zamknij

Wiadomości

Łapówki na Kopalni Jankowice i nie tylko. Prokuratura skarży 14 osób

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich akt oskarżenia obejmujący 14 osób. Oskarżeni odpowiedzą za przyjmowanie lub wręczanie korzyści majątkowych. Dochodziło to tego od listopada 2000 roku do 2008 roku.  

Reklama

Wśród osób objętych aktem oskarżenia jest Andrzej B. To wiceprezes zarządu spółki z Siemianowic Śląskich. Mężczyzna oskarżony został o przekazanie łapówek w kwocie 580 tysięcy 640 złotych, osobom pełniącym funkcje kierownicze w kopalniach węgla kamiennego na terenie Śląska.

Aktem oskarżenia objęto również 5 pracowników tej firmy. Oni również zostali oskarżeni o wręczanie łapówek. Kolejne 8 osób oskarżonych to osoby zajmujące kierownicze stanowiska w kopalniach: KWK Zofiówka, KWK Borynia, KWK Jankowice, KWK Śląsk, Bytomskiej Spółce Węglowej, KWK Marcel, Zakładzie Górniczym Bytom II.

W toku śledztwa ustalono, że firma z Siemianowic Śląskich zajmowała się produkcją chemii dla górnictwa, między innymi klei i pianki. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, że korzyści majątkowe przez przedstawicieli tej firmy wręczane były w zamian za preferencyjne traktowanie spółki w stosunkach handlowych: dokonywanie zakupu od firmy, regulowanie płatności w pierwszej kolejności, niezgłaszania reklamacji w przypadku wadliwego towaru.

Pieniądze - jednorazowo kwoty od 140 do 8 tysięcy 400 złotych - wręczane były w gotówce. Zawierane były też fikcyjne umowy zlecenia z pracownikami kopalni lub członkami ich rodzin. Środki przeznaczone na łapówki  pozyskiwane były ze środków zagranicznych od spółki  powiązanej kapitałowo z firmą z Siemianowic Śląskich. Pieniądze na teren Polski przywożone były  w gotówce. Proponowane ,,,prowizje'' oznaczały odpowiednią kwotę pieniędzy wyliczoną  procentowo od wartości sprzedaży – z reguły 1-2 proc.

Skierowany do Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich akt oskarżenia to już 6 akt oskarżenia w śledztwie pierwotnie prowadzonym w dawnej Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach. Poprzednimi aktami oskarżenia objęto 12 osób.

Wobec kilku wcześniej oskarżonych osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

Wobec dwóch osób z firmy  zajmującej się produkcją chemii dla górnictwa z Siemianowic Śląskich, z uwagi na ujawnienie przed organami ścigania nielegalnego procederu, prokurator umorzył postępowanie karne. Osoby te skorzystały bowiem z klauzuli niekaralności.

Na zlecenie prokuratury czynności w tej sprawie wykonywało ABW.

Oceń publikację: + 1 + 83 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~xxxx 2017-01-12
  08:00:45

  86 2

  ludzie się potem dziwią,dlaczego ten węgiel jest taki drogi

 • ~Callahan 2017-01-12
  08:41:27

  84 1

  A ja myślę że to dopiero wierzchołek góry lodowej(pracuję od ponad 20lat).

 • ~buchu 2017-01-12
  09:09:42

  63 2

  No to nowość ktoś odkrył, że w państwówce są łapówki lub inne korzyści majątkowe. Tak było i tak będzie dopóki kary za tego typu czyny nie będą surowe i co najważniejsze nieuniknione.

 • ~superelektro 2017-01-12
  09:43:48

  47 3

  Jeżeli to będzie kopalnia prywatna to nikt nie da łapówki gdyż musiał by dać jej właścicielowi a on i tak wybierze najkorzystniejszą dla siebie ofertę.
  Najlepiej i najprościej wydaje się cudze pieniadze.

 • ~goliat 2017-01-12
  10:04:09

  57 1

  Na Jankowicach więcej ludzi już będzie pruło w gacie....

 • ~jajko 2017-01-12
  11:03:32

  53 5

  A potem ci sami ludzie nawołują do strajków. Wmawiają że kopalnie upadają przez rząd, przez ruski węgiel, przez niskie ceny sprzedaży węgla, przez brak odbiorców. To jest właśnie największy problem kolesiostwo i łapówki w kierownictwie kopalni, związkach itp. Każdy o tym wie, nie trzeba być specjalistom. Jak to możliwe że kierownictwo związków nie musi pracować na dole? Za co oni pobierają wypłaty od kopalni? Pewnie gdyby to policzyć to wyjdzie kilka milionów.

 • ~waterman44 2017-01-12
  16:19:59

  26 4

  Za rządów PO i PSL sprawa została zamieciona pod dywan. ANDRZEJ B. Został na drugi dzień zwolniony z aresztu i dalej był Dyrektorem w Centrum Południe teraz w SRK . przyszedł czas na niego i mam nadzieje że na byłego dyrektora S.K też który woził Tirami kleje na nasze kopalnie

 • ~ 2017-01-12
  20:48:02

  10 2

  ~jajko patrząc z perspektywy czasu, widzą, że działacze związkowi zajęli puste miejsca po działaczach POP w kopalniach i są szarą eminencją dokładnie jak poprzednicy

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2611