zamknij

Wiadomości

Miasto będzie remontować familok na Paruszowcu. Internauci: czemu tak drogo?

2021-09-02, Autor: Wacław Wrana

Miasto Rybnik chwali się, że otrzymało 7 mln zł dotacji na remont zabytkowego familoka na Paruszowcu. Internauci zwracają uwagę, że koszt modernizacji budynku znów jest bardzo wysoki.

Reklama

Internauci: czemu tak drogo?

Łączne koszty inwestycji na poziomie 8 780 452 zł oznaczają, że w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku, remont będzie kosztował 5 632 zł za metr kwadratowy. W przeliczeniu na jedno mieszkanie to prawie 900 000 złotych.

Po ogłoszeniu przez Miasto planów remontu familoka, na grupie Rybnik.com.pl na Facebooku rozgorzała dyskusja. Internauci szybko zwrócili uwagę, że koszty inwestycji znowu przewyższają rynkowe ceny, podobnie jak miało to miejsce w przypadku kamienicy przy Chrobrego.

- Patrząc na cel - na "sucho", wydanie 7 mln (powinno być 8,8 mln zł – przyp. Red.) na 10 mieszkań komunalnych wydaje się racjonalne? Z całym szacunkiem do historii i zabytków, czy nie taniej byłoby zrównać teren z ziemią i wybudować budynek o takim samym zastosowaniu, z takim samym założeniem (10 x 50-70m2)? Brawa za zaangażowanie i pozyskanie dotacji. Ale (nawiązując do sportu) to tak jak poświecić kupę czasu, pieniędzy i siebie i osiągnięcie poziomu olimpijskiego w biegach, tylko po to by startować wyłącznie w Biegu Barbórkowym w Rybniku. Oczywiście, że można. Pytanie cy warto było, skoro miasto miało jakieś fundusze i można było osiągnąć podobny/zbliżony cel bez takiej szopki, jak mieszkanie 50-70 m2 w przeliczeniu kosztów na 700k – skomentował Mariusz Gorzawski.

W podobnym duchu wypowiedział się Piotr Biel:

- Moim zdaniem realnie jest odłożyć w czasie (jak już nie chcemy wyburzać) taką inwestycję i wybudować 10 mieszkań za mniejszą kwotę, lub wykupić kilka na rynku nieruchomości i odremontować. Koszty będą zdecydowanie mniejsze. Nie czas na szastanie pieniędzmi ani w Rybniku ani w Polsce.

Z kolei Rafał Wengrzyk pyta:

- 7 mln złotych pokryje 80% kosztów? Czy każde z 10 mieszkań socjalnych będzie miało indywidualne miejsce parkingowe podziemne oraz indywidualne miejsce do lądowania helikopterem? Rozumiem, że basen oraz sauna również będzie wchodziła w skład tego familoka. Co tam niby tyle kosztuje?

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~rzyt 2021-09-02
  08:43:52

  61 8

  A potem ZGM zaludni ten familok i mieszkańcy nie będą płacić czynszu, bo zaległości teraz są bardzo niskie i wynoszą ponad 50 milionów pln.

  Wiadomo, to są pieniądze społeczne w zarządzie urzędniczym, a urzędnik ma ciągle obiektywne problemy. Bo problemy się im zazębiają; patrz wypowiedź rzecznik w sprawie szkoły w Chwałowicach. Taka gospodarka czyli budowanie po to by generowało koszty jest tylko możliwa przy dopływie "taniego" pieniądza. Gdy braknie to miasto robi uchwałę na podratowanie.

  Pisałem, że UM to siedziba kabaretu Bardzo Mądrych Panów... ale to za chwilę będzie siedziba szybkiej pożyczki /pomijam nazwę, bo by usunęli/.

  Inwestycje w kosztotwórczość /bo będą remonty, brak płatności za czynsz, wodę, prąd, ogrzewanie/ to przyszłość tylko dla urzędników. Nam Rybniczanom pozostaje tylko płacić coraz większy podatek za coraz gorszy serwis.

 • ~Lateks 2021-09-02
  08:47:00

  61 5

  Artykuł żenada, pełno w nim literówek, mógłby ktoś to przeczytać przed publikacją.
  "- Koszty realizacji robót w budownictwie tradycyjnym i modułowym są porównywalne, "
  Cóż wszystko zostało napisane pod oficjalnym profilem prezydenta miasta. Jeśli dla kogoś 900tys. za "remont" mieszkania jest porównywalne z tym co buduje się w mieście to ja mam pytanie do redaktora gdzie w Rybniku jest na sprzedaż mieszkanie w tej cenie? Najdroższe mieszkania nawet z garażem są i tak o połowę tańsze.
  I żadne dofinansowanie dla mnie jako rybnicznina nie ma znaczenia bo za to co wyda miasto można kupić "Arteksowe apartamenty".
  P.s. czy można liczyć że miasto proporcjonalnie dołoży się do remontu prywatnego domu? Bo znam wiele osób które mieszkają domy starsze niż ten familok. I muszą sami wszystko remontować.

 • ~norton 2021-09-02
  08:56:24

  40 4

  Zaraz tam drogo...Pieniądze się rozejdą i tu i tam...

 • ~Longina b 2021-09-02
  10:15:39

  17 31

  Zamontować na familoku tablicę chwalącą L.Kaczyńskiego i pójdą z kasy państwowej olbrzymie pieniądze.

 • ~Hunter 2021-09-02
  10:15:55

  43 5

  Po raz kolejny magistrat udowodnił że załoga nadaje się tylko do wymiany. Może cena uzależniona jest od tego czyj kolega będzie robić remont, jak to już zauważono w pewnej miejskiej spółce. Jest kilka możliwości:
  Miasto ma gdzieś czyjeś pieniądze
  Ktoś na tym fajnie zarobi
  Mieszkania już mają „swoje” przydziały
  Dodam tylko że mieszkanie w apartamentowcu z podziemnym parkingiem jest o połowę tańsze.

 • ~Lokalny 2021-09-02
  10:43:42

  47 4

  Pokażcie mi jakąkolwiek inwestycję miasta, która przyniesie korzyści dla mieszkańców i nie trzeba będzie do niej w przyszłości dopłacać.
  Stajemy się powoli miastem muzeum, skansenem gdzie ciężko pracujący mieszkańcy są od płacenia podatków, a patologia, bezdomni czy bezrobotni mają raj.

 • ~Arteks 2021-09-02
  11:27:48

  6 38

  Szkoda, że miasto rewitalizuje te szpetne familoki zamiast je powoli burzyć i wybudować w tym całkiem ładnym miejscu - nowe osiedle.
  @lateks - krytykujesz władze miasta, a sam wyremontowałeś równie stary budynek po dziadkach co ten familok. Ja bym na twoim miejscu jak i na miejscu prezydenta burzył takie starocie i stawiał na nowe budownictwo. To nie Świerklańce - aby je zachować dla przyszłych pokoleń tylko tanie obiekty dla robotników z początku poprzedniego wieku. @rzyt - największe zaległości w bagatelizowaniu niepłacenia czynszów były w czasach poprzedniej ekipy. Kuczera z Gliwickim zaprowadzili w tej dziedzinie nieco więcej porządku. Doceńmy to.

 • ~Kurt_Wallander 2021-09-02
  11:34:54

  14 1

  Dlaczego drogo? Dlaczego nie można wyburzyć? Ponieważ budynek "wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego." Na tej liście jest kilka budynków z Przemysłowej - i albo się "samo zawali" albo ktoś będzie musiał dużo zapłacić za remont i adaptację.

 • ~Arteks 2021-09-02
  11:35:56

  9 30

  @Lokalny - a parking wielopoziomowy według ciebie przynosi straty czy przychody do kasy miasta? W nowym ładzie PiS chce zwolnić wiele osób z płacenia podatków dochodowych, więc część społeczeństwa będzie tylko czerpać z kasy państwa - nic do niego nie dorzucając. To dopiero psucie społeczeństwa. Teraz przynajmniej każdy pracujący/emeryt może powiedzieć, że wspiera budżet swojego kraju i miasta. Wkrótce już tak może nie być.

 • ~Lokalny 2021-09-02
  11:56:47

  27 5

  @Arteks parking wielopoziomowy jako policzysz koszty zaangażowanego kapitału przynosi miastu straty (nie mylić, że bieżąco przynosi przychody). Nie krytykuję tej akurat inwestycji bo była społecznie potrzebna.
  Nie uważam jednak, że tak drogie mieszkania komunalne mają sens. Do tego powstał niby TBS do którego miasto przekazało drogi działki i też ma budować tanie mieszanie (tu też ciekawe jak to wyjdzie).
  Generalnie polityka miasta w zakresie wspierania muzealnictwa zamiast inwestycji jest według mnie fatalna. Dlatego też młodzi wyjeżdżają na studia i nie chcą potem wracać. Przykre, ale prawdziwe.

 • ~Arteks 2021-09-02
  12:04:46

  2 24

  @lokalny - tak nie możesz ekonomicznie myśleć bo w takim razie państwo w ogóle nie powinno budować np. autostrad - bo one nigdy się nie spłacą same w sobie, a wiele wielkich inwestycji może zacząć być rentowne np. po kilkunastu latach od ich budowy. Za to powinieneś chwalić działania miasta związane z mieszkalnictwem bo niestety ale w czasach Fudalego (którego bardzo cenię) ten temat został całkowicie przespany, a czas zmarnowany. Teraz przynajmniej buduje się nowe obiekty (poza remontami) i jest nadzieja w TBS, którego za Fudalego nie powołano - ze szkodą dla miasta. Wielu biednych wyjechało na wieś i kupiło tam stary dom do remontu lub wybudowało swój - oczywiście z piecem węglowym. ;(

 • ~ 2021-09-02
  12:18:34

  36 3

  ~Kurt_Wallander nie takie zabytki się w mieście wyburzało, celowo utopi się kolosalne środki na remont, a później zasiedli się jak dotychczas niepłacącymi menelami ( bo nikt normalny nie zamieszka w tym otoczeniu), którzy w ciągu roku rozkradną i zdemolują wyremontowany familok
  a cały eksperyment odbędzie się kosztem płacących podatki i opłaty od wszystkich możliwych czynności

 • ~rzyt 2021-09-02
  12:43:17

  20 2

  ~Arteks, już parę lat minęło na robieniu w ZGM porządku, więc był czas zająć się zaległościami.

  Napisz jaki plan ma Prezydent z naczelnikiem na egzekucję tych zaległości, bo efektów nie widać. Chodzi przecież o pieniądz budżetowy.

 • ~Kśek 2021-09-02
  14:43:34

  5 2

  KuFa ! ze 400m ściany a oni się zdecydowali na gładzie, jak ja bym robił u siebie, to bym się zdecydował na karton-gips. ;)

 • ~Franz Kawka 2021-09-02
  15:57:59

  25 0

  Taki blok jest w Niewiadomiu - miasto płaci za wszystko a niedziela trwa tam 7 dni w tygodniu. Latem kanapy na zewnątrz i impreza 24/7.

 • ~ 2021-09-02
  17:28:15

  20 1

  kurde za takie pieniądze to lepiej było by ten familok wyburzyć i każdej z tych rodzin wille z basenem postawić

 • ~ 2021-09-02
  17:33:49

  20 0

  teraz zadajcie sobie pytanie dlaczego jak miasto cokolwiek robi to przepłaca za wszystko dziesięciokrotnie albo więcej?to śmierdzi z daleka,pomijając oczywiście sens niektórych idiotycznych inwestycji oczywiście drogich

 • ~1floyd 2021-09-02
  18:25:07

  19 0

  Tak jak tu pisze większość, Zmarnowane pieniądze. Rybnik to nie Łódź, więc są nikłe szanse, na stworzenie postindustrialnego osiedla. Co więcej ten kawałek Paruszowca jak i inne podobne miejsca, w innych dzielnicach Rybnika to nie tylko miejsce zamieszkania, ale i stan umysłu ich mieszkańców. Przez lata po likwidacji huty Silesia, czy innych zakładów, mieszkańcy tych miejsc popadli w marazm, stali się minimalistami stwarzając specyficzny klimat i sławę takich miejsc. Oczywiście nie wszyscy, ale ich spora część. Nawet super wyremontowane mieszkanie, nie przekona do zamieszkania w osoby która inne podejście do życia.

 • ~Arteks 2021-09-02
  19:29:57

  1 15

  @rzyt - w którymś z numerów GR było porównanie ściągalności czynszu w zasobach ZGM. Poprawa niesamowita w stosunku do dawniejszych czasów kiedy w UM nie umiano sobie radzić z tymproblemem (lub nie było pomysł za czasów AF i koalicji z PiS). @scully - te wysokie ceny mogą wynikać z dwóch rzeczy: przetargów (firmy budowlane co raz bardziej się cenią) oraz remontu kapitalnego czyli z dawnego budynku zostają tylko ściany. Mało kto robi takie remonty w domach jednorodzinnych - stąd niewiedza jak dużo taka kapitalka kosztuje, szczególnie jak budynek jest tak duży. Dlatego mimo, że jestem pasjonatem starej architektury - tu poważnie bym się zastanowił czy jest sens rewitalizować peryferyjne osiedle robotnicze kiedy za mniejsze pieniądze możnaby wybudować zupełnie nowe całe osiedle. @pasażer - ty też kiedyś mieszkałeś w zasobach ZGM o czym nas informowałeś w jednej z dyskusji o kachlokach w blokach ZGM. Czy ty wtedy byłeś menelem czy tylko biednym człowiekiem?

 • ~romcost 2021-09-02
  19:49:06

  15 0

  A nie było by taniej 10 domków jednorodzinnych postawić? Kogoś naprawdę postraszyło z tą wyceną...

 • ~ 2021-09-02
  22:15:53

  10 0

  Arteks oto przecież chodzi że za tą cenę to by postawił osiedle apartamentowców a nie wyremontował jeden stary familok

 • ~umbrtatacici 2021-09-02
  22:36:24

  15 1

  I nieroby dostaną lokal , a Ty uczciwie zarabiający od 6:00, bądź 7:00 rôb na to ?

 • ~rzyt 2021-09-02
  23:59:25

  15 1

  ~Arteks, GR jest jak Radio Erewań; pisze to co podoba się temu co za to płaci.

  Na Rybniku nie od dziś się śmieją, że lepiej nie płacić, a gdy jest problem to trzeba iść do prezydenta popłakać. Wtedy prezydent się ulituje za obietnicę regularnego płacenia... Ale cwani lokatorzy zapłacą trzy czynsze i dalej już nic. I ta ciuciubabka trwa...

  Takie działanie demoralizuje pozostałych.

 • ~ 2021-09-03
  15:27:16

  9 1

  Arteks gdybyś czasami wystawił nos zza monitora wiedziałbyś że poprzedni prezydent na złość swojemu poprzednikowi, przekwaterował do familoków na Paruszowcu największy element miasta , od lat nie płacący i żyjący w oparciu o garnuszek z miasta, zasiłki z opieki społecznej i to co zakombinują na przelew (a może celowo tego nie dostrzegasz ? ) tworząc tam pełne patologii swoiste getto, podobnie postąpiono z niektórymi familokami na Piaskach, dzięki temu rejon ten jest bardzo nieprzyjemny do zamieszkania dla biednych ale normalnych mieszkańców, nie wierzysz – polecam wycieczkę wieczorową porą, emocje prawie gwarantowane

 • ~ 2021-09-03
  15:27:31

  8 0

  A jeżeli o mnie chodzi, to owszem, ze względu na sytuację rodzinną i niskie dochody (byłem wtedy pracownikiem miejskiej jednostki budżetowej), przez pewien czas mieszkałem w komunalnym, na szczęście nie było to mieszkanie z kachlokami, a ogrzewane w „nowoczesny i ekologiczny” sposób z chwałowickiej ciepłowni, ale jak moja sytuacja trochę się poprawiła, mieszkanie oddałem potrzebującym i poszedłem „na swoje” w odróżnieniu od niektórych, którzy od lat nie spełniają już kryterium otrzymania mieszkania, ale całe życie z wygody i wyrachowania pasożytują na komunalce, dlatego uważam że kryteria przydziału mieszkań powinny być co jakiś czas weryfikowane, z resztą kryteria finansowe czy rodzinne często nie są wyznacznikiem przydziału mieszkań komunalnych, bo np. miałem w klatce sąsiadów będących bliskimi współpracownikami ówczesnego prezydenta, których sytuacja rodzinna a także uzyskiwane na takich stanowiskach dochody nie kwalifikowały do przydziału takiego mieszkania

 • ~Arteks 2021-09-03
  17:35:40

  0 6

  @pasażer - czy można uznać, że twoje kompleksy i urazy wobec bloków i urzędników - biorą się właśnie z tego okresu życia kiedy byłeś biedny i ktoś inny decydował za ciebie gdzie masz mieszkać i na jakim metrażu? Dlaczego nie zakładasz, że obecnie ktoś w trudnej sytuacji rodzinnej lub pracownik strefy budżetowej także może otrzymać lokal bez c.o. np. w takiej dzielnicy? Dlaczego przesadzasz nazywając wszytskich tamtejszych mieszkańców menelami? Paruszowiec-Piaski to dzielnica przemysłu, familoków, bloków, szeregowców jak i domów jednorodzinnych. Jeśli byłoby tam tak źle - nie budowano by tam nowych budynków. @rzyt - kiepskie porównanie gazety z radiem. Radio Erewań to teraz Radio Maryja. A GR nie może podać nieprawdziwych sprawozdań finansowych bo od razu byłoby to wykorzystane przez opozycjnych radnych, którzy mogą np. zainteresować tym RIO lub NIK. Nie cieszy cię to, że za Kuczery udało się zmniejszyć problem niepłacenia w zasobach ZGM?

 • ~ 2021-09-03
  19:52:34

  7 0

  Arteks akurat metraż miałem nie mniejszy niż w twoim "nowoczesnym apartamencie"
  jakie nowe budynki mieszkalne buduje się na Paruszowcu w otoczeniu tych familoków ? jestem w tym rejonie prawie codziennie i jakoś ich nie zauważyłem, a ta patodeveloperka powstająca w miejscu wyciętego lasu naprzeciew hotelu Politański to zupełnie inny rejon, podobnie jak osiedla szeregowców, nikt z miejscowych nie powie że to Paruszowiec, tylko Pozastaw, no ale tego zza monitora nie widać
  widać za to, że swoimi wpisami próbujesz przeciągnąć narrację w stronę swoich prymitywnych zaczepek,wmawiając mi rzeczy które sam sobie uroiłeś dlatego nie licz na odpowiedzi z mojej strony

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 411