zamknij

Wiadomości

Marszałek i arcybiskup do protestujących: zostańmy w domach

2020-10-29, Autor: bf

Kolejny dzień z rekordem zakażeń koronawirusem. Minionej doby zachorowało ponad 20 tysięcy osób w całym kraju, zmarło 301 osób. Marszałek województwa Jakub Chełstowski, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i ratownicy katowickiego WPR zwracają się z apelem do mieszkańców (w tym protestujących), by pozostali w domach. – Ilość ocalonych istnień, to wypadkowa naszej świadomości. Bądźmy odpowiedzialni! – przekazują we wspólnym stanowisku.

Reklama

„Mamy wiele problemów do rozwiązania, ale to nie jest właściwy moment”

- Znaleźliśmy się w bardzo trudnym momencie związanym z epidemią koronawirusa. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że druga fala tej niezwykle groźnej dla zdrowia i życia pandemii uderzyła z podwójną siłą. Z jej skutkami boryka się w tej chwili cały świat, walka z wirusem jest dziś bodaj największym wyzwaniem, z jakim musimy się wszyscy zmierzyć. Stąd apeluję, by pozostać w domach, ograniczyć możliwie wzajemne kontakty, stosować ścisłe zasady społecznego dystansu – apeluje marszałek Jakub Chełstowski.

Jak zauważa, to nie jest właściwy moment na gromadzenie się w miejscach publicznych. Marszałek ma tu na myśli protesty kobiet.

- Rozumiem, że mamy wiele problemów do rozwiązania, ale to nie jest właściwy moment, by dokonywać tego gremialnie. Dobro najwyższe – a takim przecież jest nasze zdrowie i życie – winno stać ponad podziałami, ponad wszelkimi poglądami. Dziś sprawą sumienia jest przede wszystkim ochrona tego dobra. Nie mam wątpliwości, że łamiąc te zasady, przyczynimy się do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, czego efekty będą tragiczne – dodaje.

Zwraca się też do mieszkańców, polityków, samorządowców, by zostać w domach, nie przekraczać granicy prawa, którą jest potencjalne sprowadzanie zagrożenia epidemicznego na innych.

- Wielu z nas, może tę chorobę przechodzić bezobjawowo. Ale nieświadomie przenosząc je na osoby o obniżonej odporności, w tym na seniorów – stwarzamy im śmiertelne zagrożenie. Nie doprowadzajmy jednocześnie do zapaści w służbie zdrowia. Pamiętajmy, że pośrednio jesteśmy także odpowiedzialni za ludzi, którym powierzamy ratowanie ludzkich istnień. Miejmy na względzie również ich dobro. Wierzę w Wasz rozsądek i odpowiedzialność. Czekam na dzień, gdy spotkamy się w lepszej rzeczywistości, wolnej od choroby siejącej dziś grozę. Ale bez solidarności, wspomnianej już wzajemnej odpowiedzialności, nie pokonamy niebezpieczeństwa związanego z COVID-19. Bądźmy tego świadomi. Bardzo o to proszę! – apeluje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Arcybiskup wzywa do modlitwy

Słowa do wiernych skierował metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc.

- Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi nam zawsze na spotkanie. Niestrudzenie wzywa każdego z nas do tajemniczego spotkania z Nim na modlitwie. Jedną z form modlitwy jest błagalna prośba. Przez modlitwę prośby wyrażamy świadomość naszej relacji z Bogiem oraz wiarę, że to On jest Panem naszego losu i życia. Mając na uwadze aktualny kontekst, w którym żyjemy, wzywam Was do modlitwy i postu w intencjach ustania pandemii, a także o pokój i ład społeczny w naszej Ojczyźnie. Oddając Bożej Opatrzności nasze aktualne intencje i wzywając wstawiennictwa Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, życzę wam, Drodzy Bracia i Siostry, łaski zdrowia oraz pokoju – pisze do mieszkańców województwa metropolita katowicki.

„Jesteśmy o krok od utraty wydolności”

Ogromną pracę wykonują w tej chwili ratownicy medyczni, znajdujący się na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Karetki bez przerwy wyjeżdżają do wezwań – coraz większej liczby chorych na koronawirusaAle wszystko dzieje się na granicy wydolności systemu.

– Nie mamy chwili wytchnienia, właściwie co chwilę jest ktoś potrzebujący pomocy. Jesteśmy o krok od utraty wydolności. My już nie prosimy, my błagamy o to, aby ludzie zostali w domach, nie wychodzili, ograniczali kontakty ze sobą, a jeśli już muszą z kimś się spotkać, koniecznie niech zachowują społeczny dystans. Tylko tak możemy przerwać transmisję tego coraz bardziej zabójczego wirusa – przekonuje w bardzo emocjonalnym tonie.

Piotr Szwedziński, jednej z ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

- Ile z nas zostanie w domu, tylu zdołamy potencjalnie uchronić od zakażenia koronawirusem. Te liczby stają się coraz bardziej dramatyczne, wręcz przerażające. Weźmy sobie to do serca. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę. Zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa zależy przede wszystkim od nas samych. Nie lekceważmy tego – konkluduje Łukasz Pach, dyrektor katowickiego WPR.

Posłuchacie powyższych apeli?

Oceń publikację: + 1 + 80 - 1 - 82

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (39):
 • ~Longina b 2020-10-29 17:13:57

  Dalej będą tak ględzić.Ten apel powinni skierować do Jarka.Jarek nie prowokuj ludzi do wychodzenia z domów. Jarek przestań jątrzyć.

 • ~Kwinto 2020-10-29 17:15:37

  Tak jak myślałem biskupi stchórzyli, i starają się stać z boku, zresztą tak samo jak Duda.
  A wystarczyło wydać oświadczenie:
  Prosimy rządzących o rozwagę i uspokojenie sytuacji w kraju, to nie czas na poważne zmiany w kwestii aborcji.....itd...
  Jak nie teraz to nigdy! kościół bardzo dobrze wie jak wygląda sytuacja, więc jakby nie patrzeć idzie w zaparte tak jak Kaczyński. Oj biskupi odczujecie to w kościołach jak pandemia się skończy.

 • ~ 2020-10-29 17:23:50

  Gówniaki wy-abortują staruszków , a winny i tak będzie kaczor . Przypomina mi się kampania przeciw przemocy domowej kiedy matka mówi do pobitego dziecka - "widzisz do czego mnie doprowadziłeś!"

 • ~Niemalże Rycerz Na Koniu 2020-10-29 17:25:37

  Prezydent Rybnika niedawno zachęcał do licznego gromadzenia się i protestowania. Zapamiętamy.

 • ~ 2020-10-29 17:26:08

  @Longina- wychodząc z domu ryzykujesz zdrowiem swoim i swoich najbliższych . Ale wychodż dalej , ciekawe kto na twoim(nie daj Boze ) pogrzebie zarobi?

 • ~ka22 2020-10-29 17:28:53

  No jak to, przecież prezes wzywał do wyjścia i obrony kościołów ! Co, ma sam wszystko zrobić ? Kota osiodłać i samotnie wyruszyć bronić wiary przed niewiastami ?!

 • ~ 2020-10-29 17:32:16

  Dzisiaj pada kościoły niezagrożone , bo dzieci nogi przemoczą . a kreda się rozmyje . A nad tobą prezes z pistoletem stoi i cię musza do wychodzenia?

 • ~ 2020-10-29 17:48:11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  16 16
 • ~Piotr Czaja 2020-10-29 18:02:02

  Poparcie PiSu leci na ryj co widać po postach zaka.On już upatruje zbawienia w deszczu.Cytuje klasyka "pada i pada mać"

 • ~oleczka 2020-10-29 18:17:33

  Najbardziej rozbraja mnie to że zajęcia na studiach prowadzone są zdalnie, żeby studenci zostali w domach a oni w tym czasie wychodzą na ulice w imię czegoś czego połowa nie ogarnia wracają do domów i narażają najbliższych na zachorowanie, bo przecież kto zabroni oni czuja się jak Młodzi Bogowie - nieśmiertelni, nietykalni, najmądrzejsi .

 • ~Franz Kawka 2020-10-29 18:25:34

  W czasie oblężenia sejmu Marszałek zszedł do sejmowej piwnicy.
  Po ciemku zobaczył parę świecących oczu.
  Szczur… – wyszeptał z obrzydzeniem.
  Sam jesteś szczur! – krzyknął obrażony prezes.

 • ~corona 2020-10-29 18:27:58

  Czaja, z tym poparciem lecącym na łeb to pisaliście przy wyborach do parlamentu europejskiego, parlamentarnych i prezydenckich. Zesraliście się za każdym razem. Tym razem też. ***** lewactwo

 • ~ 2020-10-29 18:31:37

  Kogo teraz obchodzą sondaże , statystyczny leming nie pamięta dalej niż trzy miesiące wstecz co się działo w polityce . W kampanii wyborczej nikt takich setów nie serwuje :))

  35 65
 • ~absurdalny 2020-10-29 18:32:30

  Czemu zawodnicy sumo golą nogi? Aby ich łatwiej odróżnić od feministek :)

  39 67
 • ~ 2020-10-29 18:51:33

  Dwie feministki biorą udział w strajku kobiet. Atmosfera jest dosyć gorąca. Udziela się to jednej z nich i zaczyna ona wykrzykiwać:
  - Menstruacja! Menstruacja!
  Druga na to:
  - Ty! Chyba ci się coś pomyliło. To się nazywa rewolucja!
  - Ach, jeden ch** ! Ważne, żeby krew się polała.

  52 87
 • ~Lahcim 2020-10-29 18:57:27

  kończą się czasy kiedy jakiś pan w sukience (czyżby gender??) mówił czy nawet sugerował ludziom co mają robić i to mi się podoba. siedzieć w kościołach i się modlić, tyle i aż tyle was powinno interesować.

  Nikt kościołów nie będzie demolował jak tu sugerują ludzie z ideologii pis. A namnożyło się ich tu co niemiara. Ktoś mógłby jeszcze pomyśleć, że się czegoś obawiają, hmmm

  83 29
 • ~Lahcim 2020-10-29 19:01:40

  Aż ciekawe by było sprawdzenie IP w logach serwera, czy aby nie jest to wszystko z jednego komputera wysyłane xD 5min roboty dla admina tego portalu

  31 21
 • ~Longina b 2020-10-29 19:03:52

  Coronaświrus-ale dajesz czadu.Zmień lekarza. Bo ten u którego się lecz strasznie Cię oszukuje i doprowadził Cię do zapaści umysłowej.

  30 32
 • ~ 2020-10-29 19:35:26

  @ Lahcim - czy to jest prywatna gazeta, że tylko jedna opcja moglaby tu pisać ? Za łatwo byś tu miał spijać miodek od Piotra i Longina g. pogimnastykuj się trochę . Też moglbym o to samo poprosić o sprawdzenie , bo ktos pod kilkoma nickami cały czas atakuje prawice .

  26 62
 • ~ 2020-10-29 19:42:38

  modny teraz na protestach :
  Jestem lesbijką - mówi córka do ojca.
  - W porządku.
  - Tato, ja też jestem lesbijką... - mówi druga córka.
  - Boże, czy w tej rodzinie naprawdę nikt nie lubi penisów?! - pyta ojciec.
  - Ja lubię... - wtrąca się syn.

  32 81
 • ~TAKI JA 2020-10-29 19:53:27

  Panowie Skworc i Chełstowski, macie pretensje do owieczek, że wyszły na hale a przecież to gazda z Żoliborza je wygonił na hale. Co gorsze to dobrze wiedział, że na halach grasują wilki.

  65 22
 • ~Piotr Czaja 2020-10-29 19:59:03

  zak - Dałeś czadu z tym kawałem.Już tylko na tyle Cię stać.Brakuje argumentów i merytoryki to klepiesz dowcipy z brodą.To już jest żałosne.To jest już łabędzi śpiew.

  66 24
 • ~spirit-of-the-town 2020-10-29 20:03:37

  "post w intencji ustania pandemii" - drogi biskupie, rozważmy również może w tej intencji grabienie liści tylko lewą ręką i powieszenie w oknie kromki chleba - zapewne podobna skuteczność będzie. Jakkolwiek akty wandalizmu wobec waszej skorumpowanej firmy nie powinny mieć miejsca, są one tylko raczej ułamkiem promila czynów których wy dopuszczaliście się od wieków (w imię dobra oczywiście). Nie wmawiajcie narodowi iż to wy scalacie ten kraj, bo to właśnie jedynie wy od zawsze wmawiacie sobie taką wersję. Drogi biskupie, kto scala narody Australii, Japonii czy Kanady, gdzie wy stanowicie zaledwie obleśny relikt przeszłości, a jak cywilizacyjnie stoją owe kraje to chyba wiadomo. Pozdrawiam

  56 17
 • ~Piotr Czaja 2020-10-29 20:09:59

  zak-W swoim komenarzu z 19.42.38 opisałeś swoją rodzinę.Ja bym tym nie chwalił się.

  44 15
 • ~Jerzy Latoń 2020-10-29 20:13:18

  To ten arcybiskup co w diecezji tarnowskiej krył pedofilów i w nagrodę został awansowany do nas ?

  67 14
 • ~pawelito 2020-10-29 20:36:01

  Ja to tutaj zostawie dla ciekawych swiata.. Spinoff na temat tego dobrotliwego hierarchy. Za jednym z tygodnikow: "Księdza Stanisława P. oskarżano o pedofilię. Przełożeni wysłali go za granicę, ale gdy sprawa przycichła kanonik wrócił i na mocy decyzji biskupa Wiktora Skworca pracował na parafii. Nadal uczył w szkole i prowadził rekolekcje. Tak, jakby nic się nie stało."

  47 9
 • ~Piotr Czaja 2020-10-29 20:40:54

  zak - Zobacz co się dzieje w Niemczech przed ambasadą?Ambasadorem jest Andrzej Przyłębski mąż Julii. Co dzieje się pod Bramą Brandenburską /do obejrzenia na żywo/protesty w Izraelu.Jesteś jednym z ostatnich desperacko broniących straconych pozycji.Do pomocy został Ci tylko Coronaświrus.

  54 18
 • ~Pawel Krys 2020-10-29 21:36:55

  Zak zapamiętaj idzie nowe, takie stare pruchno jak Kaczyński dawno powinny pójść w odstawkę

  35 15
 • ~Artur Masarczyk 2020-10-29 22:00:23

  Żak po twoich wypowiedziach mam wrażenie że jesteś po 30-stce nie robem, który ciągnie od matki dyszke na czteropaka, bo twoja inteligencja a w sumie jej brak jest niesamowity. Pozdrawiam i życzę większych sukcesów w życiu.

  44 13
 • ~Vita Humana 2020-10-29 22:03:39

  Do ~Kwinto
  tak niektórzy biskupi stchórzyli, przyznaję rację. Ale są tacy co nie stchórzyli i nie próbują stać w rozkroku. Zło nazywają złem, morderstwo pozostaje morderstwem i nie ma znaczenia, że próbuje się aborcję nazywać nowoczesną metodą leczenia. Dla, jak się poetycko nazywają "wk.... macic" niepełnosprawne nienarodzone dziecko jest jak wrzód którego trzeba się pozbyć. Wspaniały wybór, którego te dzieci nigdy nie będą mieć szansy, bo wcześniej zostaną uśmiercone chemicznie lub rozerwane na strzępy w łonie matki. A "macice" chodzą ubrane w żałobne szaty z napisami: myślę, czuję, decyduję. Zapomniały jeszcze o jednym wyrazie - morduję.
  W sumie jak życie pokazuje z każdego zła rodzi się jednak jakieś dobro. Pozostaje mieć nadzieję, że Kościół zostanie mniejszy, skromniejszy, ale się oczyści. Odpadną faryzeusze co to Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. Jest czas decyzji komu i w kogo się wierzy. I dotyczy to również kapłanów bo teraz, właśnie w tej chwili możemy zobaczyć jakich mamy pasterzy.

  23 29
 • ~Vita Humana 2020-10-29 22:12:09

  do ~spirit-of-the-town
  akurat przykład Australii, Kanady, Japonii nie trafiony. Takie porównania kto cywilizacyjnie jest bardziej rozwinięty i zarzucanie winy KK nie ma sensu i podstaw. Powód: Polska 123 lata zaborów, I i II wojna światowa przewalające się przez terytorium kraju (milionowe ofiary II wojny), prawie pięćdziesiąt lat komunizmu. Japonia - przegrany kraj drugiej wojny światowej którego potęgę gospodarczą zbudować pomogły USA.
  Jak na to czego doświadczyła Polska osiągnęliśmy bardzo dużo. Nie nasza wina, że co "zbudujemy dom", to ktoś przychodzi go okraść lub zburzyć!

  20 24
 • ~orient 2020-10-29 22:21:56

  @Vita Humana Masz prawo do takiej oceny biskupów. A jak oceniasz tego księdza z Kujaw który mierzył do protestujących, a potem do policjantów ze strzelby? Czy ktoś kto mówi w kazaniach o miłości bliźniego, może reagować w ten sposób?

  32 13
 • ~Vita Humana 2020-10-29 22:56:28

  do ~orient
  Odpowiadam na pytanie. Jeżeli miał broń legalnie - pierwsza przesłanka że nie popełnił przestępstwa, jeżeli trzymał broń na swoim terenie i nie stwarzał zagrożenia - nie popełnił przestępstwa. Jeżeli trzymaną bronią posługiwał się w sposób stwarzający zagrożenie np. mierzył do kogoś - mogło mieć miejsce przestępstwo. Rozstrzygnie zebrany materiał dowodowy.
  A teraz pytanie do Ciebie - jak oceniasz taką sytuację. Masz pozwolenie na broń, posiadasz ją legalnie i kilka dni temu miał miejsce napad na Twoich sąsiadów. Przychodzi wieczór, słyszysz hałasy, podejrzane odgłosy, wychodzisz z bronią przed dom i trzymasz ją w sposób widoczny dla innych. Na drodze jest grupa mężczyzn, podchmielonych...może lekko skorych do zaczepek. Jak może być ocenione Twoje zachowanie...

  16 32
 • ~Maksymilian Popeć 2020-10-30 08:06:12

  Marszałek i arcybiskup? Już większy posłuch wśród ludzi ma nieco zawiany pan Stefan pod sklepem alkoholowym.

  18 9
 • ~Lahcim 2020-10-30 08:12:28

  ~Vita Humana
  dzwonisz na policje w takim przypadku, EZ

  8 9
 • ~artefaks 2020-10-30 09:01:27

  Co sądzi o protestach w Polsce Pan Łukaszenko ?(youtube.com/watch?v=09Ri_dQI0-s).Nie zgadzam się z wszystkimi jego tezami . Ale materiał do analizy ciekawy

  7 9
 • ~Zoltan666 2020-10-30 10:06:16

  ten ruch żeby teraz ogłosić wyrok TK to był prawdziwy majstersztyk PiSu. opcja 1: po wyroku ludzie są wq.... ale w obawie przed zakarzeniami nie wychodzą na ulice - sukces, zrobiliśmy swoje ludzie siedza na dupach w domach! opcja 2: po wyroku ludzie tłumnie wychodzą na ulice to przerzucamy na nich całą odpowiedzialność za wzrost zachorowań - sukces. Szach mat cieniasy!

  21 4
 • ~Zoltan666 2020-10-30 10:11:26

  do tego teraz PiS ma pretekst żeby wprowadzić jeszcze jeden lockdown i dobić gospodarkę i finanse. Kasa w budżecie się kończy więc pora skończyć z socjalami. Sorry - sami jesteście sobie winni.

  19 5
 • ~Franek7 2020-10-30 15:01:04

  Ksiądz ze sztucerem wymierzonym w protestujących to emanacja kościoła w Polsce. Obłuda, fałsz, agresja... Kościół to najbadziej skompromitowana instytucja w tym kraju ( afery pedofilskie, chciwość, arogancja). Niech lepiej zamilkną.

  9 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1135