zamknij

Biznes

Miasta chcą same zarządzać energią cieplną

2010-10-26, Autor: Wacław Wrana
Miasta z naszego regionu podejmują inicjatywę bez precedensu: zakładają Spółkę Obrotu Energią. A wszystko po to, aby taniej kupować ciepło i znieść monopol Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Reklama

Spółkę zakładają: Jastrzębie, Racibórz, Rybnik, Żory i Wodzisław. Prezydent Rybnika nie ukrywa, że samorządy do takiego ruchu zmotywowało ministerstwo skarbu, które konsekwentnie odmawia gminom komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju. - Nowo powstała spółka ma wyeliminować monopol PEC-u. To spółka będzie dyktować ile energii zakupi, od kogo i za jaką cenę – argumentuje Adam Fudali. Rada Miasta Rybnika decyzję o przystąpieniu do spółki przyjęła w minioną środę.To jednak nie koniec przewidywanych korzyści z utworzenia Spółki Obrotu Energią. Eksperci zatrudnieni w spółce będą mieli zadanie zracjonalizowania ilości kupowanej energii. Teraz miasta musiały płacić PEC-owi za tzw. moc zamawianą, bez względu na ilość rzeczywiście zużytego ciepła. W przyszłości do szkół i urzędów ma trafiać tyle ciepła, ile faktycznie potrzeba. Zdaniem Marka Plebankiewicza z firmy Energoekspert, w ten sposób ilość zużywanej energii cieplnej może obniżyć się nawet o 40%.


Spółka Obrotu Energią będzie kupować ciepło nie tylko do budynków będących mieniem miast. Udziałowcami spółki mają stać się również spółdzielnie mieszkaniowe i inni zainteresowani odbiorcy.


Założyciele spółki podkreślają, że wcale nie będą skazani na kupowanie ciepła od PEC-u. - Liczymy na to, że w przeciągu kilku lat znaczącym graczem na rynku energii stanie Elektrownia „Rybnik”. Wszystkie analizy wskazują, że w tej chwili ciepło produkowane przez elektrownię jest zdecydowanie najtańsze na rynku. Niewykluczone również, że kiedy na rynku ciepła będzie prawdziwa konkurencja, pojawią się nowi dostawcy ciepła – przewiduje prezydent Fudali.


Teraz Spółka Obrotu Energią czeka na koncesję, której musi udzielić jej Urząd Regulacji Energetyki. Biorąc pod uwagę procedury, w tym okresy wypowiedzenia obowiązujących umów, spółka będzie mogła rozpocząć dystrybucję ciepła w 2012 roku.


Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~Negro 2010-10-26
  08:22:56

  0 0

  "To spółka będzie dyktować ile energii zakupi, od kogo i za jaką cenę – argumentuje Adam Fudali" Jeśli Prezydent wykorzysta swoje doświadczenia z wodą i ściekami to będziemy mieli najdroższe ciepło w Polsce. Może ktoś chce piec kaflowy?

 • ~werkk 2010-10-26
  09:17:45

  0 0

  Negro i tego należy się bać Jedna spółkę w której większość a praktycznie całość udziału ma miasto Rybnik już mamy PWiK Sp.z o.o (Prezes Janusz Karwot kolega Prezydent) i mamy najdroższą wodę+ ścieki w Polsce. Chroń nas panie Boże przed takimi spółkami.

 • ~qwerty 2010-10-26
  09:42:23

  0 0

  a jak Fudali obchodzi sie z konkurencja dobrze wiemy. Jesli chodzi o aspekty kadrowe to widzielismy to w przypadku zachowania w stosunku do Jedroski. Jesli chodzi o inne dziedziny - w momencie jak szpital przestal kupowac wode od PWiK (bo nie chcial dawac z siebie zdzierac), to Fudali przestal mu umazac podatek w wysokosci ponad 200 tys PLN. Tak to nasz Prezydent szanuje konkurencje.

 • ~werkk 2010-10-26
  10:03:20

  0 0

  Elektrowni tez bierze niezła kasę za zbiornik (zalew) Dlatego dla Rybniczan lepiej by było aby mu podziękowali za takie pomysły przy najbliższych wyborach. obawiam się ze ta spółka to kolejne uwijanie gniazdka dla znajomych. A pieniądz będzie z tego bardzo dobry i w każdej chwili można podnieść opłatę tak jak z woda+ścieki. Wyborco Twoje pieniądze w Twoich rekach to Ty zdecydujesz w wyborach czy ten pomysł zostanie wdrożony.

 • ~ 2010-10-26
  10:09:23

  0 0

  Dlaczego ~werkk, ~qwerty i Pltatforma Obywatelska nie zatrudniają błaznów ? Bo się boją konkurencji:)

 • ~sianio 2010-10-26
  10:22:20

  0 0

  Zbliżają się wybory i trzeba sobie i kolesiom zagwarantować jakieś godziwe zarobki w wypadku przegranej.Pomysł durny bo wymaga zatrudnienia prezesów,zastępców,dyrektorów,zastępców,księgowe itd.Twarde stanowisko w negocjacjach cen za energię cieplną lub szukanie innego producenta.Jest konkurencja-spadają ceny.Twór jaki chcą zrobić prezydenci miast w niczym nie poprawi konkurencyjności na froncie dostarczania ciepła,ale ustawi na długie lata elity, które nie wygrają wyborów samorządowych,i będą musiały odejść z ratusza,wraz z kolesiami,córeczkami,ciotkami i cholera wie jeszcze z kim.

 • ~werkk 2010-10-26
  10:28:09

  0 0

  Tygrysek czy to co napisaliśmy nie jest prawda? Miasto ma większościowe udziały w 2 spółkach PWiK oraz HOOSA ile to kosztuje Rybnickiego podatnika wszystkim jest wiadome wiec jest zrozumiałe ze nie chcemy kolejnej spółki tworzonej przez Prezydenta Fudalego bo za te pomysły znów zapłacimy i to słono. I nie chcemy konkurencji w której o składzie składzie osobowym zadecyduje p. Fudali. Błaznów już zatrudniać nie trzeba jest ich wystarczająco dożo.

 • ~werkk 2010-10-26
  10:35:34

  0 0

  sianio w 100% się zgadzam po to się ta spółkę chce stworzyć oczywiscie za pieniądze podatnika. Chcą spółkę proszę bardzo kazdemu wolno ale wara od pieniedzy podatnika niech to tworzą tak jak każdy Rybniczanin który otwierał swój interes za swoje pieniądze i wtedy jak znajda chętnych do korzystania z swych usług będę pierwszym który im pogratuluje. Ale ktoś chce stworzyć spółka za pieniądze podatnika mieć monopol i zdzierać pieniądze z odbiorców czyli nas.

 • ~qwerty 2010-10-26
  10:41:23

  0 0

  Tygrysek11111: poki co takimi komentarzami wszystkim wskazujesz blazna. Nie tylko Ty jeden. Macie wszyscy (wielbiciele Fudalego) jedna ceche wspolna - potraficie powiedziec publicznie ze cos jest biale, nawet jesli wszyscy widza dokladnie, ze to cos jest czarne. Jeszcze zaraz przyjdzie Arteks i bedzie nam wmawial, ze woda wcale nie jest droga ;)

 • ~green electricity 2010-10-26
  12:35:02

  0 0

  Trzymam kciuki za uzyskanie koncesji dla spółki. Sam fakt porozumienia 5 największych miast subregionu (włącznie z Wodzisławiem który zwykle odcinał się od tandemu Racibórz-Rybnik) już jest olbrzymim sukcesem. Prezydenci naszych miast robią to bez oglądania się na warszawkę. Co do obsady kadrowej spółka zatrudni max 5 osób, bo nie będzie zajmować się rurami czy kablami ale handlem energią, a w tym przypadku szanse na zatrudnienie będą mieli raczej pracownicy Everenu niż pociotki prezydentów. PEC dalej będzie zajmował się swoimi rurami, lecz musi udostępnić je na zasadzie TPA.

 • ~ziupo 2010-10-26
  13:05:47

  0 0

  Redakcja, jak zwykle zresztą, uprościła cały temat. A temat nie jest wcale taki prosty, bo np nigdzie nie napisaliście, że spółdzielnie mieszkaniowe otrzymają taką możliwość dopiero wtedy, kiedy projekt "wypali" w jednostkach podległy miastu [jak np wymienione szkoły]. Ponadto zabrakło informacji o umowie KWK Chwałowice z PEC'em, która to ogranicza działania Rybnika na tym polu. A ponadto, trzeba to dopowiedzieć bo zabrakło w artykule, spółka ma zamiar także dystrybuować energię elektryczną.

 • ~werkk 2010-10-26
  13:07:05

  0 0

  problem w tym ze bez rur ciepła nie da się dostarczyć czyli są niezbędne wiec trzeba je doprowadzić do odbiorcy lub płacić tym którzy je maja a to są kolosalne koszta.Ja je te 5 osób wyłoży z swojej kieszeni niech otwierają spółkę jaka tylko chcą potem muszą skosić odbiorców niższa ceną.Problem w tym ze chcą to zrobić bez wkładu własnego wykorzystać pieniądze podatnika a potem doić z niego jak najwięcej.

 • ~Marmro 2010-10-26
  13:18:42

  0 0

  A świstak siedzi i zawija w sreberka....

 • ~jamaju 2010-10-26
  13:24:56

  0 0

  ~Ziupo, nie wprowadzaj w błąd. Spółka nie będzie dystrybuować energii elektrycznej bo nie ma do tego infrastruktury. Może co najwyżej energię sprzedawać, natomiast dystrybutor się nie zmieni...

 • ~ 2010-10-26
  14:00:50

  0 0

  Właściciel rur dalej będzie decydował o cenie ciepła u odbiorcy !!Dzisiaj swoje koszty własne rozkłada na przesył i sprzedaż energii. Po utworzeniu "Prezydenckiej "spólki całośc kosztów przeniesie na przesył a spółka dorzuci swoje.Pan "rzeczoznawca" z firmy Energoekspert dorze ocenił liczbę 40 % ale PODWYŻKI !!!

 • ~werkk 2010-10-26
  14:29:17

  0 0

  rys15 wiec jesteśmy w domu tu chodzi o kasę dla tych co ich nie wybiorą wija sobie gniazdka.

 • ~igla 2010-10-26
  14:36:04

  0 0

  Dobrze rozumiem... Żeby nie kupować bezpośrednio ciepła u PECu, to prezydenci, zakładają sobie spółkę, od której będą kupować ciepło, a ta spółka będzie musiała kupić to ciepło w PECu (bo niby u kogo innego?:D) I dzięki temu ma być taniej?

 • ~green electricity 2010-10-26
  15:27:47

  0 0

  werkk może daj sobie spokój z tematem którego nie rozumiesz, jest tyle innych tematów na których można porzucać błotem.
  Ziupo czy PEC ma umowę wyłączności na ciepło z KWK Chwałowice? Ustawa Prawo Energetyczne zabrania stosowania praktyk monopolistycznych, jest to więc do obalenia. Większym problem jest brak połączeń sieci ciepłowniczej poszczególnych miast.
  W przypadku energii elektrycznej efekt można będzie uzyskać niemalże natychmiast.

 • ~werkk 2010-10-26
  16:06:03

  0 0

  grenn ja doskonale rozumie o co biega jak dożo zarobić i nic nie robić mało tego nie zainwestować żadnych pieniedzy. Mam nadzieje ze do tego nie dojdzie.

 • ~alex 2010-10-26
  17:27:25

  0 0

  Żeby czymś zarządzać trzeba się choć trochę na tym znać. A tego o Panu Fudalim powiedzieć nie można. Po 12 latach jego zarządzania mamy najdroższą wodę w Polsce. Strach pomyśleć co będzie jeśli wygra wybory i zacznie zarządzać energią. Strach się bać. Pan Fudali niech się zajmie raczej sprzedażą butów. Szkody z tego będzie mniej, a klienci mają prawo do reklamacji. Pamiętaj wyborco - Ty wybierając sprzedawcę butów na prezydenta do reklamacji prawa mieć nie będziesz! Bądź mądry przed szkodą.

 • ~ziupo 2010-10-26
  21:17:26

  0 0

  jamaju jak nie znasz tematu to nie wprowadzaj ludzi w błąd. Co ja poradzę na to, że Redakcja nie przyłożyła się do artykułu, a rednacz go zatwierdził? Ja tylko napisałem w dużym uproszczeniu, ale jak chesz konketów, to idź do UM Rybnika, albo Poznania, bo to Poznań jako pierwszy zrealizował ten pomysł z EE.   green electricity - problem leży nie tylko w umowie z kopalnią, ale także w umowie, jaką miasto podpisało z PEC'em, ale szczegółów tej nie znam niestety, więc trudno mi powiedzieć czy jej zapisy wiążą Prezydentowi ręce.   igla_row - założenie jest takie, że spółka będzie miała pełną dowolność wyboru i będzie mogła cieplo kupi np od ER lub negocjować stawki z PEC'em mają jako alternatywę Elektrownię R.

 • ~Arteks 2010-10-26
  21:38:14

  0 0

  @qwerty, werkk, - niestety ale wy w tej rybnickiej PO naprawdę powinniście stworzyć świetne koło gospodyń wiejskich... Dosłownie wiejska mentalność, głupie plotki i babskie gadanie o byle czym - to was tylko obchodzi. Całkiem ciekawy temat wy go tak podle spłycacie. A przecież jak ten problem was przerasta i się na tym nie znacie to byłoby kulturalniej gdybyście się nie wypowiadali. Cały czas was uświadamiam, że takimi kretyńskimi wypowiedziami w dość ważnych dla regionu sprawach robicie z siebie idiotów, a z PO - starą i zmierzłą ciotkę (a nie zwykłą ciotkę z powiedzenia Kutza). MAM PYTANIE ODNOŚNIE WODY DO ZWOLENNIKÓW PO - CZY PAN KRZĄKAŁA W SWOIM PROGRAMIE WYBORCZYM OBIECAŁ OBNIŻKĘ CEN WODY? Proszę o zwięzłą odpowiedź ;P

 • ~igla 2010-10-26
  22:02:51

  0 0

  @Ziupo. Elektrownia Rybnik jest w stanie dostarczać ciepło do całego Rybnika, Raciborza, Żor, Wodzisławia, Jastrzębia? Nie bardzo. Więc co to za alternatywa. Dla PECu to żadna konkurencja czy też czynnik, który zmieniałby w tej grze układ sił. To nadal oni rozdają karty i to od nich będzie brała ciepło spółka. A spółka jak to spółka. Prezes, asystent, kilku wice prezesów, każdy z asystentem. Jeden dyrektor, drugi dyrektor. Posadki są ;]

 • ~Arteks 2010-10-26
  22:39:27

  0 0

  @igla_row - a czy Koleje Śląskie powołane przez Marszałka Śmigielskiego z PO to też ciepłe posadki, dyrektorzy, asystenci i prezesi? Myślę, że nawet bardziej! Zamiast w jakiś sposób wykorzystać potencjał Przewozów Regionalnych przekazanych do UMarsz. to tworzy kolejną spółkę nie porządkując starej, a przy okazji skłóca i dezintegruje region. W przypadku tego ciepła przynajmniej samorządowcy z różnych stron i z różnych opcji chcą stworzyć alternatywę dla PEC (nie musieliby tego robić gdyby posłowie nalegali na min. Grada aby skomunalizował tę spółkę, a nie sprzedał jakimś cwaniakom co próbuje zrobić!).

 • ~igla 2010-10-26
  23:19:34

  0 0

  @Arteks co ty mi tu z jakimiś kolejami wyjeżdzasz. A co mnie to interesuje? Temat jest inny. Jaką alternatywą ma być spółka dla PECu? Żeby być jakąś alternatywą to by sama musiała być producentem ciepła. Co to za różnica dla PEC czy Jastrzębie pójdzie do PECu, czy Spółka pójdzie do PECu i sprzeda potem te ciepło dalej do Jastrzębia?

 • ~igla 2010-10-26
  23:22:36

  0 0

  Koleje to zupełnie inny dział, w którym panuje burdel od 20 lat. Już dawno to powinno zostać skomercjalizowane. Powinna zostać jedna spółka zarządzająca infrastrukturą kolejową (tory, mosty, dworce) która by sprzedawała licencje na korzystanie z nich wszelkim chętnym podmiotom.

 • ~jamaju 2010-10-27
  00:14:45

  0 0

  Ziupo, nie zarzucaj mi że wprowadzam kogoś w błąd, bo to ty napisaleś "trzeba to dopowiedzieć bo zabrakło w artykule, spółka ma zamiar także dystrybuować energię elektryczną", co jest kompletną bzdurą! I może autor celowo to pominął? Najwyraźniej nie masz bladego pojęcia o funkcjonowaniu rynku energii elektrycznej, nie rozróżniasz elementarnych pojęć jak dystrybucja energii i obrót energią. Dla ciebie link: http://alicjavf.pl/ Jeśli ta spółka faktycznie zakłada że będzie dystrybuować prąd, albo podobnie jak ty nie rozróżnia podstawowych pojęć, to tym gorzej to o niej świadczy...

 • ~werkk 2010-10-27
  07:51:25

  0 0

  Arteks Co do ceny wody+ścieki nie trzeba nic obiecywać tylko usunąć prezesa rozgonić rade nadzorcza czyli klikę. Prezes PWiK to przyjaciel Prezydenta. Pełnomocnikiem prezydenta w zgromadzeniu wspólników jest p. J.Koper a ponieważ udziały miasta Rybnika to 98,5% decyduje o wszystkim. Nie będę wypisywał co może, jakie ma uprawnienia zgromadzenie wspólników poszukaj sobie i poczytaj. PWiK nie może mieć zysków a taki wykazują na spotkaniach u p. Prezydenta, ten zysk to pieniądze kazdego z nas odbiorców wody. Czyli oskubać udziałowców bo każdy odbiorca to udziałowiec reprezentowany przez Prezydenta w tej spółce po to aby uszczęśliwić finansowo prezesa (patrz oświadczenia majątkowe Janusz Karwot Prezes Zarządu) dawać mu wysokie premie opłacać instytucje które przyznają tej spółce dyplomy, pokrywać koszty badań zleconych przez WPiK które dziwnym zbiegiem okoliczności wykonuje uczelnia na której p. Prezes się doktoryzował. I takiej kolejnej spółki po prostu nie chcę. A co do argumentów to nie moje tylko Twoje są śmieszne w każdym wpisie piszesz ze jesteśmy ja i qwert PO nie wiem skąd ta wiedza zresztą nie prawdziwa nie pisze w jakim ugrupowaniu Ty jesteś dla mnie to nie ma znaczenia. Wychodzi na to ze Twoja premia zależy od tego ile razy wymienisz oczywiscie w zdaniach negatywnych "PO" Jak masz z tego dodatkowe pieniądze to pisz ile chcesz mi to nie przeszkadza. Ja martwię się o Rybnik i wspaniałych mieszkańców w tym mieście boje się pomysłów Prezydenta Fudalego .

 • ~wojtek144 2010-10-27
  14:46:47

  0 0

  ~werkk ty sam nie wiesz oczym piszesz. Zacietrzewienie, chęć obrażenia przeciwnika a nie merytoryczna dyskusja to twoja dewiza.
  Z takim intelektem powinieneś zapisać się do komitetu T. Dybały.

 • ~werkk 2010-10-27
  16:08:01

  0 0

  Ten Twój wpis to jest metryczna dyskusja gratuluje

 • ~werkk 2010-10-27
  16:58:11

  0 0

  miało być merytoryczna

 • ~dr Becker 2010-10-27
  21:02:09

  0 0

  Merytorycznie to wygląda tak:
  Nie wiem gdzie ta spółka miało by kupować ciepło bo po prostu nie ma skąd go kupić na dzień dzisiejszy, EC Chwałowice ma zamiar w ciągu najbliższych lat kończyć działalność, chyba że podpisze nowy wieloletni kontrakt na dostarczanie ciepła co byłoby podstawą do inwestycji w bardzo mocno wyeksploatowaną ciepłownię. Ta obecna będzie działać max do około 2015r. Żeby brać ciepło z elektrowni najpierw miasto musi się z nią dogadać żeby nie zwinęli interesu (bo i taki wariant jest realny) - jeśli się dogadają to potem wybudują blok na potrzeby CO - rozmowy na ten temat z PEC już trwają o ile mi wiadomo.
  Jeśli nic z tego nie wypali to PEC mógłby postawić w Rybniku pięć niewielkich kotłowni (jedna duża byłaby makabrycznie droga z uwagi na przepisy unijne odnośnie ekologii).
  A teraz jeśli się okaże że do interesu wejdzie spółka która miałaby tak utrudnić życie PEC-owi to czy czasem nie będzie trzeba partycypować w kosztach budowy tych kotłowni? Skoro chcą coś z tortu niech dorzucą się do materiału z którego ma być upieczony. Dodam że do ceny końcowej odbiorca będzie musiał doliczyć wynagrodzenie tej spółki - kolejne trutnie które się wetną do łańcucha pokarmowego na krzywy ryj.
  Jaki będzie miała sens spółka która nie będzie miała żadnych szans aby wybrać innego dostawcę bo go po prostu nie będzie, przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie wyrzucał wielu milionów w nadziei że może miasto właśnie od niego kupi ciepło.

 • ~przykopa 2010-10-27
  21:41:28

  0 0

  1.To że spadnie zapotrzebowanie na energię cieplną w Rybniku o 40 % po zawiazaniu spółki jest zaprzeczeniem tkzw. 1 zasady perpetum mobile ,, energia nie może powstać z niczego " jeśli ograniczą dostawę ciepła dla Rybnika o 40 % to w mieście będzie stan kleski żywiołowej podobnie jak w filmach Bareji.
  2.Dla podania ciepła jest nie tylko potrzebna rura , ale pompy obiegowe i właściwa konfiguracja sieci.
  Rura wychodząca z elektrociepłowni Chwałowice zwęża się w kierunku Nowin i nie jest możliwe odwrócenie kierunku obiegu z kierunku przeciwnego ( z elektrowni) bez przeprowadzenia poważnych inwestycji ( wymiany magistrali cieplnej w rybniku).
  3.Elektrownia nie jest przygotowana do podania ciepła bez wybudowania stacji ciepłowniczych , wymaga to kilku lat i potężnych srodków inwestycyjnych.
  4. Elektrownia nie może dostarczyć ciepła dotakich dzielnic jak Boguszowice , Niedobczyce - gdyż ciepło tam jest podawane z lokalnych kotłowni ( rymer , Jankowice ) których właścicielem podobnie jak ciepłowni chwałowice jest Katowicki Holding Węglowy .
  5. Jest naiwnością twierdzić że dostawca ciepła zrezygnuje tylko z dostawy ciepła do centrum miasta . Dostawca wypowie dostawę ciepła dla całego miasta i Boguszowice /Niedobczyce pozostaną bez ogrzewania !
  6.W przypadku braku ogrzewania tych dzielnic nowa spółka bedzie zmuszona do wybudowania nowych kotłowni + sieci ciepłowniczych
  5.W przypadku takich inwestycji ( kredyt) ciepło w Rybniku nie stanieje lecz znacznie zdrożeje
  cdn.

 • ~przykopa 2010-10-27
  21:53:43

  0 0

  6. W relacjach UM - Elektrownia (EDF) są nie tylko wrogie gesty ( podatek od zbiornika )


  7. Wystarczy sprawdzić kto został ostatnio zatrudniony na kierownicze stanowisko w dziale materiałowym elektrowni
  - EDF to prywatna firma i może zatrudniać kogo chce :)

 • ~przykopa 2010-10-27
  22:36:41

  0 0

  To co pisze Becker o budowie małych lokalnych kotłowni ( na Nowinach) jest jest bardzo realne z przyczyny przepisów ekologicznych wchodzących w 2013 r. Ciepłownia Chwałowice ma zagwarantowane dotacje na budowę instalacji ekologicznych z NFOŚ i UE. Jednakże warunkiem otrzymania tych grantów jest podpisanie wielolniej umowy na dostawę ciepła ( Rybnika).
  Komuś bardzo zależy by zablokować tą inwestycję. Jeśli nowa spółka miejska spółka ciepłownicza otrzyma koncesję na dostawę ciepła.
  To PEC będzie miał prawo odmówić dostawę ciepła dla miasta ( teraz nie może).
  Wyobrażam sobie sytuację gdy zostaje unieruchomiona kotłownia Chwałowice.Elektrownia nie będzie natychmiast w stanie podać ciepła.
  PEC w takim wypadku odmówi dostawy ciepła scedując to na miejską spółkę ciepłowniczą.
  W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców osiedli w Rybniku jest wyprowadzenie się z miasta.

 • ~Arteks 2010-10-28
  00:10:58

  0 0

  @werkk - złośliwy jesteś jak stary zmierzły dziad - bo to, że piszę, że jesteś z PO to nie powinno być dla ciebie obraźliwe, jakby ktoś o mnie napisał, że jestem z PO to bym nie zaprzeczał (mimo, że to żadnej partii politycznej nie należę) ale to, że piszesz że mi ktoś płaci za komentarze to coś takiego to po prostu świństwo! Jestem na tym forum od 6 lat i ciekawe, że 4 lata temu kiedy pisałem o Krząkale dość przychylne komentarze (bo jeszcze nie miałem okazji poznać tego ciamciały) to nikt mi nie zarzucał ze zwolenników Fudalego, że ktoś mi płaci za komentarze. Teraz kiedy wspieram lepszego i kiedy po prostu moje komentarze coś wnoszą w przeciwieństwie do twoich próbujesz mi dowalać w tak niewybredny sposób... żałosne i bardzo charakterystyczne dla zaślepionych przychlastów Krząkały, które 5 lat temu nie miały nawet dostępu do netu ;).

 • ~werkk 2010-10-28
  07:19:31

  0 0

  Arteks to nie jest dla mnie obraźliwe ale jakie znaczenie ma kto jest fanem jakiejś partii czy ugrupowania, zauważ ze ja nie pisze kto jest związany z jakaś partią. Dla 80% ludzi to nie ma znaczenia, oni chcą normalnie żyć a polityka finansowa p. Fudalego na każdym kroku im to utrudnia bo podwyższa do maksimum koszty utrzymania: najdrozsza woda+ ścieki, w porównaniu z miastami ościennymi najdroższy odbiór odpadów, podatki maksymalne jakie można nałożyć, Co do netu to jestem lepszy bo mam go już co najmniej 10 lat.

 • ~werkk 2010-10-28
  07:31:25

  0 0

  dr Becker i to jest merytoryczny wpis szkoda ze lokalni dziennikarze nie zadali sobie trudu aby to napisać ale uważam że to nic straconego powinni do Ciebie dotrzeć i uświadomić mieszkańcom ze poniosą wszystkie koszty z tym pomysłem dokładnie tak samo jak z kanalizacją, wtedy również niektóre osoby ostrzegały ze strasznie wzrosną koszty eksploatacyjne. Ten pomysł to nic innego jak utworzenie stanowisk dla swoich i to stanowisk bardzo dobrze opłacanych. Ja to poniekąd rozumie po wyborach jak wygra M. Krzakała to wiele persów będzie zmuszonych do poszukania innej pracy no i zastępcy prezydenta tez raczej nie maja szans otrzymać stanowisk wiec szybko jeszcze przed wyborami trzeba stworzyć spółkę i zdzierać pieniądze od odbiorców głównie mieszkańców bloków bo Ci skazani są na korzystanie z tego rodzaju ogrzewania.

 • ~Fiodore 2010-10-28
  12:34:45

  0 0

  @werkk od 10 lat? Hmm no to wiemy od jakiego operatora masz internet. @jamaju - choćbyś nie wiem jak mocno tupał nóżkami czy krzyczał, to i tak nie zamienisz białego(prawdę) w czarne(kłamstwo). rozumiem, e Twoja wiedza bierze się jedynie z Wikipedii i Internetu? Gratuluje, ale niewiedzy !

 • ~Fiodore 2010-10-28
  12:38:47

  0 0

  Zapomnialem dodać, to co napisał Ziupo jest akurat prawdą - idź do UM i sie sam zapytaj Pani Tyl.

 • ~werkk 2010-10-28
  15:58:13

  0 0

  Fiodore p. Tyl nie jest od mówienia prawdy tylko od przedstawiania p. Prezydenta w różowych barwach, przyznam ze to nie łatwa praca.

 • ~jamaju 2010-10-28
  17:33:34

  0 0

  Fiodore, rozbawił mnie ten twój urzędniczy tekst o zapytaniu rzecznika. Ale tak was widocznie wytresowali. Sam nie masz argumentów które by potwierdziły że jestem w błędzie? Pani Tyl może co najwyższej powiedzieć to co jej każą, bo wiedzy o rynku energii podejrzewam że nie ma... Projekt realizowany w Poznaniu opiera się na zasadzie TPA (third part access) i spółka o której mowa zapewne również chce pójść ta drogą. A to oznacza że będzie kupować energię na rynku nazwijmy to hurtowym bądź bezpośrednio od producenta. DYSTRYBUOWAĆ (przesyłać) tą energię będzie w dalszym ciągu Operator Systemu Dystrybucyjnego w naszym przypadku Vattenfall Distribution Poland). Tak więc spółka nie bedzie DYSTRYBUOWAĆ energii! Dla ciebie link http://www.cezpolska.pl/pl/produkty/oferta-dla-odbiorcow-koncowych/opis-zasady-tpa-podstawy-prawne-wymagania.html PS. jeśli ktoś tutaj tupie nóżkami to z pewnościa jesteś to Ty :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.