zamknij

Wiadomości

Miasto rozważa zmianę przepisów o przewozie rowerów

2011-07-08, Autor: 
Dyskusja jaka przetoczyła się przez nasz portal w minionych tygodniach przyniosła efekt: Zarząd Transportu Zbiorowego rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie przewozu roweru w autobusie.

Reklama

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym regulaminem komunikacji miejskiej, w Rybniku nie można przewozić rowerów w autobusie. Podaliśmy kilka przykładów na to, że to nieżyciowy przepis, a w innych miastach przewoźnicy podchodzą do sprawy bardziej elastycznie – czytaj więcej.

Po dyskusji w naszym serwisie, sprawa stanęła nawet na forum rady miasta – czytaj więcej. Dlatego Zarząd Transportu Zbiorowego rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. Jak czytamy na stronie internetowej ZTZ, urzędnicy czekają na przemyślenia mieszkańców w następujących kwestiach:

 

- czy zezwoliliby państwo na przewóz roweru w autobusie, którym podróżujecie, rezygnując z własnej wygody?

- od kogo domagaliby się Państwo rekompensaty za ewentualne zniszczenia spowodowane przez rower podczas podróży?

- w jaki sposób egzekwować porządek wśród osób przewożących rowery?

- kto może ocenić, że przewóz roweru wewnątrz autobusu na danym odcinku jest możliwy?

- które miejsce wewnątrz autobusu powinno być wyznaczone do przewozu rowerów?

- czy osoba przewożąca rower powinna opuścić autobus, kiedy na trasie z przejazdu będą chcieli skorzystać zwykli pasażerowie lub rodzice z wózkiem i kto zwróci uwagę na ten fakt?

- ilu podróżnych z rowerami może jechać jednym kursem?

 

Swoje przemyślenia można przesyłać do 16 sierpnia br. na adres: [email protected] z hasłem „rower” w temacie lub w tradycyjnej formie na adres ZTZ (44-200 Rybnik, ul. Budowlanych 6).

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~DarGrze 2011-07-08
    07:33:08

    1 0

    Konsultacje społeczne może to i formalnie są, ale co to za konsultacje, jeśli trzy początkowe pytania są stronnicze i tendencyjne, zupełnie tak jakby ich autor z góry założył, że rowerzyści w autobusach są wysoce niepożądani - a teraz tylko potrzebował odpowiedzi (najlepiej większości, czyli nie-rowerzystów) na potwierdzenie swojej tezy. Na rower, dyrektorze B.! Łatwiej nas będzie zrozumieć!

  • ~ddd 2011-07-08
    10:12:32

    0 1

    " ewentualne zniszczenia spowodowane przez rower podczas podróży" - a co rower może zniszczyć? chyba że ktoś nim będzie rzucał... Będzie?

  • ~ 2011-07-08
    10:17:28

    1 0

    @ roy: może np. ubrudzić kogoś smarem, albo potargać ostrymi elementami czyjąś jedwabną kiecę, coś komuś się może w coś wplątać itp. itd. No i kto za to zapłaci? Rowerzysta? Bo ZTZ niby z jakiej racji...

  • ~Styrk 2011-07-08
    10:22:53

    0 0

    Takich raszpli jak na zdjęciu też bym na miejscu kierowcy nie pozwolił wnieść do busa.

  • ~ddd 2011-07-08
    10:51:28

    0 0

    look na zdjęciu widać jakie to brudne jest...rozumiem offroad ale jazda po mieście i błoto... hmm równie dobrze można powiedzieć zakaz chodzenia żulom po mieście.. jak wpadniesz na takiego to dopiero możesz się ubrudzić... niech płacą więcej za bilet i niech wożą tandemy i co tylko chcą... z 2 strony po co mieć z sobą rower i jechać z nim autobusem (chyba że się popsuje ;p)... a miasto niech zrobi przywileje dla rowerzystów, rowery powinny być tak uprzywilijowane jak są w holandii.

  • ~trend 2011-07-08
    10:55:22

    0 0

    ale po co przewozić rower w środku, jakiś czas temu podałem na forum że istnieją bagażniki rowerowe przystosowane do autobusów i kilka problemów z listy znika. Jak to wygląda można zobaczyć sobie tutaj -> http://psta.net/bikesonbuses.html

  • ~ 2011-07-08
    11:01:27

    0 0

    @ roy: błoto to pół biedy, pisałem o smarze - tu już ciężko sprać, tym bardziej z jasnych ciuchów. Wpadnięcia na żula na mieście można łatwo uniknąć, a jak stoisz sobie spokojnie w rogu autobusu i ktoś ma właśnie zamiar skontaktować swój usmarowany łańcuch, od 2 lat nieczyszczony (no bo po co czyścić i smarować regularnie) to gdzie uciekniesz? Jak chcą przewozić rowery to spoko, niech zamontują specjalne bagażniki na busach i kasują dodatkowo za bilet rowerowy aby to wszystko sfinansować - bagażniki, dodatkową pracę kierowcy przy zakładaniu i opóźnienia z tego wynikające. A poza tym, co to za rowerzysta, który wozi rower autobusem? Rozumiem pociągiem, żeby dojechać w góry albo inne ciekawe miejsca, ale autobusem a terenie miasta? To są odległości, które z łatwością można pokonać samemu w niedługim czasie.

  • ~c182 2011-07-08
    12:42:19

    0 0

    @ look - wydaje mi się, że chodzi głównie o przewóz rowerów w czasie niepogody, załóżmy że cały czas jeździsz sobie po mieście na rowerze bo jest fajna pogoda, aż tu nagle po całym słonecznym dniu wychodzisz z pracy i jest ulewa, pioruny itp. Zamiast zostawiać rower i modlić się żeby nikt go nie ukradł możesz wrócić z nim autobusem, wyobrażam sobie, że o to głównie chodzi.

  • ~ 2011-07-08
    13:42:02

    0 0

    @c182 brałem to pod uwagę, ale pomyśl sobie jaka sytuacja będzie np. w autobusie ze Stodół do Rybnika, kiedy w niedzielne popołudnie nagle załamie się pogoda i na większości przystanków na jego trasie co najmniej kilka osób z rowerami będzie chciało skorzystać z przejazdu. IMHO jeśli ktoś decyduje się na podróżowanie rowerem, to powinien być przygotowany na tego typu sytuacje i brać pełną odpowiedzialność za brak takiego przygotowania. To tak jak gdym wybrał się w góry z plecakiem, którego całą zawartością są kanapeczki i w razie nagłej niepogody dzwonił po straż leśną / gopr/ szefa ze schroniska żeby zwiózł mnie samochodem na dół bo nie pomyślałem o odpowiednim przygotowaniu się. W obliczu kosztu jakim jest zakup roweru, pelerynka wydaje się na prawdę malutkim wydatkiem.

  • ~c182 2011-07-08
    14:59:16

    0 0

    Mimo wszystko uważam, że rowerzysta ma prawo w takim wypadku skorzystać z autobusu przy niepogodzie :) Ja kiedyś w porze jesienno zimowej wyjechałem rano przy pięknej pogodzie, a po południu było załamanie pogody, śniegi, powalone drzewa i totalny paraliż również jeżeli chodzi o samochody - uwierz mi, że wtedy byłem twardy i wróciłem na rowerze do domu kilkanaście kilometrów, ale dzisiaj uważałbym to za głupotę i wolałbym skorzystać z autobusu. Wyobrażam sobie też inne sytuacje: zepsuje Ci się rower/ napijesz się alkoholu i nie chcesz stracić prawa jazdy/ dojeżdżasz ze skrajnie odległej dzielnicy a rowerem chcesz się poruszać po centrum itp. są różne sytuację. Żeby była jasność nowe przepisy powinny być sensowne dla wszystkich zainteresowanych stron. Wiadomo, że w godzinach szczytu gdy autobus jest załadowany ludźmi po brzegi transport rowerów powinien być mocno ograniczony lub niemożliwy ale w sytuacji gdy autobusem jedzie 5 osób i nie można wsiąść z rowerem nie rozumiem. Wspominano wcześniej o specjalnych bagażnikach, można też przyjąć że kierowca by decydował o możliwości przewozu roweru wewnątrz autobusu. Uważam, że trzeba iść w tym kierunku.

  • ~c182 2011-07-08
    15:01:33

    0 0

    Nie wiem jak Wy, ale ja dostrzegam sporo sprzeczności jeżeli chodzi o transport w miastach polskich i to nie tylko w Rybniku. Z jednej strony chce się ograniczyć ruch samochodów, t.j. robi płatne parkingi albo ogranicza ich ilość w centrach miast, zabrania się wjazdu w poszczególne strefy itp. Jest to słuszne ale za tym idzie utrudnianie życie rowerzystom (brak miejsc do zostawienia rowerów, ścieżek, niemożność przewozu rowerów któa jest tu dyskutowana), likwidacja kursów autobusów czy pociągów przy i tak już często niekorzystnych rozkładach - wychodzi na to, że najlepszym środkiem transportu pozostają własne nogi.

  • ~auralfloat 2011-07-08
    21:33:49

    0 0

    Wprawny rowerzysta nawet przy niepogodzie nie skorzysta z autobusu ZTZ (zwłaszcza z wysokopodłogowego), niedzielny podjedzie sobie samochodem z rowerem na dachu. Mimo to ZTZ powinien dać możliwość transportu roweru wewnątrz (nie w godzinach szczytu) czy w bagażniku z tyłu (choć wydaje się to śmieszne, wszak miejskie autobusy to nie dalekobieżne autokary). UM powinien skupić się na rozwijaniu sieci dróg rowerowych, aby można było dojechać wszędzie, a nie wykorzystywać mierną komunikację miejską w Rybniku by podjechać gdzieś z rowerem. Do ~look: w rowerze jedynym elementem, który jest oliwiony (nie smarowany) zewnętrznie to łańcuch - po nałożeniu oleju wyciera się nadmiar. Temat o podróżowaniu z rowerem pociągami różnych spółek w Polsce można by rozwinąć na cały elaborat.

  • ~eloo 2011-07-09
    00:39:06

    0 0

    ciekawe czy przewozenie roweru jest tak bardzo niebezpieczne jak kierowcy autobusow ktorzy jaraja fajki za kierownica a na dodatek notorycznie rozmawiaja prze telefon komorkowy nie zapominajac a ich uprzejmosci na drodze wobec innych pojazdow( nie dotyczy innych autobusow KM)

  • ~dominika40 2011-07-09
    08:36:02

    0 0

    Znam kilku miłośników poruszania się na rowerach.Wiem,że przy deszczowej pogodzie to wolą się zabezpieczyć w odzież przeciwdeszczową niż skorzystać z busa. Podobnie jest gdy jest zimno czy wietrznie- zawsze są ubrani stosownie do pogody. Złapanie gumy dla nich to nie problem- dzisiejsze rowery można w mig rozebrać, nawet bez jakiś tam kluczy, zapasową dętkę wożą ze sobą. Jeśli zaś maja ochotę pojeździć gdzieś dalej to pakują rower w samochód i jadą dalej. Jakoś nie wyobrażam sobie np 4 rowerów w autobusie bo akurat rodzinę 2+2 złapał deszcz. Fakt- autobus gdzieś na obrzeżach miasta może być pusty, ale w miarę dojeżdżania do centrum.....Już i tak korki powodują,ze autobusy jeżdżą niepunktualnie,a dołóżmy do tego jeszcze czas by kilkoro osób musiało wysiąść by umożliwić wyprowadzenie roweru z autobusu. Nasze autobusy nie sa przystosowane do przewożenia rowerów w środku pojazdu.Autobus musiał by mieć wydzielone miejsce np. na 3 lub 4 rowery tak jak na wózki dziecięce.Takie miejsce musiało by być oddzielone poręczami, albo jakimś pleksi.Trzeba by też zamontować jakieś stojaki by rower bez problemu można by zabrać wysiadając.Czy wprowadzenie takich zmian konstrukcyjnych ( wymontowanie kilku krzeseł)i zamontowanie stojaków dla rowerów ZTZ się opłaci? Czy jest jakiś przepis na to by w autobusie można dokonywać przeróbek? Zamontowanie bagażników na zewnątrz to pewnie nowy przegląd pojazdu i znowu bilety w górę- dla rowerzystów czy wszystkich pasażerów????

  • ~ 2013-01-27
    09:12:33

    0 0

    Witam!
    Cały sezon letni korzystam ze środka lokomocji jakim jest rower dojeżdżając nim dom pracy i muszę przyznać ,że na przestrzeni kilkunastu lat miały kilkakrotnie miejsce sytuacje kiedy złapałam tzw."gumę" będąc na trasie i niestety nie mogłam skorzystać z dojazdu
    autobusem uszkodzonym rowerem co niejednokrotnie wiązało się z kilku a nawet kilkunastokilometrową wędrówką pieszo.
    Nie rozumiem przepisów,które zabraniają przewozu rowerów,tym bardziej,że są do tego celu służą miejsca odpowiednio oznakowane jak i również opłaty z tym związane.

  • ~bla bla bla 2022-07-04
    09:48:04

    1 0

    Witam
    Taki szybki przykładzik z życia wzięty - w zeszły piątek była burza i mocne opady deszczu. Pojechałem rowerem spod Piasków/ Mikołowska na Niewiadom - do pracy, auto mam zepsute. Wieczorem jak przyszło do powrotu to nastała ulewa - co robi zwyczajowo rowerzysta w takim momencie? - myśli schowam się przed deszczem - padł wybór na przystanek autobusowy - oczywiście pojawiła się myśl, żeby się zabrać autobusem jednak już wieczor był i rzadko jakby jechał lub wcale. Tak więc szczęśliwie przeczekałem burzę i wesoło wróciłem do domu.
    Poprawka - Nie! Zmokłem jak szczur czekając na przystanku, ponieważ idiota, który zaprojektował i kolejny, który zatwierdził taki projekt do użytku publicznego nie potrafił postawić się w podobnej sytuacji inaczej by zrozumiał, że przystanki potrzebują być - znaczy ludzie czekający na autobus osłonięci od słońca,wiatru i deszczu, czy śniegu. Trzeba mieć jednak odrobinę ludzkiej empatii, żeby być na konkretnym stanowisku. Powinien to być wymóg, ale tu chyba rządzą inne wymogi, bo stacje kolejowe też prezentują ten sam poziom znieczulenia. Widuję i zwracam na to uwagę od dawna i widziałem już sporo osób starszych, zmęczonych i jednocześnie przewianych na kość. Przepraszam - wyżaliłem się, ale to boli. No i mam przed sobą podróż do Czerwionki - stąd się interesuję tematem przewozu roweru komunikacją autobusową itp. pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5043