zamknij

Wiadomości

Koniec samowoli na rynku. Ogródki będą również stawiane wg określonych zasad

2016-03-29, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Rybnika – Piotra Kuczery, przedsiębiorcy chcący od teraz postawić na rynku ogródek, będą musieli postępować wg szczegółowych wytycznych.

Reklama

Przypomnijmy, że takie zasady obowiązują już właścicieli lokali na deptaku, a więc ul. Sobieskiego i Powstańców Śląskich. - W ubiegłym roku prezydent miasta Piotr Kuczera, w trosce o estetykę Śródmieścia, określił szczegółowe wytyczne w zakresie tego, jak mają wyglądać sezonowe ogródki na deptaku. W tym roku podobne zasady będą dotyczyć także „ogródków” na płycie rynku. W przeciwieństwie do lat poprzednich uporządkowano układ ogródków na rynku, tak aby nie zasłaniały osi widokowych i były odpowiednio zlokalizowane względem otaczającej zabudowy – wyjaśnia Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu.

>>W lecie na deptaku pojawią się ogródki. Nie będzie samowoli, miasto stawia warunki<<

I tak w sezonie wiosenno-letnim, obejmującym okres od kwietnia do października, na rynku czy deptaku usiądziemy pod parasolami w jednolitym, pastelowym kolorze. Same ogródki będą wykonane z naturalnych elementów, a ich wyposażenie stanowić będą meble z naturalnych i eleganckich tworzyw, takich jak np. wiklina, rattan, drewno bądź metal. Zewnętrzne ogrodzenia powinny również być wykonane z elementów z tworzyw naturalnych i posiadać donice obsadzone krzewami i kwiatami. Co ważne, akcenty reklamowe będą mogły być umieszczane tylko na lambrekinach parasoli lub markiz oraz na meblach.

– Zasady zostały określone po to, by dopasować funkcjonowanie ogródków sezonowych do reprezentacyjnego charakteru Rynku i deptaka. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia z ubiegłego roku i podejmujemy kolejny krok zmierzający do wprowadzenia ładu estetycznego w mieście – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Więcej na temat zasad funkcjonowania ogródków sezonowych na płycie rynku i na deptaku w Rybniku w zarządzeniu Prezydenta Miasta Rybnika dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zawarte zostały tam informacje istotne dla osób, któr prowadzą lub planują prowadzić tam jakąkolwiek działalność.

- Informacje na temat zawierania umów dzierżawy terenów na płycie Rynku oraz na Deptaku w Wydziale Mienia Urzędu Miasta Rybnika, tel. 32 43 92 014;

- Informacje w zakresie uzgadniania i akceptacji projektów zagospodarowania ogródków w Wydziale Architektury urzędu Miasta Rybnika, tel. 32 43 92 059.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~jurempus 2016-03-29 08:10:37

  Panie Kuczera następnym krokiem na rynku będzie szczegółowe opracowanie ścieżek którymi będą przechodzić ludzie!!!! Władza trzasła do głowy co

  0 66
 • ~czorcik 2016-03-29 08:24:51

  Wzdłuż rynsztoka, ale od Bazyliki po lewej stronie, bo o porządek trzeba dbać!!!

  0 25
 • ~wulec 2016-03-29 09:07:58

  I przy każdym ogródku 4 donice z Kościuszki.

  0 15
 • ~jacek3329 2016-03-29 09:11:56

  Po jakimś czasie słońce wypali ten pastelowy kolor na parasolach a brudny deszcz zamieni je w szare szmaty.Będzie buro i ponuro. a dotychczas było przynajmniej kolorowo. P.S. kto produkuje te parasole i czy restauratorzy będą zmuszeni kupować od jednego producenta?

  0 24
 • ~marys76 2016-03-29 11:01:35

  Już to widzę jak będą dostosowywać się do tych wymogów!!! Nadal będzie rozgardiasz i każdy "byle przed sia", a nie będzie nikogo możnego do wyegzekwowania zapisów tego Zarządzenia.

  0 12
 • ~colombo01 2016-03-29 11:12:16

  W Łodzi już od wielu lat jest jeden standard - nawet loga firm są złote. Efekt jest pozytywny

  37 0
 • ~ 2016-03-29 13:29:32

  Jak dla mnie bardzo dobry ruch, zamiast kolorowego cyrku rynek może wyglądać schludnie i reprezentacyjnie. Znając życie to takie parasole po kosztach będą mogli załatwić przedstawiciele poszczególnych kompanii piwnych, więc lokale "aż tak nie ucierpią".

  24 0
 • ~ 2016-03-29 13:52:40

  a co z ustawą o wychowaniu w trzezwośći?Czy moje dzieci spacerując po rynku muszą oglądać to gigantyczne pijaństwo?Takie miejsca powinny być odgrodzone specjalnymi parawanami,przypominam że płyta rynku jest miejscem publicznym i nie każdy ma ochotę oglądać to widowisko.

  0 3
 • ~daro 2016-03-29 20:07:54

  a co to są za dziwne barierki przed sklepami?? to na konia czy rowery? w takich miejscach co to za szajs kto to montował czyj to projekt , tak samo donice na Kościuszki klapa totalna

  6 0
 • ~pit75rk 2016-03-29 20:35:11

  Wszystkie wpisy popierające decyzję prezydenta na plusie a krytyczne ( w większości) maja duuuuużo minusów. Kto płaci za minusowanie?

  0 0
 • ~pit75rk 2016-03-29 20:41:16

  Ja bym zakazał spożywania alkoholu na rynku bo jak można omijać przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości na rynku, który jest miejscem publicznym a nie można z sąsiadami na terenie prywatnym wspólnoty mieszkaniowej wypić piwka. Nie mówię tu o pijaństwie a o wypiciu jednego, dwóch piw na terenie wspólnoty, który jest terenem prywatnym właścicieli. Nieznający przepisów ludzie pokornie przyjmują mandaty. Oto Polska właśnie.

  6 0
 • ~ 2016-03-29 21:00:20

  na tym przykładzie widać ile ta ustawa podobno o wychowaniu w trzezwości jest warta jeśli zataczające się ochlapusy w samym centrum miasta są bezkarne a człowiek co wypije piwo w parku jest karany wysokimi mandatami

  1 0
 • ~tf2 2016-03-29 23:16:34

  Po pierwsze nie kierujcie się ocenami. To manipulacja, nawet Pani Kopacz oficjalnie kiedyś pochwaliła się wynajęciem grupy hejterów, którzy w przerwach na hejt zapewne "oceniają komentarze". Obserwuję dużą skalę manipulacji komentarzami w czołowych serwisach, zarówno z jednej jak i z drugiej "strony" barykady. Na przykład na wp.pl nagle pojawia się komentarz z 3500 pozytywnymi i 5 negatywnymi, zaraz po opublikowaniu. To się nazywa inżynieria społeczna.
  Po drugie mi się osobiście ten pomysł podoba. Pewne reguły powinny być zachowane, wymog estetycznei spełnione, oczywiście nie wszystko ma być takie same, ale na pewnych zasadach. W zeszłym roku parasolki na przeciwko Bazyliki przestały straszyć (a wyglądały koszmarnie) i zastąpiły je bardziej tolerowalne wersje. Niestety hałas pijaków i nocne burdy niekonrolowane przez miasto, które wydało na to zezwolenie pozostały bez zmian.
  Chciałbym jednak aby uporządkowano także problem byłego placu zabaw przy magistracie albo rozpadającego się budynku na Hallera. Każdego kto utrzymuje ten bajzel obłożyć takimi mandatami aby opłaciło się odsprzedać tanio teren miastu. Powody: szpeci krajobraz, zagraża bezpieczeństwu (może nie płaci podatków?). Takie drastycznie zaniedbane miejsca powinny być traktowane jak pozostawiony na publicznym parkingu samochód. Pewne zasady współżycia powinny obowiązować wszystkich przedsiębiorców.

  2 0
 • ~ 2016-03-30 12:08:12

  Z jednej strony pomysł mi się podoba - nie będzie pstrokato i byle jak. Tylko czy będzie jednolicie ładnie, czy jednolicie brzydko? To się dopiero okaże. No i jestem ciekawa, czyj szwagier szyje parasole;-)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto w głównej mierze ponosi odpowiedzialność za złą sytuację rybnickiego szpitala?


Oddanych głosów: 1560