zamknij

Wiadomości

Liczba szczepień w Rybniku wypada blado. W przyszłym tygodniu decyzja NFZ

2021-04-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kiedy uruchomione zostaną masowe punkty szczepień w Rybniku i powiecie rybnickim? Tego nie wie prezydent Piotr Kuczera ani wojewoda śląski. Tymczasem w naszym mieście szczepienie przeciw Covid-19 leci jak krew z nosa. Dzisiaj minister Dworczyk ogłosił, że w przyszłym tygodniu pojawi się mapa drogowa punktów szczepień masowych.

Reklama

Rybniczanie nie chcą się szczepić? Niekoniecznie

Województwo śląskie jest jednym z liderów pod względem liczby osób zaszczepionych przeciwko Covid-19. Wg dzisiejszego raportu ministerstwa zdrowia, obecnie na Śląsku 792 511 mieszkańców. Dzienna liczba szczepień wynosi 31 679. To drugi wynik po województwie mazowieckim (36 639).

Sytuacja wygląda już zgoła inaczej w naszym regionie. Do tej pory w Rybniku wykonano w sumie 14 303 szczepień. Z kolei 3 512 osób przyjęło drugą dawkę szczepionki. W ciągu ostatniego dnia zaszczepiono 385 osób.

Jeszcze gorzej wypada powiat rybnicki (Gaszowice, Lyski, Czerwionka-Leszczyny, Jejkowice, Świerklany). W tym gminach zaszczepiło się tylko 4 014 mieszkańców, drugą dawką – 892.

Ludzie nie chcą się szczepić? Niekoniecznie. Jakiś czas temu informowaliśmy, że zainteresowanie szczepionką w Rybniku jest tak duże, że w naszym mieście nie ma już wolnych miejsc. Rybniczanie zapisują się na szczepienie w Gliwicach, Katowicach lub w miejscowościach poza województwem śląskim >>W Rybniku już brak wolnych terminów na szczepienia dla osób w wieku 60-65 lat<<

Głos w tej sprawie zabiera dzisiaj wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski.

- W Rybniku jest 11 punktów szczepień. Są takie dni, kiedy do nas trafia ... 90 szczepionek na całe miasto. Czy to jest pułap mocy przerobowych tych punktów? Kluczem jest dystrybucja szczepionek. Dlaczego trafiają do Gliwic, gdzie rybniczanie jeżdżą na szczepienia do punktu otwieranego przez wojewodę? Dlaczego jest ich więcej w Katowicach, czy Rzeszowie? Nie wiem, ale to nie władze lokalne o tym decydują. I wiem, że jesteśmy gotowi na zdecydowanie szersze działania, o ile takie decyzje zaakceptują władze województwa i NFZ. Radny (Jan – red.) Mura był na szczepieniu w Rzeszowie. To nie żart, tak wygląda logistyka. Łatwiej zmusić seniora do pokonania 300 km, niż dowieźć szczepionki – pisze w mediach społecznościowych.

Kiedy ruszą masowe szczepienia? Kuczera: nie wiadomo

Sytuację ma poprawić zmiana w Narodowym Programie Szczepień. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonane zostanie 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia zaszczepieni mają zostać wszyscy chętni. Pomóc w tym mają masowe punkty szczepień, o które postarają się samorządy.

Miasto Rybnik zaproponowało już 3 punkty na terenie gminy. Magistrat w dalszym ciągu czeka na odpowiedź.

- Narodowy Funduszu Zdrowia w dalszym ciągu analizuje lokalizacje masowych punktów szczepień. Samorządy zgłosiły 90 punktów, po spotkaniu z Wojewodą Śląskim wiemy, że prawdopodobnie zostaną otwarte tylko 2 punkty w powiecie, czyli łącznie około 70 – informuje prezydent Piotr Kuczera.

Jak dodaje, termin rozpoczęcia szczepień ustalony na 19 kwietnia zostanie najprawdopodobniej przesunięty na maj.

- Na razie niewiele wiemy, mamy czekać. Przypominam, że miasto jest gotowe, wyznaczyło 3 punkty: Szpital Psychiatryczny w Rybniku, Kampus, Hala sportowa w Boguszowicach – dodaje Piotr Kuczera.

Z kolei w powiecie rybnickim powstanie prawdopodobnie tylko jeden punkt masowych szczepień. Czerwionka-Leszczyny zgłosiła do tego celu Centrum Edukacyjno-Kulturowe.

NFZ ma ogłosić listę

Nieco więcej światła na tę sprawę rzuca Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa wojewody śląskiego.

- Zgodnie z dzisiejszą informacją ministra Michała Dworczyka, w przyszłym tygodniu pojawi się mapa drogowa punktów szczepień masowych. Obecnie trwa weryfikacja propozycji zgłoszonych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W przyszłym tygodniu NFZ ma ogłosić listę dopuszczonych punktów. Czy ruszą od maja? Na to wpływu nie mamy, to nie wojewoda ustala terminy – wyjaśnia Alina Kucharzewska.

Dodaje, że wszystkie decyzje są odgórne i zapadają na szczeblu NFZ lub rządu.

- Samorządy otrzymują bieżące informacje podczas komisji wspólnej rządu i samorządu – zaznacza.

Skąd taka różnica w liczbie szczepień pomiędzy Rybnikiem a innymi miastami w aglomeracji? Alina Kucharzewska zauważa, że trudno porównywać nasze miasto z Katowicami, czy Gliwicami.

- W Katowicach jest największych punkt szczepień. Nie ma równie wielkiego i z taką siłą przerobową punktu w województwie. Nie mamy wpływu na to, że mieszkańcy nie chcą się szczepić, nie mamy wpływu, że nie ma chętnych instytucji czy też punktów szczepień. Nie ma możliwości przymusu – tłumaczy.

Rzecznik wojewody przyznaje, że rybniczanie jeżdżą do Gliwic na szczepienie, gdzie istnieje duży punkt i sporo podmiotów szczepiących ludzi. Dlatego też tak ważne będą punkty masowych szczepień.

- Są sprawdzane pod kątem możliwości obiektowych. To nie mogą być małe ośrodki zdrowia. Najlepiej, jakby to była hala sportowa, czy sala widowiskowa – dodaje.

Jesteście już zaszczepieni? Gdzie musieliście jechać, by otrzymać dawkę?

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~sceptykomalkontent 2021-04-09 15:35:23

  Rybnik i powiat rybnicki są na ostatnim miejscu w całym woj. śląskim jeśli chodzi o zaszczepienie ludzi!!! Tak POdpowiem zapytaniem: kto rządzi w Rybniku i powiecie oraz w kilku gminach?

  84 82
 • ~Franek7 2021-04-09 15:42:44

  Narodowy program szczepień działa jak wszystko w co wprowadził PiS.
  Szczepionek generalnie nie ma a winą rząd obarcza administracje UE. Choć nic nie stało na przeszkodzie żebyśmy sami jaki państwo takie szczepionki zorganizowali. Tylko za słaba mamy dyplomację i żadnych przyjaciół w świecie poza Orbanem, Putinem i Erdoganem.
  Z tego co dostaliśmy zaszczepiono np:
  Lekarzy i pielęgniarki oraz pracowników medycznych- ale przychodnie nadal nie działają,
  Nauczycieli- ale szkoły nadal nie działają stacjonarnie i wiele innych grup jak policjanci ( przeważnie młodzi zdrowi ludzie).

  Nie zaszczepiono np. chorych na cukrzycę, raka itp których Covid przeważnie zabija.
  Nie zaszczepiono ekspedientek z dyskontów spożywczych ( choć te ciagle działają normalnie i są tam tłumy ludzi), pań pracujących na poczcie i listonoszy, konduktorów z PKP, kierowców autobusów miejskich itp.
  Obezwładnia mnie głupota tego rządu.

 • ~Arteks 2021-04-09 15:47:17

  @sceptykomalkontent - za zakup szczepionek i organizację szczepień w 100% odpowiada rząd. Sugerujesz, że do nas dociera mniej szczepionek bo wybraliśmy w Rybniku na prezydenta kogoś z PO? Czy więc PiS chce segregować dostępność szczepionek przez pryzmat tego kto rządzi miastem? To byłoby przerażające. Na szczęście chyba tak jednak nie jest bo w bastionie PiS - Rzeszowie, rządził przez lata lewicowy prezydent, a i tak PiS hołubi to miasto. Podobno 63% uprawnionych już zostało zaszczepionych.

  57 40
 • ~Franek7 2021-04-09 15:47:53

  Kolego Sceptykmalkontent- za program szczepień i wszystko co z nim związane odpowiada wyłącznie rząd dyletantów z PiSu. Oni wszystko organizują. Obejrzałem już łącznie 1273 konferencje prasowe Dworczyka i Niedzielskiego na których opowiadali jak wszystko jest wspaniałe przygotowane i zorganizowane ale najpierw nie przyjechały szczepionki a później szczepiono policjantów i prokuratorów. Później część szczepionek się zmarnowała a jeszcze później zaszczepili kumpli z PiSu po znajomosci. Jeszcze z rok i zaczną szczepić plebs.

  Gdyby za szczepienia odpowiadały samorządy to już dawno połowa mieszkańców Rybnika byłaby zaszczepiona ale odpowiada PiS więc nic nie działa.

  78 44
 • ~Abisall 2021-04-09 16:00:03

  Byłem w pkt w Gliwicach - patrząc po rejestracjach to zjeżdza na Akademicką pół naszego regionu. Mi udało się ojca zapisać z dnia na dzień na szczepienie - dosłownie czekał od rejestracji do szczepienia 3 dni
  Więc naprawdę rodzi się pytanie czy aby szczepienia nie są elementem politycznej rozgrywki ze strony rządu, albo czy nie mamy do czynienia koszmarną nieporadnością logistyczną

  87 12
 • ~kotlecik 2021-04-09 16:20:45

  Franek7 - typowa Tvnowska młócka. Na szczęscie Narodowy Program szczepień wprowadził i kontroluje PIS bo jakby to robili PO to u nas jest dawno Brazylia czy Hiszpania. Gdzie te szczepionki kupić? w Chinach??? Lekarzy i pielęgniarki szczepili, nauczycieli też. To nie wina rządu że nie wszyscy chcą i nie wina rządu ze szkoły są online.
  Oglądałem już 1874 konferencje Budki i innych z których nic nie wynika oprócz plucia na PIS. Dzięki że mamy Niedzielskiego a nie Arłukowicza czy Kopacz bo wtedy dopiero by był bajzel. Połowa szpitali mniej czy przekopany na 2 metry Smoleńsk. Zadnej konkretnej inicjatywy z ich strony. Zamiast tego krytyka i szczucie na to co robi Rząd.
  A mnie obezwładnia twoja głupota.

  54 96
 • ~znawca again 2021-04-09 16:31:32

  Liczę dni kiedy, zaczniemy PiSowski bajzel rozliczać i odpowiedzialnych karać.

  80 50
 • ~Franek7 2021-04-09 16:52:52

  A to, że w Rzeszowie zaszczepiono 60% mieszkańców to dlatego, że zbliżają się tam wybory na Prezydenta Miasta i PiS traktuje szczepionki jak kiełbasę wyborczą. Oni nie cofną się przed niczym żeby wygrać wybory. Na szwindlach wyborczych znają się jak nikt.

  74 38
 • ~Franek7 2021-04-09 16:54:25

  Kotlecik tobie TVP Info zrobiło z mózgu kotlecik.

  Wytłumacz mi głupiemu dlaczego w Rzeszowie 60% a w Rybniku mniej niż 20%? Ciekaw jestem...

  64 32
 • ~kotlecik 2021-04-09 17:10:34

  Franek Coś sie tak uczepił tego Rzeszowa czy w innych miastach rządzonych przez PO nie dostają odpowiedniej ilości szczepionek?
  Czemu u nas 20% ? Napewno Kaczyński z Orbanem powiedzieli
  Rybnikowi nie dawać! Na szwindlach nie tylko wyborczych to Platfusy znają się jak nikt inny. Oczywiście karać, wieszać, rozliczać, dojść do władzy. Ten wirus zabija i nie patrzy kto jest w jakiej partii. Cały czas powtarzam RAZEM trzeba go pokonać.

  36 56
 • ~Franek7 2021-04-09 17:22:47

  Kotlecik czyli nie potrafisz odpowiedzieć na to proste pytanie. Tak myślałem.

  41 29
 • ~ 2021-04-09 18:09:44

  @Franek - tobie obojętnie kto , obojętnie co by odpowiedział, ty i tak będziesz na nie :) ty , to totalsie już masz we krwi .
  Wymieniaj po kolei kogo jeszcze w pierwszej kolejności nie zaszczepiono , pewnie personelu pokładowego samolotów do Dubaju też , a powinni , bo mogłeś się od niech zarazić.

  23 50
 • ~Pawel Krys 2021-04-09 18:27:35

  Czy ten nieudolny rząd pisu kiedykolwiek odpowie za śmierć obywateli?
  Ten Narodowy Program Szczepień to mogą sobie wsadzić do żici.

  50 32
 • ~Franek7 2021-04-09 18:33:27

  Zak napisz konkretnie z czym się nie zgadzasz co napisałem i dlaczego?

  Nie moja wina, że PiS jeszcze niczego nie zrobił dobrze odkąd objął władze...

  41 28
 • ~niwa 2021-04-09 18:41:23

  Jak ludzie mają mieć zakrzepy po jednej ze szczepionek to się nie dziwie że się boją

  26 39
 • ~Pawel Krys 2021-04-09 19:42:19

  ~sceptykomalkontent
  Mamy 1 miejsce w świecie pod względem
  umieralności! Przegoniliśmy o wiele ludniejsze kraje!
  czy to też wina Kuczery?

  35 23
 • ~artefaks 2021-04-09 21:01:50

  Specjaliści od promowania soku z buraka dostarczyli szczepionki wyborcze do Rzeszowa. Ale ci jak zawsze coś s******** i nie dostarczyli szczykawek. Więc Eureka . Zastosowali nowatorską metodę jedynie słusznej i sprawiedliwej. Szczepili jedną .
  Amen. Aleluja i do przodu

  18 18
 • ~artefaks 2021-04-09 21:05:35

  ,,Mamy 1 miejsce w świecie pod względem
  umieralności! "
  @Paweł. Wszystko ma swoje dobre strony. Dzięki temu jedynie słusznej i sprawiedliwej udało się podlewając sokiem z buraka skutecznie podwyższyć emerytury.

  7 24
 • ~Stanisław Nowak 2021-04-09 22:27:34

  Kto odpowiada za skandaliczny rozdział szczepionek w Warszawie . Zasada proporcjonalności rozdziału według liczby mieszkańców / grup wiekowych / powinna być bezwzględnie stosowane. Okazało się, że są lepsi i gorsi obywatele w zależności od terytorium zamieszkania . O życiu i zdrowiu decyduje przecież termin szczepienia. W. Brytania i Izrael potwierdziły to. Dużo ludzi/ ile - setki , tysiące / z Ziemi Rybnickiej pojechało na szczepienia do kilkunastu miast , niekiedy odległych Rzeszów, Wałbrzych, Częstochowa ... / , gdzie organizacja samych szczepień była różna od wzorowej po złą/ ta ostatnia z autopsji/ . Władze , które dopuściły się tak skandalicznej sytuacji powinny doprowadzić do zwrotu kosztów podróży , łącznie z uwzględnieniem strat osób towarzyszących ludziom starym. A co w tym czasie robili w Warszawie "nasi" parlamentarzyści. Kto szkodę wyrządził zobowiązany jest do jej naprawy. Tak stanowi prawo , a rządzi przecież Prawo i Sprawiedliwość.

  22 12
 • ~RybnickiRekin 2021-04-09 23:58:35

  Rząd nie szczepi Rybnika, bo po pierwsze to nie jest ich region. Tu nie rządzi PIS.
  A szczepionki rozdają KACOKOWIE z PIS.

  Druga sprawa to PIS nas traktuje jak niechcianego PSA.
  Każdy Ślązak to półpolak, ukryta opcja niemiecka, czy inny POD CZŁOWIEK...

  Kto głosuje na PIS i jest Ślązakiem - to niech mu jest wstyd każdego wieczora i poranka....

  41 21
 • ~Franek7 2021-04-10 07:48:18

  Artefaks ma racje, że we wszelkich rankingach światowych jesteśmy w walce z wirusem najgorsi ale najśmieszniejsze jest to, że w tej sytuacji rząd PiS twierdzi, że lockdown i obostrzenia są skuteczne i potrzebne a idioci im wierzą...No ale propagandę PiS ma najlepszą na świecie...

  14 15
 • ~ 2021-04-10 08:38:39

  @Franek piszesz o walce rządu z covidem , a przecież wg.ciebie żadnej pandemii nie ma . Ciągle tu piszesz , że maseczki nie potrzebne , dystans też , lockdowny niepotrzebne . Gdyby ciebie słychać , to już połowa narodu by nie żyła. Ale ty masz krótką pamieć , już zapomniałeś jak zachęcałeś do chodzenia na strajki kobiet i na dyskoteki ? ja ci to będę przypominał . Dobrze tylko , ze ryży nie rządzi , ten to by szczepionek prawicowcom wcale nie dał , wczoraj dał pokaz nienawiści w TVN a jutro w soku z buraka.

  18 19
 • ~Franek7 2021-04-10 09:06:00

  Zak oczywiście, że uważam że maseczki nic nie dają ani reszta nakazów rzadu co widać w statystykach. Gdyby działało to nie bylibyśmy liderem w ilości zgonów.
  Na Strajk Kobiet zachęcam bo to rzecz bardzo ważna a są rzeczy ważne i ważniejsze. I każdy powinien sam zdecydować czy chce a nie ktoś z ministerstwa za niego.
  Nigdy tego nie zrozumiesz bo masz mentalność niewolniczą a jak powiedziała Marie von Ebner-Eschenbach: „ Syci niewolnicy są najzacieklejszymi wrogami wolności”. ( i to jest o takich jak ty).

  Zak, dziś 11 rocznica nieodzyskania wraku i podpalania Polski przez Kaczyńskiego. Czekam na twoją krytykę gromadzenia się Kaczora i jego świty na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Czy tobie tylko strajki kobiet przeszkadzają?

  W tym kraju nigdy nie będzie dobrze nie dlatego, że mamy głupi rząd tylko dlatego, że mamy 30% idiotów w społeczeństwie ( i ta ilość stale rośnie).

  16 14
 • ~Franek7 2021-04-10 09:30:09

  Oglądam relacje z obchodów w Warszawie. Masakra. Dwa kordony ( wojsko i policja ) odgradzają Kaczyńskiego od kochającego go narodu. Radiowozów więcej niż w stanie wojennym. Dno, dna...

  23 12
 • ~artefaks 2021-04-10 09:54:24

  ,,Oglądam relacje z obchodów w Warszawie. Masakra. Dwa kordony ( wojsko i policja ) odgradzają Kaczyńskiego od kochającego go narodu. "

  @Franek. Suweren się śpieszy by ich pokochać. Bo oni tak szybko odchodzą......

  11 15
 • ~artefaks 2021-04-10 10:17:34

  ,,Franek piszesz o walce rządu z covidem , a przecież wg.ciebie żadnej pandemii nie ma ."
  @Zak .Wybacz ale nie rozumiem. Według czołowych przedstawicieli PIS epidemia była już 2 razy odwołana ?
  A teraz maleją statystyki zakażeń . Więc jest sukces ?
  -czy to tylko propaganda sukcesu pokazywana w qwizji ?
  Bo jakoś to nie ma to pokrycia w rzeczywistości. W szpitalach chorych przybywa , również tych pod respiratorami.....
  A i zmarłych też coraz więcej.
  Więc Zak . Prosto i logicznie odpowiedz na też proste pytanie :
  -kto tu kłamie ?

  8 13
 • ~artefaks 2021-04-10 10:31:39

  Dzisiaj mija 75 rocznica odkrycia w lesie Katyńskim zwłok Polskich oficerów którzy zgineli za ojczyznę. Więc należałoby zachować trochę szacunku. Uczcić minutą ciszy , czy też zmówić modlitwę.

  PIS jakoś zapomina o tych bohaterach . Promując w zamian ,,innych " swoich bohaterów. Gdyż bohater gorszy wypiera bohatera lepszego. Co już uzasadniał M. Kopernik w traktacie o pieniądzach ( pieniądz z gorszego kruszcu , wypiera pieniądz z lepszego kruszcu ).
  Ale cóż można powiedzieć o rządzących uprawiających politykę danc makabre sięgająca korzeniami do mroków średniowiecza

  8 14
 • ~artefaks 2021-04-10 14:43:56

  Kolego Zak. Co Wy tam ciągle baju , baju o tym Dubaju ? Jakaś kolejna fobia ? Czytałeś ,,Dziewczyny z Dubaju '' że Cię tak napadło? Jak poskładamy do kupy to co wyPISujesz to można wyciągnąć ciekawe wnioski . I zastanowić się czy Twoja zdolność do ekscytacji i odczuwania przyjemności przez Twój umysł jest niezbędna dla dobrego samopoczucia i spełnienia. Jeżeli jesteś jak to określasz ,, szarmancki dla kobiet " , a jednocześnie nazywasz je wściekłymi macicami . To jest chyba jakaś dysfunkcja i jest chyba coś wyraźnie nie halo ? Bo to chyba nie jest tylko zaprawione sokiem z buraka. Ale i ekscytacja ze stręczenia ?

  3 9
 • ~Franek7 2021-04-10 16:10:00

  Nadchodzi Narodowy Program Kopernikański w nauce. To kolejny krok, który niszczy niezależność świata akademickiego i czyni z niego już otwarcie przybudówkę partii rządzącej.

  Kiedy słyszycie przymiotnik „narodowy”, to wiecie już, że zbliża się kolejny chory pomysł rządu. „Narodowa kwarantanna”, czyli nie wiadomo co i kiedy zostanie otwarte lub zamknięte. „Narodowy program szczepień”, czyli rześki 40-latek szczepi się przed 70-letnim cukrzykiem. Złapcie się zatem mocniej fotela. Nadchodzi Narodowy Program Kopernikański w nauce.

  Przygotował go oczywiście minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wraz ze swoimi doradcami, a rozmach tego projektu zapiera dech w piersiach. To nie żadne drobne odwierty pod Świnną czy przekop Mierzei Wiślanej, ale projekt, który może równać się z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. I może mieć równie destrukcyjne efekty co projekt budowy wspomnianego portu w Baranowie.

  Narodowy Program Kopernikański obejmuje powołanie całej sieci instytucji. Już od 2022 mają zacząć działanie Międzynarodowa Akademia Kopernikańska, Centrum Badawcze Mikołaja Kopernika, Szkoła Główna Mikołaja Kopernika, a oprócz tego ustanowione zostaną Nagrody Kopernikańskie i Kopernikańscy Ambasadorowie.

  To potencjalnie tysiące etatów i miliardy złotych, które trafią do naukowców bliskich obozowi władzy. Ustawa wprost to zabezpiecza. Pierwszy skład członków akademii ma być mianowany przez premiera. Potem na ich wniosek skład ma uzupełniać prezydent. Pierwszy statut akademii ma przyznać minister edukacji i nauki. Pierwszy sekretarz akademii, czyli realnie szef akademii posiadający wielką władzę, ma być wskazany przez premiera. Reszta instytucji powiązana będzie z akademią sieciami zależności władzy. I tak np. sekretarz akademii (przypomnijmy, mianowany przez premiera) będzie wyznaczał Centrum Badawczemu statut i nadzorował prace centrum.

  Do podziału mogą trafić ogromne pieniądze. Cały program finansowany ma być z budżetu państwa z działu właściwego nauce. Nawet bez likwidowania innych instytucji naukowych można dokonać takiego drenażu środków z systemu, że programy badawcze pozostające poza kontrolą rządu staną się marginesem badań naukowych w Polsce. Tak można postąpić z funduszami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Narodowego Centrum Nauki. W świetle ustawy niepewna staje się przyszłość Polskiej Akademii Nauk. Struktura Akademii Kopernikańskiej odpowiada w przybliżeniu właśnie wydziałom PAN. Trudno uznać, że to przypadek. Następnym krokiem będzie zapewne likwidacja PAN, bo przecież nie ma sensu „dublować” instytucji.

  Z tym że projekt Akademii i innych instytucji to nie żadne dublowanie, tylko tworzenie nauki zależnej od rządzących. Najpierw były reformy Jarosława Gowina ograniczające samorządność uczelni i zwiększające ich zależność od polityków. Teraz mamy kolejny krok, który niszczy niezależność świata akademickiego i czyni z niego już otwarcie przybudówkę partii rządzącej.

  Mają to osłodzić stanowiska i duża gotówka. W programie Ambasadorów Kopernikańskich zasłużeni będą mogli dostać nawet 100 tysięcy euro na niejasne działania. Za wierność władzy przewidziano także nagrodę dożywotniego w zasadzie zatrudnienia. Członków akademii nie będzie można bowiem usunąć, a członkostwo obowiązuje do śmierci lub do osiągnięcia 80. roku życia. Jeśli jesteście wiernym władzy profesorem 55-latkiem, możecie więc dostać cukierków na następne 25 lat .

  Władza PiS demoralizuje. Zdemoralizowała już członków partii, zależnych dziennikarzy, rodziny polityków zasiadające w radach nadzorczych państwowych spółek. Kaczyński chce wszystkie sfery życia przerobić na modłę, na którą zorganizowane są dziś partia i państwo. Dobrzy ludzie to ludzie lojalni, bo przekupni, i pod nich trzeba tworzyć reguły.

  Wedle tych kryteriów przerobiono już media publiczne. Teraz czas na naukę. Po 2022 roku może być tak samo niezależna i obiektywna jak telewizja Jacka Kurskiego. Kopernik przewraca się w krypcie.

  MACIEJ GDULA
  KRYTYKA POLITYCZNA

  4 8
 • ~Fenrir 2021-04-10 18:40:04

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 3
 • ~ 2021-04-10 18:54:33

  Wiedziałem , że będzie wściekły atak totalsów wszelkiej maści , ale , że aż taki ? fiu fiu no tak , na życie arefaks i Franek trzeba zarobić :)
  Fenrir dobrze ,że cię wykasowali bo oni wiedzą , że ty nieprawdę napisałeś , bo to was lewaków doopa z pewnych czynności boli :)

  7 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1156