zamknij

Wiadomości

Kontrole w autobusach budzą emocje. "Rybniczanie prosili o interwencję"

2020-08-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wczorajsza informacja o kontrola strażników miejskich w autobusach wywołała sporo emocji wśród mieszkańców Rybnika. Pojawiło się tyle głosów, że odnieść się do nich musiał rybnicki magistrat. Ten tłumaczy, że strażnicy zabrali się za kontrole, bo chcieli tego sami mieszkańcy.

Reklama

Wczoraj pisaliśmy o tym, że po ponowny wprowadzeniu obostrzeń i „czerwonej strefy” w Rybniku, strażnicy miejscy rozpoczęli kontrole środków transportu publicznego. Sprawdzają m.in. to, czy pasażerowie mają założone maseczki ochronne, a także liczbę zajmowanych miejsc w pojazdach.

Artykuł wywołał poruszenie wśród naszych Czytelników – zwłaszcza na Facebooku. Pojawiło się sporo głosów w tej sprawie:

- Przynajmniej tyle dobrej informacji odnośnie czerwonej strefy. Już to jest denerwujące, że polowa ludzi ma maseczki w busie, 2 połowa nie i do tego kierowca nic z tego sobie nierobiący i takim ludziom bilety sprzedaje.

 

- A to już jest mocne kuriozum. Prezydent w mediach sprzeciwia się stanowczo czerwonej strefie w Rybniku i jednocześnie wysyła podległe sobie służby do kontroli i karania mieszkańców? Czy Prezydent nie ma w sobie przypadkiem dwóch osobowości, bo nie da się grać w "zły policjant, dobry policjant" w pojedynkę a nasz Prezydent potrafi.

 

- Robi nam się Państwo policyjne. Za nie długo, zrobi się druga Białoruś. To kwestia czasu.

 

- Byle kasę wyciągnąć.. Nic innego to nie ma na celu.. Nic.

 

- Niech się do prawdziwej roboty wezmą i realne wykroczenia sprawdzają

Takie opinie pojawiły się na naszym fanpage-u. Sporo komentarzy zostawili też internauci na facebookowej stronie Urzędu Miasta w Rybniku:

- No tak. Gdyby jeszcze te autobusy miały sprawną klimatyzację, to pewnie maseczka nie byłaby problemem. Wczoraj jechałem takim autobusem....na dworze skwar A w autobusie jeszcze gorzej.

 

- Maseczka przy 30-stopniowym upale....Monty Python mógłby się inspirować pomysłami naszych władz...

 

- Nie ma to jak samemu opłacać organ, który nas prześladuje

 

- Cyrk.. Skoro straż miejska wzięła się za kontrole, to niech wsadzi swoje szanowne 4 litery do nagrzanego do miliona stopni autobusu, szczególnie w obecnych upałach, gdzie kierowcy zapominają o tym, że warto byłoby włączyć klimatyzację, która w większości naszych jakże nowoczesnych autobusów jest, a uchylenie 3 okienek nic nie daje.. Gwarantuję, że zdejmą maskę, albo padną jak muchy

Rybnicki magistrat widząc gorącą dyskusję dotyczącą tego tematu, postanowił odnieść się do słów krytyki. Zamieścił dzisiaj post z wyjaśnieniami. Urząd przypomina, że to w wyniku rozporządzenia Rady Ministrów na rybniczan narzucono wiele obostrzeń.

- W poczuciu niesprawiedliwości o powody tej decyzji prezydent Piotr Kuczera pytał w liście Ministra Zdrowia, póki co nie otrzymał odpowiedzi – czytamy.

Władze miasta zwracają też uwagę, że w ostatnich dniach wielu z nas było świadkami ścierania się tych, co noszą maseczki z tymi, co ich nie mają i odwrotnie, często padają wyzwiska.

- Może tak naprawdę brakuje nam jasnych, czytelnych zasad dla wszystkich Polaków bez podziału na strefy? - pada pytanie.

Magistrat tłumaczy też, że to sami rybniczanie prosili o interwencję w stosunku do osób, które nie noszą w przestrzeni publicznej takich maseczek.

- Stąd kontrole w autobusach. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, jakie obecnie obowiązuje w Rybniku – czerwonej strefie – mamy obowiązek je nosić, czy nam się to podoba, czy nie. To trochę jak z kierowcami. Czasem nie podoba nam się ograniczenie prędkości, nie potrafimy zrozumieć, dlaczego jest taki akurat znak. Można z tym dyskutować, można go zignorować, ale należy liczyć się wtedy z otrzymaniem mandatu – czytamy.

Na koniec władze miasta apelują do mieszkańców o wzajemny szacunek, zwłaszcza w tych trudnych czasach.

Zgadzacie się z argumentacją Urzędu Miasta w Rybniku?

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 120

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
  • ~MatiW 2020-08-13 10:52:32

    Znowu to samo, naród podzielony w każdej kwestii, teraz maseczek . Sam byłem wczoraj świadkiem jak ludzie się obrażali nawzajem w sklepie. Fajny apel miasta, prośba o zdrowy rozsądek.

    125 2
  • ~Benett 2020-08-13 10:55:48

    Brudasom wszystkow przeszadza. Zebow nie myja i dlatego maseczek nie nosza. Rece to raz w tygodniu w swieconej wodzie mocza. Bardzo dobrze straz miejska robi. Hirurg operuje w 40 stopniowym ukropie od lamp 8 godzin i nie narzeka.

  • ~Franek7 2020-08-13 10:57:11

    Maseczki nie dają żadnej ochrony. Mówił o tym sam minister Szumowski i ja mu wierzę. Nie można karać za brak maseczki co stwierdzają Sądy. Było o tym ostatnio pisane na Rybnik.com więc po co ta policja przyjeżdża to nie mam pojęcia? Takie strachy na lachy... Należy odmawiać przyjmowania mandatu. Sąd sprawę umorzy... A tak w ogóle to trzeba walczyć z głupotą szczególnie jeśli płynie z góry...

  • ~basia80 2020-08-13 11:00:20

    Ludzie popatrzcie w jakich absurdach my żyjemy. Co oni z nami zrobili. Czas to zakończyć i przywrócić normalność.

  • ~Stanisław Nowak 2020-08-13 11:21:53

    Autobus przestrzeń zamknięta, cyrkulacja powietrza mała, czas przebywania kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Ludzie bez masek potencjalnie wydychają wprost koronawirusa do przestrzeni autobusu . Oczywiście jego "stężenie " jest w tych warunkach wysokie , a prawdopodobieństwo zarażenia rośnie im mniejsza dyscyplina społeczna. Niech chcesz prawidłowo nosić maski w autobusie ... droga wolna do spaceru.

  • ~Fidzi 2020-08-13 11:23:36

    -Franek7,

    Przeczytaj art.26b pkt.12 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
    Namawiasz ludzi do nie noszenia maseczek i do nie przyjmowania mandatów wmawiając im, że sądy uchylą mandaty. Podpierasz się dwoma/trzema wyrokami. Zapomniałeś jednak, że w Polsce nie działa zasada precedensu i w takiej samej sprawie sądy mogą orzekać odmiennie.

    Zatem zadaj sobie pytanie:
    - kto się myli: czy 10-ciu sędziów, którzy utrzymali mandat, czy ten 11-ty, który go uchylił?

    Bez skrupułów wpychasz ludzi na minę. Jak jesteś takim bohaterem, to daj przykład: sprowokuj otrzymanie mandatu za brak maseczki i odmów przyjęcia mandatu, a następnie wygraj w sądzie. Jeśli Ci się uda, wklejaj treść wyroku i wtedy przyznam Ci rację.

    W tej chwili jesteś tylko zwykłym pieniaczem portalowym podburzającym do łamania prawa i stwarzania zagrożenia epidemiologicznego.

  • ~Grzegorz Em 2020-08-13 11:51:08

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    8 10
  • ~bartezz 2020-08-13 11:52:32

    Zrozumiałe jest dla mnie używanie masek w przestrzeniach zamkniętych jak np. sklepy, banki, instytucje, autobusy, galerie handlowe itd. - to sam popieram, natomiast na wolnym powietrzu jest to niepoważne! jeżeli w promieniu dookoła mnie na kilka metrów nie ma nikogo to komu ja zagrażam, lub kto mi zagraża??? Przebadajcie dobrze miejscowości nad naszym morzem tam plażowicze leżą jeden obok drugiego to czerwona strefa więcej niż pewna.

    110 8
  • ~Ja_2 2020-08-13 12:08:58

    Krótko. Proponuję podżegającym publicznie oraz piszącym o złamaniu

    9 26
  • ~Ja_2 2020-08-13 12:11:16

    Dopisek. Proponuję dla podżegających i publicznie piszących o złamaniu prawa sprawę z urzędu i tyle w temacie. Koniec dyskusji i bezprawia. Egon z Rybnika :)

    29 37
  • ~Marcin74 2020-08-13 12:11:17

    Nie dajcie się zmanipulować osobom odpowiedzialnym za nasłanie strażników miejskich do kontroli w autobusach. W całej „aferze” nie chodzi o to czy nosić maseczki czy nie. Jest przepis, że trzeba nosić to trzeba. Osobiście uważam, ze nie zaszkodzi. Cały syf jaki osiągnął UM swoją decyzją dotyczy tego, że z jednej strony Prezydent potępia czerwoną strefę w Rybniku (pisze o tym list do Szumowskiego) a z drugiej wypuszcza podległych sobie strażników miejskich do nękania pasażerów autobusów. Swoich własnych pasażerów! Kolejny raz Prezydent robi gigantyczny błąd wykazując się nadgorliwością (żaden przepis nie zmusza go bezpośrednio do kontroli maseczek w autobusach) pokazując gdzie ma mieszkańców Rybnika, swoich wyborców, ludzi, którzy zrzucają się na jego wypłatę. A podział na tych co są za maseczkami i przeciwników, pięknie podgrzał właśnie ktoś z UM publikując cynicznie wpis na miejskim łolu FB. W najlepszym, pisowskim stylu. Nie ma żadnej różnicy.

    55 28
  • ~Franek7 2020-08-13 13:56:07

    Fidżi nie siej PiSowskiej propagandy. Podaj jedną sygnaturę wyroku skazującego za brak maseczki? Nie ma takich. Nikt mnie nie może zmusić do noszenia szmaty na pysku w 30 stopniowym upale... Kto ka ochotę to niech nosi ale ja nie noszę od samego początku i nikt mi nic nie zrobiła a ja jak byłem zdrowy tak jestem...

    30 42
  • ~Ja_2 2020-08-13 14:28:27

    Franek 7 lat. Dla wszystkich tych z Tobą na czele, którzy próują się doktoryzować i z każdej prostej/logicznej sprawy tworząc matematykę wyższą twierdząc, że w każdym przypadku 2 plus 2 nie równa się cztery, pragnę przypomnieć o PEWNOŚCI NAUKOWEJ UDOWODNIONEJ NIE JEDEN RAZ, IŻ ŚREDNIE I DUŻE KROPLE ŚLINY WYŁAPUJE NAWET BAWEŁNIANA MASECZKA. W związku z tym, iż KAŻDY Z NAS jest potencjalnym nosicielem, świadomie potencjalnie zarażamy innych. Kim trzeba być aby się z tym dobrze czuć?? ODPOWIEDZIALNOŚĆ - mama nie nauczyła znaczenia takiego słowa?? Pzdr Egon z Rybnika

    30 23
  • ~basia80 2020-08-13 15:10:31

    Smutne i przerażające jest to jak sporo ludzi wierzy w tę medialną propagandę na temat tej pandemmii. W TV jedni i ci sami opłacani eksperci wmawiają nam że jest tak źle. Mam w rodzinie lekarza i wiem sporo na ten temat. Nie ma takiej smiertelności jak nam się wmawia że jest. W szpitalach pustka. Testy dające fałszywe wyniki. Ludzie zacznijcie myśleć!!! Tylko zdrowy rozsądek jest lekarstwem.

    45 29
  • ~Fidzi 2020-08-13 15:29:40

    -basia80,

    "Mam w rodzinie lekarza i wiem sporo na ten temat."
    Nie ufałabym ginekologowi w kwestii wirusologii i chorób zakaźnych, ani okuliście w zakresie neurochirurgii ;)))
    Ja chorowałam, byłam w Tychach, widziałam i wiem, że Covid to nie grypa. Wiele osób, nawet teraz bezobjawowych, nie długo może spotkać przykra niespodzianka w postaci nieoczekiwanej choroby: wątroby, serca, płuc, nerek, oun lub innych.
    Tobie jednak życzę abyś nigdy nie musiała się przekonać o moich racjach. Żyj w zdrowiu, ale ... pozwól innym także żyć. Twoja drobna niedogodność ( noszenie maseczki, dystans) może komuś uratować zdrowie, a nawet życie.
    Pomyśl tak: nawet jeżeli te "restrykcje" to szaleństwo, to korona z głowy Ci nie spadnie, jak założysz maseczkę na czas podważenia (naukowego!) zasadności tej "histerii".

    42 25
  • ~Fidzi 2020-08-13 15:42:48

    Franuś lat 7,
    Sygnatur nie znam, bo sama nie byłam karana, a tacy "ynteligentni inaczej", jak Ty, raczej nie chwalą się w internecie: "jednak byłem głupi i mi dowalili większą grzywnę niż miałem mandat, zatem podaję sygnaturę ku przestrodze takich samych głąbów, jak ja! ".
    Mimo to, nadal Cię zachęcam :
    Jesteś takim odważnym bohaterem ( w moim mniemaniu tylko tchórzliwym internetowym pyskaczem ), to DO DZIEŁA !!! UDOWODNIJ, ŻE MASZ RACJĘ !!! Idź, sprowokuj mandat i skutecznie się odwołaj :))))
    Z Ciebie to taki: klawiaturowy "mędrek vel bohatyr".
    :))))))))

    23 14
  • ~basia80 2020-08-13 16:23:20

    ~Fidzi
    To że chorawałaś nie oznacza że to był covid. Wcześniej również ludzie chorowali. Teraz prawie wszystkie choroby podciągane są pod covid, bo szpitale za takiego pacjenta dostają wiecej pieniedzy. W skali całego kraju i nawet świata śmiertelność i niby zakażenia to bardzo niski procent. Więc gdzie ta pandemia. Aaa i w medycynie nie ma czegoś takiego jak choroba bezobiawowa, obiawem choroby jest obiaw.

    30 23
  • ~Fidzi 2020-08-13 17:04:52

    basia80,

    Najbardziej irytuje, gdy na dany temat wypowiada się dyletant, a przy tym kreuje się na eksperta. Ty nie wypowiadaj się w zakresie dotyczącym medycyny, bo tylko udowadniasz żeś tępa, jak but.

    Po pierwsze: choroby mają "OBJAWY" , a nie "OBIAWY" !!!

    Po drugie: są choroby, których objawy ujawniają się po wielu latach

    Po trzecie: SARS-Cov-2 jest wirusem, tak jak i HIV, HCV, Hbs i inne. Niekoniecznie musi wywołać objawy ale na pewno zakaża inne osoby.

    25 20
  • ~basia80 2020-08-13 17:32:05

    ~Fidzi Każdemu może zdarzyć się literówka, nie czepiaj się. Takie są fakty o tej psełdo pandemii ,czy Ci się to podoba czy też nie. W mediach głównego nurtu nie ma rzetelnych informacji, są zmanipulowane. Ty widzę jesteś i chcesz być ekspertem w każdym temacie.

    20 22
  • ~anettk 2020-08-13 17:51:26

    ~basia80,~Fidzi...Oby dwoje (w pewnym sensie swoich komentarzy) macie rację.Prawdą jest,że sporo pacjentów (podkłada się pod Covid19 w szpitalach i przychodniach,bo jest za to sporo większy hajs i co do manipulacji przez media i rząd,również nie ma co do tego wątpliwości ale bez dwóch zdań nie można zaprzeczyć ,że ten wirus ISTNIEJE! Tak jak i kiedyś ludzie wypierali z "umysłu" świadomość o takich wirusach jak HIV.Nie ma się co sprzeczać,każdy na swój sposób ma rację.Zdrówka i Pomyślności ;)

    18 2
  • ~Fidzi 2020-08-13 18:21:58

    - basia80,

    "PSEUDO", a nie "PSEŁDO" !!!
    Znów literówka? Coś często Ci się zdarza :))))))

    13 15
  • ~Franek7 2020-08-14 09:23:09

    Koleżanko Fidżi właśnie tak zrobiłem. Odmówiłem przyjęcia mandatu w kwocie 50 zł za brak maseczki. I czekam. O wyniku cię poinformuje choć wiem jaki będzie. Żaden Sąd mnie nie uzna winnym wiec czekam ze spokojem a jeśli podasz swoj adres mailowy to ci prześle odpis wyroku...

    9 8
  • ~Fidzi 2020-08-14 10:16:22

    Franuś lat 7,

    Wystarczy, że podasz na forum sygnaturę akt po uprawomocnieniu się orzeczenia wraz z jego sentencją (bez danych osobowych). Do jego treści i uzasadnia sama dotrę :)))

    7 4
  • ~deuter 2020-08-14 14:33:41

    Na czyje zlecenie te kontrole były wykonywane?

    5 3
  • ~Bratek Adrian 2020-08-15 09:47:48

    Bardzo dobrze kontrole maja byc jak nie nosza masek ja mieszkam w Niemczech i tu sie ludzie stosuja do maseczek nie ma z tym problemu a jak bylem w Rybniku to mnie w sklepie w masce wysmiali

    0 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?




Oddanych głosów: 860