Koszykówka: MKKS Rybnik po zwycięstwie w Gliwicach wygrywa pierwszą rundę

2018-11-26, Autor:

Sporo ważnych dla koszykarskiego światka w Rybniku wydarzeń miało miejsce w ostatni weekend. Należały do nich urodziny trenera Andrzeja Zygmunta i niesamowity turniej Rybnik Basket Cup 2018. Kolejny krok w dobrą stronę zrobili również nasi ligowcy.

Zespół seniorów MKKS-u Rybnik po wyjazdowym zwycięstwie w Gliwicach nad tamtejszym GTK 75:64 z kompletem 7 zwycięstw wygrywa I rundę rozgrywek śląskiej III ligi.

Po zeszłotygodniowej, wygranej batalii z wiceliderem Ofensywą Racibórz wydawało się, że prawdopodobnie nasz zespół nie powinien mieć już większych problemów w żadnym meczu. W sobotę drużyna prowadzona przez trenera Łukasza Szymika rozpoczęła jednak w Gliwicach pojedynek, w którym przeciwnik zmusił ją do podjęcia największego wysiłku.

GTK Gliwice to młody zespół, który po pierwszej rundzie ma duże szanse na zajęcie trzeciego miejsca w tabeli. Wygrał m.in. z Bytomiem oraz Czeladzią. Mimo pewnych braków w warunkach fizycznych dobra praca treningowa oraz ambitna postawa jego zawodników sprawia, że są bardzo groźnym i niewygodnym przeciwnikiem, który z bilansem 5:0 prowadzi w rozgrywkach MU20. Do tego trener GTK Grzegorz Podulka mógł skorzystać z usług dwóch graczy (D.Dawdo oraz M.Sztachetka) grających i trenujących na co dzień z występującym w PLK pierwszym zespołem czego jeszcze w obecnym sezonie, jak również w pojedynku z nami ostatecznie nie zrobił. O potknięcie nie było więc wcale tak trudno.

Zaczynamy tradycyjnie mocno skoncentrowani. Punktuje spod kosza T.Czajkowski oraz K.Zieliński. Prowadzimy 10:4 jednak niepotrzebnie dajemy sobie włożyć dwie trójki i wszystko budujemy od nowa. Za trzy dwa razy trafia A.Białdyga (10 pkt w 1 kw.) oraz B.Sładek. Cztery punkty dodaje A.Mazur i jest 21 do 10, a na koniec kwarty 26:15. Był to dobry okres naszej gry i mało wskazywało, iż ta wypracowana w pierwszych 10 minutach przewaga będzie również tą końcową, tym bardziej że, drugą ćwiartkę również zaczynamy dobrze. R.Koczy do Mazura i Zielińskiego, trafia też Białdyga, a sporo ożywienia w obronie daje T.Tomanek i … 17 punktów przewagi przy stanie 41:24. Od 16 minuty GTK naciska w obronie jeszcze bardziej odrzucając nas od kosza i trzeba przyznać, iż robi to dobrze. Bardzo dobrze wygląda z ich strony również obrona pick and rolla oraz podwojenia i mimo przewagi centymetrów nie jest łatwo zdobyć punkty z bliższej odległości. Na punkty gospodarzy, którzy tracą do przerwy jedynie 11 oczek odpowiadamy tylko z linii rzutów wolnych.

Po przerwie gramy dobrze jednak nie jesteśmy w stanie przełamać przeciwnika definitywnie. Przewaga po trójce Tomanka i osobistych Czajkowskiego sięga 15 punktów by po jakimś czasie spaść znowu do dziesięciu. Uczymy się na szybko gry przeciwnika i próbujemy znaleźć optymalny sposób. W obronie staramy się grać agresywniej co jednak prowadzi do tego, iż przeciwnik staje w ciągu 5 minut aż 14 razy na linii rzutów wolnych, a Zieliński, Białdyga i Mazur mają na koniec 3 kwarty po 4 faule. Taki stan rzeczy po 30 minutach sprawia, że trzeba naprawdę uważać żeby utrzymać 12-punktową zaliczkę.

W 5 minucie 4 kwarty GTK Gliwice dużym nakładem sił dochodzi nas na najbliższą od dawna odległość 7 punktów. Na szczęście mamy za sobą setki meczów i większe doświadczenie, które jednoznacznie wskazuje, iż na więcej już pozwolić przeciwnikom nie możemy. Przyśpieszamy w ataku i obronie. Po kolejnych punktach piątki naszych najlepszych w dniu dzisiejszym strzelców odskakujemy na 14, a następnie nawet 17 punktów w przeciągu 3 minut i na 2 minuty do końca praktycznie rozstrzygamy mecz.

W sobotnim meczu mimo kilku wcześniejszych prób, inaczej niż w poprzednich spotkaniach przełamać przeciwnika udało się dopiero w samej końcówce jednak z drugiej strony oscylująca wokół dziesięciu punktów bezpieczna przewaga i kontrola meczu przez cały pojedynek była nie zagrożona. Młoda drużyna GTK Gliwice, której gratulujemy postawy pokazała charakter, a my mogliśmy sprawdzić jak reagujemy w konfrontacji z nieco innym i szybszym sposobem gry.

W defensywie byliśmy w stanie trzymać przeciwnika na średnio 16 punktach w kwarcie na jego obiekcie co jest dobrym wynikiem.

Po pierwszej rundzie otwieramy tabelę z kompletem 7 zwycięstw. Rundę rewanżową rozpoczniemy za 2 tygodnie wyjazdowym pojedynkiem z AZS KŚ Katowice, by 15 grudnia w ostatnim meczu przed własną publicznością w obecnym roku kalendarzowym zmierzyć się z MCKiS Czeladź.

GTK Gliwice - MKKS Rybnik 64:75 (15:26, 17:17, 16:17, 16:15)

Punkty dla MKKS-u Rybnik: K.Zieliński 25, A.Białdyga 15, T.Czajkowski 15, A.Mazur 12, B.Sładek 5, T.Tomanek 3, R.Koczy, M.Rakszawa, J.Sikora, P.Grabowski