zamknij

Wiadomości

Liście nie do ognia, a na kompost

2011-11-19, Autor: Redakcja, źródło: UM Rybnika
Urząd Miasta Rybnika przypomina, że w Rybniku funkcjonuje Miejska Kompostownia Odpadów Roślinnych. A zgodnie z zapisami ustawy o odpadach, na terenie miasta spalanie odpadów roślinnych (trawa, liście, chwasty itp.) jest niedopuszczalne. Tego rodzaju odpady należy wywozić właśnie do kompostowni.

Reklama

Kompostownia znajduje się na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, przy ul. Pod Lasem 64 (dzielnica Zamysłów). Odpady przyjmowane są w postaci: skoszonej (świeżej) lub wysuszonej trawy, chwastów niekwitnących (bez nasion), liści suchych lub świeżych oraz gałęzi o różnej grubości i różnym stopniu wilgotności (pochodzące z cięcia drzew i krzewów w różnych stadiach wegetacyjnych) oraz trocin, wiór i ścinek drewna.

Wymienione rodzaje odpadów nie mogą być zmieszane z żadnymi odpadami, np. pochodzenia kuchennego czy trwałego (szkło, plastik, metal, odpady mineralne, budowlane itp.).

 

Przy odbiorze odpadów, pracownicy kompostowni kontrolują, czy są to odpady właściwe, czy też zmieszane. Przy braku zgodności, dostarczający odpady zmieszane ma obowiązek zabrać je ze sobą z terenu kompostowni.

 

Kompostownia jest czynna w dni robocze od maja do października w godzinach od 9.30 do 16.30, a w okresie zimowym (od listopada do kwietnia) od 6.30 do 13.30.

 

Poza godzinami otwarcia, w soboty, niedziele oraz święta, odpady przywożone przez mieszkańców Rybnika są przyjmowane do udostępnionego na ten czas kontenera na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej.

 

Kompostownia przyjmuje wymienione rodzaje odpadów od osób fizycznych - będących mieszkańcami miasta Rybnika (przywożone własnym transportem) oraz od firm posiadających decyzje Prezydenta Miasta na prowadzenie działalności w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych z terenu gminy Rybnik. Inne podmioty z terenu Rybnika, które nie posiadają takiej decyzji, wywóz odpadów biodegradowalnych do kompostowni powinny zlecić zakładom wywożącym odpady. Usługę taką mogą też zlecić osoby fizyczne.

 

Za przywiezione odpady firmy płacą 53,22 zł od 1 tony, a osoby fizyczne 0,94 zł (jednorazowo w ilości do 100 kg). Powyżej 100 kg odpłatność dla osób fizycznych jest analogiczna jak dla firm. Do wymienionych cen dolicza się 7% podatek Vat.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (38):
 • ~ 2011-11-19 03:16:23

  Szybko o tym piszecie, jak dwa liście zostały na drzewie

  1 0
 • ~tommi 2011-11-19 07:07:39

  jednym ruchem podpisując ustawę UM zapewnił sobie spokój, spalać nie wolno trzeba wozić do kompostowni . a co z osobami starszymi, które nie maja możliwości transportowania, co z osobami które pracują, czas pracy kompostowni jest mocno ograniczony, ile mieszkańców ma możliwości przywiezienia o określonej godzinie. to tak jak ja bym postanowił, że listy listonosz może do mnie przynosić wyłącznie we wtorki po godz 18, bo wtedy akurat jestem w domu.

  0 0
 • ~xXdawidXx 2011-11-19 07:29:28

  Witam!! Jestem jako tako bardzo pozytywnie nastawiony na ekologie, segreguje smieci, nie pale oponami w piecu itp. ale cala ta kompostownia to dla mnie bez sensu. Przeciez i tak mozna kupic drewno na opal z lasu wegiel drzewny itp. przeciez to jest opal pochodzenia roslinnego wiec tym samym sposobem mozna palic galezie czy liscie, ten sam poziom zanieczyszczenia, i przywiesc jeszcze to i zaplacic..... przeciez to jest chore to nawet ja pale liscie i robie pieczone ziemniaki dla syna :) niech UM zajmie sie ciezkimi odpadami ktorymi caly Rybnik smierdzi...

  0 0
 • ~jurempus 2011-11-19 08:45:59

  Śmieszne nie zanieczyszczać środowiska.hehe oni myślą że będe dymał z dwoma worali lisci do jakiejś kompostowni.Po pierwsze szkoda paliwa,po drugie ubrudze sobie całe auto po trzecie spale je w własnym piecu przynajmniej będzie mi ciepło w domu

  1 0
 • ~werkk 2011-11-19 08:52:17

  Czym zawieść kilkadziesiąt worków liści? Worek na liście w Trans Górze to wydatek 3,90 Kolejna sprawa to bieda ludzi nie stać na zakup węgla nie wspomnę o gazie lub oleju opałowym więc pala wszystko co da się spalić. jedynym rozwiązaniem problemu jest zbudowanie na każdym osiedlu domów jednorodzinnych kotłowni która zaopatrzy w ciepło całe osiedle wtedy będzie nad tym kontrola i jeden komin. Ale nasz szanowny prezydent ekologie chce uzyskać przez solary które w zimie do ogrzewania budynku są bezużyteczne w naszym klimacie.

  0 0
 • ~dominika40 2011-11-19 09:35:53

  Dajcie spokój, kto przy zdrowych zmysłach zawiezie do kompostowni jakieś gałęzie z drzew czy krzewów jeśli potrzebuje drewna do rozpalania we własnym piecu. Ludzie mają też kominki w domach i jakieś grubsze konary można zużyć w kominku. Paranoja żeby z domu wywozić obcięte gałęzie i jeździć kupować podpałkę.

  1 0
 • ~spirit-of-the-town 2011-11-19 09:36:53

  Nie rozumiem zamieszania wokół sprawy liści. Przecież idealnie nadają się one na kompost (co zresztą Zieleń czyni). Więc dlaczego każdy kto ma z nimi "problem" po prostu nie skompostuje ich, aby później zamiast biegać po marketach po worek ziemi, nie mieć własnej dużo lepszej. Przecież tak się robiło i nadal robi od zawsze. Pozdrawiam

  0 0
 • ~mellou 2011-11-19 10:02:15

  Kompostownia jest czynna w dni robocze od maja do października w godzinach od 9.30 do 16.30, a w okresie zimowym (od listopada do kwietnia) od 6.30 do 13.30.

  Poza godzinami otwarcia, w soboty, niedziele oraz święta, odpady przywożone przez mieszkańców Rybnika są przyjmowane do udostępnionego na ten czas kontenera na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej.


  czyli jesli dobrze rozumiem liscie mozna przywiesc o kazdej porze . a zaplacic trzeba tylko w godzinach otwarcia. przynajmniej jua to tak rozumie z tego tekstu.

  0 0
 • ~Marcin74 2011-11-19 10:15:29

  Chodzi plota, ze węgiel ma kosztować w przyszłym roku 1000 zł za tone. Jeśli to prawda wszystkie liście pójdą do pieca. Liście i reszta syfu który da się spalić. W dupie mam ekologie i pył zawieszony. Jeśli mam wybierać pomiędzy ciepłem w domu, szynką od Nowaka a ekologią wynik jest oczywisty.

  3 0
 • ~danielo78 2011-11-19 10:21:52

  CIEKAWY TEMAT.ACZKOLWIEK NIE NA CZASIE.TEN TEMAT POWINIEN BYĆ PORUSZANY KOŃCEM SIERPNIA LUB WRZESIEŃ.TERAZ TO LEPIEJ PISZCIE O ŚNIEGU BO MYŚLE ŻE PO WIĘKSZOŚCI LIŚCIACH TO JUŻ NIE MA ŚLADU.KTO CZEKA Z GRABIENIEM W OGRODACH DO TEJ PORY.

  0 0
 • ~ 2011-11-19 11:06:01

  odebrac metanowcom przywileje to wegiel bedzie tanszy,a nie 13,14,8 ton wegla bony na zarcie itp.

  0 0
 • ~konwaliowa 2011-11-19 11:15:15

  Aha, a ja palę gazem (pozostałość po poprzednim właścicielu). Nie mam pieca, za to mam tony liści na ogródku. Kompost z tego taki, że liście mi nie gniją tylko schną.Za to pozdrawiam wszystkich którzy palą byle czym, dzięki nim mam co rano upieprzone auto jakimś syfem z kominów.. a jak idę na spacer to co chwilę znajduję na buzi mojego dziecka sadzę, wózek uwalony, a rano spójrzcie za okna.. ledwo co widać taki smog z kominów. Ale co tam ważne, że możecie wpierdzielać szynkę w ciepłym domu kosztem innych.

  0 0
 • ~Marcin74 2011-11-19 12:44:51

  @konwaliowa - jeśli żyjesz w naiwnym przeświadczeniu, że ktoś będzie zwracał uwagę na Twoje dziecko kosztem komfortu swoich to wierz mi, że tak się nie stanie jakkolwiek pięknie, gładko i ekologicznie by się ten ktoś nie wypowiadał. Nie można mieć wszystkiego a tylko to na co cię stać. I tak, "stać" jest pojęciem czysto subiektywnym i nic nikomu do tego kto ma jakie priorytety do póki działasz w ramach prawa. A jeśli sytuacja ekonomiczna cię do tego zmusi to nawet prawo przestaje mieć znaczenie jeśli w grę wchodzi jakość życia twoich dzieci.

  1 0
 • ~ppawllas 2011-11-19 14:49:18

  Ponod 2 lata wywoże tam liscie krzaki trawe itd .... super sprawa czysto i szybko, bardzo dobra inicjatywa, sporo znajomych miało problem z tymi jesiennymi pozostałosciami przyrody i bardzo sobie chwalą nie wszyscy palą w piecach tym no soryy ja niemma takiej mozliwosci. aa co do godzin jeszcze nigdy sie z workami nie wracałem czy to 10 rano czy 15 czy tez 18 zawsze wywioze !

  0 0
 • ~ 2011-11-19 14:59:50

  Acha czyli że Ja mam gnać swoim samochodem z worami liści i jeszcze zapłacić 1 zł za materiał na kompost do Miejskiej Kompostowni wybudowanej z moich podatków, żeby te liście mogły tam sobie poleżeć na kupie do wiosny i żebym mógł za nie w kwietniu (kiedy już się w ten kompost zamienią) zapłacić 9,99zł za 5 kg w realu??

  0 0
 • ~eloo 2011-11-19 15:10:07

  Urząd Miasta Rybnika przypomina, że w Rybniku funkcjonuje Miejska Kompostownia Odpadów Roślinnych. A zgodnie z zapisami ustawy o odpadach, na terenie miasta spalanie odpadów roślinnych (trawa, liście, chwasty itp.) jest niedopuszczalne. Tego rodzaju odpady należy wywozić właśnie do kompostowni. Rozwiazlem problem tak ze jak jade do babci na wies to zabieram calego busa lisci i tam je pale bo w miescie nie wolno a niby mam piec NA WSZYSTKO

  0 0
 • ~Fiodore 2011-11-19 18:56:45

  No temat troche po czasie, ale np na Nowinach widzialem w kontenerach na smieci, dla mieszkancow blokow, pelno lisci i galezi. Ciekawe kto je tam wrzucil i jak - nie byly popakowane w worki tylko wsypywane i ubite. Spoldzielnie raczej maja swoich ludzi od tego i sami to zbieraja...

  0 0
 • ~eli2006 2011-11-19 19:08:15

  do ~stfu1 - - - ty popaprańcu jeden, jesteś burakiem, który nie ma zielonego pojęcia o pracy na dole. Pewnie siedzisz teraz w ciepłym domku, który opalasz węglem. A żeby Ci w dupe było ciepło to " metanowcy" Ci ten węgiel dostarczają. proponuje Ci żebyś sam zjechał na dół i sobie " wykopał " węgiel do ogrzania Twojego zasranego tyłka. Ale sądzę, że byś się zesrał ze strachu wsiadając już do " szoli" czytaj:windy . Ps. Ja tez mam dla ciebie propozycję, zabrać Ci dodatek na paliwo, premię, bony na świeta.
  Pozdr.
  Metanowiec

  0 0
 • ~ 2011-11-19 19:19:58

  ~eli2006

  skoro ci ta praca nie odpowiada to sie trzeba ja zmienic, ktos cie do niej zmuszal?trzeba bylo sie uczyc,jeszcze raz napisze,obciac metanowcom przywileje i cena wegla bedzie ok. nie bojcie sie pomalowanych burakow,nie mart sie o mnie mam zachodnia emeryture i mam cie gdzies "przepracowany"metanowcu

  0 0
 • ~ 2011-11-19 19:29:02

  A może UM by tak sprawdził dlaczego dziś rano całe osiedle na Wrębowej i okolice były pokryte grubą warstwą sadzy?To nie z liści a ukarać truciciela się boicie.Wszyscy wiedzą że w widomych pobliskich zakładach znowu wyłączono filtry.Wyciągacie ostatnie grosze od biedaków za parę liści a bogatego przedsiębiorstwa nie karzecie!

  0 0
 • ~eli2006 2011-11-19 20:17:34

  ~stfu1 .... widać jaki ograniczony umysłowo jesteś. Do Twojej informacji: moja praca mój wybór, wykształcenie wyższe górnicze, A Ty co buraku, pewnie podstawówkę z ledwością ukończyłeś w Polsce Cię nie chcieli do żadnej pracy przyjąć, to nogi za pas i za granice TCHÓRZU. I teraz co świecisz gołą dupą , że masz ZAGRANICZNĄ emeryturę HA HA HA, to po co w Polsce siedzisz , po co wróciłeś skoro za granicą tak fajnie było co?????? Ale co tam teraz to jestem KTOŚ !!! HA HA HA i dupe grzejesz moim węglem.
  Propozycja moja: niech ci tą emeryturę zabiorą i na polska przeliczą i teraz żyj jak inni POLSCY emeryci, zobaczymy czy Ci tak wesoło będzie CWANIACZKU jeden!!!!!!

  0 0
 • ~lukaszgwsh 2011-11-19 21:08:43

  ~eli2006, a barbórka już na koncie, czy dopiero jutro wyruszacie na podbój Media Markt i Euro AGD? A rolady za bony już pytlują w brytfannie?

  0 0
 • ~eli2006 2011-11-19 21:19:33

  Ale Wy wszyscy jesteście ZAZDROŚNI , chcesz barbórkę 14, węgiel i talony na żywność ZAPRASZAM na dół. Przyjmij się do kopalni na etat i masz to wszystko.

  0 0
 • ~jarekbarcaaa 2011-11-19 21:43:57

  zjedz na doł ty ciulo w bydziesz widzioł czamu to wszystkoo momyy,ni za pjykne oczy ale za cynzko robota goroluu jebany konic kropka dobranocc.metanowy

  0 0
 • ~ 2011-11-19 21:45:48

  jest wiele niebezpiecznych zawodow,ale krety nie widza nic poza koncowka swojego malego,grzeje dupe twoim weglem?od tego metanu niezle ci sie poprzestawialo we lbie to juz twoj wegiel? niezly z ciebie prostak

  0 0
 • ~jarekbarcaaa 2011-11-19 22:39:05

  jebnij sie w tego twojego małegoo ciuliczkaa:P Pierdolisz o tym a nie masz pojecia jaka to jest praca,zjedz i zobacz a nie pierdol gupot goloruu jebnietyy .Gorole do szole i lina upierdolicc

  0 0
 • ~ 2011-11-19 23:19:03

  ~jarekbarcaaa

  jestes glupi jak kret i to sie w 100% potwierdza,skoro nie odpowiada ci praca krecia to ja zmien !,czy pracownik stacji benzynowej dostaje za darmo paliwo,czy kasjerka w markecie dostaje darmowe zakupy? itp -nie !,tylko umalowani dziwni "ludzie" 8 ton wegla,13,14,bony do miesnego,od tych dodatkow w dupskach sie poprzewracalo,kiedys krety mialy sklepy na "g" zapytaj rodzicow chyba ze z gorolowic sciagneliscie pozniej ? hehe,obciac umalowanym dodatki wtedy cena wegla bedzie ok

  0 0
 • ~eloo 2011-11-20 00:56:21

  Kumpel jest ratownikiem na grubie bylech roz i mysla ze ostatni na dole i nie zazdrosza nikomu tego,niech majom te Barborki 13, 14 wongiel i inne przywileje bo naprowda im sie nalezy(yno nie siodejcie w markecie na tasma przed kasom) ale znom ludzi co robiom na powierzchni i wongiel to widzieli yno w TV i mieszkojom na blokach w M to im tyz sie nalezy 8 ton wongla razy pincet razy 2= 8 klockow do tego 13,14 Barborka i kartki?(ia spotkej takigo w Tunezji abo w Egipcie to wielki grubiorz je) niech taki na scianie mo i 250tys na rozlczeniu rocznym ale ze ci ze powierzchni tela majom to nie bardzo mi sie to widzi a co do lisci to ida dociepac(lisci i guminiok) do pieca bo cos zima sie zrobilo w halupie

  0 0
 • ~werkk 2011-11-20 07:36:36

  Dla tych co zazdroszczą górnikom są przyjęcia do pracy pod ziemia nic prostszego tylko przyjść i pracować wtedy będziecie mieli wszystkie przywileje górnicze.Co do ceny węgla to nie kopalnie sprzedają węgiel tylko pośrednicy należny jeszcze dodać podatki jakie musi kopalnia płacić za każdą wydobytą tonę, a szykuje się kolejny podatek od kopalin. No i sprawa najważniejsza w Polsce jeszcze bardzo długo węgiel będzie podstawowym surowcem do wyprodukowania energii elektrycznej to dla tych którzy nie wiedza co jest potrzebne do wytwarzania prądu. Natomiast to że w piecach spala się co popadnie to wina U. M. Rybnika a dokładnie prezydenta odbiór śmieci posegregowanych powinien być darmowy tak to funkcjonuje w normalnym świecie, na blokach nikt nie segreguje śmieci tam wszystko ląduje w pojemnikach na śmieci segregacje robią tylko mieszkańcy prywatnych domów i za to ze wykonali pracę segregując śmieci są ukarani ponosząc koszty ich wywozu.

  0 0
 • ~wulkanizacja 2011-11-20 07:42:36

  ciepiecie sie na tych gornikow to tez idzicie na dol ...ja ale tam ...trzeba m iec jaja!!!! a tak wogole to to tu je o lisciach a ni wonglu

  0 0
 • ~danielo78 2011-11-20 11:37:38

  PROBLEMEM NIE SĄ SPALANE LIŚCIE LECZ BUTELKI PO NAPOJACH PET.TU SZUKAJCIE PROBLEMU . Z BADAĆ WYNIKA IŻ 65% GOSPODARSTW SPALA TE BUTELKI W PIECACH.LIŚĆ TO NIC W PORÓWNANIU Z TĄ TRUCIZNĄ.

  0 0
 • ~danielo78 2011-11-20 11:40:44

  A Z TYCH GURNIKÓW ZEJDZCIE . TO SĄ WKOŃCU KRETY TAKŻE NIECH SIEDZĄ POD TĄ ZIEMIĄ.MARTWI MNIE TYLKO TO ŻE JAK WYJADĄ Z TEGO DOŁU ZOBACZĄ KONSEK ŚWIATŁA TO ODBIJA NIE JEDNEMU.TAKŻE ZAMKNĄĆ ICH TAM NA STAŁE !!!! A EMERYTURA TAK JAK WSZYSCY - DO 67 LAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  0 0
 • ~pit75rk 2011-11-20 12:15:28

  ~stfu1 Tak do twojej wiadomości. 13-tki już dawno nie ma a na węgiel, 14-tkę i barbórkę przez cały rok z każdej wypłaty procent jest odkładany na poczet tych "przywilejów" i wypłacany raz w roku. więc to nie żadne przywileje a to co wypracujemy. Z 13-tką było tak samo ale "wsadzili to " do wypłaty i po latach się to rozeszło i nie ma tego już. Jedyne co można nazwać nagrodą to wypłata nagrody z zysków ale to już zależy od wypracowania tego co jest ponad zaplanowany roczny plan ekonomiczny, więc jak wszędzie, jeśli są wyniki to należy się nagroda a jeśli nie to nie ma. Proste jak budowa cepa.Po odebraniu nam tzw. przywilejów nie będzie węgiel wcale tańszy. Oto przykład: Kopalnia sprzedaje węgiel np. do elektrowni ale nie mogą bezpośrednio bo firmy pośredniczące ( w naszej np EVEREN) zabezpieczyły się i tylko za ich pośrednictwem ER może go kupić. ER zużywa rocznie około 4-4,5 mln ton węgla kopalnie sprzedają firmom po około 230zł.T więc łatwo policzyć ile te firmy zarabiają mając od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych od tony. Nimi się zajmij stfu1 a nie ciężko pracującymi ludźmi. Zgodzisz się ze mną że za pracę należy się wynagrodzenie. Co do twojej emerytury to w wieku kilkunastu lat raczej nigdzie nie dostaniesz takich świadczeń. Na tyle wyliczam twój wiek po takich głupich wypowiedziach.

  0 0
 • ~spirit-of-the-town 2011-11-20 12:45:38

  @jarekbarcaaa, jak już wytrzeźwiejesz i będziesz miał lżejsze palce (żeby nie stukały po 2 litery na raz) to opisz może w skrócie na czym polega ta super ciężka praca, bo wg ciebie inni chyba nie pracują. Dobrze byłoby też, abyś czasami zamiast żłopać to dzięki czemu teraz tak piszesz, przeczytał np. słownik ortograficzny. Jeśli czegoś nie rozumiesz to napisz (albo lepiej poproś o to kogoś innego).

  0 0
 • ~regan 2011-11-20 13:04:59

  Nie rozumię was dlaczego tak uczepiliście się górnictwa czyżby z powodu zblizającej sie barbórki:) żal wam można sie przyjąc na dół nie widze problem też bedziecie miec barbórka 14 i talony na wegiel oraz bony do sklepów , przecierz cały czas są przyjecie teraz prowadzone wiec zapraszam pokażcie że macie też jaja. Wyjechać za granice na zmywak tak jak był pan stfu1 i uciec przed tym Polskim bajzlem to nie jest rozwiązanie wiec nie podpuszczajcie ludzi tymi swoimi komentarzami. Dziwi mnie redakcja że nie uspokoją tej pyskówki w komentarzach przecież mają do tego prawo no cóż jaki portal taka redakcja i komentarze niestety

  0 0
 • ~ 2011-11-21 13:44:54

  "Kompostownia jest czynna w dni robocze od maja do października w godzinach od 9.30 do 16.30, a w okresie zimowym (od listopada do kwietnia) od 6.30 do 13.30.

  Poza godzinami otwarcia, w soboty, niedziele oraz święta, odpady przywożone przez mieszkańców Rybnika są przyjmowane do udostępnionego na ten czas kontenera na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej."

  Ja czegoś nie rozumiem. W rozumieniu prawa sobota jest normalnym dniem roboczym. Więc kompostownia jest otwarta w dni robocze czy od poniedziałku do piątku?

  0 0
 • ~eloo 2011-11-21 15:59:32

  Bady te 2 kolorowe vito to Twoje?

  0 0
 • ~ekologia 2013-01-06 22:44:02

  Witam na bardzo kródkim (3dniowym) lecz bardzo burzliwym portalu.
  ~xXdawidXx zgadzam sie z Tobą.
  Dodam do tego jescze tylko tyle ,że bardzo niedorzeczne jest to,że w Rybniku nie wolno spalać 100% -go ekologicznego opalu jakim są liście patyki itp a w ościennych gminach takiego zakazu nie ma.Czyzby tam radni mysleli inaczej?
  Już wkródce Miasto będzie zarzadzać odpadami.Zobaczymy o ile bedzie slonko świecić jaśniej.
  Pozdrawiam i życze dużo zdrowia w Nowym 2013 r

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz jedzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku?

Oddanych głosów: 1714