zamknij

Wiadomości

Mgła nie śmierdzi. Normy nadal wielokrotnie przekroczone

2020-01-17, Autor: 

Jakość powietrza w Rybniku nadal pozostawia wiele do życzenia. Normy PM10 i PM 2,5 są cały czas wielokrotnie przekroczone.

Reklama

Wczoraj wieczorem alarmowaliśmy Was o fatalnej jakości powietrza w Rybniku. Normy pyłów zawieszonych były przekroczone o kilkaset procent. Były też miejsca, gdzie te wartości sięgały ponad 1000% >>To nie jest mgła... normy przekroczone o tysiąc procent!<<

Dzisiaj rano robimy podsumowanie tej nocy. Tradycyjnie jakość powietrza zaczęła pogarszać się wczoraj po południu. O godzinie 14.00 cieszyliśmy się względnie czystym jak na rybnickie warunki powietrzem. Najgorzej wtedy było w dzielnicy Grabownia, gdzie stężenie PM10 było przekroczone o „jedynie” 281%. W pozostałych dzielnicach miasta te wartości były niższe.

Sytuacja pogarsza się o 15.00, a 4 godziny później większość punktów na mapie Rybnika świeci na purpurowo. Najlepiej było wtedy na Reymonta (PM10 – 223%, PM2,5 – 331%), najgorzej w Ligocie -Ligockiej Kuźni (PM10 – 1095%, PM2,5 – 1256%).

Kolejna godzina to kolejne przekroczenia norm o 1000%. Tak było m.in. w Niedobczycach (PM10 – 1003%, PM2,5 – 1296%), Kamieniu (PM10 – 1227%, PM2,5 – 1431%), czy znów w Ligocie (PM10 – 1099%, PM2,5 – 1284%).

Najgorzej o 21.00 pod względem zanieczyszczonego powietrza było w Kamieniu (PM10 – 1398%, PM2,5 – 1569%).

Dwie godziny później prawdopodobny rekord tej nocy padł w Ligocie-Ligockiej Kuźni (PM10 – 1516%, PM2,5 – 1652%).

O północy Rybnik nadal świecił na czerwono, w wielu dzielnicach (Zebrzydowice, Niewiadom, Niedobczyce, Zamysłów, Boguszowice Osiedle, Ligota-Ligocka Kuźnia, Śródmieście, Chwałęcice, Stodoły) normy były przekroczone o 1000% procent.

Sytuacja „uległa poprawie” dopiero o godzinie 3.00. Jest po godzinie 9.00, ale jakoś powietrza nadal nie jest do pozazdroszczenia. W Niewiadomiu norma PM10 jest przekroczona o 500%, na Zamysłowie o 400%, podobnie jest w Kamieniu.

Wygląda na to, że podczas najbliższego wieczora i nocy czeka nas powtórka „z rozrywki”. Synoptycy zapowiadają bowiem gęste mgły w regionie. To z kolei rodzi warunki do mieszania się jej ze spalinami (smog = smoke + fog).

---

Akcja Karny Kopciuch

Przy okazji przypomnijmy Wam o akcji społecznej Karny Kopciuch. Akcja ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

Akcja odbiła się w Polsce szerokim echem. Wzbudziła też wiele kontrowersji i skrajnych opinii. Z jednej strony wiele osób aktywnie wspiera akcję, z drugiej jest spora grupa tych, którzy bronią „kopciuchów” jak niepodległości.

- Nie ma obecnie w Rybniku, na Śląsku i w wielu innych miejscach w Polsce ważniejszej sprawy niż walka o czyste powietrze. Każdy dzień wdychania smogu to skracanie życia i narażanie zdrowia, zwłaszcza dzieci. Dlatego postanowiliśmy stanąć po stronie tych, którzy to rozumieją, podjęli wysiłek, wzięli kredyty i zainwestowali w ekologiczne źródła ciepła. Sytuacja, że ci ludzie są zatruwani przez swoich sąsiadów, którzy za nic mają ekologię, jest po prostu nie fair – mówi o akcji redaktor naczelny grupy medialnej tuPolska Wacław Wrana, która zainicjowała akcję „Karny Kopciuch”.

Przebieg akcji możecie śledzić oraz komentować również na stronie Karny Kopciuch na Facebooku.

Na czym polega metoda trzech kroków?

Przypomnijmy, w ramach akcji każde zgłoszenie truciciela rozpatrywane jest w trzech krokach:

1. krok: EDUKUJEMY
- przesyłamy
 materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie
- zachęcamy
 do wymiany źródła ciepła
- przedstawiamy
 możliwości dofinansowania źródła ciepła
jeśli
 działania podjęte w 1. kroku nie przyniosą efektów...

2. krok: KONTROLUJEMY
- informujemy
 o uciążliwej działalności obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)
- weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli
jeśli
 działania podjęte w 3. kroku nie przyniosą efektów...

3. krok: PIĘTNUJEMY
- adres
 posesji umieszczamy na mapie kopciuchów
- wszczynamy
 procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła.

Naklejki „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”

W ramach akcji organizatorzy wydrukowali kilka tysięcy naklejek „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”. Zatruwany obywatel może nakleić sąsiadowi naklejkę w widocznym miejscu i w ten sposób dać sygnał, że nie toleruje jego nieekologicznego zachowania.

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Projekt Wyjście Smoga
Rybnicki Alarm Smogowy
Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka
Słońce+
499.pl
Yoobee
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Martis Consulting
Agencja Star Manager

Partnerami medialnymi akcji są:

Rybnik.com.pl
tuWodzisław.pl
tuŻory.pl
tuJastrzębie.pl
ŚląskiBiznes.pl
Dziennik Zachodni
Naszemiasto.pl
tuWroclaw.com
Wolny Rynek

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 45

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~ 2020-01-17
    09:44:34

    83 58

    Ciekaw jestem, czy ktorys z tych prymitywnych smrodziarzy, ktorzy nam to funduja, byl kiedykolwiek za granica i widzial, jak piekna jest zima z czystym powietrzem.... Wstyd, ze w 21 wieku, w sercu Europy pozwala sie grupie ludzi zatruwac wszystkich

  • ~Franz Kawka 2020-01-17
    09:44:36

    31 30

    Cała nadzieja w tym, że dzieci na feriach i nie muszą tego wdychać po drodze do szkoły.

  • ~Anna Ryż 2020-01-17
    10:04:28

    58 55

    Tragedia, że w tak bogatym regionie Polski coś takiego się dzieje. Ale ludzie wolą wywalić 10 tyś. zł w tydzień na narty w Alpach lub Dolomitach niż wymienić piec CO, choćby nawet na ten V klasy (o gazie nie wspomnę bo to wg. niektórych ten rodzaj ogrzewania jest 2xdroższy, co jest kompletną bzdurą). Nie wspomnę o relikcie PRL-u, czyli o tzw. deputatach i książeczkach. Żenada!

  • ~Kurt_Wallander 2020-01-17
    10:07:21

    54 17

    Wysoka wilgotność, niska temperatura, nieruchome powietrze (brak wiatru) plus niska emisja - nie ma dziwu, że czujniki wariują i pokazują coś zupełnie innego.

  • ~ 2020-01-17
    10:14:55

    35 20

    Franz Kawka, takie wstretne niezdrowe ferie funduja dzieciom ich rodzice i dziadkowie. Albo musza siedziec w domu, albo jak wyjda na dwor, to wdychaja benzopiren.

  • ~Artur Kluger 2020-01-17
    10:17:24

    56 15

    12 lat temu w domu 1981 zmodernizowaliśny centralne , montując piec na ekogroszek 3 klasy . W dalszych latach człowiek nie czekając na dotacje wymienił okna , termomodernizacja dachu , ścian i ścian fundamentowych. Obecnie przy metrażu 240 m2 do ogrzania i tej temperatury ok 15 kg węgla na 24 h . Gdyby ludzie wtedy zabrali się do wymian nie było by problemu , miasto dofinansowało do kotła wtedy do ok.5 tys PLN . Wtedy to były całkiem fajne pieniądze . Teraz tylko chyba kary spowodują że będziemy mieli lepsze powietrze .

  • ~olo-s 2020-01-17
    10:18:44

    46 15

    Czemu dalej mieszacie ludziom w glowach haslami typu "To z kolei rodzi warunki do mieszania się jej ze spalinami (smog = smoke + fog)." Mgla nie ma nic wspolnego ze smogiem... Mgla jest zjawiskiem naturalnym, natomiast "mgla" smogowa powstaje z zadymienia z kominow... A smierdzace powietrze mamy niestety bez wzgledu na to, czy jest mgla, czy jej nie ma...

  • ~Mateusz Poznamski 2020-01-17
    10:28:26

    46 16

    Teoretycznie do końca 2021 roku wszystkie te najstarsze smrodziuchy powinny zniknąć w związku z ustawą antysmogową sejmiku. Jednak znam Polaków i wiem jak będzie. W grudniu 2021 większość się obudzi z ręką w nocniku i zacznie się typowy polski krzyk. Ola boga co teraz, przecież nie ma wykonawców od ociepleń są braki w materiałach, ceny materiałów wzrosły. I co zrobi nasz kochany rząd po wpływem tego krzyku? Wydłuży termin o kolejny rok i tak my i nasze dzieci będziemy nadal truci przez ludzi którzy nie potrafią niczego zrobić i zaplanować wcześniej. Nie potrafią udać się do urzędu po dopłaty itd. Czas na działanie jest teraz nie za 23 miesiące, kiedy wejdzie w życie uchwała.

  • ~wojto 2020-01-17
    10:37:43

    27 6

    Redakcje informuję, że świat nie kończy się tylko na czujnikach Airly, w Rybniku są dostępne także czujniki z konkurencyjnych firm i to takich, ktore podaję dokładne dane chwilowe a nie uśrednione - tu jest mapa z czujnikami konkurencyjnych firm, takich który każdy sobie może sam zakupić za normalne pieniądze - http://mapa.airmonitor.pl

  • ~submarin11 2020-01-17
    11:29:16

    15 12

    To wina władz miasta i tzw. alarmów smogowych...bo wiedzą lepiej . Wiedzą o technologi sorbentowej ER1, która radykalnie doprowadziła by do poprawy jakości powietrza ale mają to w czarnej dziurze. Piszą o pyłach PM i tym się przyznają do kłamstwa smogowego. Są świadomi, że okłamują społeczeństwo...taki mam pogląd. Bo gdzie jest likwidacja tlenków siarki i azotu? Dążą do likwidacji węgla byle korporacje zarabiały na Polakach. Z tony węgla 400 m2 gazu można zrobić plus gaz w naszych złożach pod Rybnikiem...ale Polakom nie można!!! Tak działają jak ze śmieciami. Służby komunalne działały na zasadzie non profit....zniszczone i przejęte.
    Sorbent ER 1 - jest wieloskładnikowym produktem na bazie kruszyw produkcji polskiej. Ośrodki naukowe w Polsce prowadzą od lat szereg badań zarówno w skali laboratoryjnej jak i przemysłowej. Prace Zespołu Autorskiego WNM skupiają się głównie na praktycznym zastosowaniu Sorbentów w skali przemysłowej do kompozycji paliw oraz do procesów zachodzących w urządzeniach technologicznych.
    Sorbent ER 1 całkowicie sprawdza się w małych źródłach wytwarzania energii ( w kotłach przydomowych) oraz w dużych kotłach.

    Zalety redukcyjne i katalityczne Sorbentu ER 1
    ⦁ redukcja pyłów , SOx, NOx
    ⦁ redukcja emisji metali ciężkich ( w tym rtęći HG ! ) i innych
    ⦁ katalityczny wpływ na proces spalania i redukcja spiekalności ziaren
    ⦁ redukcja spiekania (szlakowania) i korozji wysokotemperaturowej
    ⦁ zwiększenie możliwości gospodarczego wykorzystania popiołów ( ze względu na brak szkodliwych substancji w popiele) np. ścieżki rowerowe, drogi polne itd.
    ⦁ podwyższanie temperatury płynięcia popiołu średnio o 300-400 stopni Celsjusza
    ⦁ zwiększenie gospodarczego wykorzystania paliwa stałego(opału) nawet do 30%
    ⦁ redukcja procesów osadzania się sadzy w odciągach kominowych
    ⦁ wydłużanie żywotności kotłów

    Podsumowanie!
    Przedstawiona Technologia Sorbentowa redukcji szkodliwych emisji (Efektu Smogowego !!) spełnia Normy Konkluzji UE do dyrektywy IED z maja 2017 roku ze szczególnym uwzględnieniem emisji rtęci HG do roku 2023.
    Ilość oraz sposób dozowania Sorbentu ER 1
    -Zastosowanie Sorbentu ER 1 kształtuje się na poziomie 1,5% masy stosowanego w piecu paliwa stałego. Przykładem idealnym jest jedno wiaderko naszego sorbentu 15kg/ 1 tonę paliwa stałego
    - Sorbent ER 1 charakteryzujący się wysokimi właściwosciami elektrostatycznymi należy wymieszać z paliwem stałym w proporcjach 1,5% do masy opału- wystarczajacym jest równomierne posypanie paliwa.

    Link Technologia sorbentowa ER1
    https://www.youtube.com/watch?v=psmey16qi1U
    Ograniczyliśmy SMOG w Polsce! Polski węgiel można czysto spalać!
    https://www.youtube.com/watch?v=CZRqQ_DwIOM
    Facebook
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2118448181805794&id=492281754544524

  • ~gompa 2020-01-17
    14:36:00

    2 4

    @Submarin11 - nie dość, że obrzydliwa kryptoreklama to dodatkowo niektóre z tych informacji to kompletne bzdury...
    Katalizatory spalania głównie bazują na związkach metaloorganicznych i nie należą do najtańszych.
    Wyłapywanie metali ciężkich jak najbardziej - tylko jak to się ma do zagospodarowania tego odpadu? Na pewno ktoś będzie separował popiół z drobin sorbentu.

    Nie, nie i jeszcze raz nie

  • ~Małgorzata Czer 2020-02-11
    22:04:54

    1 0

    https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/?gclid=CjwKCAiAyeTxBRBvEiwAuM8dnTpZOXlXoos1KZT0PFb-m0792YWh1RjevLBKWj-ffBMuO6NVQiEI9hoCtTkQAvD_BwE


    Przesyłam dla zainteresowanych link , jeśli ktoś chce dobry kocioł , można uzyskać pomoc aby go mieć

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4971