zamknij

Wiadomości

Miasto rozstrzygnęło konkurs na katalog mebli miejskich. Brakuje zwycięzcy

2016-02-19, Autor: 
Wczoraj (18 lutego) w Urzędzie Miasta Rybnika odbyło się spotkanie, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie katalogu mebli i urządzeń miejskich Rybnika. Spośród 9 zgłoszonych prac nie wyłoniono jednak zwycięzcy.

Reklama

Jak podkreślają władze naszego miasta, organizacja konkursu wpisuje się w podejmowane przez Rybnik działania mające na celu uporządkowanie miejskiej przestrzeni i wprowadzenie estetycznego ładu. – W tej chwili w zakresie tzw. mebli miejskich mamy do czynienia z niestandaryzacją polegającą na tym, że elementy takie jak ławki, kosze na śmieci, lampy uliczne czy wiaty przystankowe nie są spójne i nie można ich jednoznacznie identyfikować z miastem. Założeniem konkursu było zatem opracowanie takiego katalogu mebli i urządzeń miejskich, które będą kojarzyły się z Rybnikiem i będą mogły być traktowane jako typowo rybnickie – podkreślał Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.

Konkurs adresowany był zarówno do profesjonalistów, tj. architektów, projektantów, grafików, pracowni architektonicznych i projektowych, a także studentów wspomnianych kierunków oraz innych osób posiadających umiejętność projektowania form przestrzennych. Zgodnie z regulaminem konkursu obiekty wchodzące w skład katalogu powinny wyrażać tożsamość miejsca i tworzyć charakter przestrzeni miejskiej, zapewniać komfort korzystania z przestrzeni, być funkcjonalne i dostosowane do wymogów ergonomii, charakteryzować się wysokimi walorami estetycznymi i oryginalnością rozwiązań, być trwałe i odporne na działanie sił zewnętrznych, w tym m. in. czynników atmosferycznych.

– Wnioski o udział w konkursie złożyły 44 osoby, a 43 zostały dopuszczone do udziału w przedsięwzięciu. Do konkurs zgłoszono 9 prac. W związku z tym, że jedna praca wpłynęła po terminie, tylko 8 zostało ocenionych 16 lutego przez Zespół Konkursowy, który tworzyli m. in. członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz pracownicy Urzędu Miasta Rybnika – wskazywał Janusz Błaszczyński, Przewodniczący Zespołu Konkursowego.

Podczas spotkania w rybnickim magistracie dokonano rozstrzygnięcia konkursu poprzez identyfikację ocenionych wcześniej prac i przyporządkowanie ich poszczególnym Uczestnikom. Zgodnie z podjętymi przez Zespół Konkursowy rozstrzygnięciami, w konkursie nie została przyznana pierwsza nagroda. Przyznano za to dwa drugie miejsca i nagrodę o wartości 3500 zł każda oraz trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł. 

II nagrody:
- Praca nr 7 – Skład zespołu autorskiego: ESOX architekci Julita Golik, skład zespołu autorskiego: Julita Golik i Jakub Bortko
- Praca nr 8 – Skład zespołu autorskiego: Jakub Wasilewski

III nagroda:
- Praca nr 6: Skład zespołu autorskiego: DOBOSZ ARCHITEKCI, skład zespołu autorskiego: Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Estera Samborska, Paulina Sakwa


– Interesuje nas głos w dyskusji, dlatego daliśmy możliwość wypowiedziana się i partycypacji w działaniach związanych z miastem. Wybrane prace mają przesłanki do dalszych działań w kierunku tego, by stały się elementem przestrzeni miasta Rybnika. Chcemy się spotkać z autorami poszczególnych prac i poruszyć temat dopracowania i rozwoju projektów w kierunku ich przyszłej realizacji. Będziemy to robić w porozumieniu z firmami, które produkują meble miejskie –  skomentował wyniki konkursu Wojciech Student.

– Konkurs jest najlepszą formą wybierania, jeżeli chodzi o rzeczy twórcze. W Polsce nie ma takiej tradycji, ale warto dążyć do jej rozwoju. W organizowanym w Rybniku konkursie żadna praca nie ujęła na tyle, by przyznać pierwszą nagrodę. Wybrane prace mają jednak potencjał,  a rozmowy, jakie zostaną podjęte z autorami, pozwolą  wskazać projekt, który ma ten potencjał największy. Warto pamiętać przy tym, że  meble miejskie nie mogą przytłoczyć przestrzeni i jej zdominować. Muszą stać się raczej tłem i wpisywać się w całość – podkreślała z kolei Marlena Wolnik ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Określenie standardów związanych z meblami i urządzeniami miejskimi nie będzie wiązać się z demontażem już istniejących i sprawnych elementów małej architektury w mieście – te mogą zostać ewentualnie ulepszone. Wszystkie zaś nowe realizacje, zwłaszcza miejskie, będą się opierać o zasady, których określenie planowane jest w drodze uchwały Rady Miasta Rybnika.

Warto dodać, że w zakresie estetyki przestrzeni władze Rybnika, korzystając z możliwości, jakie oferuje tzw. ustawa krajobrazowa, pracują nad opracowaniem dokumentu regulującego kwestię reklam w mieście. Przystąpiono także do prac nad ustanowieniem w strefie śródmiejskiej parku kulturowego.

>>Konkurs na katalog mebli miejskich rozstrzygnięty. Zobaczcie wizualizacje<<

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~Arteks 2016-02-19
    11:33:49

    16 0

    Podobają mi się tego rodzaju inicjatywy bo porządek, dizajn i estetyzacja małej architektury to coś bardzo potrzebnego dla szanującego się miasta. Jest kilka wiat przystankowych które wyglądają z każdej strony jak chlew np. na Żorskiej przy Tesco. Jak można było w takim ruchliwym miejscu ustawić coś tak szkaradnego?

  • ~ 2016-02-19
    11:44:57

    18 0

    Arteks, byle nie zrobią tego z tego zardzewiałego g.....a, bo wyjdzie jak na złomowisku kościuszki

  • ~Arteks 2016-02-19
    11:58:05

    6 0

    @goliat - tam nie jest problemem materiał tylko ilość tych donic. Wszystko w nadmiarze jest szkodliwe.

  • ~siwy_rybnik 2016-02-19
    12:06:47

    9 0

    Aż się boję wprowadzanych zmian, bo znowu coś schrzanią. Np. donice na ul. Kościuszki miały "upiększyć" nasze miasto. Wygląda to żałośnie. Rodzina spod Wrocławia, gdy to zobaczyła to zapytała mnie: "Dlaczego to takie wszystko zardzewiałe?". Na pierwszy rzut oka wygląda to okropnie. Co do jednego miasto ma rację, w wielu krajach na ulicy stawia się donice. Osobiście niedawno tym się zetknąłem we Włoszech oraz na Cyprze. Tylko, że tam to wyglądało o wiele lepiej. Po pierwsze, przypominało to kształtem donice (owal), a po drugie miały "radosne" kolory (błękit, zieleń itp.). O dziwio przez inny kształt i kolor nic z tymi donicami złego się nie stało. A miasto Rybnik próbowało nam wmówić, że taki kolor donic jest niezbędny dla dobra posadzonych tam drzew. Na samą myśl, że miasto ma być upiększone, a znowu to może zostać schrzanione, to robi mi się niedobrze. A najgorsze jest to, że w urzędzie miasta myślą, że tutejsi mieszkańcy to ciemny lud i wmówi się im, że "zardzewiałe" donice muszą być, bo inaczej drzewa nie urosną. Wystarczy zobaczyć coś podobego w innym mieście lub kraju i okaże się, że da się to bardzo ładnie rozwiązać i nie widać nigdzie tego "zardzewiałego" koloru. Czasem odnoszę wrażenie, że te wszystkie "upiększenia" miasta ogłasza się po to, aby "uszczęśliwić" znajomych, którzy preferują taką "fuszerkę" - niestety, być może na układy nie ma rady.

  • ~ 2016-02-19
    12:48:27

    11 0

    sivy-dobrze , że nie jechali od strony Rownia bo przywitał by ich ten bencwał bez głowy i reszta rond, nie mówiąc o tych rybach co maja łby jak męski ...a do tego już im płetwy odpadły.

  • ~ 2016-02-19
    12:51:52

    7 0

    Arteks , ten materiał dobrze by się komponował wokół huty Silesia, na starym Juliuszu, gdzie dużo starej architektury ściśle związanej z cegłą (to musi mieć klimat), a nie w centrum bo wygląda jak na złomowisku.

  • ~Marcin74 2016-02-19
    13:10:38

    6 0

    Przy tych kwotach jako nagrody dziwie się, że w ogóle jakieś poważne studio przystąpiło do konkursu.
    Rozumiem, że taki konkurs może być atrakcyjny dla studentów, początkujących biur arch. ale nie dla tych naprawdę uznanych i dobrych. Możliwe, że te lepsze studia zleciły robotę początkującym pracownikom lub po prostu dostosowały do rybnickiego konkursu jakieś wcześniejsze swoje projekty. I takie postępowanie firm arch jest dla mnie zrozumiałe. W ofercie daje się na konkurs tyle ile opłaca się dać za oferowaną, w tym wypadku przez UM Rybnik, kwotę. Dziwi mnie natomiast podejście UM Rybnik - przecież kiedy płaci się średnio, dostaje się też średni efekt, co znakomicie pokazał ten konkurs. Sama idea konkursu super! Ale jak zwykle to jest z urzędnikami: coś usłyszeli jak to się robi w prawdziwym świecie (gdzie o jakości decyduje cena) ale zrobić porządnie już nie potrafią (chcemy dużo ale zapłacimy mało).

  • ~ 2016-02-19
    13:17:07

    4 0

    Arteks, niestety w naszym społeczeństwie rację bytu nadal mają jedynie żelbetowe, pancerne wiaty idioto-odporne. Szklane długo nie postoją, to wyrzucone pieniądze.

  • ~ 2016-02-19
    13:18:32

    8 0

    ...tym drewnianym sztachetom też bym długiego życia nie wróżył.

  • ~miki_ 2016-02-19
    13:58:13

    14 0

    Dlaczego nie przyznano pierwszego miejsca? Bo musieliby wykorzystać tylko ich projekt a nagradzając miejscem drugim i trzecim mogą sobie dowolnie kompilować ich projekty tworząc coś swojego. Jury było oburzone, że prace nie były gotowym obiektem do wyprodukowania... Przecież ideą konkursu jest zaprojektowanie koncepcji a nie całej dokumentacji technicznej wraz w uwzględnieniem ugięć ławki i rysami powstającymi w betonowym koszu na śmieci. Wszystko ładnie wygląda ale to drewno po roku użytkowania będzie wyglądać jak ławki na deptaku a myślę, że bez sensu jest malowanie desek, co pół roku gdy na rynku dostępnych jest wiele innych materiałów drewnopochodnych odporniejszych na agresję środowiska jednak należy ten materiał uwzględnić od razu podczas projektowania ze względu na ograniczone formy.

  • ~miki_ 2016-02-19
    14:02:34

    8 0

    Komisja oceniające była oburzona faktem, że żaden z uczestników nie spełnił ich oczekiwań odnośnie indywidualizacji mebli dla Rybnika ... Może następnym razem zapiszcie w regulaminie czego oczekujecie... Każdy artysta odebrał to na swój sposób.

  • ~akronaut 2016-02-19
    16:42:45

    8 0

    Wspominaliście powyżej w komentarzach o donicach. Dzisiaj po południu zauważyłem, że najprawdopodobniej jakieś auto je zaatakowało - 2 lub 3 po lewej za przejściem z dworca PKP mają ślady walki.

  • ~Arteks 2016-02-19
    17:18:43

    5 1

    @akronaut - na szczęście w tamtej okolicy jest monitoring. Sprawca jeśli się nie zgłosił, pewnie zostanie namierzony. Monitoring jest również genialnym narzędziem na wandali i idiotów którzy wyżywali się na wiatach. Owszem nadal mogą... ale będzie ich to bardzo dużo kosztować. Niedawno w Wodzisławiu za osprejowanie budynku zasądzono karę 75 tys. zł. Może trudno chwycić kieszonkowca ale... kogoś kto napada innych na ulicy, wyrywa torebkę, sika do fontanny albo niszczy ławkę czy wiatę - dość łatwo można namierzyć i schwytać. @zoltan - tam gdzie nie ma monitoringu, sami okoliczni mieszkańcy pilnują porządku, a jeśli nie ma jednego i drugiego to można używać wiat betonowych ale które nie straszą. Wiata przy Mediamarkt to obrzydliwy chlew - nie wierzysz zobacz jak to wygląda od strony ulicy i od strony marketu.

  • ~ 2016-02-19
    18:29:38

    1 4

    byle nie wybrali takich gówn.....ch szajsowatych wiateczek typu peronowe z linii Rybnik Chałupki a będzie dobrze

  • ~matii2411 2016-02-20
    17:18:01

    4 0

    Jestem za tym żeby ujednolicić wszystkie elementy miejskie, jednak nie rozumiem jednej rzeczy wtf!! Tu postawią nowe designerskie przystanki a co z tablicami godz odjazdów? co z informatorami elektronicznymi przy przystankach to będzie nadal po staremu? już nie wspomnę o informatorach kulturalnych, które są stosunkowo nowe i wpakowano w nie sporo kasy...???

  • ~czorcik 2016-02-21
    06:15:56

    3 0

    arteks a tak piałeś z zachwytu nad donicami......a teraz są beee?

  • ~molly1978 2016-02-22
    18:35:04

    5 0

    Zabawne jest to, że nieopodal Rybnika, a jeszcze bliżej Wodzisławia jest producent designerskich mebli miejskich, który ze swoimi wyrobami wystawia się na największych wystawach designu - łącznie z Mediolanem. Nie prościej kupować coś na miejscu u lokalnych producentów?

  • ~krycha46 2016-03-02
    07:17:48

    2 0

    Wiaty w Rybniku są na razie dobre. Może by tak za te pieniądze wybudować parę mieszkań socjalnych dla mieszkańców gorzej sytuowanych i czekających w kolejce na nie.! Żaden prezydent tego do tej pory nie zrobił !!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5068