zamknij

Wiadomości

Korekta w rozkładzie jazdy. Poprawiono dojazd do strefy przemysłowej na Paruszowcu

2018-01-02, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Od nowego roku wprowadzone zostały korekty w rozkładach jazdy linii obsługujących strefę przemysłową w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Poszczególne kursy będą tak dopasowane, aby zapewniać dogodny dowóz i odwóz na wszystkie trzy zmiany dla osób pracujących w strefie. 

Reklama

- Konsekwentnie wdrażamy rozwiązania, które mają zachęcać mieszkańców do częstszego wybierania komunikacji miejskiej - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromnym problemem jest sprawna obsługa zlokalizowanych na Paruszowcu zakładów. W godzinach szczytu robią się korki, dlatego zachęcamy pracowników, aby w jak największym stopniu dojeżdżali do pracy autobusami – dodaje.

Zmiany obejmą linie 15 i 28, tak aby umożliwić dogodny dojazd na Paruszowiec z największych rybnickich osiedli - z Boguszowic i z Maroka-Nowin. Postulat ten był już zgłaszany podczas konsultacji społecznych Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, gdzie właśnie na osiedlu Nowiny wskazywano, że na strefę przemysłową są tylko dwa kursy w ciągu dnia.

- Udało się nam opracować ofertę, która rzeczywiście ma szansę stać się alternatywą dla samochodu - mówi Bartosz Mazur z Wydziału Komunikacji. - Godziny poszczególnych kursów były konsultowane w zakładach pracy, tak aby autobus przyjeżdżał nie "na ostatnią chwilę", tylko tak, aby można było być o określonej godzinie już bezpośrednio na stanowisku pracy. Ważnym aspektem zmian jest ich kompleksowość: zarówno od strony Boguszowic, jak i z Maroka-Nowin będą autobusy na 6:00, 14:00 i 22:00 oraz odpowiednie powroty po zakończeniu pracy.

Dalsza poprawa dostępności do zakładów pracy nastąpi z chwilą wybudowania przepustu pod torami kolejowymi na wysokości przystanku kolejowego Rybnik Paruszowiec. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie bezproblemowe dojście piesze i dojazd rowerem z dzielnicy Północ (z rejonu ulicy Żużlowej) na Paruszowiec.

- Każda zmiana to jest określone ryzyko - zaznacza Grzegorz Dudek z Zarządu Transportu Zbiorowego.- Będziemy się uważnie przyglądać efektom wprowadzonych zmian, na przykład punktualności autobusów. W tej chwili te kursy będą takimi kursami "pod specjalnym nadzorem", zdajemy sobie sprawę, że dla firm działających w systemie ciągłym dowóz pracowników na konkretną godzinę jest bardzo ważny – mówi.

Z racji tego, że zmiany dotyczą rozkładu na dni robocze, faktycznie zaczną obowiązywać od 2 stycznia 2018 r. Szczegóły:

Linia 15

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Śródmieście Dworzec Kolejowy o godzinie 4:45 zostanie przesunięty na 4:40,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Boguszowice Osiedle Pętla o godzinie 5:20 zostanie przesunięty na 5:15,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Dworzec Autobusowy o godzinie 6:00 zostanie przesunięty na 6:05,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Dworzec Autobusowy o godzinie 13:55 zostanie przesunięty na 14:00,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Śródmieście Dworzec Kolejowy o godzinie 15:20 zostanie przesunięty na 15:25,

- uruchomiony zostanie dodatkowy kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Boguszowice Osiedle Pętla o godzinie 21:15,

- uruchomiony zostanie dodatkowy kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Dworzec Autobusowy o godzinie 22:05,

Linia 28

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Paruszowiec Piaski Przemysłowa o godzinie 6:00, będzie rozpoczynał się o 6:10 na przystanku Rybnik Śródmieście Sąd,

- uruchomiony zostanie dodatkowy kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Paruszowiec Piaski Przemysłowa o godzinie 6:15 do przystanku Rybnik Maroko Nowiny,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Śródmieście Sąd o godzinie 11:55 zostanie przesunięty na 12:05,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rydułtowy Rynek o godzinie 12:40 zostanie przesunięty na 12:50,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Śródmieście Sąd o godzinie 20:20 zostanie przesunięty na 20:15,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rydułtowy Rynek o godzinie 21:00 zostanie przesunięty na 20:55 i wydłużony do przystanku Rybnik Paruszowiec Piaski Przemysłowa,

- uruchomiony zostanie dodatkowy kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Paruszowiec Piaski Przemysłowa o godzinie 22:15 do przystanku Rybnik Maroko Nowiny,

- uruchomiony zostanie dodatkowy kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Maroko Nowiny o godzinie 22:31 do przystanku Rybnik Śródmieście Policja,

Linia 46

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Dworzec Autobusowy o godzinie 22:11 zostanie przesunięty na 22:41,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Boguszowice Osiedle Pętla o godzinie 22:56 zostanie przesunięty na 23:26,

Linia 48

- zlikwidowany zostanie kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Boguszowice Osiedle Pętla o godzinie 21:16,

- zlikwidowany zostanie kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Dworzec Autobusowy o godzinie 22:35,

- kurs rozpoczynający się z przystanku Rybnik Boguszowice Osiedle Pętla o godzinie 23:31 zostanie przesunięty na 22:56.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Leoncio Almeida 2018-01-02 08:34:25

  " ...Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromnym problemem jest sprawna obsługa zlokalizowanych na Paruszowcu zakładów".
  To ja się pytam dlaczego na skrzyżowaniu Przemysłowej z Mikołowską wydłużono czas oczekiwania na zielone światło? Żeby na nowym skrzyżowaniu 200 metrów dalej zgodnie z obietnicą urzędników nie tworzyły się korki? Obecnie po godzinie 14 i po 16 z ulicy Przemysłowej praktycznie nie da się wyjechać.

  22 7
 • ~truman20 2018-01-02 08:47:00

  ~Leoncio Almeida - nie tylko na Przemysłowej. Mam wrażenie, że na Stawowej również czas wyjazdu został wydłużony. Nie jestem w stanie tego udowodnić, ale ostatnio chyba z 3 razy tam jechałem i miałem wrażenie, że zasnę. Z Przemysłowej też często wyjeżdżam i tam zdecydowanie czas został wydłużony, pewnie po to, jak mówisz - żeby udrożnić nowe skrzyżowania na Kotucza i Mikołowskiej. Przypuszczam, że gdyby to zrobić przez modernizacją, to efekt byłby taki sam, a ze względu na rondo, którego już nie ma, nawet lepszy. Pożyjemy, zobaczymy.

  22 3
 • ~Konrad Klink 2018-01-02 09:33:18

  @Leoncio @truman20 - przejeżdzam przez oba te skrzyżowania wielokrotnie w ciągu dnia i nie zaobserwowałem wydłużenia czasu oczekiwania na zielone. Na skrzyżowaniu ze Stawową i tak zawsze wyjazd wołał o pomstę do nieba a na Przemysłowej jest problem tylko i wyłącznie w godzinach w których zakłady kończą pracę. Skrzyżowanie z ulicą Przemysłową powinno zostać przebudowane tak aby samochody wyjeżdzające z Tenneco także miały sygnalizację świetlną, wielokrotnie bowiem zdaża się, że ciągnik z naczepą nagle zostaje na środku blokując przejazd. Może rondo ;-) ? A najbardziej sensownym rozwiązaniem pozostaje "wzmocnienie" transportu masowego, czyli przesiadka do autobusów a jeszcze lepiej kolei - brak tylko centrów przesiadkowych z prawdziwego zdażenia.

  10 4
 • ~ 2018-01-02 10:23:37

  @ Konrad Klink - no, jednak nie do końca. Coś się zmieniło - w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, można znieść jajo z nudów w oczekiwaniu na zmianę świateł. Ilość samochodów jeżdżących tam spadła ale czas oczekiwania na zielone z Przemysłowej i Stawowej nadal jest niewiarygodnie długi. W tym ostatnim przypadku, zielone świeci się raptem przez 15 sekund (wyjazd ze Stawowej).

  11 1
 • ~Niemalże Rycerz Na Koniu 2018-01-02 11:35:16

  Witam. "Udało się nam opracować ofertę, która rzeczywiście ma szansę stać się alternatywą dla samochodu - mówi Bartosz Mazur" Otóż AUTOBUS nigdy NIE BENDZIE alternatywą dla SAMOCHODU. Za wyjontkiem, gdy ktoś ma blisko i nie chce mu się odśnieżać wskoczy by podjechać. Ci co jeżdżom do pracy autobusami to albo dlatego, że małżonek potrzebował auta bardziej lub dlatego iż nie majom auta w ogóle albo jest u mechanika albo som na kacu. Czy zarzond ZTZ jeździ do pracy autobusem, np. PAN PREZES? WONTPIE. Dajcie mi plusy, niech widzom, że się mylom a my mamy rację!!!!

  8 20
 • ~Arteks 2018-01-02 11:41:24

  Pozytywne zmiany kosmetyczne ale Rybnik cały czas czeka na lepszy układ linii w kontekście do całego miasta. @Rycerz - gdyby tak było to cały zachodni świat zlikwidowałby już dawno transport publiczny. A przecież tak się nie stało. Absurdalność dojazdu wszystkich autami pokazują zablokowane skrzyżowania i drogi wyjazdowe z zakładów w czasie końca pracy zmiany i zagracenia autami każdego miejsca w promieniu 1 km od zakładu pracy. A przecież te miejsca mogłyby stanowić enklawy zieleni.

  11 16
 • ~ 2018-01-02 12:07:31

  @ Arteks - takie Tenneco czy Purmo ma własny parking, pozostałe firmy w okolicy też i akurat tutaj to aut sobie byle gdzie nie ma gdzie zostawić. Piekarnia na Przemysłowej nie ma własnego parkingu, ludzie stają jak chcą.

  Nie znam miejsca na świecie, gdzie w czasie kiedy wszyscy kończą pracę o tej samej porze, można łatwo wyjechać skądkolwiek. Druga sprawa jest taka, że w większych skupiskach ludzi (a Rybnik podobno za takie się uważa), zbiorkom działa trochę lepiej i częściej a poruszanie się ramach jednego miasta/powiatu to nie wycieczka jak z Rybnika nad morze.

  W Holandii transport miejski jest na bardzo wysokim poziomie ale to nie zmienia faktu, że sporo ludzi jeździ tam autami - niezależnie od tego, czy ktoś jedzie autem z Harlemmerliede do Ams czy zostawia auto na P+R i z Haarlem targa lacia pociągiem do Ams.

  8 4
 • ~Lateks 2018-01-02 16:05:01

  Normalnie sukces, dzięki polityce prezydenta będzie możliwy dojazd z nowin do pracy na Paruszowcu. Choć i tak przypuszczam że pieszo będzie szybciej, a rowerem to już bez porównania....

  7 1
 • ~roger 2018-01-02 20:46:33

  A kiedy zostanie zmodernizowany rozkład jazdy do dzielnicy Orzepowice ? Znajduje się tu od wielu wielu lat szpital wojewódzki. Po za nim mieszka tu co raz to więcej rybniczan. Autobusy jeżdżą w godzinach dla nikogo nie potrzebnych. Wielu interweniowało , pisma, radni i nic. Rozkład jazdy od 17 lat to wielka porażka.

  7 1
 • ~Arteks 2018-01-02 21:25:02

  @roger - Rybnik ma bardzo nierównomierną siatkę połączeń. O ile są kierunki gdzie komunikacja jest przyzwoita i nawet nie trzeba w dzień roboczy patrzeć na zegarek to są też przystanki/dzielnice ze słabą ofertą. Niestety ale Orzepowice (poza przystankiem szpital) mają dość słabą ofertę jak i cała północna część miasta np. Elektrownia, Ochojec itd. @pääkäyttäjä - jesteś tego pewien? To zapytaj w Tenneco czy są zadowoleni z tego, że od lat powiększają parkingi - i od lat mają problem z pracownikami którzy parkują byle jak, spytaj mieszkańców Paruszowca którzy skarżą się na parkujących byle jak kierowców i zastawiających autami uliczki nawet po drugiej stronie torów.

  4 3
 • ~ 2018-01-03 07:45:45

  @ Arteks - kto jest winien byle jakiemu parkowaniu...? Ludzie wszędzie tak stają, nie są zdyscyplinowani i nikt tego nie egzekwuje. Ta część roszczeniowa ani myśli się zmienić a nie daj Boże, zwrócić im uwagę.

  Ty, a sprawdzałeś czy na pewno są to ludzie z Tenneco? Wiesz to na 100%?

  ==

  Wczoraj, korzystając z tego, że sporo ludzi miało wolne a ruch był zadziwiająco niewielki, sprawdziłem sobie, jak długo świeci się zielone dla Stawowej i Przemysłowej. Dla tej pierwszej - 10 sekund. Dla drugiej - 20. Nie wiem, po co jest monitoring na sygnalizatorach, bo obojętnie od natężenia ruchu, cały czas jest tak samo.

  4 0
 • ~Grzegorz Maciejewski 2018-01-05 07:35:09

  Super! Bardzo dobrze, że w końcu są zmiany! A dla marud: to lepiej żeby nic nie zmieniać? Co by się nie zrobiło zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Trzeba coś robić bo komunikacja zbiorowa w Rybniku może być lepsza! Trzeba tylko odpowiednim ludziom dać władze. I usunąć ten beton, który obecnie "rządzi" co nie potrafi przez 20 lat zrobić przystanku koło zajezdni na Brzezińskiej. Nowe autobusy to nie wszystko! Kolejnym krokiem powinno być zapewnienie dojazdów do kopalń i dla pań z ZUSu (dla tych co mają prywatny parking koło zakładu pracy). Miasto stoi jak zusiki wychodzą o 15. Tam powinny być światła (włączane o 7 i 15), a nie niekończący się potok ludzi, którzy zajmują pasy na 20 minut.

  1 0
 • ~Esco Escobar 2018-01-05 09:30:45

  I tak będą stały na przejazdach kolejowych jak wszyscy w tym czasie

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 1695