentne ręce.. Sam by sobie już odpuścił staruszek to nieee.. bo mu MAŁO..

  34 0
 • ~Jan R. 2014-11-14 14:35:35

  Arteks a czy ja powiedziałem, że parkingi kilkupoziomowe i miejsca pełniące rolę garaży maja być bezpłatne? Chodzi o to, by mieszkańcy Śródmieścia mieli możliwość wygodnego dojścia do swojego samochodu w ciągu 6-ciu góra 10 min.

  14 0
 • ~RNM 2014-11-14 15:02:25

  ~Arteks W związku z niezgodnym z regulaminem ocenzurowaniem moich poprzednich wypowiedzi będących jedynie odpowiedzią na Twoje niezgodne z prawdą wpisy po raz kolejny z przykrością muszę stwierdzić, że piszesz na tematy o których nie masz lub nie chcesz mieć pojęcia. Jeżeli pytasz "gdzie poza Rybnikiem masz takie wielopoziomowe parkingi jak w Plazie i Focusie" Odpowiedź jest prosta - w wielu miastach bowiem na tym forum nie ma miejsca na wymienianie ich wszystkich. Jeżeli natomiast w kolejnym poście wymieniasz tylko 4 miasta w województwie ślaskim posiadające (używając do tego lekceważacego jezyka hejtującego osobę z którą prowadzisz polemikę) wielopoziomowe parkingi zapominając np o Gliwicach to Twoją wypowiedż można potraktować tylko i wyłacznie jako manipulację zmierzającą do obrażenia osoby z Tobą dyskutującej. TYM SAMYM CAŁKOWICIE NIEZROZUMIAŁE JEST USUWANIE PRZEZ REDAKCJĘ WPISÓW KTÓRE W ŻADEN SPOSÓB NIE NARUSZAJĄ REGULAMINU BĘDĄCYCH OPOWIEDZIĄ NA TWOJE PYTANIA LUB NIEZGODNE Z PRAWDĄ WYPOWIEDZI.

  17 0
 • ~ucyjka 2014-11-14 17:14:17

  Fakt, że na deptaku (mającym przecież służyć mieszkańcom jako miejsce do popołudniowego wypoczynku) nie ma aut jest na plus.

  6 0
 • ~Mont1 2014-11-14 18:06:56

  ~Szpon
  Jak mi szambo zatka to osobiście mi je wyczyścisz bo specjalistyczna firma dostała z UM oficjalny zakaz wjazdu autem na deptak.

  8 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-11-14 18:09:53

  Adam Fudali już od dawna nie rządzi tym miastem. Rządzi Jaroch i Śmigielski. Zauważyłem już dawno to, że Fudali mówił coś innego, a coś innego później się dzieje. Przykro mi to mówić, ale Fudali kandyduje bo musi i będzie kandydował do deski grobowej. Wspomnicie moje słowa. Dlatego nie ma co gadać do tego faceta, tylko iść na wybory i wywalić ich wszystkich, co do jednego.

  22 0
 • ~Diabli_Nadali 2014-11-14 19:31:13

  ;)

  0 4
 • ~kurteczka_on 2014-11-14 20:06:54

  Podziękujcie p. Fudalemu w niedzielę:-)

  16 0
 • ~Kwit_8 2014-11-14 20:26:45

  Fudali -Rybnik jo Ci przaja ......Rybnik -Fudali jo cie prosza

  22 0
 • ~Mark44 2014-11-14 21:10:23

  no to juz wiecie w centrum na kogo głosować, a poczekajcie jeszcze na podwyzke podatków, za imprezę z pochodniami...

  18 0
 • ~Szpon 2014-11-14 21:58:09

  ~Mont1 W Rybnickiej Strefie Śródmiejskiej masz szambo ? A w domu może chlewik ?
  Mont1 - jo Ci przaja

  0 2
 • ~dawid1984 2014-11-15 13:09:44

  a co z prawem drogi które pewnie posiada wielu właściceli posesji wpisanych do ksiąg wieczystych? myślę ze wielu by miało wygrana sprawę w sądzie na podstawie aktu notarialnego posiadanej nieruchomości.

  13 0
 • ~Sterling 2014-11-15 14:07:04

  W sytuacji gdy chcę się ograniczyć do minimum ruch samochodów w centrum miasta rzeczywiście ciężko wszystkim dogodzić.

  0 0
 • ~Teddy 2014-11-16 18:00:02

  A co z osobami niepełnosprawnymi (tymi naprawdę niepełnosprawnymi a nie cwaniakami na "kartę dziadka"), którym akurat wypada dostać się do aptek, banków, czy innych placówek handlowych czy chociażby restauracji? Mają sobie załatwić tragarza, który ich zaniesie bo nie wjadą chociażby na płytę rynku? Dlaczego niepełnosprawny ma zasuwać z Brudnioka "rynsztokiem Fudalego" do apteki na rynku? Bo Pan prezydent zapomniał o swojej niepełnosprawności i ma wszystkich w dipie???

  5 0
 • ~orient 2014-11-16 19:55:42

  Sporo jeszcze rzeczy trzeba zrobić na deptaku aby było idealnie ale jak na razie aż miło patrzyć jak sporo ludzi tam spaceruje całymi rodzinami i nikt nie musi wyprzedzać samochodów lub im ustępować. Wczoraj miałem okazję pokazać nasz deptak paru gościom z daleka. Pokaz fontanny wzbudził zachwyt.

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2105