zamknij

Wiadomości

List Czytelniczki: odnajdźmy źródło „chemicznego” powietrza

2020-09-17, Autor: bf

Niedawny artykuł o „chemicznym” powietrzu nad Rybnikiem wywołał sporo komentarzy pod artykułem i na redakcyjnym fanpage'u. Do tekstu odniosła się nasza Czytelniczka. Apeluje do wszystkich, by znaleźć źródło problemu.

Reklama

Przypomnijmy, dwa dni temu opublikowaliśmy artykuł >>Mieszkańcy skarżą się na „chemiczne” powietrze nad Rybnikiem. Skąd pochodzi?<< Poruszyliśmy problem dziwnego zapachu w naszym mieście, który nie pochodzi z kompostowni czy oczyszczalni ścieków.

Zarówno WIOŚ w Katowicach, jak i PSP w Rybniku czy magistrat nie otrzymały w tej sprawie żadnych zgłoszeń, choć Agnieszka Skupień – rzecznik urzędu miasta wskazywała na potencjalne źródła „chemicznego” powietrza.

Zarówno pod artykułem, jak i na naszym redakcyjnym fanpage'u pojawiło się sporo komentarzy. Wielu Czytelników potwierdziło, że i oni czuli nieprzyjemny zapach. Do tekstu odniosła się też Monika – nasza Czytelniczka. Wysłała do naszej redakcji krótki list:

Nie jestem przekonana co do wyjaśnień Magistratu, iż zapach pochodzi z firmy Greif (a nawet jeśli to pozostawia wiele pytań na ile rozpylana substancja jest szkodliwa?), chyba że firma ta przeprowadza wspomniane w artykule zabiegi także w godzinach nocnych.

Mieszkamy w centrum miasta i ten specyficzny zapach potrafił wybudzać mnie w nocy (4 nad ranem) i był na tyle drażliwy, iż trzeba było zamykać okna. Pierwszy raz poczułam go w okolicach czerwca i z początku myśleliśmy z rodziną, że to jakaś kwitnąca w tym okresie roślina czy też zapach pochodzący z nawozów z pól. Jednak, gdy sytuacja powtarzała się w lipcu i sierpniu, a nawet we wrześniu, zwłaszcza we wspomniany w artykule weekend był ten zapach mocno wyczuwalny w powietrzu, przestało nam to pasować do czegokolwiek "naturalnego".

Faktycznie zapach wydaje się "chemiczny" i dla mnie jest on w odbiorze drażniący, wręcz duszący w jego dużym stężeniu. Rozpytywałam tu i ówdzie różnych osób, czy ktokolwiek również wyczuwa ten zapach i kilka osób mi to potwierdziło, i nie tylko były to osoby z centrum, ale również z obrzeży miasta.

Uważam, że sprawę powinno się rozgłosić (tu w Redakcji nadzieja), aby odnaleźć źródło i zbadać na ile jest ono szkodliwe dla mieszkańców oraz podjąć odpowiednie środki. Wystarczy, że pół roku trujemy się smogiem unoszącym nad miastem, to teraz jeszcze przez całe wakacje i nadal, przychodzi nam oddychać śmierdzącym powietrzem.

Wiecie, w którym miejscu znajduje się źródło problemu? Piszcie do nas, informujcie też odpowiednie służby.

Oceń publikację: + 1 + 67 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-09-17 10:46:17

  Obstawiam, ze to kopalnie jakims swinstwem polewaja wegiel, ktory lezy im na zwalach - zeby nie doszlo do samozapalenia.

  Kopalnie w tym roku sa weglem zawalone na calego - nigdy tak nie bylo wczesniej i chemicznego smrodu tez nie bylo czuc w Rybniku.

  Obstawiam, ze wegiel na zwalach jest zalewany wlasnie wieczorami - mniejsza temperatura powietrza, brak slonca - mniej chemicznej substancji wyparuje zanim wegiel ja wchlonie.

  16 44
 • ~norton 2020-09-17 11:07:23

  W południe śmierdzi tam roztopionym plastikiem - od dłuższego już czasu. Prawie centrum miasta a zjawisko trwa i trwa

  22 0
 • ~tf2 2020-09-17 11:58:38

  Też czułem dziwny zapach (przypominający dym z koksowni), około godziny 23:00 przedwczoraj.

  18 0
 • ~biały_kruk 2020-09-17 12:16:11

  Stawiam na koksownie w Radlinie, to śmierdzi podobnie jak tam. Apropo firmy Greif to nie jest zapach od nich ich spaliny śmierdzą zupełnie inaczej. W 2014 zgłosiłem ich że trują na Paruszowcu. Dostałem odpowiedź że są w trakcie zmiany procesu i będą truć mniej. Po pół roku poddałem się i zmieniłem prace aby być dalej od tego truciciela. Widzę że 6 lat później nic się nie zmieniło, dalej trują i twierdzą że są w trakcie wprowadzania ulepszeń. Nic się nie zmieni mają was głeboko i będą truć dalej. Ale ten zapach co jest teraz to nie od nich. Ja to czuje w Niedobczycach i jest to zapach zbliżony do siarkowodorów albo jakichś związków siarki. Dlatego podejrzewam koksownie w Radlinie. Truciciela trzeba jak najszybciej zlokalizować i zneutralizować.

  33 0
 • ~leon32 2020-09-17 14:10:58

  PogromcaSzkodnikow, Twoja obsesja antygórnicza i antykopalniana jest niesamowita, naprawdę uważasz, że to kopalnie są źródłem wszelkiego zła na śląsku ? To dlaczego tu jeszcze mieszkasz ? skoro uważasz, że łatwo zmienić pracę, przebranżowić się z górnictwa na handel, to chyba równie łatwo byłoby zamieszkać gdzieś, gdzie nie sięgają macki mafii kopalnianej, przeprowadzić się w stronę zielonej energii i zacząć żyć, a nie tylko szukać powiązań wszelkiego złego z kopalniami i górnikami. Mieszkasz tu z wyboru, czy z przymusu ?
  Pozdrawiam i zdrówka życzę panu/pani.

  37 10
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-09-17 14:23:28

  leon32,

  Tak.

  Mieszkam tutaj bo z dziada pradziada jestem z krwi i kosci Slazakiem - w odroznieniu od tych co za praca w skrzynce po margarynie przyjechali do pracy na kopalni.

  Kopalnie i gornicy - od 30 lat drenuja nasze kieszenie i truja.

  Dlatego bede robic wszystko, zeby tacy ludzie jak ty sie stad wyprowadzili.

  17 40
 • ~facet1977 2020-09-17 14:47:36

  ~ pogromco......... Ty naprawdę jesteś malutkim, prostym, zakompleksionym człowieczkiem. Żal mi Cię naprawdę. Wyrazy współczucia dla rodziców.

  30 9
 • ~corona 2020-09-17 15:59:26

  Pogromca/debeciarz. Człowiek który w życiu nic się nie udało, chciałby jeszcze zniszczyć życie innych. Tyle dobrze że jesteś za mały nawet w kapeluszu. Prędzej Cię stara z domu wyprowadzi niż górnicy opuszczą śląsk. Zresztą dziwie się że jeszcze tego nie zrobiła.

  27 8
 • ~pprywatne 2020-09-17 16:14:55

  Obserwuję ten smród od kilkunastu dni. Nic nie wskazuje na jakąś lokalną firmę, bo porównując zasięg smrodu z kierunkiem wiatru nic się nie zgadza. Smród jest dziwny, ja nazywam go "szpitalnym" bo nie wszyscy go potrafią wyczuć, jedni sąsiedzi mówią że nic nie czują, inni że śmierdzi jak cholera. Pojeździłem po Rybniku i okolicach i zasięg smrodu jest wielki, w centrum miasta jest trochę mniej wyczuwalny ze względu na mieszanie się z innymi zapachami, ale poza centrum miasta jest bardzo wyraźny jak dla mnie.

  Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale co raz bardziej jestem skłonny uwierzyć, że trują nas z samolotów tymi Chemitreils. Ostatnio było właśnie bardzo dużo smug na niebie i wieczorem pojawił się smród, może należy zwrócić na to uwagę.

  21 4
 • ~kazio59 2020-09-17 16:22:06

  Dla mnie bardzo prawdopobne, że to wspominiana firma z Paruszowca.
  Miałem okazję przez wiele lat pracować w tej okolicy. Smród był praktycznie codziennie, było czuć topionym plastikiem. Okropny gryzący zapach, który wręcz przyprawiał o mdłości. Problem próbowano rozwiązać, zgłaszano to wielokrotnie. Firma postawiła nawet wysoki komin do odprawadzania tychże spalin z procesu tylko zapomniała go chyba podłączyć do użytkowania. Jak w poprzednim artyukule można było przeczytać gdy przyjeżdża WIOŚ wszystko jest w porządku ! Śmierdzi korupcją lub uwypukla to słabość WIOŚ, po co w ogóle taki organ który ma związane ręce???

  12 3
 • ~bartezz 2020-09-17 17:00:49

  ~pprywatne - ja też obserwuję ten smród i zaobserwowałem jeszcze jedno zjawisko wczoraj dokładnie o godz. 00:00 było słychać kilka jakichś wybuchów lub wystrzałów niedaleko od centrum czego również nie było a to zjawisko również się powtarza kilka razy w tygodniu i tylko w nocy.

  11 3
 • ~Anna1234 2020-09-17 23:00:20

  Ja też myślę, że to przez smugi z samolotów. Nie raz widziałam jak w południe samolot zostawiał smugi, potem niebo zrobiło się białe a po południu już było czuć chemię w powietrzu. Pytanie kto nas truje, czym i kto na to pozwolił? Jak możemy się bronić przed tym?

  4 10
 • ~pprywatne 2020-09-17 23:22:02

  ~Anna1234 - Myślę, że jeśli to jest prawda, to jest projekt ponad naszym rządem, tak samo jak pandemia.
  Wielu ludzi i tak ponoć nic nie czuje, a rządzący na pewno nic nie czują. Czujemy tylko my, którzy interesują się czym oddychamy.

  7 3
 • ~ 2020-09-17 23:23:01

  Anna, a ja widzialem jamnika i potem smierdzialo, to na pewno przez jamniki!

  8 7
 • ~ 2020-09-17 23:23:42

  Tez obstawiam kopalnie. Szkodza na wszelkie sposoby, nie zdziwi mnie juz nic

  2 11
 • ~MTWWD 2020-09-18 01:54:13

  Trujom ludzi co by było łatwij ich poszczepić to znoczy poczipować. Ale ludzie jak te barany nic nie widzom i łykajom wszysko ze telewizi co tam zoboczom. Ino zobaczyć jak sie doli zamaskować i łarzom we tych maskach jak barany. Za chwila im sie karzom gównam maziać to tesz sie bydom smarować.

  11 2
 • ~Franciszka Tania 2020-09-18 09:04:29

  wszystko wam przeszkadza.????????Jak karmią szczury i nutrie to wam nie przeszkadza.Przestańcie karmić nutrie szczury przy tym korzystają.

  4 6
 • ~KIBO 2020-09-18 14:29:23

  Wali jakby roztapianym plastikiem jak jasna cholera. Smród raz mniejszy, a raz nie do wytrzymania. Na 100% pochodzi on z Paruszowca z jednej z firm. Przejeżdżam często tam na rowerze i nie ma dnia by w okolicach starej huty nie śmierdziało.

  6 0
 • ~PRajnhold 2020-09-18 14:38:27

  To z Greifa na Paruszowcu

  4 0
 • ~romcost 2020-09-19 07:59:34

  ... Moim zdaniem to zapach chloru i ewidentnie ktoś celowo czegoś się pozbywa nocami, bo np. dziś o 7:00 w okolicy ul. Gliwickiej / Wyzwolenia bardzo intensywnie był wyczuwalny ten zapach i to do tego stopnia, że trzeba było okna zamykać ... Czy rybnicka Policja i Straż Miejska nie mogła by się tym zainteresować ?

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2760