Lekkoatletyka: Michał Kuligowski (RMKS Rybnik) na podium 25. OOM w Poznaniu

2019-07-14, Autor:

Reprezentanci RMKS-u Rybnik dzielnie walczyli w 25. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, będącej jednocześnie mistrzostwami Polski U-18.

W dniach 10-12 lipca w Poznaniu odbyła się 25. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. W imprezie, będącej jednocześnie mistrzostwami Polski U-18, wzięło udział 11 zawodników RMKS-u Rybnik:

1. Bąk Agata sztafeta 4x100m
2. Bramberger Paulina sztafeta 4x100m
3. Gutt Emilia sztafeta 4x100m oraz 100m PŁ.
11. Tebel Paweł trójskok

Wśród klubów z województwa śląskiego RMKS Rybnik uplasował się na drugim miejscu. Lepszy pod względem zgromadzonych punktów był tylko MKS-MOSM Bytom. Natomiast w klasyfikacji ogólnopolskiej RMKS Rybnik uplasował się na 16. pozycji (40,33 pkt.) wśród 218 klubów z całej Polski.

Najlepszym zawodnikiem RMKS-u Rybnik okazał się Michał Kuligowski, który startował w biegu na 100m oraz 200m. Rybniczanin gładko uzyskał awans do finału „A”. Biegając w eliminacjach uzyskał wynik 10,90s. Niestety finał nie był łaskawy dla zawodnika RMKS-u, ponieważ został zdyskwalifikowany za falstart w zasadzie za jego reakcję startową. Aparatura wykazała, że jego czas reakcji wynosił 0,094s, a dozwolona jest reakcja od 0,100s (reakcja poniżej dozwolonej to przekroczenie dopuszczalnej siły nacisku na płytki bloku startowego). Kuligowski zrehabilitował się w biegu na 200m i wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski wynikiem 21,80s.

Do ścisłych finałów awansowali skoczkowie w dal, Mikołaj Laskowski oraz Piotr Reclik. W końcowej klasyfikacji Laskowski uplasował się na 6. miejscu wynikiem 6,54m, natomiast Reclik zajął 8. miejsce wynikiem 6,41m.

Do finału awansowała Agata Powcioł, która trzy tygodnie temu złamała paluch u nogi. Pomimo kontuzji w eliminacjach rzuciła młotem 3kg na odległość 49,50m dostając się jako ósma do szerokiego 12-osobowego finału. W finale w pierwszym rzucie uzyskała wynik 47,49m, natomiast w drugim uderzyła paluchem stopy w obręcz i kontuzja się odnowiła. Powcioł ostatecznie zajęła 10. miejsce.

Do szerokiego finału trójskoku po eliminacjach dostał się Paweł Tebel wynikiem 12,95m, uzyskując nowy rekord życiowy. Natomiast w szerokim finale zajął 12. miejsce wynikiem 12,39m. Pecha miała Emilia Gutt, która w eliminacjach przewróciła się na płotku nie kończąc biegu.

W skoku w dal kobiet Natalia Rojek w eliminacjach skoczyła 5,23m zajmując 13. miejsce. Lokata ta nie dała jej możliwości startu w szerokim finale.

W rzucie młotem mężczyzn 5kg Adam Gembalczyk rzucił na odległość 45,78m. Zawodnik RMKS-u zajął 14. miejsce i nie awansował do szerokiego finału.

Sztafety kobiet oraz mężczyzn zajęły 8. miejsca.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 2