zamknij

Wiadomości

List: węgiel stał się przekleństwem? Węgiel, czy wydobycie węgla?

2020-11-07, Autor: 

Nasz artykuł o śląskiej gospodarce, która słabnie przez górnictwo spotkał się z szerokim odzewem. Dzisiaj odnosi się do niego Benedykt Kołodziejczyk – mieszkaniec Rybnika i były radny. Zobaczcie, na co zwraca uwagę.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj opublikowaliśmy artykuł dotyczący raportu „Województwo śląskie w punkcie zwrotnym transformacji” autorstwa Jana Frankowskiego i Joanny Mazurkiewicz z Instytutu Badań Strukturalnych. Z tekstu wynika, że górnictwo jest czwartym co do wielkości wytwórcą PKB, ale sektor obciąża województwo, obniżając przedsiębiorczość i aktywność zawodową, czy zniechęcając inwestorów do lokowania tu biznesów. Więcej >>Śląska gospodarka słabnie przez górnictwo – IBS prześwietlił znaczenie branży dla województwa śląskiego<<

Dzisiaj kilka słów na ten temat napisał do nas Benedykt Kołodziejczyk, rybniczanin oraz były radny:

Szanowna Redakcjo,

nie bardzo mogę zgodzić się z tytułem mówiącym, że węgiel stał się przekleństwem. Węgiel przyczynił się do rewolucji technicznej i technologicznej, która zapoczątkowana została w naszej Europie i szybko opanowała cały świat. Sam węgiel nadal jest potrzebny, choćby tylko do produkcji stali, przecież nie będziemy wyrzynać na ten cel lasów. Problemem jest to, do jakiej głębokości i po jakich kosztach możemy pozwolić sobie na jego wydobywanie. Nowa rewolucja technologiczna pozwala na znaczne ograniczenie spalania węgla na cele energetyczne. To tyle na temat.

Artykuł bowiem koncentruje się na porównaniu aktywności dwóch naszych miast Żor i Jastrzębia-Zdroju. Dlaczego Żorom się udaje a Jastrzębiu nie? Autor artykułu koncentruje się na powstaniu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, „którą Żory perfekcyjnie wykorzystały do budowy „pozagórniczego” potencjału gospodarczego miasta” i na braku aktywności władz Jastrzębia.

Posiadanie stref ekonomicznych czy to KSSE czy innych nie jest żadnym ewenementem w krajobrazie gmin naszego województwa, a nawet w całym kraju. Trudno byłoby znaleźć gminę, która takiej strefy nie posiada. Jednakże samo posiadanie strefy nie powoduje, że znajdzie się inwestor chcący zainwestować w danym mieście, czy gminie. Paradoksalnie Żorom pomogło zamknięcie KWK „Żory”. Dla inwestorów bowiem mniej ważny jest teren, nawet dobrze uzbrojony i skomunikowany, co „zasoby” pracowników, a taka sytuacja miała miejsce w Żorach.

W Jastrzębiu-Zdroju właśnie działające kopalnie są tym „przekleństwem”. Praca na kopalni jest zbyt atrakcyjna, by ktoś z niej zrezygnował na rzecz innej. Liczne przywileje jak np. wcześniejsza emerytura, dodatki do płac, bony, deputat węglowy, dopłaty do wczasów i in. Nie wyobrażam sobie, by do jakiejkolwiek jastrzębskiej czy rybnickiej czy innej strefy można będzie ściągnąć inwestorów, kiedy nie ma pracowników. Chociaż pracuje u nas wiele osób zza wschodniej granicy, to jednak oni nie są w stanie zaspokoić popytu na pracownika.

Dlatego byłbym bardzo ostrożny, by za taki stan rzeczy winić władze miast i gmin. Jako ilustrację dodałbym jeszcze przykład jednego miasta w województwie śląskim, które osiągnęło sukces po transformacji ustrojowej. Tym miastem jest Bielsko-Biała. Tam również gwałtownie został zlikwidowany przemysł motoryzacyjny, włókienniczy, Polsport i in. Mieszkańcy tego miasta wykazali się taką przedsiębiorczością, że obecnie co krok można się tam natknąć na jakiś biznes, a miasto jako gmina należy do bogatszych w kraju. Niewątpliwie kopalnie będą znikać z naszego krajobrazu, twierdzę jednakże, że bez pomocy państwa, a nawet UE w obecnej rzeczywistości żadna gmina sama nie będzie mogła udźwignąć ciężaru transformacji, lecz to jest temat na odrębną dyskusję.

Pozdrawiam, Benedykt Kołodziejczyk, Rybnik

A jakie są Wasze spostrzeżenia?

Oceń publikację: + 1 + 165 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~DaggeR 2020-11-07
    08:53:38

    Prywatyzować obecne kopalnie, zobaczymy wtedy jakie to będzie "opłacalne" i ile pójdzie pracować za minimum krajowe bez barbórek, wczasów pod gruszą, deputatów, abonamentów telefonicznych za złotówkę.
    Okaże się też ilu przedsiębiorców w ogóle będzie zainteresowanych tym biznesem.

  • ~DaggeR 2020-11-07
    09:07:58

    74 53

    PGG CHCE 2 mld dopłat rocznie i to przez 10 lat. Dej i nie godej. Dla niewtajemniczonych - kasa oczywiście miałaby iść z naszych kieszeni:

    https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,2-mld-doplat-rocznie-przez-10-lat-takiego-wsparcia-w-transformacji-oczekuje-polska-grupa-gornicza,wia5-1-3856.html

  • ~Adam Czenczek 2020-11-07
    11:09:05

    71 28

    To ciekawe że miliony obywateli tego kraju kilkanaście lat temu potrafiło udźwignąć samodzielnie ciezar transformacji,też w końcu gospodarczej,zmieniając pracę, zawód ,wyjeżdżając z tego kraju i niedosc że nikt im nawet biletu na pociąg czy samolot nie kupil

  • ~Adam Czenczek 2020-11-07
    11:22:09

    30 27

    to jeszcze co niektórzy chcą ich dobijac nowymi podatkami.Inne gminy sobie z tymi problemami potrafiły poradzić, chociaż śmiem twierdzić ,że była to raczej inicjatywa oddolna i ludzi sami widząc co się dzieje,a raczej że się nic nie dzieje podjeli decyzję.Problemy górnictwa świetnie rozwiązała sp.P.Tatcher i to już dosyć dawno,także jak ktoś chce się uczyć od kogoś ,to droga otwarta.Chyba że ktoś chce rządzić w Rybniku,załamywać ręce,biadolić i czekać aż w Rybniku i okolicy mieszkańcy będą swoje potrzeby fizjologiczne załatwiać smoła.Pozdrawiam.
    .

  • ~Pawel Krys 2020-11-07
    11:50:48

    31 17

    ~DaggeR
    to nie jest tak do końca prawda poczytaj sobie to:
    https://nettg.pl/news/151506/gornictwo-czyli-podatki-razy-34 innych
    Państwo tylko część podatku musi oddać
    jako dofinansowanie. A i tak na każdej tonie państwo i my zarabiamy.

  • ~Adam Czenczek 2020-11-07
    14:17:46

    1 2

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~monterpl 2020-11-07
    14:59:03

    15 5

    Odnosząc się do https://nettg.pl/news/151506/gornictwo-czyli-podatki-razy-34 Zastanówcie się o ile zmalałby koszt wydobycia jednej tony gdyby był tylko 1 podatek ?

  • ~adamczykhenryk1 2020-11-07
    15:47:41

    6 7

    Chanuka stała się świtem w Rybniku ( tak zwany inwestor ) . A Polskie złoża koncesje już zajęte .

  • ~ 2020-11-07
    22:17:08

    25 35

    Fedrować? Wstrzymywać? .....

    Likwidować!!!

    Zamykać !

    Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~artefaks 2020-11-08
    09:28:46

    23 2

    ,,Prywatyzować obecne kopalnie, "
    @daggeR. Słuszna uwaga. Ale widzę lepsze rozwiązanie . Komercjalizacja. Dając od państwa aport w postaci wniesienia majątku. Co niewątpliwie jest więcej warte niż 2mld.
    Górnicy zaś będąc na własnym garnuszku , zyskają niepowtarzalną okazję by uzasadnić swoją niezależność finansową. Jak wypracują to mogą sobie wypłacić nawet piętnastki , czy też szesnatki , a nawet dwudziestki ....

  • ~Adas Rybnik 2020-11-08
    09:44:02

    15 25

    nasza gospodarka upadnie jak nie będzie węgla ludzie pozostaną bez pracy pozdrawiam tych co tu wypisują głupoty

  • ~Artur Kluger 2020-11-08
    12:40:44

    23 3

    Piszę od lat że węgiel nie jest problemem . Problem to zacofane kotły w domach , nie chciało się modernizować , deputat węglowy górnicy sprzedawali i palili mułem itd. Teraz wszyscy płaczą , podcinali gałąź na której siedzieli . Ludzie mają dość kopalń, górników itd. Chcą mieć święty spokój . Co do górników już niedługo Barbórka więc wypłata" barborek ". Ludzie mają wstrzymane biznesy a tam kasa zawsze jest . To powoduje flustracje i niechęć do tego resortu .

  • ~Arteks 2020-11-08
    21:53:24

    9 2

    Panie Kołodziejczyk, niech sobie będzie węgiel w przemyśle wykorzystywany jeszcze 100 lat i więcej jeśli ktoś go będzie potrzebował. Przemysł już od dawna stosuje różnorakie filtry i nie jest uciążliwy swoimi wyziewami dla okolicznych mieszkańców. Ale tak jak wycofano używanie węgla z transportu, tak czym prędzej powinien być wycofany z opalania nim domostw. Niezrozumiałe jest to, że w gminie Marklowice gdzie pan pracuje dopłacacie mieszkańcom do wymiany pieca na... piec węglowy. Wyjątkowo nietrafiony i nieperspektywiczny pomysł. Wspomniał pan o fenomenie Bielska-Białej. Słusznie, miasto jest bogate, przeszło udaną transformację - ale widocznie tam ludzie są o wiele bardziej przedsiębiorczy. A do tego pan naszych mieszkańców nie zmusi... Proszę zwrócić uwagę jak nisko we wszystkich rankingach wypadają miejscowości naszego regionu. Jest Rybnik, a potem przepaść, Żory, przepaść i dopiero inni. Gminy wiejskie w okolicy 500 miejsca... Po prostu ludzie nie są u nas przyzwyczajeni do zaradności. Nasze samorządy w wielu dziedzinach też są zaściankowe w porównaniu do tych z Mazowsza, Wielkopolski czy Pomorza. Pan jakiś pomysł aby zmienić mentalność ludzi w naszym regionie? Chętnie posłucham.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5290