zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Koronawirus. RPO pyta o testy i pomoc dla rodzin górników

2020-05-07, Autor: bf

Sytuacją w naszym regionie zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Pyta wojewódzki Sanepid w Katowicach o sytuację w kopalniach. - Górnicy zaczęli chorować na COVID-19 prawdopodobnie dlatego, że wielu z nich ma żony-pielęgniarki, a te nie zostały na czas zbadane na obecność koronawirusa mimo że opiekują się zakażonymi – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Reklama

Rzecznik Praw Obywatelskich zaczął działać po informacjach od żorskiej Grupy Działamy. Wysłał do Sanepidu w Katowicach pytania z prośbą o informacje o sytuacji epidemiologicznej w podmiotach górniczych oraz gminach górniczych. Pyta o:

- prowadzone przez służby sanitarne (zwłaszcza w Rybniku i Gliwicach) działania mające zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród górników i ich rodzin oraz mieszkańców,

iczbę pobranych wymazów i testów na obecność koronawirusa wśród pracowników kopalń, personelu i ich rodzin,

- liczbę osób objętych kwarantanną oraz osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19,

- czy wystarczy miejsc w ośrodkach kwarantanny zbiorowej,

- czy planowane jest przeprowadzenie odkażania zakładów górniczych i miejsc pracy w których stwierdzono masowe zachorowań,

- czy wszyscy pracownicy kopalń zostaną poddani testom na obecność wirusa COVID-19,

- w jakim terminie nastąpi pobranie wymazów do badań i kiedy będą znane wyniki testów,

- czy Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach i podległe mu inspektoraty w województwie śląskim mają wystarczającą ilość personelu do skutecznego reagowania i działania w zwiększonej dynamice zakażeń COVID-19 oraz czy dostały zostało dodatkowe wsparcie kadrowe, sprzętowe lub finansowe pod Głównego Inspektora Sanitarnego lub Wojewody Śląskiego.

Pełnomocniczka RPO w Katowicach prof. Aleksandra Wentkowska skierowała pytania do Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Węglowej, Węglokoksu i Wojewody Śląskiego.

Damy Wam znać, jak pojawią się odpowiedzi.

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 52

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2020-05-07 15:37:34

  Jestem 3 tydzień na kwarantannie razem z zarazonym koronawirusem z pracownikiem KWK Jankowice.. Sanepid nie odbiera nawet w nocy , policja nie sprawdza reszty mieszkańców tylko zarażonego dopiero po wyniku pozytywnym.. Słuchu o wymazie dla mnie nie ma do dzisiaj. Miałam mieć zrobiony wymaz zaraz gdy wyjdzie wynik pozytywny pracownikowi według jednego pracownika rybnickiego sanepidu. Każda osoba co odbiera jak już cudem odbiorze w sanepidzie mówi co innego. Pozdrawiam

 • ~Andrzej Łakota 2020-05-07 15:45:10

  Czytając nagłówek tego artykułu zastanawiam się, czy redaktor zdaje sobie sprawę, że przypadkowo uczestniczy w hejcie przeciw pracownikom służby zdrowia... Ja już nawet abstrahuje litościwie od postawionej tezy, bo zgodnie z nią rodziny lekarzy powinny być pozarażane i częściowo powymierane...

  70 24
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-07 15:45:18

  RPO chce wprowadzenia kwarantanny dla gornikow?!?!

  Przeciez to wbre Konstytucji!!

  Gdzie jest ta Kancelaria Prawna???

  23 49
 • ~AlexRk 2020-05-07 16:25:33

  Tylko cud uratuje Śląsk przed drugią Lombardią, jak czytam jak wyglądają prawdziwe realia walki z epidemią. Dzięki za głos @Natalia888

  53 13
 • ~rosthost1 2020-05-07 16:28:26

  "wielu z nich ma żony-pielęgniarki, a te nie zostały na czas zbadane na obecność koronawirusa" skad takie dane na RPO? albo nie przestrzega RODO albo za duzo bierze miekkich. Gornik na wirusa od pielegniarki -teza jak mamuty zasiedliły świat.

  57 22
 • ~rosthost1 2020-05-07 16:31:25

  ~Natalia888 -niestety gdyby gornicy i kopalnia przestrzegała wymogow sanitarnych..... w bardzie zatłoczonych miastach jest mniej chorych niż w Rybniku. PGG - dyr kop Jankowice i służby ochrony do zwolnienia.

  80 19
 • ~s123s 2020-05-07 17:01:45

  Jakie bzdury... Górnicy zarazili się od swoich żon pielęgniarek. A to tylko pielęgniarki roznoszą wirusa? 204 zarażonych górników i pewnie tyle samo było żon pielęgniarek. Wystarczyło, że jeden taki przyniósł wirusa do zakładu, niekoniecznie od pielęgniarki go dostał w spadku, to za chwilę wiadomo było, że reszta też będzie chora. Nawet jak nie było jeszcze żadnego przypadku to wiadomo było, że prędzej czy później i tak będzie. Można było choć trochę uniknąć tego, a nie fedrować do końca.
  I jeszcze jedno. Brać górnicza potrafi wołać o kasę, strajki, wyjazdy do stolicy, zjednoczenie się i krzyczenie jednym głosem. Ciekawe dlaczego nie potrafili się zjednoczyć i krzyczeć, że w ochronie własnego zdrowia i zdrowia swoich rodzin i nie powiedzieli NIE! Nie pójdziemy do pracy, nie będziemy się narażać. No, ale przecież BIEDNY górnik będzie stratny i nie przeżyje jak do pracy nie pójdzie.
  Może będę jedyny, który to powie, ale nie współczuję Wam. Karma wraca! Jesteście łasi na kasę to może teraz choć trochę się zastanowicie, czy było warto.

  82 55
 • ~prawda12 2020-05-07 17:44:07

  Taaak kopalnie padają przez żony górników... Tylko, że w rejonie przypadki dodatnich lekarzy/pielęgniarek są w mniejszości, to raz. Dwa: dla mnie jest logiczne, że jeśli rzeczywiście jest szansa że zarażę się od żony to jestem ostrożniejszy i nie idę do pracy jeśli mam objawy (a znam osobiście górnika z objawami który stwierdził że "jeszcze go sanepid nie wytypował, może to przeziębienie więc idzie do roboty"). Była propozycja żeby testować regularnie lekarzy, pielęgniarki, ratowników by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa - rząd się nie zgodził. Każdy kto ma kogoś w rodzinie i wśród znajomych, kto pracuje na KWK (szczególnie Jankowicach) bardzo dobrze wie, jak od środka wyglądała "walka z wirusem", "zachowywanie zasad bezpieczeństwa" oraz same polecenia zwierzchników "ty się dwa razy zastanów kogo będziesz podawał jako osoby z kontaktu". Znam ludzi którzy bezpieczniej obecnie czują się mieszkając z tzw "służbą zdrowia" niż z zatrudnionymi na KWK Jankowice. Ale oczywiście, sugerujcie tak dalej. W naszym rejonie jeszcze nie było informacji o zdewastowanych samochodach pielęgniarek, ani zdjęć listów anonimów nawołujących by się wyprowadzily, jak w innych miastach... Najlepiej szukać winnego gdzie indziej, niż przyjrzeć się temu co złego działo się na miejscu

  52 12
 • ~krzysiek123456789 2020-05-07 17:44:11

  s123s gorszych bzdur dawno nie słyszałem ty se myslisz ze zwykły szeregowy gornik jest temu winien czy se zarty k....wa stroisz

  30 23
 • ~ 2020-05-07 17:52:26

  Witam. Mój mąż pracuje na kopalni też w Jankowicach ale pod firmom . Jesteśmy też poddani kwarantannie ale sami jechaliśmy zrobić sobie testy na własną rękę .
  Jak dostaliśmy wyniki obydwoje mieliśmy negatywne. Po tygodniu mąż został poddany kwarantannie z pracy, potem czekaliśmy na wyniki 4 dni. Wynik wyszedł pozytywny , też nie umieliśmy się dodzwonić. Co do policji byla u nas tylko 2 razy. No niestety ręka rękę myje

  27 11
 • ~ 2020-05-07 17:57:19

  Przed kwarantanną robiliśmy oczywiście testy jakby ktoś miał źle zrozumieć

  7 4
 • ~jacke25 2020-05-07 17:57:43

  Co to za głupoty?
  Gdyby na kopalniach wprowadzono takie obostrzenia jak w innych firmach (np. branża automotive) to by nie doszło do tej sytuacji.
  W wielu firmach zakazano pracy, natomiast w największym przedsiębiorstwie na Śląsku, gdzie nie stosuje się praktycznie żadnych współczesnych przepisów BHP wprowadzono śmieszne przepisy do których nikt się nie stosował.
  Żenada.

  52 13
 • ~corona 2020-05-07 18:15:31

  Sami znawcy Górnictwa, przepisów BHP, epidemiologii. Aż miło się czyta. I ten gul PogromcySzkodników.

  28 23
 • ~Haya 2020-05-07 18:30:25

  Wystarczy, że kilka osób zrobi sobie nadinterpretacje zdania o pielęgniarkach, weźmie to na poważnie i strach się będzie przyznać, że człowiek pracuje w służbie zdrowia....

  37 1
 • ~ 2020-05-07 18:43:37

  Cholerni gornicy, zawsze i wszedzie . Co najgorsze w Rybniku, to przez wegiel i kopalnie.
  Znam wielu gornikow, zaden z nich nie ma zony pielegniarki, zazwyczaj zony sa rownie prymitywne jak mezowie i siedza w domu. Jak mozna zwalac wine na sluzbe zdrowia w takim artykule!!
  Co do hejtu na sluzbe zdrowia, to sa to pracownicy, ktorzy ratuha kazdego z nas. Gornik mysli tylko o sobie.

  47 30
 • ~s123s 2020-05-07 18:58:05

  ~krzysiek123456789 tak żarty! Jak chcecie kasy to potraficie płakać, że tacy biedni, skrzywdzeni. Nawet jak dostaliście ten ch...ny koronawirus to teraz wszyscy skaczą wokół was jak poparzeni. A inni? Nie górnicy? Niektórzy nawet nie doczekają tych testów, bo zdążą wyzdrowieć. Nawet rodziny górników są tym gorszym sortem. Górnik święta krowa, żąda to dostaje co chce.

  37 25

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 842