zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Lawina ruszyła! Tysiące firm zawiesza działalność!

2020-03-31, Autor: Tomasz Raudner

Jeśi ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy pandemia koronawirusa oraz braki dobrych rozwiązań rządu w ratowaniu gospodarki skończą się masową likwidają firm i miejsc pracy, to dane Ministerstwa Rozwoju powinny go obedrzeć ze złudzeń. Lawina zawieszeń działalności ruszyła.

Reklama

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) publikuje codziennie ciekawe zestawienie wniosków złożonych o założenie, wznowienie, zawieszenie, zakończenie działalności gospodarczej oraz o zmiany w działalności. Dla przykładu zestawienie za niedzielę 29 marca (wnioski można składać również w weekendy) zawiera 116 wniosków o zarejestrowanie działalności, 85 o wznowienie, 973 o zawieszenie oraz 83 o zamknięcie działalności.

Ponieważ są to dane z jednego dnia, postanowiliśmy sprawdzić jak przedstawiała się sytuacja w marcu. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy koronawirus miał wpływ na aktywność przedsiębiorców, i czy działania zapobiegające epidemii odbiły się na firmach.

12 marca - rusza lawina zawieszeń

Co pokazują dane? Otóż w dniach 1 – 11 marca przewagę mają wnioski o założenie i wznowienie działalności nad wnioskami o zawieszenie i zamknięcie. Bywają dni, kiedy między dwoma pierwszymi typami wniosków a dwoma drugimi jest mniej więcej równowaga.

Natomiast od 12 marca następuje absolutna dominacja jednej kategorii – wniosków o zawieszenie działalności. Są dni, kiedy wniosków o zawieszenie jest 10, 11 razy więcej, niż tych o rozpoczęcie działalności!

I tytułem uzupełnienia dane liczbowe:

Ograniczenia i pakiet osłonowy

Co takiego stało się 12 marca? Jeśli jest to reakcja przedsiębiorców na wydarzenia w kraju, to przypominamy, że 10 marca premier zapowiedział odwołanie imprez masowych. 11 marca Ministerstwo Rozwoju przedstawiło pierwsze założenia pakietu osłonowego dla firm. Wówczas nie nazywał się Tarczą Antykryzysową i zawierał m.in. zapowiedzi odroczenia składek ZUS. O zwolnieniach z tej daniny nie było wówczas mowy. 13 marca premier ogłosił stan zagrożenia epidemicznego, zamknięcie granic, ograniczenie ruchu pociągów, samolotów, ograniczenia w działalności galerii handlowych. W czwartek 19 marca resort rozwoju przedstawił szczegóły pakietu pomocowego dla firm. Tylko tego dnia do CEIDG wpłynęło blisko 1800 wniosków o zawieszenie działalności. Od poniedziałku 23 marca liczba wniosków nie spadała poniżej 2000 dziennie (dla porównania – wniosków o założenie firmy było około 300 dziennie, a o wznowienie jeszcze mniej).

Ministerstwo: wnioski to nie faktyczne decyzje przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do przesłanych nam danych napisało: „Liczba wniosków przy każdej kategorii, zwłaszcza w zakresie zawieszenia/likwidacji działalności odzwierciedla jedynie ilość złożonych wniosków i nie oznacza, iż w danym dniu (np. w zakresie zawieszenia) z 1500 złożonych wniosków doszło do 1500 zawieszeń działalności. Faktyczna data zawieszenia określona we wniosku może dotyczyć zarówno przeszłości jak i przyszłości.” Na pewno to prawda, jednak trend jest wyraźny.

Wkurzeni Przedsiębiorcy: to dopiero początek

- To dopiero początek zawieszania działalności i zwolnień, gdyż działania rządzących są niewystarczające dla przedsiębiorców i to jest tego efekt – komentuje Tomasz Pruszczyński, przedsiębiorca i założyciel grupy Wkurzeni Przedsiębiorcy dodając, że każdy dzień zwłoki we wprowadzaniu rozwiązań wspierających przedsiębiorców kosztuje życie tysięcy firm i oznacza zwolnienia dziesiątek tysięcy zatrudnionych w nich osób.

 

Oceń publikację: + 1 + 119 - 1 - 100

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (51):
 • ~zak 2020-03-31 18:14:21

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  33 46
 • ~~rekin59 2020-03-31 18:28:49

  Przerażająca jest myśl o chaosie, o tym co by się teraz działo, gdyby u nas nadal rządzili ci nieudacznicy z PO-PSL, którzy nic pożytecznego nie robiąc w kraju, ze wszystkim czekali na wytyczne UE! Mielibyśmy niewyobrażalny chaos i tragedię wielu tysięcy chorych oraz setek umierających ludzi.

 • ~kir76 2020-03-31 18:30:34

  ... zawieszenie działalności to przywilej przedsiębiorcy z którego może skorzystać i właśnie to robi... wizja apokalipsy i straszenie ludzi... traktowanie ludzi jak idiotów...

 • ~zak 2020-03-31 18:44:53

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  24 31
 • ~ka22 2020-03-31 18:50:56

  czy można zablokować te kolejne konta kazo, zaśmiecające forum w kółko tymi samymi cytatami, wklejanymi bez ładu i składu ?
  przez tego przymuła coraz mniej sensownych ludzi tu zagląda

  98 25
 • ~zak 2020-03-31 18:51:05

  Jednego nie rozumiem " Wkurzeni przesięborcy " komu robicie na złość? może rząd ma wam te przedsięborstwa zabrać i poprowadzić , jeśli sobie nie dajecie rady i tylko po rządowe pieniądze wyciągacie rękę . Dochodzą słuchy, że niektórzy działają po cichu i fikcyjnie zawieszają działalnosc , byle tylko dostać dotację , lub zawieszenie składek.

 • ~~rekin59 2020-03-31 18:52:20

  Nie zgadzam się, żeby z moich podatków finansować prywatne biznesy. Powinni mieć jakieś oszczędności lub zaciągnąć kredyt i spłacać po kryzysie. Jak będą mieć chudy rok to trudno, takie jest życie. Cytując klasyka z PO "trzeba się było ubezpieczyć" lub "woda ma to do siebie, że przypłynie ale potem odpłynie".

 • ~ 2020-03-31 19:00:39

  Braki dobrych rozwiązań rządu?a co jeszcze rząd ma zrobić,gdyby siedziała dalej PO skończyło by się na słowach sory taki mamy klimat,nasi ,,uczciwi'' pseudoprzedsiębiorcy chcą po prostu wykorzystać chaos i wydoić kasę od państwa firmom nic się złego nie stanie wystarczy przeczekać kasiory to oni mają pod dostatkiem,a portal widzę już rozpoczyna kampanię?

 • ~rybol9999 2020-03-31 19:11:24

  Który z Was pisowskie mądrale prowadził lub prowadzi własny biznes? Który z Was czymkolwiek w życiu zarządzał, oprócz majowego grilla na działce u teściowej? Więc tak po prostu nie zabierajcie głosu w tematach, które Was nie dotyczą i ewidentnie przerastają.

 • ~rosthost1 2020-03-31 19:12:14

  Kiedy p. Pruszyński i pozostali przedsiębiorcy będą czegoś żądać od banków. Wszyscy ponoszą koszty- ludzie firmy państwo a BANKI???

  86 16
 • ~rosthost1 2020-03-31 19:13:23

  A akcja WKURZENI PRZEDSIĘBIORCY szkoda że ma cel polityczny. A mogli coś zrobić dobrego....

 • ~Arteks 2020-03-31 19:13:26

  @rekin59 - chaos dopiero przed nami bo jak przedsiębiorcy przestaną płacić ZUS i podatki - nie będzie pieniędzy na zasiłki, 500+, renty i emerytury oraz wszystkie inne rządowe wydatki. Przedsiębiorcy chcą pomocy tylko na krótki czas - ten w którym nie mają przychodów. Dlaczego uważasz, że w porządku jest aby jedni otrzymywali zasiłki i 500+ podczas gdy inni na to płacą. A w sytuacji kiedy tym którzy na to płacą zamyka się biznesy różnymi rozporządzeniami - to oni nie mogą liczyć na pomoc ze strony państwa? Pamiętaj, że państwo ma dochody właśnie z przedsiębiorców - którzy poza płaceniem zysku z firmy tworzą miejsca pracy - podatników. A co do rządzących to zaakceptowałbym nawet Orbana - bylebym wiedział kto w państwie rządzi i kto poniesie odpowiedzialność za swoje decyzje. U nas rządzi zza pleców Kaczyński - a to postać odrealniona, cyniczna, dziwna i nieobliczalna. Takich można się obawiać zawsze - a co dopiero w czasie jaki nadchodzi.

 • ~ 2020-03-31 19:16:00

  bo za PIS lewizna się skończyła i to wam nie pasuje

 • ~rzyt 2020-03-31 19:17:13

  Zawieszają działalność tzw. podmioty proste. Poczekajcie jak spółki ograniczą zatrudnienie, wydają resztę kasy i wtedy sądy rejestrowe będą miały robotę. Zakończy życie wiele podmiotów gospodarczych ponieważ niektórzy myślą, że "rządowe pieniądze" są ich. Przykład @zak, @rekin59

 • ~truman20 2020-03-31 19:18:12

  ~rybol9999 - czemu u teściowej?

  23 9
 • ~ 2020-03-31 19:23:46

  Arteks no cóż taka jest sytuacja na całym świecie nic nie poradzisz chociaż jak znam PiS to i tak będą mieli pieniądze w przeciwieństwie do poprzedników którzy nie mieli na nic a lewe faktury tylko fruwały

 • ~zak 2020-03-31 19:29:07

  Strasznie mi żal tych przedsiębiorców , naprawdę strasznie . Będą musieli się z wypasionych bryk , przesiąść do skody.Tylko oni tracą , bo reszta na nich żeruje . Wszyscy jedziemy na jednym wózku i nikt nie chce tracić . Bogaty zawsze da sobie rade , gorzej z tymi biednymi .
  Ale po 2 -3 tygodniach postoju wrzeszczeć , daj , daj rządzie , bo zamkniemy , trochę to żałasne.

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2020-03-31 19:35:16

  Poprzednicy z uśmiechem by powiedzieli:
  Nie ma i nie będzie pieniędzy.
  Polska to kraj teoretyczny.
  Polska to ch..., d... i kamieni kupa.
  Róbta co chceta.

 • ~Arteks 2020-03-31 19:38:16

  @rzyt - ludzie się dopiero przekonają jak będą dostawać do podpisu... zwolnienia. A nawet jeśli ktoś pracuje w firmie która szybko się może podźwignąć po epidemii - to mogą ją zniszczyć niezapłacone płatności od innych. Z natury jestem optymistą - ale tym razem widzę to co będzie się działo w kwietniu czy maju - jako coś najgorszego od czasu powodzi z 1997 - przy czym nawet ona nie poczyni takich strat gospodarczych. Ubolewam nad tym, że akurat w czasie takiego strasznego kryzysu rządzą nami tak słabe i zależne od innych osoby. Teraz przydaliby się w rządzie ludzie z wiedzą i charyzmą pokroju Hausnera, Orłowskiego czy Kołodki... @kukulka - tak, na całym świecie ale za granicą przedsiębiorcy otrzymują realną pomoc od swoich państw, a u nas otrzymali "tarczę tekturową" w której jednym z głównych celów to dopiski o uprawnieniach policjantów i... możliwość wyborów korespondencyjnych. Przykład z Czech - każdy przedsiębiorca który nie może wykonywać działalności otrzymuje zasiłek od państwa (już w marcu, nie od kwietnia!). Poza tym państwo zobowiązało się wypłacać od 50 do 80% płac dla pracowników pod warunkiem, że nie zostaną zwolnieni (jest zabezpieczenie aby firmy nie pozbywału się ludzi), zawieszono wszelkie opłaty ZUS dla wszystkich przedsiębiorców! A przecież Czech to nie zachód bo o tamtejszych rozwiązaniach nawet nie warto marzyć. W innych krajach każdy może mieć świadomość, że jak coś się stanie - jemu lub jego biznesowi - państwo nie zostawi go samemu. W Polsce przedsiębiorcy mają radzić sobie sami - ale aby pokazać opinii publicznej, że "coś tam się robi" z wielką medialną pompą przegłoszowano tarczę antykryzysową - która nie jest żadną tarczą i nie dotyczy większości przedsiębiorstw. Dzisiaj w Warszawie odbył się pierwszy protest samochodowy przedsiębiorców. Zupełnie spontanicznie zakorkowano kilka ulic w mieście - ale to moim zdaniem bez sensu bo w żaden sposób nie uderza w polityków.

 • ~1floyd 2020-03-31 19:42:16

  Rozumiem szefostwo firm, zawieszających działalność, w wyniku braku obrotu spowodowanego obecną. sytuacją. Ale jeżeli ktoś będzie chciał, wykorzystać to, by uciec w "szarą strefę" to kara winna być bardzo dotkliwa. Idącą w setki tys. złotych. To nie jest czas na cwaniaczenie.

  95 42
 • ~pprywatne 2020-03-31 19:45:21

  Dziać się zacznie jak ludzie nie dostaną jednej, drugiej, trzeciej wypłaty.
  A, nie dostaną!!!

 • ~Franz Kawka 2020-03-31 20:12:10

  ~kukulka123 PIS nie ma żadnych pieniędzy i żaden rząd na świecie nie ma żadnych pieniędzy to są nasze pieniądze z podatków. Problem polega na tym że PIS zmarnował więcej miliardów niż wszystkie rządy razem wzięte i teraz ma gołą d..ę.

 • ~Jacek Kamiński 2020-03-31 20:17:58

  dO REKIN 59
  Przez kryzys 2008 roku ci, których nazywasz nieudacznikami, przeprowadzili Polskę najlepiej w Europie!
  Poczekaj, obecnych oceń po, nie przed.

 • ~1floyd 2020-03-31 20:20:18

  Arteks. Z całym szacunkiem, ale porównywanie Czech do Polski, nie jest zbyt trafne. Czechy mają kilka milionów ludności. My prawie cztery razy więcej. Za to ich gospodarka jest znacznie lepiej rozwinięta niż nasza. Bo po prostu inaczej podeszli do prywatyzacji. Przykład? Ich Skoda. Owszem została sprzedana grupie VW. Ale Czesi zawarli zapis że 7% wartości produkcji ma zostać w kraju. To potężny zastrzyk gotówki. Oni w dużym stopniu ograniczyli ucieczkę do rajów podatkowych. Przez co ich system jest bardziej łaskawy dla przedsiębiorców. A u nas? Ostatnio głośno było o córce Kulczyka. Przekazała ona 20 milinów złotych na walkę z wirusem. Ok. Bardzo szlachetny czyn. Ale bardzo cicho, było o tym, że zaoszczędziła 760 milionów złotych podatku od sprzedaży jednej ze spółek z racji prowadzenia działalności w Szwajcarii. Wychodzi na to że, to szary obywatel płaci i płacze. Ci bogaci skutecznie się ślizgają.

 • ~Jacek Kamiński 2020-03-31 20:24:03

  Do kukulka 123:
  Obecnie inwestycje najniższe od 2 dekad, a rząd mimo to nie ma kasy. Więc drukuje. Inflacja zżera nasze oszczędności. A ty nadal wierzysz propagandzie TVPIS. Trochę samodzielności w myśleniu życzę!

 • ~rzyt 2020-03-31 20:45:41

  @Arteks, dałem już parę zwolnień do podpisu i...wcale się nie cieszę z tego. Jest to przykra sprawa, gdy ktoś trochę lat spędził w firmie. Masz rację; zatory płatnicze i panika plus opłaty municypialne!!! dokończą dzieła. Tak to widzę z perspektywy mojej firmy. Będą w następnej kolejności pół etaty, potem weryfikacja typu czy pracownik ma inne dochody, na końcu zostanie 5-cio osobowy trzon firmy....
  Ten kryzys nie skończy się w tym roku i nie ma silnych by było inaczej. Drukarze pieniądza mają żniwa. Giełdy jeszcze potanieją i będą ich własnością. Wtedy Wojna Wirusowa się skończy.

  84 24
 • ~Arteks 2020-03-31 20:47:37

  @1floyd - zgoda, że Czechy to mniejszy kraj - ale znacznie sprawniejszy. To nie Czesi przyjeżdżają za pracą do Polski tylko odwrotnie. Tam przepisy i prowadzenie działalności gospodarczej jest prostsze, a w sytuacji kryzysowej każdy przedsiębiorca i każdy obywatel może liczyć na pomoc państwa. U nas niestety tak nie jest, a ci którzy mają co do tego wątpliwości przekonają się za kilka tygodni. Tak jak pisze @pprywatne - jak nie dostaną wypłat. Szkoda, naprawdę szkoda... Bo już i tak średnia wieku polskiego przedsiębiorcy jest wysoka, a młodzi "nie palą" się do otwierania własnych firm. Teraz młodzi jeszcze bardziej się przestraszą, a wiele fajnych i pożytecznych firm upadnie. Może się okazać, że za jakiś czas będziemy szukać naszego ulubionego sklepu, fryzjera, stoiska na targu, zegarmistrza czy restauracji - a ich niestety nie będzie... ;(

  82 24
 • ~Arteks 2020-03-31 20:54:32

  @rzyt - współczuję tobie i twoim pracownikom. Z pewnością nie jest to nic przyjemnego - ale może uda ci się jakoś uratować firmę i jakoś przetrwać najbliższe miesiące czego ci życzę. Rząd ci w tym nie pomoże - ale może twoja siła walki zwycięży. :D Dzisiaj mi mówił kolega, że jego znajomy zbudował dom przyjęć na kredyt i w kwietniu miał zacząć działalność. Pracownicy przyjęci, budynek oddany do użytku i... wszystkie zamówione imprezy w kwietniu i na początku maja odwołane... Niektórzy mają więc jeszcze ciężej - bo nawet nie zaczęli. ;(

  68 21
 • ~Franek7 2020-03-31 21:08:55

  Narazie rząd robi dobra minę do złej gry i udaje, że nic się nie dzieje. Patrząc choćby po skali odpływu Ukraińców i właśnie skali zawieszeń działalności można ocenić że są to miliardy złotych mniej na koncie ZUS i Urzędów Skarbowych z tytułu podatków. Te pieniądze trzeba będzie uzupełnić z budżetu państwa żeby wystarczyło na bieżące emerytury i renty. To zaś musi spowodować zakończenie socjalnych programów PiS typu 500+ i innych bo matematyka jest nieubłagana i PiS doskonale o tym wie ale nie mówi bo sondaże by im poleciały. I tu dochodzimy do kwestii wyborów. Pieniędzy na 500+ jeszcze trochę wystarczy ale nie na długo. Tak akurat do wyborów. PiSowi zależy na tym aby wybory odbyły się 10.05 bo później nie będzie już pieniędzy na 500+ a brak pieniędzy na 500+ oznacza, że Duda przegrywa wybory. Po wyborach można spokojnie zawiesić socjal i powiedzieć gawiedzi, że to przez problemy gospodarki spowodowane epidemią. I tak przez np 3 lata nie wypłacać 500+ a wznowić wypłaty na pół roku przez kolejnymi wyborami. Dlatego PiS tak dramatycznie walczy jak topielec z ratownikiem o to żeby odbyły się wybory bo wie, że niedługo zabraknie pieniędzy na socjal. Proste? Wiec będzie tak: wybory się nie odbędą bo nie mogą. Pieniądze na socjal się szybko skończą bo muszą a wtedy koniec Dudy i PiSu jest nieunikniony. Każdy socjalizm kończy się zawsze w ten sam sposób. Wtedy kiedy kończą się pieniądze. Wszędzie na całym świecie tak samo. Tak upadł PRL, tak upadło ZSRR i Wenezuela.

 • ~internauta 2020-03-31 21:26:28

  Ledwo co nasza uboga gospodarka powoli wstała z kolan jeszcze krzyża nie wyprostowała to już leży na pysssku

  84 7
 • ~rzyt 2020-03-31 21:33:57

  @Franek7, porównuj do Wenezueli, ZSRR...ale po co? Przecież najbardziej cierpią zwykli ludzie.
  @Arteks, jeszcze trochę pracowników mi zostało; długo jednak podatku od działalności gospodarczej /budynki i teren/ nie będę w stanie płacić, gdy przychody bliskie zeru. Na wirusa zarazić może się bardzo dużo ludzi, ale głodni mogą być wszyscy.

  Pozdrawiam także emerytów, którzy myślą że ich emerytury są bezpieczne w czasie gdy nikt nie będzie płacił ZUS-u. @Franek7 pamiętaj o tym.

  64 10
 • ~Franek7 2020-03-31 21:38:20

  Rzyt nikogo do niczego nie porównuję. Twierdze tylko, że każdy socjalizm kończy się kiedy brakuje pieniędzy i daje na to przykłady. A co do emerytów to masz rację, że niedługo może zabraknąć pieniędzy na emerytury i przestaną je wypłacać. Ale co ka mam z tym wspólnego ?

  34 18
 • ~tf2 2020-03-31 21:45:12

  Ciekawy felieton.

  11 9
 • ~tf2 2020-03-31 21:53:04

  Arteks podam Ci jeden z postulatów liberalnych przedsiębiorców, daleki "niestety" od planów rządowych:

  "skrócenie czasu oraz uproszczenie procedur w wydawaniu pozwoleń na pobyt i pracę dla pracowników z państw sąsiednich, w celu zatrzymania możliwie dużej ich liczby w kraju oraz utrzymania równowagi na rynku pracy"

  22 12
 • ~77Monia 2020-03-31 22:02:05

  To wszystko nie ma znaczenia bo wirus jest tylko pretekstem do pochowania ludzi w domach podczas katastrofy nadchodzącej wkrótce z kosmosu.
  Pożegnajcie się z całym tym gó....em...

  6 33
 • ~1floyd 2020-03-31 22:32:08

  tf2. Nagle padła największa koncepcja liberałów. Outsourcing pracy. Szukanie taniej siły roboczej, na zewnątrz granic. Optymalizacja kosztów, logistyka magazynowa, to wszystko można wyliczyć. Ale co w przypadku, gdy w rachunek ekonomiczny, wkradnie się niewiadoma? W tym przypadku wirus. Okazuje się że, trzeba zresetować założenia. W GB myślą, o ponownym uruchomieniu hut. W Niemczech, większość fabryk samochodów stoi, bo nie ma podzespołów produkowanych w Chinach. Francja, Hiszpania ma podobny problem.

  27 6
 • ~Lukasz Nittner 2020-03-31 22:56:54

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 1
 • ~Arteks 2020-03-31 23:15:44

  @1floyd - wszyscy z tego powinni wyciągnąć różne wnioski. Jeden z nich - dlaczego Europa tak bardzo uzależniła się od Chin? Dlaczego wspieramy gospodarkę kraju w którym nie ma wolności wypowiedzi, nie ma wolności religijnej, w którym istnieją obozy pracy dla przeciwników politycznych, który ukrywał i ukrywa prawdę o epidemii, którym rządzą radykalni komuniści?

  34 11
 • ~Arteks 2020-03-31 23:19:47

  Brytyjski korespondent z Chin donosi, że tam na nowo otwarto bazary na których można kupić... nietoperze do zjedzenia. ;((( Niczego się nie nauczyli.

  19 8
 • ~Barra_cuda 2020-04-01 00:23:44

  Tak bo to tylko firmy i przedsiębiorcy budują dobrobyt jak a nie ci malutcy ludkowie którzy w tych firmach zasuwają za miskę ryżu a teraz wylądują na bruku. Ci którzy ostatnie kilka lat musieli słuchać jakimi to są darmozjadami że dostali 500+. Że są socjalistami i nierobami. Teraz nagle socjalizm okazuje się dobry. Państwo ma dać. Już nie 500 bo to za mało na potrzeby przedsiębiorcy. Przedsiębiorca potrzebuje 50 tys. Bo taki mały ludek miał sobie odłożyć na ciężkie czasy sam. Przedsiębiorca nie mógł bo to ZUSy Vaty a i porshe w lesingu a i Malediwy 3 x w roku... to wszystko kosztuje. A teraz nagle wychodzi Januszowatość przedsiębiorców "Panie daj mam horom firme". Ale jak zwykle w kryzysie najbardziej po tyłkach dostaną najbiedniejsi, bogaci się wywiną. Tak było w 2008 tak będzie i teraz. Jaki to będzie musiał byc stres dla setek przedsiębiorców że trzeba będzie sprzedac jakąś nieruchomość żeby się wyżywić. A taki jego pracownik i jego dzieci to i tak zawsze kit z okien żarli to jakoś przeżyją.

  31 38
 • ~majster86 2020-04-01 00:33:40

  Arteks prosta sprawa jeżeli miałbyś do kupienia odkurzacz o taki samych parametrach ale na jednym by pisało made in Poland i kosztowałby 400 a na drugim made in china i jego cena to 200 zł to który wybierzesz? Może na potrzeby tego komentarza powiesz że ten Polski ale jak jest w praktyce i jak postępuje większość ludzi? Niesty w Chinach mało kto zastanawia się nad problem CO2 i innych pierdół związanych ze środowiskiem. bhp itp. dlatego jest taniej, i dlatego wspieramy ten kraj. Co prawda powoli podejście do ekologii się też tam też zmienia ale tam nie ma na przykład durnych wymogów że auta mogą produkować do 95 g co2/ km bo jak nie to koncern musi płacić jakieś kary. To jest hipokryzja UE ponieważ jeżeli produkując coś w europie wytwarzamy co2 to jest źle ale jeżeli ten sam produkt przyjedzie z Chin gdzie produkcja i tak jest bardziej szkodliwa i jeszcze więcej co2 zostanie wytworzone to jest nie ważne .Byle na swoim podwórku było czysto

  45 3
 • ~majster86 2020-04-01 00:36:25

  Barakuda trzeba było zostać przedsiębiorcą wziąć porsche w leasing i pojechać na Malediwy. Teraz byś się tylko cieszył

  41 20
 • ~Barra_cuda 2020-04-01 01:15:47

  Majster86 no niestety nie dam rady zacząć - zdolność kredytowa nie ta bo tata nie był UBekiem tylko uczciwie pracował i mu Balcerowicz nie pomógł. Ale jak masz teraz problemy jako przedsiębiorca to zawsze możesz zostać zwykłym pracownikiem - w tą stronę się da łatwiej transformować - pytanie tylko czy umiesz coś więcej niż drapać się po zadku na skórzanym fotelu? Jak tak to świetlana przyszłość przed tobą... Wynajmiesz apartament M3, wczasy we Wladysławowie co 3 lata, Punto na raty i zobaczysz jak się żyje. A jak będziesz miał za ciężko to sobie spłodzisz bombelka i za 500 zł to dopiero pożyjesz jak panisko.

  25 45
 • ~withings 2020-04-01 02:22:55

  Widzę, że zleciały się tu już pisowskie trolle usprawiedliwiające rząd i krytykujące przedsiębiorców. Ale widać też ich desperację, bo król jest nagi.

  Przez ostatnie lata koniunktury poważne kraje jak Niemcy czy Czechy uważnie obserwowały swoje wydatki i tak gospodarowały, że miały nadwyżki budżetowe. Dzisiaj są w stanie te pieniądze wykorzystać na zastrzyk w gospodarkę. W Niemczech sam sektor kultury dostanie 50 mld euro, nie wspominając o przemyśle czy usługach. Kraje zachodnie (ale nie tylko!) jeden po drugim ogłaszają programy np. pokrywania kosztów pracowników dla małych i średnich firm (do czasu stabilizacji gospodarki), inwestycji publicznych, pożyczek z hojnymi warunkami umorzenia, a także bezpośrednich transferów pieniędzy do obywateli, żeby ci mieli za co zapłacić czynsz czy spłacić kredyt.

  W tym czasie Polska zachowywała się jak Polska Gierkowska - wydawanie każdej złotówki jak tylko się pojawia, marnotrawienie pieniędzy na pompowanie przestarzałych działów gospodarki (np. górnictwa) lub absurdalnych snów o potędze (np. Condor i CPK), wygaszanie inwestycji celem przeznaczenia środków na kolejne programy kupowania głosów (np. 13 emerytury) itd. Pisowscy propagandyści z lubością cytowali Jacka Rostowskiego, że na to pieniędzy w budżecie nie ma i pokazywali, że jednak są. Tyle, że Rostowski miał na myśli to, że nie ma tych pieniędzy jeśli chce się odpowiedzialnie gospodarować krajem i być gotowym na spowolnienie - bo na kredyt to każdy potrafi wydawać.

  Dzisiaj, cytując Mateusza Morawieckiego, pieniędzy jest może na 6-7 tygodni, a dalej będzie plajta. "Tarcza antykoronawirusowa" to zbiór przepisów, z których połowa nie służy nawet pomocy gospodarce tylko umacnianiu władzy. Rząd nie sypnął tym razem pieniędzmi, bo po prostu ich nie ma - wydali wszystko na trampoliny dla Brajanków i Dżesik.

  Czeka nas XXI-wieczny odpowiednik lat 80-tych - bieda, bezrobocie, marazm. Najgorsze jest to, że tak jak do dzisiaj Polacy z nostalgią wspominają Gierka, tak samo będą wspominać Kaczyńskiego i klikę, że "za nich to się żyło". Zero refleksji, dlaczego się skończyło, tak jak się skończyło.

  66 21
 • ~Franek7 2020-04-01 06:59:15

  Bara Cudo ty w ogóle nie nasz pojęcia o czym piszesz. Utrzymanie firm w gotowości operacyjnej może uratować gospodarkę. Brak pomocy teraz oznacza, że nawet silne firmy upadną w ciągu najbliższych dni a nawet godzin. Albo im teraz państwo pomoże albo wpadniemy w kryzys jakiego nie było nawet w PRLu. Ilu znasz takich przedsiębiorców którzy mają Porsche w leasingu osiołku? Zdecydowana większość to drobni ciułacze zatrudniający dwie, trzy osoby albo nikogo bo ich nie stać i sami robią usługi. Problem jest w tym, że rząd PiS rozdawał socjal na prawo i lewo i teraz nie na za co pomóc żeby ratować gospodarkę i małe firmy. Dlatego mam dla was dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra jest taka, że zbliża się koniec PiSu a zła, że idzie bieda jakiej jeszcze ten kraj nie widział i odpowiedzialny za to jest obecny rząd, który nie myślał o zabezpieczeniu kraju przed ewentualnym kryzysem i się na to nie przygotował w żaden sposób.

  54 18
 • ~Franek7 2020-04-01 07:06:43

  1floyd to, że ludzie będą uciekać do szarej strefy to jest oczywiste. I będą to robić nie dlatego, że chcą tylko że muszą i żadne kary ich nie powstrzymają.

  28 14
 • ~Franek7 2020-04-01 09:47:32

  Przez ostatnie pięć lat słyszeliśmy z ust Morawieckiego jaką jesteśmy potęgą gospodarczą. Jakim tygrysem Europy no i przyszedł moment na powiedzenie „sprawdzam”. I co mamy? Ponoć pieniędzy na funkcjonowanie państwa wystarczy na Max 7 tygodni. Tak się kończy socjalizm. Rozdali wszystko na bzdury, na przeżarcie. I cieszę się i nie cieszę. Cieszę bo miałem racje kiedy mówiłem, że pierwszymi którzy odczują negatywne skutki rozdawnictwa będą ci którzy tak chwalili rządy PiS a nie cieszę bo to moj kraj i żal będzie patrzeć na to jak ludzie wpadają w nędzę przez tych dyletantów z PiS.

  28 12
 • ~Lahcim 2020-04-01 10:10:38

  PISowska mentalność tu komentujących, od początku kadencji tylko DEJ, DEJ, DEJ bo się należy, ale jak firmy, które to wszystko utrzymują proszą o pomoc w chwili poważnego kryzysu, to jest "ale jak to, to przecież złodzieje i bogacze, nic tylko kradną, po co im te pieniądze, na pewno na Mercedesy". Ten kraj nigdy nie będzie normalny.

  32 11
 • ~tf2 2020-04-01 10:12:32

  Czyżby niewidzialna ręka rynku nie była już aktualna?
  Rozumiem, że wielomilionowe zasiłki dla prywatych biznesów (klubiki sportowe) itp. też Arteksie potępiasz?

  10 11
 • ~krycha12 2020-04-02 09:45:02

  Dlaczego zamknięto targ rybnicki.przecież przepisy mówią,że na targach mają klienci oczekiwać do zakupu 2 metry od straganu.Nasz prezydent chyba nadgorliwy albo promuje złodziejskie hipermarkety!

  5 1
 • ~krycha12 2020-04-02 09:58:19

  Do franek 7- tak piszesz jakby to rząd był wszystkiemu winien a zapomniałeś dodać ,że to wina koronawirusa !

  3 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1090