zamknij

Wiadomości

Konkurs na dyrektora OPS w Rybniku był ustawiony?

2019-06-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Czy konkurs na stanowisko dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku był z góry ustalony pod konkretną osobę? Tak uważa autor anonimowego listu, który wysłał pismo ze swoimi przemyśleniami do rybnickich radnych. Tekst został odczytany publicznie podczas czwartkowej sesji rady miasta. Co z niego wynika?

Reklama

Anonimowy nadawca podpisany jako „Sprawiedliwy Rybnik” przesłał do radnych pismo. Wynika z niego, że konkurs na nowego dyrektora OPS był ustawiony. - Okoliczności naboru do tego konkursu, komisja powołana do wyboru kandydata na Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku i sposób rozstrzygnięcia budzi niepokój, a raczej nadaje się do przebadania przez odpowiednie służby naszego Państwa – czytamy na wstępie.

Autor pisze o niewiarygodnych przekrętach i nieprawidłowościach, które pojawiły się od samego początku. - Można odnieść wrażenie, że konkurs był ustawiony od początku do końca, a co za tym idzie pomimo braku oficjalnego ogłoszenia, połowa mieszkańców naszego miasta wie kto został wybranym na stanowisko dyrektora – dowiadujemy się.

Anonim wskazuje, że komisja konkursowa, która miała powołać nowego dyrektora składała się z trzech osób. W jej skład wchodził m.in. wiceprezydent Piotr Masłowski. W tekście pojawia się jeszcze jedno nazwisko znane redakcji. Jak dodaje następnie w piśmie „wymagania przedstawiane w ofercie konkursowej są na tak niskim poziomie, że aż uwłaczające”. Czy Radni nie zauważyli rozdźwięku wymagań i kompetencji, jaki musi spełnić przyszły kandydat na Dyrektora OPS, który będzie kierował prawie 200 osobami, będzie wydawał decyzje w imieniu Prezydenta Miasta Rybnika, będzie tworzył nowe standardy opieki społecznej, będzie zarządzał budżetem ponad 150 mln? Poziom zakresu i wiedzy przygotowany był pod jednego kandydata, który oczywiście wygrał konkurs, a braki wiedzy, czy przygotowania nie miały tutaj znaczenia! - czytamy.

„Sprawiedliwy Rybnik” zwraca następnie uwagę na sposób rozstrzygnięcia i zawiadomienia o wygranej. - Przesłuchania kandydatów odbyły się dnia 10 czerwca 2019 roku, a już 13 czerwca 2019 roku pan Piotr Masłowskim wykonuje połączenie telefoniczne do wygranej kandydatki (imię i nazwisko znane redakcji), że została nowym Dyrektorem OPS w Rybniku – informuje autor pisma.

Mało tego, nadawca wskazuje, że istnieje zależność pomiędzy 3 osobami – wygraną kandydatką, członkiem komisji, a Piotrem Masłowskim. Wg niego ta trójka żyje w „znakomitej zażyłości prywatnej”.

- Sytuacja jest bardzo jasna, doszło do złamania prawa, w tym do obsadzenia stanowiska w konkursie osobą znajomą. Takie działania nie mogą mieć miejsca, ponieważ wpływa to na wizerunek naszego Miasta, pokazuje kompetencje Rady Miasta i Prezydenta Piotra Kuczery. Brak Państwa reakcji na zaistniałą sytuację spowoduje poinformowanie o nieprawidłowościach odpowiednie organy państwa, powiadomienie Wojewody o zaistniałym kolesiostwie i media. Mamy nadzieję, że panoszenie się wiceprezydenta zostanie wreszcie ukrócone – czytamy na końcu.

Pismo odczytała wczoraj radna Joanna Brzózka, wypowiedziała na głos nazwiska osób, które są związane z tą sytuacją. Pierwszy uwagę na to zwrócił przewodniczący rady miasta.

- Chcę podkreślić, że to pismo to anonim. To po pierwsze, po drugie pismo zawiera przynajmniej w części pewne insynuacje, a te insynuacje są odniesione do poszczególnych osób, które pani wymieniła z imienia i nazwiska. Rozumiem, że pani czytała list, ale zwracam uwagę na to, że ochrona danych osobowych i pewna wrażliwość nas obowiązuje. W związku z tym przypisywanie w jakimkolwiek piśmie a szczególnie jeśli jest to anonim pewnych zdarzeń do osób to są naprawdę delikatne sprawy. Sugeruję na przyszłość by najpierw w komisji rady miasta wyjaśnić sprawę, bądź z panem prezydentem a dopiero później w trybie publicznym występować w takich sprawach, bo naprawdę możemy kogoś skrzywdzić - zwrócił się do radnej Brzózki Wojciech Kiljańczyk.

Do treści pisma nie odniósł się na sesji Piotr Masłowski. Głos zabrał za to prezydent Piotr Kuczera. Obiecał, że zajmie się w wyjaśnieniu tej sprawy. Zwrócił jednak uwagę radnej PiS.

- Zaczęła Pani od wolnych głosów, wolnej Polski, wolności, a myślę, że czasem oprócz tej wolności trzeba mieć trochę odpowiedzialności. To jednak jest anonim. Jeżeli jesteśmy tak wolni to czemu się tak boimy, że nie stajemy ze swoją twarzą i swoim nazwiskiem do takiego pisma.To jest smutne - dodał prezydent Kuczera.

Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalny komentarz rybnickiego magistratu.

- Do urzędu dotarł anonim, który dotyczy uwag na temat przebiegu konkursu na dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Zapoznajemy się z jego treścią, choć już na wstępie muszę zaznaczyć, że pojawiają się w nim pewne nieścisłości, jak choćby liczba osób w komisji konkursowej. Zwracam też uwagę na to, że w piśmie tym padają bardzo poważne zarzuty wobec zastępcy prezydenta czy jednego z kandydatów do konkursu. Jednocześnie osoba, która jest nadawcą tego pisma nie ma odwagi ujawnić żadnych swoich danych. Łatwo jest rzucać oskarżenia wobec innych, bez wychylania swojej własnej głowy. Co do kwestii merytorycznych, to jak już wcześniej wspomniałam, zapoznajemy się z zawartością tej korespondencji. Nie dobiegł jeszcze końca proces decyzyjny dotyczący naboru na to stanowisko, co będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu – czytamy w odpowiedzi Agnieszki Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Co ciekawe, warto tu odnotować, że do dzisiaj na kanale miejskim YouTube nie ma transmisji z wczorajszych obrad rady miasta.

Oceń publikację: + 1 + 88 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~Lateks 2019-06-28
  11:30:57

  Nie bardzo rozumiem czym zirytowany jest "Sprawiedliwy Rybnik"
  przecież zawsze lepiej mieć na stanowiskach swoich niż obcych. Były prezydent Raciborza naprawdę jest takim specjalistą od zarządzania nieruchomościami że zostaje wiceprezesem? Nie liczy się co potrafisz tylko kogo znasz. Ludzie sobie nie zdają sprawy ile stanowisk zależy od władz miasta. A rada miasta ma obowiązek przegłosować te pomysły żeby wcześniejszych wyborów nie rozpisali i cała dieta nie poszła....

 • ~Lateks 2019-06-28
  11:32:48

  P.s. gdyby ta osoba podpisała się swoimi danymi to przez lata by się chodziła tłumaczyć po sądach. Bo jak udowodnić w sądzie że prezydent Rybnika jest w tej samej partii politycznej co były prezydent Raciborza ;)

 • ~Lateks 2019-06-28
  11:33:29

  53 13

  a w zasadzie jak przynależność partyjna ma się do wyników konkursu ?

 • ~Analpenetrator 2019-06-28
  11:51:43

  150 9

  Niech się też przyjrzą jak wyglądał nabór na rzecznika urzędu miasta i kto był w składzie i jak te osoby są między sobą powiązane hehe :) W UM jest więcej stanowisk obsadzonych przez kolesiostwo, ale co zrobić takie czasy :D

 • ~Lateks 2019-06-28
  11:56:54

  64 15

  ~Analpenetrator ale tak jest wszędzie i byłoby ok, gdyby za kolesiostwem szły kompetencje, niestety jest dokładnie odwrotnie. Blokuje się ludzi z wiedzą, a zastępuje się ich specjalistami z innych dziedzin bądź bez doświadczenia w branży. Przykłady to już słynna historycznie polska hodowla koni krwi arabskiej, czy też powiązania o których piszesz. Najtrudniej że potem ktoś idzie z wiedzą do urzędników i jest ignorowany.

 • ~jolaw2 2019-06-28
  12:07:36

  83 8

  Ostatnio spotkałam się właśnie z taka opinią , ze w UM można dostać pracę tylko po znajomości . Zgodzę się , ze faktycznie jakieś kierownicze stanowiska mogą być atrakcyjne np finansowo ale np referenci i inni
  niżsi urzędnicy zarabiają grosze naprawdę nie ma się o co bić . Jeśli komuś chce się pracować i ma trochę w głowie gdzieś indziej może zarobić więcej.

 • ~rzyt 2019-06-28
  12:20:48

  93 18

  Duża liczba urzędników UM i spółek zależnych to w przyszłości sukces wyborczy. Nie wiem dokładnie ile ich jest ale szkoły, UM, wodociągi, Hossa, Zieleń Miejska, R Służby Komunalne, Straż Miejska, Mosir to z rodzinami może być z 30000 głosów czyli wynik wyborczy prezydenta.
  By było tak jak było.

 • ~master4k 2019-06-28
  12:58:35

  49 27

  Jeśli w treści anonimu było dużo POwtórzeń, POmyłek i POmówień, to chyba znam autora.

 • ~konrad222 2019-06-28
  13:15:34

  48 7

  hahaha wicedyrektor myślał ze konkurs to tylko proforma

 • ~Lateks 2019-06-28
  13:16:03

  28 4

  ~rzyt jeszcze dodaj to że te osoby będą żywo zaangażowane w wybory a większość i tak nie pójdzie głosować i już masz przepis na sukces wyborczy.
  Wystarczy w samorządowych wyborach raz objąć stanowisko i reszta sama się kręci.
  ~jolaw2 przecież możliwości awansu brak jeżeli się zaczyna od referenta. Ale kierownicy, prezesi dyrektorzy to już coś warte uwagi...

 • ~qwer 2019-06-28
  13:32:15

  30 20

  Odnoszę wrażenie że ktoś chce rozpiepszyć panujący tam układ. Przychodzi mi na myśl tylko jedna opcja polityczna ;)

 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-06-28
  13:36:28

  4 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~loiss14 2019-06-28
  14:02:47

  70 13

  Mam nadzieję, że Pan Prezydent podejdzie do tematu poważnie, jeżeli nie to w następnych wyborach wybiorę innego kandydata. To jest skandal ... i znowu o Rybniku będzie głośno.... jak nie smog to ustawione konkursy... naszego wizerunku nawet diagnoza nie poprawi jak tak dalej pójdzie

 • ~Barakuda 2019-06-28
  16:05:00

  21 20

  Pewnie Kazo64 ten anonim napisał ;)

 • ~MatiW 2019-06-28
  16:28:13

  28 31

  Dziwi mnie, że redakcja zajmuje się anonimami. Nie popadajmy w paranoję. Jeśli ktoś ma na coś dowody to kawa na ławę i proszę to powiedzieć z imienia i nazwiska. Bo jakby tak każdy zaczął pisać anonimy jeden na drugiego...

 • ~ 2019-06-28
  16:50:37

  31 18

  @Kazo64
  NaPISales ten donos? Przyznaj się.

 • ~Piotr Czaja 2019-06-28
  16:57:47

  18 20

  POwinien być POdPiSany Prawy i Sprawiedliwy POzdro kazo POdPiSuj jak chcesz -obyś uniknął tych ośmiu lat pierdla

 • ~tf2 2019-06-28
  16:58:06

  35 15

  Wcale by mnie to nie zdziwiło, raczej zdziwiłbym się gdyby było odwrotnie.
  Samorządy to takie bezproduktywne przedsiębiorstwo, przynoszące tylko stratę i generujące sztuczne stanowiska. Nie mam do tej instytucji nawet 1% zaufania a mechanizm powiązań jest chyba ogólnie znany.

 • ~Piotr Czaja 2019-06-28
  17:06:25

  16 20

  kazo-"prostak błędy swe barwnie przedstawia" KONFUCUSZ

 • ~qwer 2019-06-28
  17:24:31

  35 14

  ,Prawy I Sprawiedliwy Rybnik, ale dopiero PO 0,49 ;)

 • ~Piotr Czaja 2019-06-28
  17:27:59

  24 26

  kazo - jak dobrze że to napisałeś stosuj to w swoim życiu jeżeli chodzi o zatrudnianie POciotkow i kolesiów to PiSowi nikt nie dorówna /Matołuszek Motawiecki Ziobro/

 • ~Piotr Czaja 2019-06-28
  17:45:28

  15 20

  kazo-zpomiałeś o trzeciej prawdzie w.g ksiedza Tishnera jest jeszcze gono prawda" może jeszczew odniesieniu do artykułu działka za 500zł pobożność nie zastąpi rozumu-autor ten sam

 • ~Piotr Czaja 2019-06-28
  17:49:44

  10 17

  jeden wyraz napisałem tak żeby dosłownym wyrazem nikt nie poczuł się zniesmaczony

 • ~Piotr Czaja 2019-06-28
  21:00:29

  14 16

  kazo- jakie służby te PiSowskie które uwierzyły że dwa luksusowe samochody Tadziowi podarował bezdomny i potem szybko zmarł-chyba że lupę mieli dupiatą

 • ~secretkey 2019-06-28
  23:46:37

  11 13

  @kazo64 kolejną kampanię wyborczą PiS też będą sponsorować spółki skarbu państwa? No bo chyba z faktami nie zamierzasz dyskutować. Krótko TAK czy NIE. Spolegliwych względem PiS sędziów obsadzonych na decyzyjnych funkcjach też nie możesz zaprzeczyć.

 • ~minowa 2019-06-29
  06:40:35

  9 3

  Tischner jeszcze jednej prawdy nie wymienił - to "SB prawda."

 • ~Barakuda 2019-06-29
  07:41:19

  12 15

  Kazo dobrze, że w PiSie tak nie dają tych stanowisk po znajomości i rodzinie :))

  A co do anonimu to zero konkretów tylko jakieś żale i domysły. Gdyby było coś konkretnego to by się ten Gal Anonim podpisał. Anonim mają swój rodowód w PRLu, widać z kogo brano przykład.

 • ~Barakuda 2019-06-29
  07:45:03

  10 13

  Kazo a tak a propos:

  Na podstawie oświadczeń majątkowych, wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym i doniesień medialnych "Gazeta Wyborcza" sprawdza, kto dokładał się do funduszu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Wiadomo już, że zrobiło to wielu przedstawicieli spółek Skarbu Państwa, ale lista cały czas się powiększa. Teraz gazeta dotarła do Siedlec, do okręgu wyborczego ministra energii.
  Spółka Srebrna to nie jedyne zaplecze finansowe PiS. Kiedy przychodzą wybory, partia dostaje zastrzyk gotówki od swoich darczyńców, a tych, jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", jest wielu. Są wśród nich np. osoby z zarządów i nadzorów państwowych spółek i rządowych agencji. Tylko one w 2018 r. przelały na fundusz wyborczy PiS przynajmniej 1 mln zł, w tym z samej Energi – ponad 300 tys. zł.

  Ale to nie koniec. Są wśród nich także wiceprezes PGNiG, szefowie EuRoPol GAZ, Portu Gdynia i Polimeksu-Mostostal. Na przykład Robert Perkowski, były burmistrz Ząbek i aktualny przewodniczący rady powiatu wołomińskiego. Od października 2018 r. zasiada w radzie nadzorczej Krajowej Spółki Cukrowej, a od kwietnia jest wiceprezesem PGNiG ds. operacyjnych. W ubiegłym roku przelał na kampanię PiS 15,75 tys. zł. Awans społeczny z burmistrza na wiceprezesa tłumaczy względami rodzinnymi.

 • ~Barakuda 2019-06-29
  07:47:15

  12 18

  To jest właśnie patologia. Wsadzimy cię na stanowisko prezesa spółki skarbu państwa nawet jeśli nie masz kompetencji i wykształcenia ale pamiętaj co miesiąc 15 tysi na naszą kampanię wpłacasz... Tak PiS okrada i psuje państwo.

 • ~rzyt 2019-06-29
  08:40:29

  10 6

  ~Barakuda, widzisz prawo zezwala na prywatne wpłaty na fundusz wyborczy i można to sprawdzić. Kiedyś te sprawy inni załatwiali na stacjach benzynowych czy cmentarzach. Widać ucywilizowanie zwyczajów. Kiedyś palono scenografie filmowe finansowane przez spółki państwowe przed wyborami, by było trochę kasy na wybory, a z ew. rozliczeniem było trudno.
  Barakuda, rekinów

 • ~coolok 2019-06-29
  08:59:20

  13 2

  Widzę tutaj samych specjalistów w tym temacie.
  Wieść gminna od jakiegoś czasu niesie, że konkurs nie spełniał wymogów proceduralnych. Wojewoda w tym temacie nie może nic zrobić. Jedynie gdy nowy/nowa dyrektor zostanie zatrudniona/zatrudniony Wojewoda sprawdza czy spełnia ustawowe wymagania by zajmować takie stanowisko.
  A konkurs jest indywidualną sprawą miasta.

 • ~Barakuda 2019-06-29
  10:22:58

  9 9

  Rzyt, taka sytuacja, że damy Ci fuchę ale będziesz się opłacał co miesiąc to jest zwykła klasyczna korupcja. To są standardy białoruskie albo mafijne...

 • ~ 2019-06-29
  12:15:25

  12 4

  ~Barakuda
  to dlatego m.in.szefowie miejskich spółek, z których usług jesteśmy zmuszeni korzystać, zarabiają więcej, niż ich mocodawca - prezydent miasta

 • ~Lateks 2019-06-29
  14:24:05

  7 2

  ~Barakuda nie co miesiąc ale w czasie kampanii wyborczej. Kupić polityka, radnego itp. Jest łatwo, tyle tylko że od ich decyzji zależą niewyczerpane źródła pieniędzy

 • ~Lateks 2019-06-29
  14:26:07

  13 3

  U nas to się nazywa korupcja, a w Brukseli lobbing

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1367