zamknij

Wiadomości

Marszałek województwa: uchwała "antysmogowa" do końca 2017 roku

2016-12-08, Autor: 

Marszałek województwa Wojciech Saługa opowiada się za wprowadzeniem zakazu spalania szkodliwych dla środowiska paliw, takich jak flot i muł węglowy. Chce również, aby projekt tzw. uchwały antysmogowej trafił pod obrady sejmiku do końca 2017 roku.

Reklama

Władze województwa śląskiego podsumowały ostatnio pierwsze 2 lata obecnej kadencji samorządu. Marszałek – Wojciech Saługa przyznaje, że tematem spędzającym sen z powiek samorządowcom jest walka z niską emisją.

Obecnie prace kończy powołany przez marszałka Zespół Roboczy ds. ograniczania niskiej emisji. Jego zadaniem było wypracowanie wytycznych do tzw. uchwały antysmogowej, którą mógłby przyjąć sejmik województwa. Na razie nie wiadomo jeszcze jakie dokładnie rekomendacje przedstawi sejmikowi zespół.

Wiadomo natomiast jaki jest punkt widzenia samego marszałka. - Przede wszystkim trzeba zakazać używania „dziadowskich” paliw, takich jak muł i flot. W ślad za tym trzeba również ustalić standardy wykluczające instalowanie nieekologicznych kotłów, tzw. kopciuchów – mówi Wojciech Saługa.

Marszałek zdaje sobie sprawę, iż projekt uchwały antysmogowej będzie budził obawy i kontrowersje. - Dlatego w tej sprawie potrzebny kompromis wszystkich zainteresowanych stron i szerokie konsultacje społeczne. Elementem tego kompromisu na pewno muszą być pieniądze na dofinansowanie koniecznych inwestycji ekologicznych mieszkańców naszego regionu – zaznacza.

Wytyczne Zespołu Roboczego ds. ograniczania niskiej emisji na biurko marszałka mają trafić w przyszłym tygodniu. Marszałek Saługa chciałby, aby tzw. uchwała antysmogowa została przyjęta przez sejmik do końca 2017 roku. 

Czy to realne termin? - Jak najbardziej. Sejmik na procedury związane z tego typu uchwałą potrzebuje od 2 do 3 miesięcy. Jest więc duża szansa na jej przyjęcie jeszcze przed nowym sezonem grzewczym – stwierdza przewodniczący sejmiku – Grzegorz Wolnik.

Do sprawy oczywiście będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 74 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (57):
  • ~rybnikus 2016-12-08
    20:07:57

    20 26

    Brawo PO, zadziwiająca jest szybkość wprowadzania prawa. SMOG POczeka!

  • ~exx 2016-12-08
    20:15:57

    33 10

    A podwyżkę cen wody, czy za nieruchomość też sie tak długo wprowadza i trzeba powoływać Zespół Roboczy ?

  • ~ 2016-12-08
    21:06:56

    28 25

    Do konca 2017 roku??? Czyli zajmie im to pobad poltora roku wiecej niz Krakowowi?? (Ktory zreszta wprowadzil duzo bardziej restrykcyjne przepisy). Szkoda gadac :( BTW pan Wolnik obiecal te uchwale juz przed rozpoczeciem obecnego sezonu grzewczego...

  • ~ 2016-12-08
    21:07:54

    20 22

    exx , wlasnie. I jakos konsultacji spolecznych nie bylo

  • ~Lino 2016-12-08
    21:36:56

    30 20

    Ehhh. Jakiś czas temu czytałem, że ta ustawa miała być przyjęta na początku przyszłego roku. Teraz już widzę zapowiadają, że do końca 2017 roku. To jakaś kpina? Co tu konsultować. Wiadomym jest, że sporo jaskiniowców będzie zrozpaczonych tym zakazem, wiele pomysłowych Dobromirów i udających biednych. Zakaz flotu i mułu powinien być wprowadzony natychmiast bez czekania na uchwałę, tak aby przed kolejnym sezonem grzewczym nikt nie mógł go legalnie nabyć. Sama uchwała powinna wyeliminować sprzedaż kopciuchów i nakazać w jak najszybszym okresie wymianę tychże na piece klasy 5 z ewentualnym dofinansowaniem dla "biednych". Paranoja po raz kolejny. Nieudolny rząd udający pomoc dla ludu. Kpina.

  • ~Arteks 2016-12-08
    21:55:09

    22 21

    Na uchwałę czekamy już od kilku lat. Myślę, że warto poczekać kilka miesięcy dłużej ale niech to jest zrobione profesjonalnie. To zbyt poważna sprawa aby się śpieszyć. Ludzie powinni mieć przynajmniej pół roku na przygotowanie się. Podoba mi się, że marszałek nie przebiera w słowach i nazywa te węglopodobne śmieci "dziadowskimi". Jaskiniowcy w przyszłym roku przypomną sobie wreszcie co to jest prawdziwy węgiel czy ekogroszek i zastanowią czy może jednak nie warto podłączyć się do ciepłociągu czy gazociągu. Moim zdaniem, miasto zamiast dopłacać indywidualnie do pojedynczych domów lepiej jakby wzięło się mocno za niepodpięte do ciepłociągów budynki ZGM oraz pomogło ludziom w sfinansowaniu ciepłociągu czy gazociągu.

  • ~Stanisław Nowak 2016-12-08
    21:55:13

    26 16

    ... punkt widzenia samego marszałka. - Przede wszystkim trzeba zakazać używania „dziadowskich” paliw, takich jak muł i flot" . Dziadowska to jest wiedza o paliwach domorosłych ekspertów oraz wybiórcze, nieefektywne ekonomicznie kierunki zwalczania smogu . Zaliczenie flotu / generalnie, bo sprzedawane są różnej jakości/ do dziadowskich paliw jest błędem. Przykładowo według stanu na dzień dzisiejszy : KWK Marcel - flot , wartość opałowa 22 MJ/kg, popiołu 7,0 procent; miał / sortyment najgorszy / wartość opałowa 21 MJ/kg, popiołu 28 procent. Zawartość siarki taka sama. Czyli w tym przypadku flot jest zdecydowanie lepszym paliwem. Decydować powinna wartość opałowa paliwa węglowego i ewentualnie zawartość siarki, a nie jego sortyment. Moja sugestia , na początek wartość opałowa minimalna paliwa węglowego powinna zostać ustalona na 19/ 20 MJ/kg.

  • ~agatamiliard12 2016-12-08
    22:21:51

    43 8

    Witam nie jestem fachowcem od zanieczyszczenia srodowiska ale moge stwierdzic tylko jedno ja osobiscie pale flotem mam kocioł zasypowy założony do tego zawór czterodrogowy aby móc ograniczyc temperature na grzejnikach jak temperatura jest plusowa mój sąsiad ma ten sam piec pali weglem nie ma zaworu załozonego wiec histeryze kotła nastawił sobie na 38 stopni wiec piec spada do 38 i znowu tak jakby rozpala smród że nie mozna wyjsc na dwór.Ja uwazam ze to nie paliwo jest winne ale instalacja.Moge zaprosic osoby zainteresowane do porównania emisji spalin z tych dwóch kotłow.

  • ~Łukasz Biegiesz 2016-12-08
    23:10:17

    23 6

    Bardzo dobra decyzja. Z tym że pozwoli ona ograniczyć paliwo którym bez nadmiernej emisji palić się nie da jednak może to nie przynieść żadnego efektu. Praktycznie 95% społeczeństwa posiada w swoich kotłowniach ekologiczne !!! kotły zasypowe na węgiel które konstrukcyjnie do spalania tego paliwa się nie nadają (co najgorsze kotły kupione za dotacje z miasta). Ktoś tu te kotły nazywa kopciuchami a ja zapewniam że to są kotły EKOLOGICZNE (bynajmniej taki pisze na certyfikatach bezpieczeństwa ekologicznego wydanymi m.in przez ICHPW z Zabrza). Ludzie zaczną palić węglem i oprócz tego że zapłacą więcej na ogrzewanie nic się nie zmieni. Nadal będzie syf i smród. Trzeba tym ludziom wytłumaczyć i pokazać dlaczego ich kocioł nie spala węgla w całości tylko ok 30% jego objętości w postaci części lotnych wywala niespalone kominem abyśmy mogli sobie pooddychać niespalonym paliwem. Bez ugruntowania tej wiedzy nic nie zmienicie - zmiana nastąpi dopiero kiedy nakażecie wymianę ekologicznych kotłów na paliwa stałe na ekologiczne kotły na paliwa stałe - AMEN

  • ~exx 2016-12-09
    07:23:11

    14 7

    Stanisław Nowak, nie ma to jak porównać dziadostwo do dziadostwa, równie dobrze możesz wlać mazut do auta na olej napędowy przecież tankowce na tym pływają.

  • ~adiqq 2016-12-09
    07:39:38

    10 5

    @Stanisław Nowak - cenna uwaga, rozrzut parametrów paliw jest bardzo duży.
    @agatamiliard - zgadzam się, tylko, ze czas edukacji już się skończył. Tyle pisało się o edukacji i efektów niestety żadnych. Znasz kogoś, kto intalację modyfikował, bo mu kopciło się z komina?

    Mi brakuje w tym wszystkim tylko zakazu opalania nowo budowanych domów paliwami stałymi. Nowo budowane domy wg warunków techniczych WT2017 i docelowo WT2021 potrzebuję tak mało ciepła na potrzeby CO, że instalowanie do NOWYCH domów węgla jest ekonomicznie nieuzasadnione

  • ~ 2016-12-09
    08:35:40

    9 3

    Do Adiqq. znam Sam przerobiłem piec . paląc tylko węglem z zastosowanym zaworem czterodrożnym trzymaniem temperatury na piecu żędu 60 stopni i tak kopcił jak Stefan Batory na otwartym morzu . Dopiero przeróbka pieca polegająca na zmniejszeniu mocy przez zabudowanie części rusztu cegłami szamotowymi i jadnoczesne wykonanie palnika dymu z owych cegieł zlikwidowało kopcenie i smolenie komina na dobre. Może warto pójść w tą strone a nie wydawać pieniędzy i zmuszać ludzi do wymiany pieców ,przynajmniej warto spróbować. zainteresowani jak działa palnik dymu mągą zodaczyć filmiki na internecie

  • ~przykopa 2016-12-09
    09:31:27

    8 0

    Marszałek województwa co innego gada a co innego robi. Przykładem jest to że sam kupuje dla zarządzanych przez niego obiektów jak to sam nazwał ,, dziadowskie paliwo ".Przykładem jest zarządzany przez niego zespół szkół medycznych. Łatwo się robi rewolucję jak chodzi o innych ( nie o siebie).

  • ~minowa 2016-12-09
    10:15:30

    23 7

    Na czym polega szkodliwość mułu i flotu ? Sa jakieś miarodajne wyniki badań ? To tak, jakby bułka tarta była szkodliwa dla zdrowia, a sama bułka - nie.

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2016-12-09
    10:34:45

    15 4

    Jakoś marszałek nic nie mówi o zakazie poruszania się po mieście samochodów.

  • ~ 2016-12-09
    11:20:39

    6 20

    Oczywiście, minowa, że są badania - z tego co pamiętam, to Politechnika Gliwicka przeprowadziła niedawno, ale jest też całe mnóstwo innych - warto się doszkolić. Natomiast porównanie z bułką tartą jest o tyle dobre, że pokazuje, że drobne cząstki dostaną się tam gdzie nie dostanie się cała bryła, proste. W paleniskach domowych nie ma temperatury odpowiedniej do spalenia odpadów węglowych i nie następuje całkowite spalanie, tylko tworzą się rakotwórcze WWA. Ale o tym już tu pisano niejednokrotnie, kto głuchy to i tak nie usłyszy, kto głupi, nie zrozumie...

  • ~Arteks 2016-12-09
    11:43:32

    7 14

    @minowa - najgorsze wyniki związane z PM10 są na Górnym Śląsku i w Małopolsce - regionach gdzie muł i flot jest powszechny. Pomijając ekspertów którzy stoją za projektem uchwały - powiedz sam czemu jak ktoś pali węglem - zapach jest w miarę normalny, dym nie aż tak duży. A w okolicy kominów gdzie pali się tym badziewiem - nie da się wytrzymać bo dym i smród są nie do zniesienia. Musi to mieć związek z chemicznym składem paliwa. Oczywiście jestem świadom, że zakaz palenia węglopodobnymi środkami to nie jedyna metoda na walkę ze smogiem ale na pewno milowy krok w tym kierunku. Miejmy nadzieję, że to ostatni sezon mułu w województwie w historii!!!!!! :D

  • ~minowa 2016-12-09
    12:31:55

    15 5

    Arteks, brednie opowiadasz o różnym składzie chemicznym węgla w kawałkach i mułu/flotu. Przecież nie dodaje się niczego do węgla, aby otrzymać muł/ flot ! "Musi " bo tak uważasz ? Palenie KAŻDEGO węgla śmierdzi - szczególnie, gdy się go rozpala. Spalane drewno też śmierdzi. A bury dym jest WYŁĄCZNIE z początkowego palenia się węgla.

  • ~czorcik 2016-12-09
    12:57:52

    10 3

    arteks:"Diament pod względem chemicznym jest czystym węglem. Spala się w temperaturze białego żaru nie pozostawiając popiołu...".... też byś zakazał nim palić??? W końcu to też węgiel-choć "tyciutko drogawy"...ale przecież rybniczanie wg ciebie są bardzo bogaci...

  • ~ 2016-12-09
    13:17:55

    1 17

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2016-12-09
    13:19:55

    10 23

    A tu na temat mułu: (kto zechce, ten przeczyta i zrozumie, kto woli pozostać ciemny - jego wybór):
    Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w 2012 roku 788 308 ton mułów trafiło do indywidualnych gospodarstw oraz małych firm i warsztatów (źródło: dane WIOŚ przedłożone Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego). Muły zostały wykorzystane w instalacjach spalania małej mocy o tradycyjnej organizacji procesu spalania, wskutek czego drastycznie wzrosła emisja zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłu całkowitego, jego subfrakcji PM10 i PM2.5, benzo(a)pirenu i pozostałych WWA, lotnych związków organicznych, sadzy, tlenku węgla, dioksyn, metali ciężkich. Natomiast sprawność spalania znacząco uległa obniżeniu, nawet poniżej 50 proc. Potwierdzeniem tego faktu jest wykazywane wysokie stężenie pyłu zawieszonego (będącego głównym składnikiem smogu) w sezonie grzewczym, odczuwane przez lokalne społeczności prawie na całym obszarze województwa śląskiego.
    Koszty transportu i niskie walory mułu jako paliwa powodują, że jest on wykorzystywany jako paliwo przede wszystkim w województwie śląskim oraz na sąsiadujących z nim obszarach, zwłaszcza w województwie małopolskim. W województwie śląskim w 2010 roku gospodarstwa domowe zużyły 1448 tys. ton węgla kamiennego, a 1659 tys. ton wykorzystano w sektorze drobnych odbiorców. Biorąc te dane pod uwagę oraz dostępność mułów na rynku paliw dokonano oszacowania, że w województwie śląskim w źródłach małej mocy, mających udział w niskiej emisji, spala się około 2,0 mln ton węgla sortymentowego, w tym 0,4 mln ton mułów.
    Na rysunku 1 przedstawiono wpływ wprowadzenia mułu do obrotu paliwami na wielkość krajowej emisji pyłu całkowitego z indywidualnych gospodarstw domowych oraz w województwie śląskim z lokalnych źródeł spalania (w tym z gospodarstw domowych). Wykorzystanie mułów w indywidualnych gospodarstwach domowych w całym kraju powoduje wzrost krajowej emisji o około 8 proc.
    Wykorzystanie 400 tys. ton mułów w województwie śląskim powoduje ponad 2-krotny wzrost emisji pyłu. Do wyznaczenia emisji pyłu ze spalania węgla sortymentowego przyjęto wskaźnik 0,5 kg/GJ, wg KOBIZE (http://www.kobize.pl/pozostale-zanieczyszczenia-powietrza.html). Wprowadzenie mułu do części spalanego paliwa powoduje wzrost wskaźnika do około 1,2 kg/GJ. Spalenie samego mułu jest właściwie niemożliwe w piecach czy kotłach komorowych starej konstrukcji, a jeżeli spalanie jest prowadzone, to sprawność energetyczna nie będzie większa niż 35-40 proc. (rys. 1)
    Zastosowanie do spalenia 2,4 mln ton węgla nowoczesnych kotłów z automatyzacją procesu spalania powoduje znaczącą redukcję emitowanej ilości pyłu (pozycja SE na rysunku 1).
    Z emisją pyłu, a przede wszystkim technologią spalania, nierozłącznie związana jest emisja benzo(a)pirenu i pozostałych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Jak wynika z oszacowania przedstawionego na rysunku 2, dodatkowe spalenie 0,4 mln ton mułów powoduje prawie 3-krotny wzrost emisji benzo(a)pirenu (poz. C i A rys.2). Między innymi skutkiem tego są niemal ciągłe przekroczenia stężenia tego związku w powietrzu w okresie grzewczym w aglomeracji śląskiej. Spalenie połowy tej ilości paliwa w formie kwalifikowanych sortymentów węglowych w nowoczesnych kotłach komorowych, a połowy w kotłach zautomatyzowanych zmniejszy ilość emitowanego benzo(a)pirenu o 30 proc. w stosunku do aktualnego. Natomiast wykorzystanie automatycznych kotłów ograniczy emisję o około 70 proc. (pozycja C).
    Rozwiązaniem najbardziej optymalnym ekologicznie jest zastąpienie węgla gazem, wykorzystanie ciepła sieciowego, co jest wskazywane już od wielu lat. Emisja b(a)p pochodząca z lokalnych źródeł małej mocy, w tym indywidualnych gospodarstw domowych, zostałaby niemal całkowicie wyeliminowana. (rys. 2). Niestety ryzunków nie potrafię tu zamieścić. Raport z badań Politechniki Śląskiej

  • ~ 2016-12-09
    13:41:38

    6 24

    Myślę, że naukowcy "bardzo" się przejmują faktem, że dostają minusy za wyniki swoich badań od ciemnogrodzkiej reprezentacji rybniczan:)

  • ~ 2016-12-09
    13:42:48

    4 22

    Szkoda, że usunięto post z linkiem do badań odnośnie porównania wegla i pelletu. Może choc kilka osób by zrozumiało...

  • ~pprywatne 2016-12-09
    14:08:07

    12 7

    Widziałem wielokrotnie, jak ludzie palą mułem. Najpierw go dobrze namoczą wodą, a następnie załadują nim piec do granic możliwości, zrobią pogrzebaczem małą dziurkę w tym mule i na koniec pozamykają komin i dopływ powietrza. Wszystko po to aby "długo trzymał". Jak się spojrzy na komin takiego domu, to strach oddychać.
    Więc może faktycznie lepiej zakazać handlu mułem i tym podobnym...

  • ~czorcik 2016-12-09
    14:09:51

    18 9

    Przemądrzała Kasiu(arteks bis) mierzysz głupotę innych swoją miarą...??

  • ~hub381 2016-12-09
    14:23:07

    7 6

    Jak długo można czekać na tą ustawę antysmugową ?
    Niemcy różnego rodzaje floty i muły wzbogacali w tzw.brykietowniach a Polacy brykietownie zlikwidowali(tak jak małpie dać zegarek).

  • ~ 2016-12-09
    16:05:37

    6 4

    w nawiązaniu do usuniętego wpisu KasiT, pelet jest bardzo dobrym paliwem, a najbardziej ekologiczny jest ten wytworzony ze zutylizowanych płyt meblowych, dobrze nasączonych chemikaliami, przypominam, że w myśl Dyrektywy 2001/77/EC Parlamentu Europejskiego i RadyEuropy w sprawie promocji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na wewnętrznym rynku energii elektrycznej, odpady płyt drewnopochodnych są biomasą, którą można stosować także do produkcji opału

  • ~waldus 2016-12-09
    18:00:40

    6 6

    zeby zakazac palic, mulem, flotem i smiecmi w starych piecach trzeba czekac az do konca 2017? system zly, system do wymiany. tak jak pisalem zeby uproac sie ze smogiem minie nastepnych 15lat. no nic ... to do zobaczenia na tamtym swiecie.

  • ~Heina aus Pitolowa O/S 2016-12-09
    18:07:12

    10 2

    Jo hajcuja ekoguminym ze mantlow i szlauchow z koła. Fest gore.

  • ~jan23 2016-12-09
    18:30:18

    6 9

    lepiej późno....
    Zawsze uważałam że najprostszą (i najtańszą) drogo do obniżenia emisji jest zakaz sprzedaży najgorszych gatunków mułu i miału osobom indywidualnym. Można by je spalać jedynie w instalacjach odpowiednio przystosowanych.

  • ~ 2016-12-09
    22:11:03

    13 5

    Nawiedzonej Kasi można bez czytania stawiać minus za jej "błyskotki"
    Nie wiem dlaczego nikt nie pisze o tzw. górnym spalaniu, stosuję go z powodzeniem w piecu żeliwnym paląc węglem, dymi dużo mniej, niż przy tradycyjnym paleniu, trochę dłużej się rozpala, ale dłużej trzyma temp., niestety, nie mogę przekonać "kopcących" sąsiadów.

  • ~agatamiliard12 2016-12-09
    22:43:54

    5 2

    moim zdaniem powinni zakazac palenia opałem z składów niewiadomego pochodzenia sam mialem możliwosc spróbowania mieszanki energetycznej za 150zł tona cena super tylko ze kopciło jak diabli a za 4 godziny cały piec popiołu obecnie uzywam flotu kwk marcel i dym z mojego komina jest taki jak kotłów z podajnikiem

  • ~ 2016-12-10
    01:33:23

    4 5

    agatamiliard- jak byś była zorientowana tobyś wiedziała , że piec z podajnikiem nie kopci, trzeba zdrowo sie napatrzeć aby cokolwiek widzieć, chyba że jest źle ustawiony, a jeśli Tobie flot nie kopci to znaczy , że do okulisty trzeba się udać!

  • ~przykopa 2016-12-10
    07:54:19

    5 1

    ~goliat twoim zdaniem piec z podajnikiem nie kopci ?
    -kopci podobnie jak prawidłowo prowadzony piec na inne paliwo.
    Jak masz(?) piec z podajnikiem to zajrzyj do jego strefy spalinowej .To zobaczysz ile tam codziennie gromadzi się pyłu. A to tylko część bo większość jest wyrzucana do środowiska poprzez ciąg kominowy , a głównie przez nadmuch wentylatora do komory spalin. To co widać z komina w postaci czarnego dymu to jest sadza (nie spalony węgiel z powodu jego nie całkowitego spalenia). Natomiast emitowane do środowiska pyły są w większości nie widoczne. Z komunikatów o przekroczonych normach wynika ,, że został przekroczony poziom pyłu ..... o .... %". Chyba że ktoś na kanale spalin ma zabudowane odpylanie ?
    - w domyśle to raczej nikt na kotle z podajnikiem nie ma zabudowanego odpylania i jego ekologiczny kocioł ( a głównie jego wentylator) wyrzuca do środowiska o wiele więcej pyłów , niż kocioł bez nadmuchu.

  • ~ 2016-12-10
    10:03:03

    5 2

    witam ekspertów . ludzie to nie muł czy flot jest problemem. problem jest z palaczami i sposobem palenia, np.; kocioł górnego spalania+nadmuch+ palenie węgla od dołu =tłumany dymu , wasze pm-eki itd.Nauczmy się spalać węgiel efektywnie a problem smogu zniknie . Zakazanie palenia mułem czy flotem nic nieda bo jak ci co polom mułem przeżucą się na węgiel i będą nim palić w przewymiarowanych kotłach od dołu to co będzie mażecie sobie zobaczyć na filmikach w internecie o sposobach spalania węgla ,jak na rozżarzony węgiel jest dokładana nowa porcja węgla co się dzieje. wystarczy zmienić sposób palenia lub lekka modyfikacja kotła aby dymienie ustało DYM JEST PALNY, nieswiadomi tego palacze puszczają swoje pieniądze przez komin w piecach z podajnikiem stosowane jest spalanie górne więc poco wydawać kilkanaście tysięcy nacoś co można zastosować w własnym kotle . Oskarżanie ludzi że kopcą i trują na podstawie tego co wydobywa się z komina jest niefer , może to akurat jest palone węglem od dołu w piecu co powinno być palone od góry . Poczytajcie sobie o spalniu węgla ,możliwych przeróbkach kotła na stronie czyste ogrzewaniepl. a potem opisujcie .

  • ~ 2016-12-10
    14:51:56

    5 14

    Mnie zupełnie nie interesuje jak ktoś pali, niech robi tak, żeby nie szkodzić innym. Zwyczajnie: nikt nie ma prawa szkodzić zdrowiu innych osób. To normalne prawo w cywilizowanych społecznościach. Tak, wiem, że u nas większość niecywilizowanych, ale mimo wszystko trzeba walczyć o prawa człowieka - podstawowe prawa do czystej wody i czystego powietrza. A jeśli ludzie źli i głupi chcą szkodzić innym, to trzeba karać. Proste. A może dozwolimy również kradzież? (po co mam kupować towary, przecież jak ukradnę, to wyjdzie mnie taniej). Chciwość i głupota - najgorszy duet. Wśród rybniczan bardzo rozpowszechniony

  • ~czorcik 2016-12-10
    15:02:39

    11 5

    Jak widzę od pewnego czasu do obrażającego rybniczan arteksa dołaczyła kasia...naprawdę oboje są bezkarni??

  • ~ 2016-12-10
    16:02:15

    6 14

    Ale czorcik, niby jak? Jesli ktoś jest chciwy i głupi, to nazwanie go w ten sposób jest zwykłym stwierdzeniem stanu rzeczy, a nie obrazą. A jeśli ktoś nie jest taki, to przeciez jego to nie dotyczy, prawda? Trujesz innych? Kradniesz? Zabijasz? Jeśli tak, to jesteś złym człowiekiem, choćbyś nie wiem co sobie wmawiał. A jeśli nie, to cię nie dotyczą te uwagi

  • ~czorcik 2016-12-10
    16:37:51

    8 6

    Najlepszego....z okazji urodzin...i jakoś tem wasz wyimaginowany rybnicki smog tego zasłużonego Człowieka nie wykończył!!! BRAWO !!

  • ~Arteks 2016-12-10
    21:57:37

    5 8

    @czorcik - co jakiś czas zarzucasz mi obrażanie mimo, że tego w ogóle nie robię. Jeśli już to wyrażam opinię o kimś co w dyskusjach internetowych jest nie tylko dozwolone ale czasami konieczne. Dyskusje internetowe nie są ani dla mięczaków, ani dla cieniasów ani dla obrażalskich. Natomiast tobie można zarzucić celowy trolling i hejting, a to jest jest niedopuszczalne na żadnym szanującym się portalu. Rybnik.com.pl jest tolerancyjny bo na innym już dawno miałbyś bana. Nawet życzeń stulatkowi nie potrafisz złożyć pod odpowiednim artykułem no bo... to trudniejsze niż trollowanie. ;)
    @KasiaT ma rację, że ludzie trują innych przez chciwość i głupotę. Nic w tym odkrywczego. Obraza? Raczej szczyt cierpliwości społecznej, wytrzymywanie z tymi jaskiniowcami w jednym mieście tyle lat.

  • ~Arteks 2016-12-10
    22:01:34

    5 8

    @agatamiliard - opał z niewiadomego pochodzenia mógł pochodzić z kradzieży. W niektórych regionach Śląska napady na pociągi czy kradzież węgla z wagonów to była do niedawna codzienność. Teraz dzięki dronom i zwiększonym patrolom SOK z psami, proceder nieco się zmniejsza ale nie został całkowicie wyeliminowany. I wyobraź sobie, że potem niektórzy sprzedawali lub mieszali węgiel który kompletnie nie nadaje się do palenisk domowych!

  • ~czorcik 2016-12-11
    09:07:34

    6 6

    arteks inni zrozumieli, tylko nigdy nie można liczyć na twoją "wrodzoną inteligencję"...i banami mnie nie strasz, bo ja nikogo nie nazywam " jaskiniowcem, głupim, zacofanym..." a ty i ta kasia(celowo z malej litery-abyś może mógł zrozumieć) robicie to bezkarnie!!! A smog w Rybniku był, jest i będzie, bo żadna ustawa niestety go nie wyeliminuje

  • ~czorcik 2016-12-11
    09:32:45

    8 2

    Tak dla przypomnienia(więcej mi się nie chce szukać), a to cytaty z twoich komentarzy" Na autostradzie spotkałem głupków"-a jest jednakto "Obraźliwie o kimś..
    Dalej: " przynajmniej 1/3 kierowców nie nadaje się psychologicznie do prowadzenia pojazdów..."- ja nie mam odwagi podważać opinii komisji lekarskich, a ty jesteś bezkarnym krytykantem wszystkich i wszystkiego, bo tylko ty masz "patent" na nieomylność

  • ~Arteks 2016-12-11
    11:06:21

    4 8

    @czorcik - jeśli ktoś zachowuje się w sposób głupi - to jak go nazwać? Opinia o tym, że nie wszyscy kierowcy nadają się do kierowania pojazdami to samo życie, nic w tym odkrywczego czy obraźliwego. Wystarczy pojeździć naszymi drogami lub przejść się po parkingach jak ludzie parkują lub obejrzeć kanał youtube. A co do mojej nieomylności to ja do czegoś takiego nie roszczę sobie prawa ale z twojej perspektywy musi to tak wyglądać, szczególnie w zderzeniu z twoimi prostackimi wypowiedziami. Większość twoich wpisów to trollowanie i hejting czyli działania aspołeczne i bezwartościowe. Twój nick wskazuje, że takie działania były dla ciebie zamierzonym celem...

  • ~ 2016-12-11
    11:12:41

    3 11

    Wiadomo nie od dziś, że prawda w oczy kole. Może ci których to dotyczy powinni coś zmienić zamiast się obrażać? przestać być chciwym i głupim? Byłoby to z korzyścią dla wszystkich. Ja rozumiem, że to się nie podoba, bo osoby trute powinny siedzieć cicho, a tu ktos śmie nazwać głupote i zło po imieniu. Jak widać po tym forum: to boli. Tyle że najwyrazniej niewystarczajaco by coś zmienić. Dlatego regulacje prawne i kary są niezbędne. Jak z dziecmi w przedszkolu: mądry Jas zrozumie, że Piotrusia nie wolno pluć. Ale na głupiego Jasia podziała dopiero postawienie do kąta...

  • ~ 2016-12-11
    11:33:14

    10 5

    Do KasiT. Czy ty człowieku czasem czytasz co piszesz. Rozpisujesz jakieś elaboraty na temat szkodliwości palenia mułem, itd. a potem jeżeli ktoś napisze o sposobach w miare czystego sposobu spalania paliw to oczywiście ciebie to nie interesuje ty musisz mieć czyste powietrze i koniec i to już. Jesteś przeciwnikiem wszystkiego , w kopalni wcząs ;to pozamykać kopalnie bo ludziom sciany pąkają zakazać palenia mułem ,flotem, następnie węglem bo ja tak chce i musi być. Zachowujesz się jak rozwydrzony bachor który jak czegoś nie może dostać od razu to bo '' jak nie dostane to będę tupał , wrzeszczał i sikał w majty'' . Weż jak ci się nie podoba to spakuj manele i wyjedz na bezludną wyspe i będziesz mieć czyste powietrze ściany ci nie będo pękać , itd. ,itd. tylko na co będziesz narzekać że co : drzewo rośnie nie tak jak chcesz , lub fale są za głośne, ale najważniejsze nie będziesz miała internetu i nikt nie przeczytają twoich żali i wtedy może zajmniesz się czym pożytecznym.

  • ~czorcik 2016-12-11
    12:36:58

    7 2

    arteks to naprawdę nie jest moja wina, że ty czegokolwiek nie zrozumiesz( a jest tego sporo)--- nazywasz hejtowaniem lub trollingiem!! Różnica między nami jest taka, że jak ty obrażasz kogoś, pozostajesz bezkarnym,, a inni (nie tylko ja) jak ci tylko delikatnie dokuczą mają usuwany komentarz!!! Dlatego musimy pisać komentarze tak zawile, aby osiągnąc swój cel....no ale ty nie nadążasz...

  • ~ 2016-12-11
    13:07:08

    2 11

    lojbet - widzę, że kolejna osoba, którą prawda w oczy kole... Elaboraty nie były moje, tylko cytat z badań - minowa pyta, czy są rzetelne badania, to pokazałam, że są (ale oczywiście to bez znaczenia, bo nie raz już było o tym mówione, a minowa za chwilę przyjdzie i zapyta po raz sześćdziesiąty, dlaczego ten muł niby jest zły;) ). Co do innych rodzajów spalania - proszę bardzo, jeśli to ma ograniczyć emisję, to czemu nie. Choć jak patrzę na niektórych sąsiadów, to nie wiem czy ktokolwiek jest ich w stanie przekonać do jakiejkolwiek zmiany. A owszem, nie podoba mi się zasyfianie powietrza, jak również nie podoba mi się utrzymywanie na siłę zakładów, które tylko szkodzą. Nie każdy musi przyklaskiwać złu i głupocie. Ale fakt: szkoda czasu i energii

  • ~Arteks 2016-12-11
    16:23:09

    2 5

    @czorcik - a ja się dziwię, że jeszcze ci nikt nie usunął komentarza bo w dyskusji o najważniejszej dla Śląska uchwały od lat, która może mieć wpływ na poprawę powietrza dla każdego mieszkańca - z uporczywością maniaka próbujesz jako jedyny kierować dyskusję na boczne, personalne tory. Trolling bez dwóch zdań... I kończ już te swoje utyskiwania jeśli w kwestii uchwały nie masz nic logicznego do powiedzenia trollu.

  • ~czorcik 2016-12-11
    18:10:03

    2 1

    arteks:"Strefa klimatyczna D: ogrzewanie działa od 1 listopada do 15 kwietnia przez 12 godzin dziennie: Genua, La Spezia, Savona, Forlì, Ancona, Ascoli Piceno, Florencja, Grosseto, Lukka, Livorno, Macerata, Massa Carrara, Pesaro, Piza, Pistoia, Prato, Rzym, Siena, Terni, Viterbo, Avellino, Calanissetta, Chieti, Foggia, Isernia, Matera, Nuoro, Pescara, Teramo, Vibo Valentia
    Według prawa w mieszkaniu, szkolach czy biurach może być maksimum 20 stopni z tolarancją do + 2 stopni (czyli max 22 stopnie C). "... arteksie....teraz samochody mają całkowity zakaz poruszania(przez 4 godziny)...czyżby i tam dotarł rybnicki smog? bo ustawę mają (prawie) wzorcową....a smog jest

  • ~ 2016-12-11
    19:11:34

    2 1

    Do KasiT - Mnie nic nie kole . Ja zmieniłem sposób palenia ,a raczej przerobiłem piec z własnej i niczyjej przymuszonej woli tylko z chęci zaprzestania kopcenia . jeżeli naprawdę zależy Ci na czystrzym powietrzu to nie pisz że nie interesują Cię sposoby czystszego spalania ,tylko weż i poczytaj sobie o możliwościach i sposobach na czystsze spalanie . Zobacz Sobie np.; opalając dom mułem lub flotem piecem o mocy żedu 25-30KW to przy zmianie paliwa na węgiel masz piec przewymiarowany o około 50% i kopcisz jak stefan Batory na otwartym możu znam to z autopsji. a co do sąsiadów to jak sobie poczytasz to spróbuj znimi porozmawiać i przekonać

  • ~ 2016-12-11
    20:24:57

    3 5

    lojbert. Ale ja ci wierzę. Tylko, że ja osobiście nie mam tego problemu (palę gazem), osoby kopcące które mam w okolicy są niereformowalne, a na inne tym bardziej nie mam wpływu. Uważam, że po to wybieram jakieś władze, żeby o pewnych rzeczach decydowały i mądrze nimi kierowały

  • ~lukasz76 2016-12-11
    20:36:42

    2 0

    "projekt tzw. uchwały antysmogowej trafił pod obrady sejmiku do końca 2017 roku." Wiec P. Kuczera może założyć ręce za głowę i w sezonie 2016/2017 nic nie musi robić z fatalnym zanieczyszczeniem powietrza w Rybcu. "Brawo TY"
    BTW: Ustanowienie zakazu , nakładania grzywnych bez odpowiedniej edukacji, bez rozwiązań systemowych też jest swoistym zrzuceniem problemu na barki innych .

  • ~ 2016-12-11
    21:54:34

    5 1

    Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Boguszowicach:
    prelekcja i warsztaty praktyczne o ekonomicznym spalaniu węgla i drewna w Domu Parafialnym i na parkingu obok w dniu 13 grudnia o godz. 18.oo. Idźcie, posłuchajcie, popatrzcie.

  • ~ 2016-12-11
    22:57:46

    3 7

    Ryhor, masz namiary na osoby które będą prowadziły tę prelekcję? Chciałabym ich zaprosić do mojej dzielnicy

  • ~czorcik 2016-12-12
    10:29:11

    5 5

    kasiu a może tak ruszyć zasiedziały przed kompem tyłeczek i pofatygować 13 grudnia na 18:00.....ale czy ty się "przedrzesz" przez smog...

  • ~Michu 1971 2017-01-13
    21:14:47

    0 4

    Wymaganie od ludzi aby ponosimy koszty zmian jest bardzo niestosowne. dużo mówi się na temat Rybnika i smoku. Proszę zauważyć że miasto posiada olbrzymią elektrownię która mega waty ciepła wypuszcza w powietrze. Kompleksowe rozwiązania powinny dotyczyć wykorzystania tego rodzaju źródeł ciepła a nie psychologii. Zadajemy sobie pytanie komu na czym zależy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5035