zamknij

Wiadomości

Lubisz stawiać przed sobą wyzwania? Weź udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

2015-03-17, Autor: bf
„Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie” - to nie jest hasło nowego programu telewizyjnego, ale Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Mieszkańcy naszego regionu wystartują w 40-kilometrowej wyprawie poprzez rudzkie i rybnickie lasy. My rownież możemy dołączyć do tego wydarzenia - zapisy na marsz już trwają.

Reklama

Droga krzyżowa niekoniecznie musi wiązać się z procesją w kościele, modlitwami i śpiewami. Jak się okazuje – może przybierać formy przypominające survival. Ekstremalną Drogę Krzyżową zapoczątkował ksiądz Jacek Stryczek wraz z Męską Stroną Rzeczywistości. Nazwisko kapłana nie jest zapewne nam obce, to właśnie dzięki jego staraniom co roku w Polsce organizowana jest Szlachetna Paczka.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie, a nie rzadko zmaganie się z własnymi słabościami. Jest to wyprawa, marsz do określonego celu w warunkach dalekich od komfortowych. Zapomnijmy o chodnikach, czy podróży samochodem – poprzez wysiłek fizyczny człowiek ma na nowo odkryć samego siebie. - Przede wszystkim skłania ona człowieka do medytacji i wyciszenia – dodał ks. Rafał Śpiewak, duszpasterz akademicki z Rybnika.

EDK z powodzeniem przyjęła się w całym kraju, a w tym roku po raz pierwszy zawitała również do naszego regionu. W przyszły piątek (27 marca) około godziny 22.00 spod kościoła parafialnego w Rudach Raciborskich wyruszą w kierunku Rybnika uczestnicy marszu. Będą szli osobno (ew. w małych grupach) i w milczeniu przez Ochojec, Golejów, Wielopole, Paruszowiec, Chwałecice i Stodoły by wrócić do miejsca startu.

- Trasa (ponad 39 km) w ok 70% biegnie terenami leśnymi, co generuje dodatkowe wyzwania: odcinki z błotem, głębokimi koleinami i nierównościami. Będą występowały też wzniesienia oraz utrudnienia w nawigacji – powiedział Jacek Rożek, koordynator wyprawy. Ekstremalna Droga Krzyżowa potrwa całą noc, 8-12 godzin.

Dlatego też decydując się na przygodę, musimy przygotować:
- dobre, sprawdzone w boju obuwie (błoto, piach, koleiny, nierówności…);
- skuteczne oświetlenie (typu latarka-czołówka);
- zapasowe baterie (do świtu mamy ok 7 godzin marszu);
- elementy odblaskowe;
- kompas - tak na wszelki wypadek;
- prowiant, termos z napojem.

Rzecz jasna, każdemu uczestnikowi potrzebny będzie też opis trasy, którą pobierzemy ze strony internetowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Również w tym miejscu będziemy mieli szansę zapisać się na niecodzienny marsz, wypełniając formularz. - Do EDK dołączyło około 85 osób – to całkiem sporo. Oczywiście w dalszym ciągu przyjmujemy chętnych, nie ma limitu – dodał Jacek Rożek. W szczególnych przypadkach będzie można się zapisać w dniu EDK, na godzinę przed mszą (20.00), jednak należy traktować to jako ostateczność.

Czy dołączycie do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej? Piszcie.


Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~piotrekdec 2015-03-17 19:06:22

  :))) sugeruje też ekstremalne gorzkie żale, bezwzględne roraty i bezkompromisową adorację krzyża w wersji filipińskiego wielkiego piątku

  0 21
 • ~Max 2015-03-17 21:32:12

  Sprawdziłem trasę....DZIWI mnie to, że trasa EDK nie prowadzi, bodajże przez jedyną Kalwarię na stoku Grzybówki w Golejowie!!!!Część mieszkańców Rybnika i okolic nie wie o takim zabytku w Rybniku!! Zmienić trasę!!

  17 0
 • ~piotrekdec 2015-03-17 21:49:52

  doceniam próbę "wyjścia do ludzi" tej zdegradowanej instytucji; na szczęście jej twarz to hosner, michalik i reszta niepokalanego episkopatu i dlatego jest skazana na upadek, im szybciej przedstawiciele guślarstwa przestaną mieć pozycję jaką mają w tym "neutralnym światopoglądowo kraju" tym lepiej dla wszystkich

  0 14
 • ~bob 2015-03-17 22:22:07

  do ~piotrekdec współczuje

  1 0
 • ~piotrekdec 2015-03-17 22:44:26

  bob czego? wyjaśnij mi? tego, że nie zap....am po lesie z latarką w imię...no w imię czego? za bardzo ci mózg wyprali, że się dajesz nabierać szamanom

  0 13
 • ~kutas 2015-03-18 00:20:59

  @piotrekdec - a twoi szamani w postaci PO i PSL to co robią ? Oni cię nie nabierają ?

  0 10
 • ~piotrekdec 2015-03-18 00:25:42

  kutas: kolo chyba pomyliłeś adwersarza, albo ci się artykuły popi..pomyliły

  5 0
 • ~konsior 2015-03-18 05:28:25

  Proponuję pokutę w formule dominikańskiej. A w nagrodę bita śmietana i kolana

  0 7
 • ~Demos e Totalis 2015-03-18 09:40:41

  Hm...jakkolwiek: co to znaczy "ekstremalna" ? Czy wyznawanie wiary (jakiejkolwiek) ma/musi być aż ekstremalne? W jakim sensie, po wtóre? Co to ma na celu...? Fakt, żyjemy w "czasach" wszelkich skrajności...od hipermodnego, obsesyjnego antyklerykalizmu etc. do gwałtownych tzw. nawróceń, różnych uniesień, alienacji religijnej, zamkniętej grupowości, demonstratywnej ascezy etc. Wybieram zdrowy środek. W każdej materii życia...;-)

  8 0
 • ~bandinho 2015-03-18 10:12:08

  Nie chciałbym znaleźć się w nocy w lesie, wiedząc że gdzieś w pobliżu czi się ksiądz.

  1 0
 • ~Kobieta81 2015-03-18 11:04:24

  Dajcie spokój to dobrowolna wyprawa. Chcecie idziecie, nie to nie. Zawsze tylko krytyka i niezadowolone miny.

  19 0
 • ~Obiektywny 2015-03-18 11:58:52

  Jak najbardziej popieram inicjatywę ks. Jacka Stryczka. Akurat ten ksiądz pokazuje zupełnie inne oblicze Kościoła, różniące się od tego, które znamy z Radia Maryja.

  2 0
 • ~piotrekdec 2015-03-18 12:05:10

  Demos e Totalis: "hipermodny antyklerykalizm" mówisz tak? nie wiem czy to ja mam być tym "hipermodnym antyklerykałem" ale mogę w tym momencie powiedzieć, że mnie np. za to śmieszą imaginacje i jakieś nieuzasadnione uogólnienia, które wyrażają się w szyderczym (i w tym momencie jak najbardziej mogę zarzucić poczucie wyższości) zlepku pt. "panującej mody na ateizm" lub (poziom niżej) właśnie "mody na antyklerykalizm" (ewentualnie jakąś formę agnostycyzmu); takie zlepki słowne to po prostu próba odwracania kota ogonem przez guślarzy i bajkopisarzy (lub mimowolnych naśladowców ich toku myślenia) wciskającym ludziom kit, który niczym nie różni się od pier...nia jasnowidza janusza z "tvcośtam"

  3 0
 • ~kaniakaniowski 2015-03-18 13:53:24

  To nie zaden modny antyklerykalizm ale szeroko pojety proces myslowy, ktory z biegiem rozwoju cywilizacyjnego wchodzi pod strzechy i wygania z nich gusla, guslarzy i zwykla glupote zastepujac ja nauka i wnioskami wynikajacymy z owego myslenia. Jednakowo kiedy przychodzi nowe stare sie bardzo mocno broni, ale i tak koncu upada. Bo co nie poddaje sie procesowi ewolucji zwyczajnie umiera. Kler w swojej formie nie jest w stanie sie obronic i sam od srodka niszczy ta instutucje. Ludzie jednak sa istotami slabymi i lubia miec przewodnika. Tak jest latwiej, choc bojazliwie :-).

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 147