zamknij

Wiadomości

Miasto zachęca, by podłączać się do sieci gazowej? Trwają spotkania z mieszkańcami

2017-04-03, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Co prawda dni są coraz cieplejsze, a sezon grzewczy kończy się, to nie powinniśmy zapominać o problemie smogu w Rybniku. Dlatego też trwają spotkania w rybnickich dzielnicach w sprawie możliwości przyłączania gospodarstw domowych do sieci gazowej. To jeden z elementów podejmowanych przez magistrat działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Rybniku, w które aktywnie włączają się rybniccy radni. 

Reklama

Spotkania z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o., rad poszczególnych dzielnic oraz Urzędu Miasta Rybnika zorganizowano już w dzielnicach:  Ochojec, Golejów i Grabownia (w 2016 roku) oraz Gotartowice, Kłokocin, Niewiadom, Orzepowice, Kamień (w marcu 2017 roku). Kolejne spotkanie planowane jest 4 kwietnia w Boguszowicach Starych (Szkoła Podstawowa nr 16, godz. 18:00), a następne będą mogły być kontynuowane w zależności od potrzeb.

- Spotkania to przede wszystkim szansa na zebranie opinii mieszkańców na temat rozbudowy sieci gazowej w ich dzielnicy – pracownicy PSG Sp. z o.o. rozdają uczestnikom spotkań niezobowiązujące ankiety, które staną się podstawą opracowania koncepcji gazyfikacji. Proces inwestycyjny uwarunkowany jest bowiem stopniem zainteresowania mieszkańców – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Warto zaznaczyć, że podłączanie budynków do sieci gazowej jest już faktem. - Tak np. dzieje się w dzielnicy Zebrzydowice, w której rozbudowa sieci gazowej jest możliwa dzięki planowanemu do przyłączenia w 2017 r. do sieci budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12. Podobna sytuacja występuje w dzielnicach: Wielopole (planowane podłączenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1) i Gotartowice (planowane podłączenie budynku Szkoły Podstawowej nr 20). Miasto wystąpiło  ponadto do PSG Sp. z o.o. o warunki przyłączenia do sieci gazowej budynku administrowanego przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 (dzielnica Ochojec) oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 (dzielnica Golejów) a także Gimnazjum nr 12 (dzielnica Niewiadom) – dodaje Agnieszka Skupień.

W trakcie spotkań w wybranych dzielnicach zbierane są też ankiety mające na celu zinwentaryzowanie źródeł ciepła w danej dzielnicy. Spotkania mają także na celu przedstawienie mieszkańcom zalet używania ekologicznych źródeł ogrzewania oraz wszystkich istotnych informacji na temat ogrzewania budynków jednorodzinnych: gazem, węglem i innymi paliwami przed i po termomodernizacji budynku.

 – Z uwagi na fakt, że gaz jest paliwem droższym od węgla mieszkańcy pytają, ile może ich kosztować ogrzewanie tym paliwem i co należy zrobić, żeby ten koszt zmniejszyć. Podczas spotkań przedstawiamy przykładowy budynek mieszkalny jednorodzinny ogrzewany kotłem gazowym lub węglowym, tak żeby mieszkańcy mieli wyobrażenie o czym mowa. Wyjaśniamy, że aby zniwelować różnicę w kosztach, należy poddać budynek termomodernizacji. Dzięki temu działaniu zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło, a tym samym spadną koszty. Istotna jest również zmiana naszych przyzwyczajeń. Wiele osób odczuwa komfort cieplny dopiero przy temperaturze sięgającej w pomieszczeniach 24-25 oC. Tymczasem warto pomyśleć o obniżeniu temperatury do około 20-21oC. Każdy dodatkowy stopień oznacza bowiem większe i niepotrzebne koszty – wyjaśnia Jacek Chołuj, specjalista do spraw walki z niską emisją Urzędu Miasta Rybnika.

Co ważne, aby pomóc mieszkańcom przy zmianie źródła ciepła na ekologiczne oraz przy termomodernizacji budynku, Miasto opracowało regulamin dotacji do ekoinwestycji. Mieszkaniec może otrzymać np. dotację do kotła na gaz w kwocie 6000 zł oraz do termomodernizacji w kwocie 15000 zł. Dotacje cieszą się ogromnym zainteresowaniem – jednakże przeznaczona na ten rok pula ponad 5 milionów złotych została już wyczerpana.

Miasto zachęca również mieszkańców do inwestycji w sieć ciepłowniczą. Do udziału w spotkaniach zapraszani są dodatkowo przedstawiciele głównego dystrybutora ciepła sieciowego na terenie miasta (PGNiG TERMIKA SA, która od kwietnia 2016 r. jest właścicielem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.) oraz rybnickich spółdzielni mieszkaniowych. - Takie spotkania zorganizowano w 2016 roku Chwałowicach, Niedobczycach, Orzepowicach. Także i tu należy podkreślić, że rozwój sieci ciepłowniczej w dużej mierze realizowany jest dzięki aktywności Miasta – np. dzięki podłączeniu do sieci ciepłowniczej Gimnazjum nr 1 (dzielnica Śródmieście, 2014 r. ) i Szkoły Podstawowej nr 5 (dzielnica Północ, 2016 r.), gestor sieci zdecydował o jej rozbudowie w tych dzielnicach – wyjaśnia rzecznik magistratu.

Również budynki ZGM sukcesywnie podłączane są do sieci ciepłowniczej i termomodernizowane. W tym roku kompleksowymi działaniami objęte zostaną obiekty  przy ul. Zgrzebnioka 4 i Zebrzydowickiej 2 w dzielnicy Maroko-Nowiny oraz przy ul. Morcinka 9 i 13 w Niewiadomiu

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 48

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~1floyd 2017-04-03 08:34:30

  Miasto może i zachęca, ale rząd zniechęca. Ceny gazu idą w górę. A jak będzie dalej? Jak już ZUS krzyczy że w przyszłym roku braknie im 65mld zł.

  62 23
 • ~ 2017-04-03 08:49:22

  Putin w sprawie gazu był 2004 r w Polsce i chciał za 1 rurę dać 2 mln dolarów co roku , za Polski Nord Stream .
  A teraz nas zachęcają do instalacji i zakupu gazu z Arabii Saudyjskiej :)
  Wstyd !

  56 18
 • ~ 2017-04-03 08:51:12

  Po pierwsze: Biolodzy i lekarze zgodnie twierdzą, że zimą dla organizmu ludzkiego najlepsza temperatura w pomieszczeniu to 18-21 stopni. No ale przecietny kopciuch wie lepiej... Po drugie: Jak gaz ma nie być drogi, skoro PGNIG dotuje nierentowne kopalnie. ..

  61 99
 • ~Artur Laprus 2017-04-03 09:08:03

  sam pan jesteś nierentowny...

  53 43
 • ~menworld 2017-04-03 09:19:56

  20-21 stopni to jest za zimno ,ja nie chce żeby moja mama na stare lata marzła .

  83 53
 • ~Joanna Rostek 2017-04-03 09:20:41

  Kopalniak z trzynastka , czternastka i pietnastka sie odezwal !

  53 75
 • ~fixfix 2017-04-03 09:56:01

  Gdzie mogę zgłosić chęć przyłączenia do sieci której u mnie nie ma ?

  47 12
 • ~minowa 2017-04-03 11:08:51

  PGNiG ma dosć pieniedzy, by budować sieć za własne pieniądze. Jako monopolista nie musi reklamować się w sporcie za grube pieniądze. Nie musi płacić milionów prezesom. Niech buduje sieć i tak bedzie później czerpać zyski z rachunków od odbiorców. Nie mam zamiaru inwestować w PGNiG.

  58 7
 • ~sceptyk2017 2017-04-03 12:03:39

  W jednym z sołectw MiG Czerwionka-Leszczyny "rozmowy" trwają już od prawie roku i....cisza mimo, iż wielu mieszkańców wypełniło deklaracje plus szkoła, "kurzarnia" i budynek remizy...

  18 2
 • ~exx 2017-04-03 12:16:15

  Ci co mają zimą komfort cieplny przy 24st. to pewnie latem przy 29st. w pokoju też nie przeszkadza. Przecież to też tylko 5st. różnicy.

  25 12
 • ~Stanisław Nowak 2017-04-03 13:04:48

  wątpliwości rodzą się co do zdolności przesyłowych gazu o odpowiednich parametrach ciśnieniowych i kaloryczności do odbiorcy końcowego w związku ze spodziewanym podłączaniem się do sieci gazowniczej coraz większej ilości ludzi chcących ogrzewać dom przy pomocy gazu. Kto da gwarancje na deklarowaną kaloryczność gazu pobieranego w zwiększonych ilościach. Każda gospodyni zauważyła zapewne , że w mrozy i okresie świątecznym gaz pali się inaczej i nie trzeba aparatury kontrolnej , by nabrać podejrzeń co do obniżenia kaloryczności gazu. Ile nas będzie kosztował gaz przy zwiększonych droższych dostawach skroplonego , gazu muzułmańskiego . Rosja się cenowo usztywni, bo wnet tłoczyć będzie dziesiątki miliardów metrów sześciennych gazu do Chin i lokalny rynek polski straci na ważności. A rybniczanie chyba z roku na rok będą biednieć. Likwidacja Praktikera , to znaczący sygnał , potwierdzający spadek siły nabywczej społeczności tutejszej, a stałe względne biednienie ogółu społeczeństwa wydaje się wysoce prawdopodobne . Kogo będzie stać na wzrost kosztów ogrzewania o 50- 100 procent ?!

  43 17
 • ~Dariusz Wojaczek 2017-04-03 13:24:56

  W Kamieniu ankiety rozdawano w kościele a na spotkaniu pan z PSG powiedział na jaki kolor pomalować rurki ale nie mógł nic powiedzieć na temat ew terminu podłączenia dzielnicy, PSG chciałaby najlepiej żeby mieszkańcy pokryli im od razu całą inwestycję jeszcze zanim oni rozpoczną jakiekolwiek prace. No i do tego UM zamiast gazu chce w szkole zamontować pompy ciepła czyli odpada tzw "duży odbiorca" gazu. Reasumując inwestycja dla PSG nieopłacalna. Pan z UM wygłosił pogadankę o tym, że węglem jest najtaniej i jak się zrobi inwestycje w termomodernizację to może gazem będzie niewiele drożej niż teraz węglem - bardzo budujące i zachęcające. Ogólnie całe spotkanie to żenujący pokaz niekompetencji i braku chęci na zmianę zarówno ze strony PSG i jak i UM. Wniosek po spotkaniu jest jasny i prosty w Kamieniu gazu nie będzie i tyle jeśli chodzi o działania proekologiczne.

  35 2
 • ~hub381 2017-04-03 13:34:36

  Ogrzewanie gazowe,piekna sprawa-mało roboty,brak zapylenia .
  Ale UWAGA ! Jak na zewnątrz temperatura obniży się do -15 do 20 st.C, wówczas kufajka w ruch,lecz dobrze że mam jeszcze węglowy piec-jeden zawór zamykam i rozpalam węglowy.
  Nie wiem jaka jest kaloryczność tego gazu ? To nie tylko mój problem.

  Pozdrawiam....

  49 11
 • ~Arteks 2017-04-03 13:47:36

  @Stanisław - ale gdzie ty widzisz ubożejące społeczeństwo? Nie dość, że ludziom rosną dochody to jeszcze pojawiło się 500+... Jeśli w takim Rybniku same dochody od osób fizycznych wzrosły w ciągu 2011 do 2015 o 60 mln(!!!) zł to przyznaj, że pisanie o zubożeniu w kontekście ogrzewania domów to jakieś kompletne bajki. Po prostu każdy musi pogodzić się z tym, że ogrzewanie domu kosztuje i trzeba to wziąść na klatę. Jeśli ktoś nie chce gazu to nie. Jego problem czym ogrzeje swój dom. Byle nie mułem i flotem! :) Praktiker zamyka swoje placówki w całej Polsce, wkrótce będziemy mieli na Żorskiej inny market który jest zainteresowaniem wejść w miejsce Praktikera.

  22 81
 • ~sceptyk2017 2017-04-03 14:48:49

  arteks a gdyby tak policzyć od 1945....kurcze ale by było wirtualnych miliardów, a nawet bilionów....tak dalej żyjesz (nie)minioną propagandą sukcesu???

  48 11
 • ~1floyd 2017-04-03 15:23:28

  I jeszcze jedno mnie zastanawia. Dlaczego w rozliczeniach za gaz PGNIG przeszedł z m3 na kW/h. Liczniki w domach i tak wskazują m3 to po co te przeliczenia?

  22 4
 • ~elmo 2017-04-03 15:38:09

  1floyd- żebyś się nie doliczył nigdy... Korzystam z butli i rozbieżność na różnych dostawcach jest nawet do 2 tygodni ( cała starczy średnio na 8 tyg).

  16 5
 • ~przykopa 2017-04-03 16:25:26

  ~1floyd
  I jeszcze jedno mnie zastanawia. Dlaczego w rozliczeniach za gaz PGNIG przeszedł z m3 na kW/h. Liczniki w domach i tak wskazują m3 to po co te przeliczenia?

  6 3
 • ~Marago 2017-04-03 19:29:56

  Co myślisz o Rybniku?
  profitest.pl/s/9495/ECBdJ2g7aTGJDTU5

  0 0
 • ~ 2017-04-03 19:44:13

  No, mówiłem ze kopciuchy wszystko wiedzą lepiej ;) i na wszystkim lepiej się znają od fachowcow;) Ach, cóż za mądra grupa, szkoda ze tak smierdzi :) * co do starszej matki, to na 100% jestem przekonany, że założy sweterek albo przykryje nogi kocem i nie będzie narzekać. Starsi ludzie często są mądrzejsi niż pokolenie kopciuchów 40-50

  16 37
 • ~imrahil 2017-04-03 19:49:53

  ~1floyd - prosta sprawa. w rozliczeniu kWh chodzi o to, żebyś wiedział ile energii dostajesz w gazie. dzięki temu gaz nie musi być o stałych parametrach. teoretycznie umożliwia to porównanie do prądu czy węgla, problem w tym że końcowy koszt energii zależy jeszcze od sprawności kotła i tylko przy grzaniu prądem sytuacja jest jasna (dzięki temu m.in wiem ile dokładnie energii potrzebuje mój dom, wiem że w tym sezonie wymagał do CO urządzenia słabszego niż przeciętny czajnik w kuchni). w pozostałych przypadkach trzeba by zaopatrzyć się w ciepłomierz.

  4 5
 • ~ 2017-04-03 20:39:39

  A co złego w dodatkowym ubraniu (niekoniecznie kufajce), jeśli na podwórku jest minus 20? Wiadomo, że w zimie jest zimno i to jest naturalne - sprawiacie, że wasze organizmy wariuj, bo przez okragły rok im fundujecie 25-30 stopni. Nikt nie mówi o zamarzaniu, ale 20-21 stopni to zdecydowanie wystarczajce w miesiacach zimowych ( i - jak się okazuje - w dodatku zdrowe). Wiem, że wielu odczuwa wewnętrzny przymus paradowania po domu w krótkich gatkach i epatowania swoja cielesnościa (najczęściej watpliwej urody), ale dajcie sobie powiedziec, ze ani to ladne ani madre:) Żartowalam: przeciez wiem, że dymiarzom nie da się przemówić do rozsadku:)

  22 39
 • ~abcd 2017-04-03 21:26:30

  Do ~Arteks: mówimy i piszemy wziąć.

  9 1
 • ~kaziooo 2017-04-03 21:58:16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 3
 • ~Genowefa50 2017-04-03 22:16:25

  Mom niecale 3 tysiace /miesiac i byda ostatni grosz wydowac na gaz i marznac. Dejcie mi wyplata URZEDNIKA z urzedu miasta to tez byda polic gazym

  21 14
 • ~ 2017-04-03 22:32:19

  Genowefa, a mnie nie stac na mercedesa - to kto mi ma DAC? Wszystko ci sie nalezy? Kogos nie stac na uczciwe zycie w 200 m2, to niech zyje w 60 m2. Nie stac mnie na Wranglery, to kupuje tansze spodnie, a nie wrzeszcze: DAJCIE ni

  14 25
 • ~Genowefa50 2017-04-03 22:39:25

  Jo nic od ciebie nie chca i odymnie sie odwol , na siebie sie wejrzij mondralo na bloki sie ty idz mieszkac abo juz miyszkosz .

  22 13
 • ~HAN 2017-04-04 18:08:29

  @Stanislaw Nowak Praktiker zamknal markety w calym kraju nie tylko w Rybniku o jakim ty ubozeniu mieszkancow mowisz? Zanim cos napiszesz dowiedz sie najpierw dlaczego tak sie stalo a nie swoje teorie wykladasz pozniej. W obi pelny parking a na praktikera nie bylo stac:)

  3 5
 • ~ 2017-04-04 19:53:27

  Genowefa, to ty sie odwal i przestan mnie truc. Bo ja ci na zdrowiu nie szkodze

  7 9
 • ~TomaszNowak24 2017-10-04 12:44:38

  Oczywiście, że warto się podłączyć, ale ku temu należy zatrudnić profesjonalnych instalatorów, którzy bezproblemowo zapewnią swobodny przepływ bez ryzyka awarii lub nieszczelności i wad technicznych. Mi pomogła firma http://solidneinstalacje.pl/ i mogę ją zarekomendować.

  1 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 941