zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Koronawirus. Ile testów wykonano w Rybniku? Tego nie wie nikt

2020-03-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ile testów wykonano w Rybniku na obecność koronawirusa? Takie pytania zadajecie na naszym Facebooku. Nie wiadomo, bo wg tłumaczeń służb sanepidowskich – nie ma takich danych.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj pisaliśmy o liczbie zachorowań w Rybniku i osobach przebywających na kwarantannie. Pod postem na naszym Facebooku pojawiło się sporo komentarzy dotyczących jednak tego, ile w Rybniku do tej pory wykonano testów na obecność koronawirusa.

Wszystkie negatywnie odnosiły się do tego zagadnienia:

- Nie ma zachorowań, bo nie wykonuje się testów nawet osobom na kwarantannie! Ba! Nawet osobom, które zachorowały na kwarantannie!

 


- Nie robi się testów bo w Rybniku ich nie ma... A tam, gdzie są mają idiotyczne widełki pod które się nie łapie wielu potencjalnych zarażonych…

 


- Tu powinny się pojawić informacje ile testów zrobiono w dany dzień i ile pozytywnych!!

 

- A nie że nie odnotowano zakażenia, bo jak? Jak nie był test wykonany. Żadne pocieszenie.

Okazuje się, że ilość wykonanych dotychczas testów w Rybniku czy powiecie rybnickim jest nieznana. Takich danych nie ma Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rybniku, która informuje nas, że nie pobiera wymazów i nie wykonuje testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Informacji nie ma również Urząd Miasta Rybnika, który sam chciałby wiedzieć coś więcej na ten temat. Dostępu do danych jednak nie otrzymał.

Z kolei Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego odsyła nas do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jako jedynej instytucji, która może coś więcej na ten temat powiedzieć.

Tam dowiadujemy się jedynie, że WSSE wykonało dotychczas (stan z 25 marca, godziny 20.00) 2285 testów.

- Nie posiadamy danych w podziale na miasta/gminy – czytamy w odpowiedzi.

Nie wiemy więc ile osób w Rybniku zostało poddanych testom, ile dziennie wykonuje się ich w naszym regionie i czy ta liczba wzrasta.

Do sprawy odniósł się wczoraj prezydent Piotr Kuczera.

- Ministerstwo Zdrowia podaje ogólne dane dotyczące całego kraju. O tym, komu zrobić test decyduje SANEPID i szpital, do którego trafia człowiek z podejrzeniem wirusa. Rodzina tego pacjenta jest objęta kwarantanną, jeżeli wynik jest pozytywny, testy są przeprowadzane również u jego rodziny. Można wiele dyskutować o tym, czy testów jest dużo, czy mało. Pewnie, że gdyby było ich więcej, byłoby łatwiej, ale skupmy się w miarę możliwości do zaleceń związanych z higieną i izolacją! #zostańwdomu ciągle aktualne – wyjaśniał wczoraj.

Przypomnijmy, że prezydent Rybnika zadeklarował tydzień temu, że miasto jest gotowe kupić testy na obecność koronawirusa. Do tego tematu jeszcze wrócimy.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~biker74 2020-03-27 14:11:17

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 12
 • ~Janusz_Cebularz 2020-03-27 14:12:24

  Nie robią testów bo pis już pisze ustawę zakazującą wirusowi zarażać Polaków. Prezydent podpisze i od Wielkanocy będziemy wszyscy wyleczeni.

 • ~Qwety 2020-03-27 14:45:45

  Żadne państwo nie robi testów przesiewowych, bo to nie ma sensu. Dziś jest ktoś zdrowy według testu, a za 2 dni może się zarazić już jest chory. Szpital zgłosił większą liczbę chorych na zapalenie płuc obustronne? Jak nie zgłosił, to nie ma wirusa w rejonie i tylko się cieszyć.

  51 33
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2020-03-27 15:27:10

  To nieważne, ważne że pan Kaczyński dla swoich partykularnych celów politycznych nie wprowadza stanu klęski żywiołowej, który już powinien być według ekspertów dawno wprowadzony i że chce posłać ludzi na rzeź (organizacja wyborów za wszelką cenę, po trupach.).

  76 45
 • ~ 2020-03-27 16:54:46

  W Rybniku ZERO

  13 21
 • ~ 2020-03-27 16:57:06

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 12
 • ~Franek7 2020-03-27 17:24:04

  Nie ma testów to nie robią. Pisanie, że nie robi się testów bo to nie ma sensu to rządowa propaganda. Niemcy robią każdemu podejrzanemu o zakażenie i w razie pozytywnego wyniku izolują go. I to jest sensowna taktyka a nie tak jak u nas kwarantanna dla wszystkich i nie wychodzenie z domu. Ile my mamy siedzieć w tym domu? Do końca roku bo rząd nie ma pomysłu jak opanować wirusa i każe siedzieć w domu.? Z czego ci ludzie aja żyć? Jak długo można wytrzymać bez pieniędzy?To jest jedyny pomysł? Wykończymy się prędzej ekonomicznie i finansowo.

  Póki co Polska taktyka jest taka: zamknąć wszystkich w domu jako to będzie.


  Jako ciekawostkę powiem, że jedyni którzy nam pomagają to Niemcy. Tak, tak LemingoBikerku. Te wstrętne Niemcy:

  65 euro dziennego dodatku zaoferowały wschodnie landy Niemiec Polakom, którzy pracują po niemieckiej stronie granicy. Ma to ich przekonać do kontynuowania pracy pomimo wprowadzonych obostrzeń związanych z epidemią
  Władze Saksonii, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego oferują pomoc finansową dla Polaków, którzy pracują na ich terenach.
  Jest to odpowiedź na decyzję polskich władz, które nałożyły obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie także na osoby, które mieszkają w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym i codziennie przekraczają granicę, by pracować po niemieckiej stronie.

  A nas rząd dyskutuje jak pomóc i na tym pozostaniemy. Nikt nie dostanie żadnej pomocy. Co najwyżej po dwa metry sznurka na osobę.

  To jest naprawdę państwo teoretyczne. Doją nas latami bo to nasz obowiązek obywatelski płacić podatki a jak raz w ciągu życia potrzebujemy jakiejś pomocy od państwa to nam pokazują faka jak pani Lichocka z PiSu w Sejmie. Dramat.

  65 35
 • ~Franek7 2020-03-27 17:32:43

  Nasi zamykają granice i stawiają swoich obywateli przed dramatycznym wyborem: pojadę do domu to już nie wrócę do pracy bo obowiązkowa kwarantanna. A sąsiedzi z zagranicy wyciągają pomocną dłoń i oferują 65euro dziennie za pozostanie. Dlaczego to nie Polski rząd zaproponował ten dodatek za pozostanie za granicą skoro to jego decyzja o zamknięciu granicy? Idiotyczna decyzja bo skutek jej jest taki że tłumy ludzi pracujących w Niemczech czy Czechach wracają do Polski ( część z nich pewnie zakażona wirusem). Niemcy nam pomagają choć nie muszą a nasi nam robią pod górkę. Dziekujemy bardzo panie Morawiecki.

  41 26
 • ~Trop leminga 2020-03-27 17:35:01

  do franek lat 7 - dramat był za 8 lat nie rządów PO. Rząd PO to najgorszy rząd po 1945 roku. Przez 8 lat szerzyła się degradacja i rozkradanie Polski, niszczenie państwowości, ze słynnym „Polskość to nie normalność”. Potrzeba wielu lat ciężkiej pracy, aby znowu nadgonić to co zostało stracone.

  33 74
 • ~skuty 2020-03-27 17:51:35

  ~Qwety

  Nie kłam.

  Korea Południowa, Singapur, Tajwan - Kraje które robiły testy przesiewowe, dziś są krajami z najlepszą wykrywalnością i walką z wirusem.

  Niemcy robią ponad 150 tysięcy testów dziennie, w następnym tygodniu planują tę liczbę podwoić. Do tego możesz sobie podjechać na "test drive-thru" i zrobić sobie test. Na razie jest to płatne, ale wraz z większą ilością testów, również będą przesiewać.

  Kolejne kraje w kolejce do przesiewowych testów to Japonia, Szwajcaria, Luksemburg, Norwegia czy Nowa Zelandia.

  Są pogłoski że również planuje Australia, Kanada czy Francja.

  Do tego każdy z tych krajów testuje każdego z podejrzeniem koronawirusa. Zresztą nie tyle te wymienione przeze mnie, ale również masa innych państw.

  U nas się tego nie robi bo zbliżają się wybory, nie można straszyć ludności prawdziwymi statystykami, że mamy już dziesiątki tysięcy zakażonych i setki martwych, przecież pis tak dobrze dba, a minister ma...PODKRĄŻONE OCZY!

  W statystykach po prostu kłamią, bo to są kłamcy i nic więcej.

  Ktoś zmarł na koronawirusa? Wpiszemy "wirusowe zapaleni płuc, sepsa czy niewydolność"
  Szkoda, że wszystkie te 3 rzeczy są główną przyczyną zgonów z powodu tego wirusa. No ale nie wolno, bo wybory, bo statystyki.


  Nie wiem jak można być tak zaślepionym w ten pis, dał wam te 500+, 13 emerytury, 13-14 na kopalniach i teraz każde kłamstwo stało się prawdą.


  Zobaczycie po wyborach jak statystyki wystrzelą, my już jesteśmy na poziomie UK, Hiszpanii czy Włoch, ale do 10 maja wszystko będzie tuszowane.

  "Po trupach do celu" to chyba motto tego rządu.

  62 21
 • ~internauta 2020-03-27 18:10:38

  Ludzie łażą w maseczkach z zaworkiem kierunkowym który filtruje tylko na wdechu natomiast przy wydechu powietrze wylatuje bez filtracji z resztą te maseczki są przeciwpyłowe a szczep wirusa to atomowa cząsteczka co ledwo pod mikroskopem widać , pozdro dla kumatych

  31 4
 • ~trzynasty 2020-03-27 18:22:51

  ~Trop leminga
  Najgorszy rząd od czasu Mieszka I mamy teraz. Oczywiście zgodzisz się, że im się należy, w końcu tak ciężko pracują. Już w styczniu było wiadomo, że epidemia zbliża się do europy, i co? i 10 miliardów PLN na TVPiss i fak lichockiej pokazany chorym na raka. Dobrze, twoim zdaniem? Weź się ogarnij i zacznij mysleć. Twój ulubiony kaczelnik prze do wyborów pomimo ogromnego zagrożenia i w czarnej dudzie ma całe społeczeństwo, łącznie z wyznawcami Pissu. Bo to mały człowiek ogarniety żądzą władzy, i nie interesuje go twój los, Zepsuli nasze państwo, Jesteśmy marginesem w polityce światowej i euopejskiej. Potrzeba pokoleń, aby Polska znowu stała się normalnym krajem. a tak przy okazji: gdzie masz wrak?

  47 22
 • ~Trop leminga 2020-03-27 18:24:54

  do skuty - Pełowcom już nikt i nic, nie posprząta tego bajzlu w głowach, jaki wyrządził im TVN i Gazeta Wyborcza! Napisz sprayem na każdej ścianie w swoim domu tak. „W demokratycznych wyborach wygrał PIS, i to z dwukrotną przewagą nad PO. Zdobył drugi raz większość parlamentarną, co jest ewenementem w Europie po II wojnie światowej”.

  18 54
 • ~Trop leminga 2020-03-27 18:26:02

  do 13 - lewacka kłamliwa propaganda. Nienawiść do PiS upaja, a nierzadko prowadzić może do poważnych chorób.

  15 53
 • ~Franek7 2020-03-27 19:41:18

  Jest nadzieja. Widać, że naród się zaczyna budzić i przestaje wierzyć w szerzone przez Tropy Leminga i innych trolli brednie i propagandę pisowską.

  Była taka scena w serialu Ranczo kiedy Czerepach napisał Koziołowi cztery regułki odpowiedzi na trudne pytania. Każda regułka pasowała tak samo do każdego pytania ale brzmiała inaczej i z pozoru bardzo mądrze.

  Mam wrażenie, że Trop Leminga dostał takie same regułki bo w każdym temacie wpisuje na przemian jedna z nich. Brzmią mniej więcej tak:
  1. Dobrze, że rządzi PiS bo gdyby rządziło PO to by było strasznie....
  2. Wam POwcom nikt tego bałaganu w głowie nie posprząta po TVNach.
  3. Dobrze, że nam rząd PiS zabrania wychodzić z domu bo to dla naszego dobra.
  4. Za PO dziura vatowska to piętnaście pierdyliardow a teraz to mamy dużo pieniędzy bo zabraliśmy mafiom vatowskim.
  5. Pisanie fake newsów powinno być karane ( choć sam je pisze a nie potrafi wskazać które to u innych )

  I tak na przemian to i tylko to.

  Lemigu poproś kolegów z farmy troli żeby ci coś nowego napisali bo ta płyta się zdarła już i stajesz się śmieszny. Napisz coś w końcu merytorycznego bo

  40 15
 • ~Jan R. 2020-03-27 19:45:04

  Szanowna Redakcjo. W sprawie testów zapytajcie o co w tym chodzi ludzi z laboratorium analitycznego WSS3. Politycy nie mają wiedzy na ten temat.

  22 2
 • ~Jan R. 2020-03-27 19:47:13

  A najbardziej niebezpieczną sprawą jest słuchanie durniów typu Trop leminga. I proszę mnie nie usuwać.

  32 11
 • ~arkussinus 2020-03-27 19:57:05

  a ścieżki rowerowe, dukty leśne pełne ludzi z rowerami, kijkami, a wszyscy z uśmiechem na twarzy i jakoś nie widać strachu, czy troski o zdrowie, czy życie. Aut na parkingach leśnych tyle co latem....

  21 2
 • ~Franek7 2020-03-27 20:03:50

  Kto chce zobaczyć jak wyglada w rzeczywistości Trop Leminga i jego koledzy obejrzyjcie proszę ten film:

  https://tvn24.pl/polska/farma-trolli-zarabiaja-na-falszywych-informacjach-i-hejcie-ra923108-2292035

  20 10
 • ~Trop leminga 2020-03-27 20:17:58

  Nie karmić tego samego trolla franek 7/czaja/Jan r- sam zdechnie!

  11 34
 • ~Franek7 2020-03-27 20:18:19

  Brak maseczek, brak kombinezonów, brak termometrów, brak płynów do dezynfekcji, brak testów. Dobrze, że TVP otrzymała 2 mld zł bo mogą nas o tym wszystkim rzetelnie informować ;)

  37 14
 • ~Piotr Czaja 2020-03-27 21:39:43

  Towarzyszu Tropie- Został Ci tylko nienawistny język Kaczora"zdfradzieckie mordy",nie wiedziałem że to Ciebie miał namyśli,zdRADZIECKA mordo.

  14 14
 • ~Franek7 2020-03-27 22:09:22

  Lemingu może policzysz teraz ilość plusów i minusów pod twoimi postami w tym temacie. Ostatnio tak chętnie mnie podliczałeś? Weź kalkulator...

  14 11
 • ~Sirmario Niewiem 2020-03-28 08:33:46

  Jacy Wy głupi ludzie jesteście, spekulujecie, obrażacie cię wzajemnie, wyzywacie rząd od najgorszych, jakieś fakenewsy walicie, aż się rzygać czasami chcę, a dostosować się do zaleceń nie warto?
  zostanwdomu takie jest hasło, łazicie po mieście, bo Wam się nudzi w domu, zakup konsolę, nie wiem zagraj z synem, córkom, żoną w szachy ale nie wolicie wywalać swe wirusy (nie koniecznie "koronavirusa") , grypy, ospy, zwykłe przeziębienie (choroby współistniejące według MZ) w mieście, bo co? No pytam się co? Bo Wam się nudzi w domu?
  Wiecie że w Polsce liczba "R" wynosi 1/2? A we Włoszech 1/3? Co to znaczy? Hmm.. R=1 os. Zaraża 2 i/lub 3 osoby, i każda kolejna robi to samo czyli co osobę trzeba sobie pomnożyć o 2 i/lub 3, działania naszego rządu w Polsce, co prawda było o ok. 2 m-c za późne, ale i tak zrobili co potrafili i wydaję mi się, że zrobili na ten czas bardzo wiele, bo mogliśmy mieć powtórkę z Hiszpanii. Ludzie obudźcie się! Wywalcie własne animozję oraz poglądy czy to polityczne czy inne. Zostańmy w domach.!
  1% umieralności to jest wielka tragedia dla naszego kraju, jak i dla całego świata (6 mld ludzi może zginąć) w Polsce to ok. 600 tys.
  zostanwdomu i ciesz się życiem, swoim i swoich najbliższych... Dajmy swoim pociechom dorosnąć i żyjmy, aby pokazać im świat który jest piękny...

  15 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz jedzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku?

Oddanych głosów: 1197