zamknij

Wiadomości

Masz kompostownik? Będzie taniej o 6 zł

2020-05-21, Autor: 

Rada Miasta Rybnika podjęła dzisiaj decyzję, od 1 września br. mieszkańcy, kompostujący bioodpady w przydomowym kompostowniku, zapłacą miesięcznie o 6 zł mniej za wywóz odpadów.

Reklama

Temat był podejmowany już na poprzedniej sesji rady miasta, jednakże został na miesiąc zawieszony. Opozycyjni radni zauważyli, że projekt uchwały nie precyzuje, czy posiadanie kompostownika i obniżki z tego tytułu dotyczą każdego domownika danej nieruchomości, czy tylko jego właściciela.

Dzisiaj uchwała została już przyjęta. Zgodnie z jej zapisami, zwolnienie z części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczy właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady w kompostowniku przydomowym. Co w przypadku, gdy właścicielami nieruchomości są dwie osoby. W magistracie dowiadujemy się, że obowiązuje jedna zniżka.

- Przeprowadzona przez miasto kalkulacja wskazuje, że zmniejszone koszty transportu i zagospodarowania bioodpadów, które trafią do kompostowników eksploatowanych przez właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, korzystających ze zwolnienia w opłacie, powinny zrekompensować ubytki dochodów do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – wyjaśnia Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika.

Szczegółowe efekty wprowadzonego zwolnienia z części opłaty znane będą po wejściu w życie nowych zasad i poznaniu liczby mieszkańców z nich korzystających.

Aby skorzystać ze zwolnienia konieczne będzie złożenie nowej deklaracji i zaznaczenie w niej faktu korzystania z przydomowego kompostownika. Nowy wzór deklaracji przyjęty został przez rybnickich radnych na kwietniowej sesji.

Nowe deklaracje obowiązywać będą od 1 września i składać je można będzie:

- w formie papierowej, w budynkach Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Rzecznej 8 lub ul. Bolesława Chrobrego 2;
- w formie elektronicznej, za pośrednictwem Platformy Elektronicznych Usług Publicznych (PeUP) dostępnej pod adresem: https://www.sekap.pl;

Bioodpady to liście, trawa, kwiaty, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, odpady spożywcze takie jak obierki, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.

Nie zaliczają się do nich natomiast resztki mięsa, kości, popiół, ziemia, kamienie czy odchody zwierzęce.

---

Zgodnie z przepisami, w 2020 roku 50% odpadów komunalnych gromadzonych powinno być w sposób selektywny. Niestety w Rybniku wciąż zbyt mała ilość odpadów jest przez mieszkańców segregowana. To bardzo poważny problem, bo niedotrzymanie tych parametrów naraża miasto na dotkliwe kary środowiskowe.

Dane z morfologii odpadów wykonanej dla Miasta Rybnika przez Główny Instytut Górnictwa w 2018 r. mówią, że w zmieszanych odpadach komunalnych znajduje się ok. 35% bioodpadów, które podlegają wydzieleniu. Obowiązek selektywnej zbiórki bioodpadów wprowadzony został w Rybniku 1 stycznia br.

Oceń publikację: + 1 + 73 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
  • ~hub381 2020-05-21
    14:15:49

    99 35

    Pytam : czy kompostnik oczyszcza powietrze ?
    Dlaczego nie obniża się opłat tym l mieszkancom ,którzy nie palą węgla,drewna itp. ,którzy nie wywożą odpadów popiołu ?
    Ci mieszkańcy ponieśli wielkie koszty ocieplania swoich domostw aby nie zanieczyszczać powietrza.

  • ~rzyt 2020-05-21
    14:28:32

    32 22

    @hub381, odpowiem Ci, ...bo to jest Rybnik właśnie. Logiki tu nie znajdziesz. Chociaż mam już swoje lata ;) pasuje tu łacińska sentencja
    "Sensus non aetas invenit sapientiam."

  • ~luxOn997 2020-05-21
    14:45:01

    20 96

    A co z mieszkańcami bloków? Dobrze wszczyscy wiemy, że właściciele domków częste przyjeżdżają na osiedla wyrzucać swoje śmieci. Wiem bo widuje takie sytuacje. Nas się pomija.

  • ~Heina aus Pitolowa O/S 2020-05-21
    14:54:27

    43 34

    Powrót do gnojoków przy każdym domu. Starzik mojego starzika zlikwidował to śmierdzące ustrojstwo w 1907 roku jak wieś Smolna przyłączona została do miasta Rybnik.

  • ~Marco2 2020-05-21
    14:58:51

    32 13

    Mam ogródek pod blokiem ,też kompostuję . Inni wyrzucają do kubłów . Należy mi się rekompensata .

  • ~truman20 2020-05-21
    15:05:39

    68 16

    To trochę dziwne, bo jak mnie pamięć nie myli, kiedyś pan prezydent Kuczera był pytany dlaczego mieszkańcy, którzy nie produkują popiołu muszą płacić pełną stawkę za wywóz odpadów. To tłumaczenie było takie, że jest to tak skalkulowane, żeby wszyscy płacili po równo i żeby nie faworyzować nikogo. Teraz wprowadza się inne stawki dla wybranych. Potem inni się upomną o inne stawki i potem jeszcze inni się upomną o inne stawki. Tak powstaje niepotrzebny ogrom biurokracji i za chwilę okaże się, że trzeba zatrudnić dodatkowych urzędników, bo rosną sterty papierków do przeglądania. Cały wywóz odpadów aktualnie to jest jedna wielka parodia! Mamy 21 wiek a człowiek coraz bardziej zaczyna babrać się w swoich śmieciach. Czym więcej płaci, tym bardziej traci czas na babranie się w odpadach. Ulice zaczynają wyglądać tak, jakby byt ludzki opierał się tylko na odpadach - nie ma dnia żeby jadąc przez miasto ulice nie były zawalone startami różnokolorowych worków ze śmieciami a przed ładnie urządzonymi posesjami z pięknym ogrodzeniem stoi coraz więcej kubłów na śmieci. To jest istna parodia! Ludzie Kościół nazywają średniowieczem a tymczasem niepostrzeżenie cofamy się do średniowiecza w zupełnie prostych aspektach życia.

  • ~ 2020-05-21
    15:39:43

    37 55

    Dlaczego płacę za wywóz popiołu!! a ten co smrodzi nie ma dodatku za wywóz popiołu. Proponowałem stówka na m/c.
    Smrodziarze zostala wam jeszcze jedna zima!

  • ~obserwathor 2020-05-21
    16:02:25

    38 9

    widać tu cwane działanie władz
    po pierwsze popiół, wysypisko otrzymuje gotowy materiał używany do przesypywania składowanych niesegregowanych śmieci (był nawet o tym materiał ), dlatego im to pasuje, ci którzy go nie produkują publicznie wylewają swoje żale, a władzy też, bo wysypisko należy do miasta i odwrócona jest uwaga od realnych działań miasta, a raczej ich braku w dziedzinie ogrzewania na wytwórców popiołu, tylko narzekający nieświadomie stali się trybem w tej maszynie
    po dugie kompostowniki to nie gnojoki, bo tam oprócz tkanki roślinnej były jeszcze sfermentowane odchody zwierząt gospodrskich
    a czy cofanie się ? w wielu miejscach "tradycyjne' ogródki przydomowe (trawa i tuje) to już przeszłość, obecnie możemy zaobserwować wzrost zainteresowania zdrowym trybem życia i
    powrót do zainteresowania zdrową żywnością i wynikająca z tego przydomową lub wręcz balkonowa uprawą roślin, w dużej mierze bez użycia sztucznych nawozów i środków chemicznych (kto nie wierzy, niech zobaczy ile filmów na ten temat jest na youtubie), kompostowniki sa naturalnym uzupełnieniem tego trendu, a jednocześnie sa opłacalne dla władz

  • ~Arteks 2020-05-21
    18:13:10

    9 36

    @rzyt @hub381 @Heina - to ja bym wolał aby już nawet miasto brało te cuchnące śmieci na wysypisko w ramach istniejących opłat od chałupowców niż aby to gniło i śmierdziało. A smród niestety nie zna granicy nieruchomości. Lokatorzy bardzo często szybciej przywykną do smrodu tak jak np. przeciętny palacz piecowy nie czuje smrodu jaki produkuje jego piec. @Heina - świetnie to podsumowałaś. Zamiast iść do przodu - czasami się mentalnie cofamy. :/

  • ~Arteks 2020-05-21
    18:24:31

    8 41

    @obserwathor - to nie wynika z tego, że popiół jest do czegokolwiek potrzebny. To, że nim coś przesypują to jedynie sposób na pozbycie się tego nieprzydatnego w czym innym produktu. Uważam, że powinniście go sobie zostawiać i usypywać jakieś kopce przy chałupach. Może zrozumielibyście totalny bezsens opalania chałup węglem w XXI wieku.

  • ~obserwathor 2020-05-21
    19:19:50

    11 6

    brawo Arteks, skoro stwierdziłeś "autorytatywnie" w moim kierunku "Uważam, że powinniście go sobie zostawiać i usypywać jakieś kopce przy chałupach. Może zrozumielibyście totalny bezsens opalania chałup węglem w XXI wieku."
    to widać tak MUSI być

  • ~obserwathor 2020-05-21
    19:21:11

    41 4

    a co dzieje sie z popiołem powstałym przy ogrzewaniu twojego mieszkanka ? to zapewne nie twój problem :)

  • ~obserwathor 2020-05-21
    19:24:48

    25 4

    ale nie widzisz nic zdrożnego w opalaniu bloków z niemodernizowanego od wielu lat Borsiga, który jest szczytowym osiągnięciem niemieckiej technologii parowej, tyle że z okresu II wojny światowej

  • ~Arteks 2020-05-21
    20:12:30

    5 31

    @obserwathor - słusznie zauważyłeś, nie mój problem. Człowiek płaci ale nie musi się zajmować pierdołami i dodatkowo się niepotrzebnie brudzić. :)

  • ~obserwathor 2020-05-21
    20:53:27

    27 3

    Arteks szkoda tylko, ze nie potrafisz zrozumieć, że to analogicznie działa dla mieszkańców domów, lub bloków/kamienic ogrzewanych tym samym paliwem, co twoje mieszkanie, płaci się, a firma załatwia resztę, to takie trudne do zrozumienia ? chyba tak, skoro proponujesz jakieś kopce i nielegalne składowiska

  • ~rzyt 2020-05-21
    21:56:41

    8 2

    @Arteks, ja mam powierzchnię, gdzie mogę zrobić sobie miejsce do kompostowania i takowe mam. Jednak za parę złociszów nikt o podejściu ekonomiczym tego nie będzie robił prawidłowo. Bo to kosztuje. Tworzymy tzw. frajerską ekologię. Rozwiązania proponowane przez "miasto" są nielogiczne. Ponadto kompostowniki ze zdjęcia nawet na najmniejszej działce przydomowej są zbyt małe. Proces gnilny jest trochę dłuższy, by zrekompensować objętość, szczególnie w lecie kiedy trawy, liści jest więcej. A smrodzik, jak piszesz, będzie nam towarzyszył.

  • ~artefaks 2020-05-21
    22:58:35

    19 2

    @Arteks 2020-05-21 18:24:31
    to nie wynika z tego, że popiół jest do czegokolwiek potrzebny. To, że nim coś przesypują to jedynie sposób na pozbycie się tego nieprzydatnego w czym innym produktu.

    Drogi przyjacielu.Gdyby nie przysypywali popiołem , to by przysypywali humusem.Co spowodowałoby wzrost kosztów stałych. i w rezultacie wzrost opłat również od blokersów.Gdyby przysypywali humusem. To zużywali by do nasadzeń na pryzmach więcej wody do podlewania i jednocześnie byłoby tu więcej roboczogodzin i maszynogodzin. Czyli znów by było drożej. Bo żużel i popiół jest higroskopijny i lepiej trzyma wodę. Arteks smród z kompostowników jest minimalny gdyż kompost się produkuje z dostępem powietrza. To w workach foliowych w atmosferze beztlenowej z bioodpadów wydobywa się smród. Smród który doskonale znasz ze zsypów w blokach które były do niedawna.
    Arteks. Cała wiara katolicka kręci się wokół popiołu Bo nie tylko w popielec posypuje się czoło popiołem .Podstawowy kanon mówi ,,Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"
    Lepiej idź na rower i przy okazji pooglądaj kominy. Coś fajnego się coś potem przyśni. Może

  • ~hub381 2020-05-22
    08:40:37

    5 0

    Dewiza radnych rybnickich: to 6 zł.PL/za smród i odór aniżeli zdrowie własne i smog !
    To świadczy jakie jest myślenie tego środowiska.
    Mam nadzieję na ich otrezwienie moralne.

  • ~Arteks 2020-05-22
    10:14:50

    1 12

    @artefaks - jeśli zaczynasz mnie traktować jako przyjaciela to dobrze. No ale napisać można wszystko, a poznaje się "po czynach". W każdym razie doceniam twoją wiedzę o popiele i z mojej strony masz tytuł głównego popielarza tego portalu. ;) @obserwathor - nie tak samo bo większość mieszkańców miast w żadnym popiele babrać się nie musi.

  • ~artefaks 2020-05-22
    11:30:48

    10 0

    @Arteks. Szanuję wszystkie stworzenia małe i duże. To dlaczego Ciebie mam traktować inaczej ?To że się różnimy czasami diametralnie ,nie stanowi tego że mam czuć do kogoś wrogość. Dyskusja wzbogaca. Jak można antycypować .Jesteś człowiekiem jeszcze stosunkowo młodym i mimo wewnętrznego oporu (o czym niewątpliwie stanowi duma) wnosisz w swoje postępowanie z czasem pozytywne korekty. Co wnikliwie zauważam. Brakuje może troszeczkę autoratywności wynikłych z konserwatywnych przekonań. Ale to z czasem samo przyjdzie ,wraz z doświadczeniami życiowymi . Bo rzeczywistość koryguje wszystko. Pozdrawiam

  • ~Karolina# 2020-05-22
    11:51:49

    5 8

    Tą uchwała bezsprzecznie dowodzi, że miasto nie radzi sobie z gospodarowaniem odpadami. Obsady zielone nie są odbierane w terminie, pewnie było dużo skarg, i postanowiono temu zaradzić. Olewam te 6 zł, będę wystawiania, i dopominała się opróżniania kubła, bo worków foliowych staram się nie używać. Uchwała przyniesie więcej szkody, niż pożytku, bo ludzie oszczędzają i odpadki wyrzucają na tereny zielone przez okno, balkon (mieszkańcy bloków) lub za płot, dzieki czemu np. dziki i lisy swobodnie żerują na terenach ludzkich, wyszły z lasu. Kompostownik w związku z rozkładem śmierdzi, bo musi, to proces gminy, z fermentacją i rozkładem. Popiół oczywiście też można doładować na własnej czy cudzej posesji, usypywac kolce, a czemu by nie? Mnie to nie przeszkadza, jeżeli nie na mnie pyli, i mnie nie zatruwa. Ciekawe tylko, czy taki np. SANEPID I INNE budynki nieprywatne znikną z widoku? Najważniejsze, że śmieci nie będą wyważone, i statystyka poprawi się, a że będziemy w nich się taplać, to już inna sprawa. Ciekawe, kto tę uchwałę zaskarży....

  • ~ 2020-05-22
    12:38:41

    2 6

    Karolina, racja, wielu prymitywow wyrzuca popiol za plot, smieci do lasu. A jak beda mogli zaoszczedzic 6 zl, to sie rozkreca na calego

  • ~artefaks 2020-05-22
    13:03:14

    9 0

    @~Karolina#
    Od dawna nie wrzucam odpadów bio i zielonych do worków , czy też kubłów.Nawet nie chodzi tu o 6 zł. Nie chcę by mi w kubłach fermentowało , a w workach foliowych robiła się kiszonka. Kompostownik doskonale radzi sobie z tymi problemami.

  • ~artefaks 2020-05-22
    13:13:19

    8 1

    A teraz specjalnie z dedykacją dla Arteksa . Znalezione w necie. Z pozycją 10 się nie zgadzam. Bo lód zasypany popiołem będzie się dłużej topił... Z mchem i trawnikiem chyba też. Popiół jest materiałem który ściąga wilgoć i w przyszłości będzie to raczej sprzyjało jego wzrostowi.Ale to raczej moje przemyślenia .Życzę miłej lektury :)

    10 zastosowań popiołu z kominka w domu i ogrodzie
    Zimą palisz w kominku codziennie i zastanawiasz się, co zrobić z zebranym popiołem? Nie martw się. Popiół drzewny to doskonały środek czyszczący, neutralizujący zapachy i nawożący ogród. Zobacz jak go wykorzystać w domu i ogrodzie.

    Zneutralizuj nieprzyjemne zapachy

    Podobnie jak soda oczyszczona i fusy z kawy, popiół z drewna może pomóc w absorpcji zapachów w całym domu. Na przykład, możesz umieścić w lodówce miseczkę popiołu i zmieniać ją raz w tygodniu lub dodać kilka łyżeczek do kuwety kota. Efekt dezodorantu zapewniony!

    Oczyść naczynia z zaschniętych resztek

    Przypalona brytfanna? Półmisek z zaschniętymi resztkami jedzenia? Na szczęście, popiół z drewna ułatwi uporanie sę z tym problemem. Po prostu napełnij naczynie wodą i dodaj popiół, aż powstanie szara masa. Odstaw na kilka minut i przetrzyj gąbką przed spłukaniem.

    Oczyść szklane drzwi piekarnika czy kominka

    Możesz także skorzystać z siły odtłuszczającej popiołu, aby w końcu pozbyć się brudu i tłuszczu zaschniętego na drzwiczkach kuchenki. Wszystko, co musisz zrobić, to zwilżyć czystą ściereczkę i namoczyć ją w odrobinie popiołu przed szorowaniem różnych zabrudzonych plam. Tak samo odczyścisz szklane drzwiczki kominka. W tym celu możesz użyć nawet gazety zamiast szmatki.

    Poleruj sztućce i mosiądz

    Jeśli twoje srebrne sztućce i miedziane akcesoria staną się ciemniejsze, daj im drugie życie z resztkami popiołu drzewnego. Po prostu zmieszaj trochę popiołu z wodą do uzyskania pasty, którą posmaruj przedmioty wymagające odświeżenia. Odstaw na kilka minut, a następnie usuń większość pasty. Teraz wystarczy pocierać najciemniejsze miejsca czystą szmatką aż odzyskają swój blask.

    Usuń plamy olejowe z garażu

    Porowata podłoga w garażu jest pokryta tłuszczem i plamami oleju? Nie wpadaj w panikę. Tłuste plamy możesz szybko usunąć, posypując je popiołem i pozwalając popiołowi działać przez kilka minut. Potem wystarczy podłogę zamieść.

    Wzbogać kompost

    Aby wzbogacić kompost o składniki odżywcze, dodaj kilka szczypt popiołu tuż przed użyciem. Uważaj jednak, by nie przesadzić, bo nadmiar popiołu zbytnio zwiększy zawartośc potasu w kompoście i znacząco podniesie jego pH.

    Pomóż roślinom lubiącym wapń

    W ogrodzie nie wahaj się użyć popiołu drzewnego pod wszystkie rośliny lubiące wapń, na przykład pomidory. Umieść dużą łyżeczkę popiołu w otworze, w którym posadzisz sadzonkę pomidora co sprawi, że pomidory będą bardziej soczyste. Ten sam sposób możesz zastosować do ziemniaków, marchwi, kapusty lub sałaty.

    Nawieź trawę

    Trawnik odzyska wigor, jeśli posypiesz go cienką warstwą popiołu. Pamiętaj, aby natychmiast podlać wodę, aby wiatr nie zwiał popiołu.

    Usuń mech z trawnika

    Dzięki dużej zawartości wapnia i potasu popiół drzewny pomoże również zwalczyć mech w trawniku. W tym celu posypuj regularnie popiołem miejsca porośnięte mchem. Uschnięty mech wygrab i nawieź trawnik nawozem do trawników.

    Usuń zagrożenie upadkiem na lodzie

    Posypanie popiołem ścieżek pokrytych lodem sprawi, że nie będą śliskie, co zapobiegnie upadkom. Poza tym lód pokryty popiołem szybciej się roztopi.

  • ~Arteks 2020-05-22
    13:31:14

    2 14

    @artefaks - dopiero co jawiłeś mi się jako znawca, a teraz sam się posiłkujesz poradami z jakieś rubryki w stylu "Gospodynia domowa z czasów naszych prababci radzi". Dedykuj sobie to węglowym dziadom, a nie mi. Jeśli uważacie, że palenie węglem jest takie fajne - czemu sobie tych popiołów nie zostawiacie. Przecież są wasze? Sam podajesz tyle różnych sposobów na wykorzystanie które dla skąpusów węglowych mogą oznaczać oszczędności. Po co płyny do naczyń, tabletki do zmywarek skoro jest popiół wyprodukowany we "własnym piecu w piwnicy"? ;P

  • ~Karolina# 2020-05-22
    13:32:10

    1 4

    niestety, nowelizacja ustawy od 16 maja br. i dlatego możliwe zwolnienie z części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi - kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym - szkoda

  • ~spirit-of-the-town 2020-05-22
    13:47:36

    10 1

    Mała uwaga dla znawców: prawidłowo założony kompostownik nie śmierdzi, chyba że ktoś się na nim wypróżnia. Jeśli ktoś ma ogród i nie widzi sensu kompostowania, to nie powinien go mieć. ~Heina aus... starzik chyba miał połączony gnojok z kompostownikiem, dlatego śmierdziało.

  • ~artefaks 2020-05-22
    14:27:40

    6 0

    ~Arteks 2020-05-22 13:31:14

    @artefaks - dopiero co jawiłeś mi się jako znawca, a teraz sam się posiłkujesz poradami z jakieś rubryk

    Sorry. Ale to nie ja się nominowałem i nigdy nie uważałem się za eksperta :) . Zamieszczony materiał jest do przeczytania , przeanalizowania i wyciągnięcia uwag. Człowiek rozsądny przeczyta. Bo ktoś zadał sobie pracę by przekazać innym jakąś wiedzę. Nie wypada lekceważyć i się wyśmiewać. Jest ci miło jak Cię minusują ? Chyba to trochę boli . Nie ?

  • ~artefaks 2020-05-22
    14:36:00

    7 1

    ~spirit-of-the-town 2020-05-22 13:47:36

    Mała uwaga dla znawców: prawidłowo założony kompostownik nie śmierdzi.Chyba że jest połączony z gnojokiem....

    Rozumiem uwagę. Ale sam gnojok też nie za bardzo śmierdzi. Dopiero śmierdzi jak się dopuści ścieki mokre i zaczyna się gnicie .Rozchodzi się wtedy aromat gnojówki ( dla miastowych gnojowicy).

    Ale u nas prawdziwych gnojoków już nie ma :)

  • ~ 2020-05-22
    16:56:42

    6 3

    kompost nie śmierdzi coś się wam pierdzieli ogólnie dachy rybnickich bloków są niewykorzystanymi powierzchniami na każdym spokojnie zmieściło by się kilka kompostowników na zachodzie już dawno to funkcjonuje.

  • ~ 2020-05-22
    17:16:23

    7 1

    kolejny raz widzimy, że jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają samozwańczy blokowi eksperci od wszystkiego

  • ~Arteks 2020-05-22
    17:47:43

    2 5

    @kukulka123 - a może tak te kompostowniki sobie byście umieścili na swoich dachach? @ursus - bo temat dotyczy wszystkich mieszkańców. W końcu nosy mają wszyscy i jak się potem będzie przechodziło czy przejeżdżało koło takiego kompostownika - może cuchnąć. Poza tym to ubytek finansowy dla kasy miasta. @artedaks - jak to nie, a jak ktoś ma kury czy inny inwentarz to co robi z ich odchodami, zbiera i wlewa do swojego wc?

  • ~ 2020-05-22
    18:03:25

    7 0

    a jak się przechodzi lub przejeżdża koło blokowego śmietnika , zwłaszcza latem, to nie cuchnie ? ale to smród "miastotwórczy", a kompostownik, jak sam zauważyłeś tylko " może cuchnąć" co jest przesadyzmem, zwłaszcza w porównaniu do blokowych śmietników "Poza tym to ubytek finansowy dla kasy miasta"
    akurat jest zupełnie odwrotnie, bo zachęta finansowa do samodzielnego utylizowania odpadow zielonych jest bardziej opłacalna, co już dawno stwierdzono w innych miastach

  • ~Arteks 2020-05-22
    18:58:51

    1 8

    @ursus - oczywiście, że śmieci śmierdzą - dlatego jak się wybiera miejsce zamieszkania, trzeba się rozejrzeć i nie kupować mieszkania blisko śmietnika. Ja mam ze 100 m więc nic nie dochodzi poza fajnymi zapachami kwitnących w okolicy drzew. A ty? Gdzie składujesz śmieci do czasu ich wywiezienia, u sąsiadów?! Ja mogę wynieść coś śmierdzącego w każdej chwili dnia i nocy - a ty musisz się z tym wspólnie "kisić" czyż nie? Co ciekawe to w przypadku mojego śmietnika najbliższym budynkiem obok niego jest... chałupa, a nie blok. Dlatego tym bardziej dziwię się, że są ludzie którzy chcą mieć kompostowniki przy chałupach. To relikt przeszłości. Szkoda, że władze mojego miasta uprawiają politykę "prokompostnikową". ;)

  • ~ 2020-05-22
    20:37:02

    5 1

    "zapylać" 100 m ze śmieciami, jakie to miastotwórcze, dobrze ze nie mieszkam w bloku
    jakoś nie mam problemów ze składowaniem swoich śmieci, ani z zapachem, może dlatego, że produkuję ich na tyle mało i używam na tyle szczelnych kubłów, że nie ma problemu z zapachem, odwrotnie niż w blokach
    "Dlatego tym bardziej dziwię się, że są ludzie którzy chcą mieć kompostowniki przy chałupach. "
    widać nie każdemu jest to dane
    "To relikt przeszłości"
    bo tak stwierdził blokowy wszechznawca, na szczęście także w mieście przynajmniej niektóre pomysly są mądrzejsze od twoich pseudoopinii
    "Szkoda, że władze mojego miasta uprawiają politykę "prokompostnikową". ;)"
    dołączając tym (przynajmniej w niewielkim stopniu) do nowoczesnych eko trendów

  • ~neo_mavius 2020-05-24
    09:07:14

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5086