zamknij

Biznes

Miasto zapłaci o milion złotych więcej za teren rekreacyjny przy Zabytkowej Kopalni Ignacy

Wacław Wrana 2022-02-07, Autor: 

Nie 5 a 6 milionów złotych zapłaci Miasto Rybnik za zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Reklama

Dodatkowy milion za procedurę remediacyjną

W listopadzie zeszłego roku informowaliśmy Was, że przy Zabytkowej Kopalni Ignacy powstanie teren rekreacyjny z placem zabaw za – bagatela – 5 milionów złotych. Niestety, ta kwota jest już nieaktualna. Miasto Rybnik będzie musiało dopłacić wykonawcy – firmie BUDINŻ aż 1 017 748 złotych.

Skąd taki wzrost kosztów tej inwestycji? Jak tłumaczy – Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika, chodzi o wywóz i utylizację szkodliwych substancji, które znajdowały się w gruncie pod inwestycję.

Założony zgodnie z zamówieniem sposób postępowania z gruntem zawierającym substancje niebezpieczne, jak również kompletność badań gruntu w rejonie inwestycji wykonanych na zlecenie urzędu, zostały poddane w wątpliwość przez wybranego w postępowaniu przetargowym wykonawcę. Niezbędna okazała się weryfikacja przyjętych założeń przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska – mówi Agnieszka Skupień.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przyznała rację wykonawcy. RDOŚ zdecydował, że trzeba przeprowadzić tzw. procedurę remediacyjną. O to oznaczało przygotowanie dodatkowej dokumentacji i prowadzenie prac zgodnie z zatwierdzonym projektem planu remediacji.

Działania te wykraczały poza zakres przedmiotu zamówienia, stąd konieczne było aneksowanie jego wartości – tłumaczy wzrost kosztów inwestycji Agnieszka Skupień.

„Niewłaściwe założenia ze strony miasta”

Co ciekawe, przed rozpoczęciem tej inwestycji urząd miasta zlecił Głównemu Instytutowi Górnictwa badania gruntu na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. Ekspertyza kosztowała 86 tysięcy złotych. Czy więc eksperci GIG-u popełnili błąd? Agnieszka Skupień zaprzecza. Wskazuje, że wina leżała po stronie rybnickich urzędników.

Kompletność badań wykonanych na zlecenie miasta przez GIG nie została podważona przez RDOŚ, nie jest również kwestionowana przez miasto. Można mówić o niewłaściwym założeniu ze strony miasta. Założyliśmy, że posiadając wiedzę o rodzaju i ilości odpadów zakwalifikowanych jako niebezpieczne oraz miejscu ich występowania w terenie, będzie można przystąpić do ich wywozu oraz utylizacji przez podmioty posiadające koncesję na prowadzenie tego typu działalności – przyznaje rzecznik.

Metale ciężkie, oleje i bezno(a)piren

Badania wykazały, że grunt na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy jest ponadnormatywnie zanieczyszczony metalami ciężkimi (cynk, kadm, ołów), olejami mineralnymi, wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi oraz benzo(a)pirenem.

Proces utylizacji obejmował:

  • usuwanie warstwami gruntu z poszczególnych obszarów określonych w projekcie planu remediacji,
  • odseparowanie gruntów stanowiących odpad zawierający substancje niebezpieczne od pozostałych
    gruntów poprzez składowanie / pryzmowanie w odrębnych, wyraźnie oznaczonych strefach,
  • nadzór nad prowadzonymi pracami i pobieranie próbek z każdej odsłoniętej warstwy przez specjalistę ds. remediacji,
  • badanie próbek w akredytowanym laboratorium,
  • powtarzanie w/w czynności do czasu uzyskania próbek niezanieczyszczonych,
  • wywóz i przekazanie odpadów do utylizacji wraz z rejestracją tego procesu w systemie BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami),
  • przekazanie dokumentacji powykonawczej do RDOŚ.
Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~Franz Kawka 2022-02-07
    17:03:08

    72 6

    To nie jest żadna kopalnia Ignacy. Ignacy to sztucznie wymyślona nazwa, to jest Hoym Gruba.

  • ~MArudzia 2022-02-07
    18:22:50

    97 3

    "... Agnieszka Skupień zaprzecza. Wskazuje, że wina leżała po stronie rybnickich urzędników."

    Pani Agnieszko, ja jako np. kierowca popełnię błąd muszę za niego odpowiedzieć.
    Może wreszcie nasi urzędnicy będą odpowiedzialni i zaczną ponosić konsekwencje swoich decyzji.

  • ~niwa 2022-02-07
    18:51:10

    60 7

    Wszyscy Radni na czele z Prezydentem są winni tego co się dzieje. Nikt nie umie się przyznać do błędu (oni zawalili a ja to naprawiłem). ZŁODZIEJE

  • ~Bernard Jona 2022-02-07
    20:36:40

    45 5

    Ktoś nieźle zarobi.

  • ~Lokalny 2022-02-07
    22:50:29

    74 5

    Kolejne miliony na Ignacego.
    Wychodzi na to że Kuczera zastał Rybnik przemysłowy, a zostawi muzealny.
    Ludzie stąd uciekają, a urzędnicy wydają pieniądze na lewo i prawo bez pomysłu co będzie dalej. Nam trzeba przyciągać biznes i miejsca pracy do miasta, a nie budować muzea.

  • ~kol80 2022-02-08
    07:23:22

    31 3

    Miasto dopłaca, praktycznie do każdej dużej inwestycji...to u nas nic nowego. Podstawa aby było ładnie na zdjęciach miasta!

  • ~Karolina# 2022-02-08
    08:05:22

    43 4

    jak widać, byłe tereny przemysłowe należy w pierwszej kolejności zalesić na kilkadziesiąt lat, potem ewentualnie można myśleć o ich wykorzystaniu. Przyroda może by sama oczyściła teren, na pewno taniej i skuteczniej, niż to zrobi człowiek. Plac zabaw dla dzieci to raczej chybiony pomysł na takim terenie. Trzeba będzie badać podłoże przez następne kilkadziesiąt lat, bo nie wiadomo, co jeszcze się ujawni w wyniku działania natury. Moim zdaniem, następny, chybiony pomysł tej władzy

  • ~ 2022-02-08
    10:57:32

    19 2

    "miasto zapłaci" a co to za twór ? jak mawiał klasyk "pan płaci, pani płaci....społeczeństwo" dokładając milion trzeba ten milion gdzieś zabrać, np z remontu drogi, chodnika, szkoły (można by długo jeszcze wymieniać), lub oskubać mieszkańców kolejną opłatą

  • ~Arteks 2022-02-08
    11:20:55

    2 25

    @lokalny - niestety bujasz w obłokach bo w 2014 stopa bezrobocia w Rybniku wynosiła 8,9%, a obecnie 3,1%. Od tego czasu przybyło nam 10 tys. Ukraińców co pokazuje jak bardzo przybyło miejsc pracy w Rybniku! Kilka razy zwróciłem ci już uwagę, że faktycznie brakuje ofert pracy dla humanistów. Dobrze więc, że taka miejska inwestycja pomoże w ich uruchomieniu. Piszesz, że nam trzeba przyciągać biznes do miasta... Bardziej zdesperowani są ci którzy nie mają swojego biznesu i muszą go ściągać nie wiadomo skąd. W Rybniku lokalny biznes ciągle się rozwija i w zasadzie nie ma okresu, żeby coś się nie budowało nowego lub nie rozbudowywało. Tylko teraz żuraw stoi na Kotucza, budują się nowe siedziby firm na Reymonta, Pamira tworzy pierwsze w naszym regionie centrum SPA i pierwszy hotel 5 gwiazdkowy, niedawno oddano do użytku biurowiec na Jankowickiej. Tesko Steel stawia nowe hale...

  • ~Arteks 2022-02-08
    11:38:11

    3 23

    @pasażer - jakoś na remonty dróg, szkół w mieście nie brakuje kasy. Tylko skąpce czują się skubani. A z artykułu wyraźnie wynika, że nie jest to żadne widzimisię urzędników miasta, że muszą wydać na tę inwestycję milion zł więcej. Inwestycje w trudnych miejscach jak np. kopalnia napotykają na "niespodzianki".

  • ~Karolina# 2022-02-08
    12:08:31

    23 2

    "wina leżała po stronie rybnickich urzędników" czyli to nie miasto, czyli my, podatnicy powinniśmy dopłacić ten milion, a w zasadzie 6 milionów, bo nikt nie pytał nas o zdanie, tylko winni urzędnicy i ci, co zaakceptowali ten pomysł. Jako mieszkańcy, powiedzmy w końcu STOP dla takich inwestycji, STOP dla marnowania pieniędzy z naszych podatków, STOP dla tej władzy, tego Prezydenta

  • ~Arteks 2022-02-08
    12:33:32

    5 20

    @Karolina - to spytaj się mieszkańców okolicy czy chcieliby do końca życia mieć nieużytki i hałdę w okolicy czy zagospodarowany teren który będą mogli wykorzystywać rekreacyjnie. "Stop" dla rozwoju miasta? Na pewno nie. Stop dla populistów!

  • ~Karolina# 2022-02-08
    14:59:11

    15 3

    ~Arteks 2022-02-08
    12:33:32
    0 5

    @Karolina - to spytaj się mieszkańców okolicy czy chcieliby do końca życia mieć nieużytki i hałdę w okolicy
    wyżej napisałam, zalesić, a nie urządzać plac zabaw dla dzieci, bez ławek dla ludzi, teren kiedyś spacerowy,

  • ~grzegorz410 2022-02-08
    22:44:59

    8 3

    Czyli reasumując
    Miasto planuje zbudować plac zabaw dla dzieci w miejscu starego składowiska odpadów chemicznych i metali ciężkich ?

    Arteks naprawdę jestem ciekaw jak to teraz wybronisz :)

  • ~Arteks 2022-02-08
    23:40:56

    4 11

    @grzegorz410 - najsłynniejszy w Polsce park i wesołe miasteczko w Chorzowie powstało w miejscu... dawnych hałd, także hutniczych! W Żorach na terenie dawnego wyrobiska cegielni powstały różne place zabaw. W Rudzie Śląskie na pocynkowej hałdzie powstał park industrialny dla dzieci "Góra Antonia"... To tylko kilka przykładów dla kogoś nieobeznanego jak można dawne tereny przemysłowe przystosować do celów rekreacyjnych...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5268