zamknij

Wiadomości

Miasto chciało wspomóc sanepid. Co na to wojewoda?

2020-05-21, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dodzwonienie się do rybnickiego sanepidu graniczy z cudem. Ludzie tygodniami czekają na wyniki lub na pobranie wymazu. W sanepidzie brakuje nadzwyczajnie ludzi, którzy mogliby przejąć część obowiązków. Rybnicki magistrat chciał pomóc wysyłając tam 5 pracowników. Spotkał się jednak z odmową. Dlaczego?

Reklama

Brakuje ludzi w sanepidzie

O tym, jak ciężko uzyskać informację w rybnickim sanepidzie pisaliśmy już nie raz. Codziennie otrzymujemy telefony i maile od rybniczan skarżących się na brak zainteresowania ze strony sanepidu. U jednych kwarantanna już dawno się skończyła, u drugich służb sanitarnych w ogóle jeszcze nie było.

Do czasu, gdy epidemia koronawirusa nie dotarła do kopalni Jankowice, sytuacja w Rybniku była dosyć spokojna jak na panujące warunki. Wszystko zmieniło się wraz z informacją o pierwszych zarażonych górnikach. Trzeba też pamiętać o Żorach, które podlegają pod PSSE w Rybniku.

Pod wczorajszym artykułem o dramacie górniczej rodziny, komentarz zamieścił Czytelnik podający się za pracownika rybnickiego sanepidu. Miał dość nagonki i hejtu, który wylewa się na nich od czasu pandemii.

- Oprócz osób na kwarantannie mamy ogromną ilość górników z badań przesiewowych, których wyniki musimy ogarnąć. Ten zły sanepid kłóci się z lekarzami jak nie chcą wypisać osobie + L4. Ten sam zły sanepid wydzwania po laboratoriach i próbuje przyśpieszyć wynik. Ten zły sanepid codziennie każdy z nas wykonuje kilkadziesiąt telefonów i słyszy ohydne wulgaryzmy, groźby. Kto z was wytrzymałby obrażanie przez kilkadziesiąt godzin. Sami powodujecie swoim zachowaniem, że mamy mniej czasu dla innych. Podajecie złe adresy zamieszkania, nie odbieracie telefonów, bo jesteś w ogrodzie. Jak nas zabraknie ciekawe jak sobie poradzicie. Pozdrawiam miłego Pana z dzisiejszej rozmowy. Bardzo dziękuję za słowa otuchy, które są nam bardzo potrzebne. Nam pracownikom życzę wytrwałości. Osobom chorym szybkich wyników ujemnych. Hejtującym mniej jadu – pisze.

Powyższy komentarz w dość dosadny sposób opisuje panującą sytuację w rybnickim sanepidzie. Brakuje ludzi, którzy mogliby przyśpieszyć pracę i obsługę mieszkańców regionu.

Samorządy chcą pomóc, ale...

Prezydent Piotr Kuczera poinformował dzisiaj na Facebooku, że rybnicki samorząd zaoferował oddelegowanie 5 pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy zgłosili gotowość do wsparcia sanepidu.

Pojawiły się jednak komplikacje.

- Nie możemy tego zrobić bez delegacji formalnej ze strony Wojewody Śląskiego, ponieważ sanepid nie jest jednostką miasta. Dyrektor sanepidu otrzymał informację od wojewody, że nie może tego zrobić, bo to nie jego pracownicy – podkreślił Piotr Kuczera.

Tymczasem, jak dodaje prezydent - aktualny stan prawny mówi co innego. Wg ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

- Decyzję o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii na terenie województwa, w którym osoba skierowana posiada miejsce pobytu lub jest zatrudniona, wydaje właściwy wojewoda, a w razie skierowania do pracy na obszarze innego województwa - minister właściwy do spraw zdrowia – dodaje Piotr Kuczera.

Co nie udało się miastu, udało się wdrożyć Starostwu Powiatowemu w Rybniku? Jak się dowiadujemy, starosta rybnicki Damian Mrowiec wspomógł rybnicki sanepid sześcioma pracownikami starostwa i jednostek organizacyjnych obsługę tej instytucji.

Oceń publikację: + 1 + 103 - 1 - 59

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-21 21:25:50

  Czekamy az sie znow gornikom uleje hejt na Bogu Ducha winnych pracownikow Sanepidu.

  Gornik w zyciu na oczy nie widzial prawdziwej pracy.

 • ~Natalia Orzoł 2020-05-21 21:50:38

  A górnicy i ich rodziny czekają na wyniki i wymazy. Wierz ,że wszyscy są tym zmęczeni . Nigdy wina nie leży po jeden stronie a jak trzeba to się pomaga a nie tylko czeka aż się znowu jakiś news pokaże do komentowania.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-21 22:22:48

  Nie.

  W tym przypadku wina lezy tylko po stronie gornikow.

  Wszyscy pozostali potrafili sie dostosowac do zalecen i nakazow epidemiologicznych - i nie maja problemu z coronavirusem.

 • ~ 2020-05-21 22:28:28

  Dobry wieczór.
  Szanowna Pani dziś wiele tematów zostało zakończonych. Nie pamiętam dnia takiego jak dziś. Wszystkie telefony były miłe, pełne wzajemnego zrozumienia i docenienia naszej pracy. Nie będę powtarzać się w kwestii naszej pracy. Tłumaczy się winny.

  66 40
 • ~ 2020-05-21 22:34:46

  Dziękuję Wszystkim za trud włożony w pracę. Dziękuję Wam za wasze gesty, uśmiechy. Uwielbiam to, że jesteśmy jedną drużyną. Dziękuję Paniom i Panom, którzy nam pomagają. Uwielbiam nasze rozmowy w locie. Pomimo trudnej sytuacji wspieramy się i każdy ma dla każdego czas, żeby pomóc w danej sprawie. Jesteśmy jedną drużyną. Mamy cel pomóc każdemu. Pomimo hejtu i jadu wybaczamy, i robimy swoje.

  49 55
 • ~corona 2020-05-21 23:20:42

  Pogromca, ja ciągle czekam co z Ciebie za ziółko. I nie tylko ja.

  43 33
 • ~ 2020-05-21 23:30:20

  Dzisiaj nie bywała rzecz sanepid sam się z nami skontaktował i pytał się czy wymazobus dzisiaj przyjechał, da się dopiero jak się rozgłośni aferę. A jeśli chodzi o ciebie ~PogromcaSzkodnikow to twoim zachowaniem pokazujesz,że nigdy nic nie osiągnąłeś ciężką pracą ani twoja żona dziewczyna jeśli masz nie bała o ciebie i nie modliła się codziennie czy wrócisz do domu. A takich cwaniaków jest dużo którzy specjalnie wkurzają innych i już się nie odzywają bo prawdę o wszystkim dostali na tacy. Pozdrawiam

  77 24
 • ~ 2020-05-21 23:36:05

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  15 29
 • ~ 2020-05-21 23:38:37

  Natalia Orzol - co to za glupia sentencja, ze nigdy wina nie jest po jednej stronie. Tak sie teraz usprawiedliwiacie i wybielacie? Jak czlowiek, ktoremu nic zlego nie robisz pluhe ci w twarz, to wina jest po obu stronach?? Gornicy, ogarnijcie sie, ludzie maja jiz was serdecznie dosc

  42 89
 • ~Franek7 2020-05-22 07:07:27

  Widać skupili się na wysyłaniu kar administracyjnych dla przeciwników rządu PiS ( po 10.000 zł). Wiec co im tu będą ludzie pierdołami głowy zawracać.

  38 34
 • ~Janusz_Cebularz 2020-05-22 10:00:39

  Państwo z dykty i patyków

  27 11
 • ~rob78 2020-05-22 10:17:21

  Tak ostatnio zauważyłem, że maseczki wychodzą z mody...

  25 3
 • ~RybnickiRekin 2020-05-22 11:48:52

  Wojewoda to przedstawiciel Morawieckiego czyli PIS, a prezydent Rybnika jest z PO. Złośliwość władzy PIS jest tak duża, że nawet pomocy nie przyjmą. To jest fanatyzm. To jest choroba. Teraz wychodzi kto jest kim i czy robi coś dla mieszkańców czy dla swoich mocodawców.

  39 12
 • ~Fidzi 2020-05-22 18:50:58

  Przykład "wspaniałej" pracy sanepidu z dnia dzisiejszego, godziny popołudniowe:

  Górnik otrzymuje informację o wyniku pozytywnym. Oczywiście po ... 11 dniach od wymazu. Ale to nic. Pracownik sanepidu nie pyta górnika z kim mieszka, z kim miał kontakt i kogo mógł zarazić. A mieszka i żyje z kobietą zatrudnioną w zawodzie medycznym przy przewlekle i obłożnie chorych !!!
  Ale co to obchodzi tego "wkurzonego pracownika sanepidu" ?!!!
  Kwarantanna dla tej osoby? A po co? Niech idzie zarażać, będziemy mieli na co narzekać; że tyle pracy; że tyle telefonów; że nas hejtują, itp.
  Weźcie tylko róbcie to co macie w obowiązkach i tak jak się należy, a nikt do Was nie będzie miał pretensji !

  14 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 570