zamknij

Wiadomości

Maturzyści z Rybnika na egzaminie dojrzałości wypadli przeciętnie

2013-07-03, Autor: 
W miniony piątek maturzyści poznali wyniki swojego egzaminu dojrzałości. Jak pokazują statystyki Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, maturzyści z naszego miasta tegoroczną maturę napisali raczej przeciętnie.

Reklama

W całym województwie śląskim do matury przystąpiło ponad 43 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a 1558 z nich to maturzyści z Rybnika. Pozytywny wynik z matury uzyskało 1277 rybniczan, czyli 81,96% wszystkich zdających. Najlepiej spośród zdających w Rybniku wypadli uczniowie liceów ogólnokształcących – tam zdawalność osiągnęła 93,43%. W technikach poziom zdawalności był nieco niższy – 75,35%, jednak najgorzej maturę napisali uczniowie liceów uzupełniających (30,61%), liceów profilowanych (26,32%) i techników uzupełniających (13,04%).

Nieco gorzej zaś na maturze wypadli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu rybnickiego. O świadectwo dojrzałości ubiegało się 97 osób, a otrzymało je 77 z nich. Zdawalność w powiecie rybnickim ukształtowała się więc na poziomie 79,38%.

 

Dla porównania średni poziom zdawalności w województwie śląskim to 82%. Statystyki pokazują, że wyniki uczniów z naszego miasta są prawie równe średniej wojewódzkiej.


Sami maturzyści tuż po egzaminie pisemnym z języka polskiego oceniali maturę jako prostą. – Tematy raczej były łatwe. Cieszymy się, że polski mamy już za sobą, bo tego egzaminu obawialiśmy się go najbardziej. Jesteśmy w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, więc przedmioty ścisłe są nam bliższe – mówili w maju Zuza Wolna, Natalia TrelaJakub Więcek z I LO w Rybniku.

 

Choć dla maturzystów, z którymi rozmawialiśmy matura z języka polskiego była najgorsza, większość uczniów najbardziej obawia się matematyki. W tym roku, jak twierdzą matematycy nie było jednak, czego się bać. – Arkusz matury podstawowej sprawdzał podstawową wiedzę matematyczną w oparciu o typowe, niewyszukane zadania. Jako łatwą z pewnością maturę uznali ci uczniowie, którzy solidnie usystematyzowali i powtórzyli materiał. Pewne problemy mogły sprawić jedynie zadania dowodowe – komentuje Agnieszka Wrana, dyrektor, Szkoły Matematyki „Horyzonty”.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~ 2013-07-03
    09:49:19

    13 0

    No a po co się mają starać skoro i tak zasilą bezrobotnych. Wyjątkiem jest mała grupka tych którzy dostaną pracę po znajomości.

  • ~zxr9 2013-07-03
    11:10:54

    10 0

    Trzeba być idota chyba żeby teraz matury nie zdac albo słabo ją napisać. No ale czego wymagać po tępych gimbusach wychowanych w plazie i focusie.

  • ~Arteks 2013-07-03
    14:14:09

    0 3

    Co do wyników to licea mają całkiem niezły wynik - 93%. Natomiast tragedia jest w tych wszystkich wieczorówkach zwanych tui "uzupełniającymi". Przy takiej zdawalności należy się zastanowić czy w dzisiejszych czasach jest sens na taki typ nauki. zxr9 - czytając przez lata twoje wypowiedzi ma się wrażenie, że jesteś dzikim tępakiem wychowanym w lesie i komu jak komu ale tobie na pewno nie wypada szydzić z obecnych absolwentów ;)

  • ~Arteks 2013-07-03
    14:16:47

    0 7

    @tygrysek11111 - przeważnie rzeszę bezrobotnych zapełniają albo pechowcy, albo osoby które mają potencjał ale nie potrafią się "sprzedać", życiowe nieporajdy i nieroby. Piszę wyraźnie "przeważnie" bo czasem mogą być wyjątki od tej reguły ale rzadko. Dobrzy uczniowe i dobrzy studenci zawsze odnajdą się w życiu zawodowym jak nie w Polsce to za granicą.

  • ~qwerty 2013-07-03
    21:08:26

    5 1

    Areczku: nie wypada szydziic z absolwentow, ale co prawda, to prawda. gdyby dzis maturzystom kazac pisac mature sprzed 20 lat, to zdaloby z 40%.

  • ~kurier 2013-07-03
    21:32:47

    1 1

    Kolego qwerty nie zwracaj się zdrobniałymi imionami do facetów bo jeszcze cię wezmą za pedzia - taka rada, a co do matury i maturzystów to dzisiaj czasami lepiej mieć fach w ręku niż maturę. Bo co daje matura? Matura jest dobra dla tych którzy wiedza co chca robić w życiu i studiować takie kierunki po których będą dobrze zarabiać tak jak np. moja kuzynka lekarka która wyciąga 12 tysięcy zł miesięcznie i to tylko z pracy w placówkach NFZ. Jak ktoś do niej przyjdzie prywatnie to oczywiście osobno sobie liczy. No ale chciało jej się uczyć i zasuwać kiedy jej koleżanki wolały chodzić na dyskoteki.

  • ~ 2013-07-03
    21:51:58

    2 0

    ~kurier a tobie nie chciało się uczyc i jeździsz spocny,wali ci spod pach tyrając za pare groszy z paczkami muaghhaaahha

  • ~kurier 2013-07-03
    22:05:33

    1 0

    Koleżanko wawelska45 to już nie do końca jest moja branża ale fakt, że w tym pracowałem i moge z satysfakcja powiedzieć, że pracując w tego rodzaju usługach mozna dobrze zarobić. Trzeba to lubieć i trafić na dobry rejon. Prawda, że trzeba się natachać i napocić ale górnik też jak wyjdzie z szybu nie pachnie i nie jest czysty ale przynajmniej zarobi. To samo hydraulik czy budowlaniec. Lekarz który robi operacje też musi zmienić fartuch i dobrze się umyć aby nie wyjść na ulicę z resztkami czyjeś krwi. Ale zarobi! Bez pracy nie ma kołaczy. Leworęczni idą na studia politologiczne czy filozoficzne głównie po to aby przedłużyć sobie okres "dzieciństwa", wakacji i wałkowania się. Jak się to potem kończy to wiemy wszyscy ze statystyk związanych z bezrobociem.

  • ~qwerty 2013-07-03
    23:42:20

    4 0

    Matura to "Egzamin Dojrzalosci". Jej zaliczenie generalnie ma na celu pokazanie swiatu, ze jest sie na tyle dojrzalym, zeby siasc, nauczyc sie pewnego materialu, a nastepnie ta wiedze wykorzystac do napisania egzaminu. Wielu gowniarzy w wieku lat 19 nie jest w stanie tego zrobic, bo do tego nie dorosli. Niektorzy nie maja mozliwosci intelektualnych. Wielu ludzi nie rozumie tego i wypisuje bzdury o maturze. Ale to glownie ci, ktorzy tejze matury nie maja ;) Ci co ja maja, musieli przejsc przez trudy nauki, przez stres egzaminu generalnie doceniaja ten trud. Ja na przyklad ubolewam, ze pisalem latwiejsza mature, niz abiturienci 10 lat przede mna, poniewaz przez obnizenie wymagan na maturze zwiekszono jej zdawalnosc, oraz zwiekszono chec do jej zdawania (ci slabsi chetniej podchodza, bo wymagania sa nizsze). Gdyby matura byla bardziej elitarna (jak bylo to dawniej), to uwazam, ze wszyscy na tym by skorzystali. Ci dobrzy, bo by ja mieli stanowiac mniejszy procent spoleczenstwa, ale ci slabsi tez, Nie podchodziliby, wybieraliby ksztalcenie na swoim poziomie, dzieki czemu chocby mieliby prace (neich bedzie i fizyczna praca kuriera, ale zawsze praca).

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4917