zamknij

Wiadomości

Konflikt o płace w rybnickich wodociągach. Strony czekają na mediatora

W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku ogłoszono spór zbiorowy. Związkowcy domagają się powyżek wynagrodzeń dla pracowników, a dotychczasowe rozmowy z zarządem zakończyły się fiaskiem. Strony czekają na rozpoczęcie rozmów z udziałem mediatora. Dyrekcja PWiK jest gotowa do dialogu.

Reklama

Jak dowiadujemy się od Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”, związkowcy walczą o podniesienie wynagrodzeń wszystkich pracowników spółki o 257 zł brutto z wyrównaniem od 1 kwietnia tego roku.

– To jest wyważony postulat. Żeby uzyskać podwyżki w tej wysokości trzeba zwiększyć fundusz na wynagrodzenia o 5 proc. w porównaniu z 2020 rokiem, czyli niewiele ponad poziom inflacji – mówi Marek Frelich, przewodniczący „Solidarności” w spółce.

Miesiąc temu (18 maja) „Swszczęła z pracodawcą spór zbiorowy na tle płacowym, który po spisaniu protokołu rozbieżności w ramach rokowań wszedł w etap mediacji. Termin ich rozpoczęcia nie został jeszcze wyznaczony.

Jak informuje „Solidarność”, oprócz podwyżek związkowcy domagają się wypłaty 100 proc. dodatku do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta oraz zmiany zasad wyliczenia nagrody z zysku za dany rok, które w ocenie „S” nie są sprawiedliwe.

– Obecnie pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim np. 10 dni, traci aż 20 proc. premii. My chcemy, by ta nagroda była obniżana proporcjonalnie za każdy dzień absencji – wyjaśnia Marek Frelich.

Jeden z przedstawionych przez przedstawicieli „S” postulatów nawiązuje do porozumienia płacowego podpisanego w firmie w 2019 roku.

- Wówczas uzgodniono, że wszyscy pracownicy otrzymają od 1 kwietnia 2020 roku podwyżkę wynoszącą 2,3 proc. płacy zasadniczej. – Potem okazało się, że część osób dostała 3 proc. Poczuliśmy się oszukani, dlatego domagamy wyrównania podwyżek do tego poziomu dla pozostałych pracowników firmy i jednorazowej nadpłaty tych środków – dodaje przewodniczący „S” w PWiK.

Informuje dalej, że podczas negocjacji i rokowań pracodawca zaproponował wypłatę bonusu wakacyjnego w wysokości 1500 zł brutto, ale pod warunkiem, że związek odstąpi od swoich postulatów i zakończy spór zbiorowy.

– Nie zgodziliśmy się na takie rozwiązanie, więc przekazano pracownikom nieprawdziwą informację, z której wynikało, że z naszego powodu nie dostaną tej premii. W związku z tym przedstawiliśmy postulat wypłaty 1500 zł netto premii wakacyjnej i 4 czerwca wszczęliśmy kolejny spór zbiorowy dotyczący tego żądania – wyjaśnia.

Karolina Wacławiec, rzecznik prasowa PWiK potwierdza, że istnieje konflikt w wodociągach.

- Chodzi o sprawy płacowe i świadczenia socjalne. To dopiero początek, bo mediacje jeszcze się nie zaczęły. Mediator został wyznaczony i strony muszą się dogadać co do terminu spotkania – mówi.

Nasza rozmówczyni zaznacza, że dyrekcja spółki jest gotowa do rozmów.

- Mamy spotkania przedmediacyjne, obie strony rozmawiają ze sobą – dodaje.

W rybnickich wodociągach zatrudnionych jest ok. 260 osób. Wrócimy do tematu, gdy już poznamy finał mediacji.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~tosia10 2021-06-17 13:08:49

  A może by tak wodociągi zainteresowałyby się kałużą na Plebiscytowej? Przynajmniej 2 tyg już tam jest woda. Zaraz nam rachunki pójdą w górę bo ktoś za to musi zapłacić. Chociaż z drugiej strony wczoraj było w kranach tak niskie ciśnienie wody że nie sposób było wziąć prysznic. Woda jedna z najdroższych w Polsce na ulice się wylewa a umyć się nie można

  45 11
 • ~Mieszkaniec_miasta 2021-06-17 13:18:37

  Niech powie ile prezes zarabia? Ponad 20 tyś a inni na niego robią to zarabiają grosze. Co on ma inny żołądek inne potrzeby? ? Pracownicy na niego robią i żadnych podwyżek tyle lat. Szykować taczki wtedy coś zdziałamy.

  55 15
 • ~umbrtatacici 2021-06-17 13:33:59

  tosia10 - To prawda, woda leci b. długo z ul Franciszkańskiej na Plebiscytową, ale to podobno nie pitna. Pytanie jakie służby mają się zająć tym wyciekiem, bo jak widać nikogo to nie interesuje.

  29 1
 • ~Rolniczek 2021-06-17 13:36:02

  Brakuje kilku ważnych informacji do wyrobienia zdania, mianowicie:
  1. Jakie jest średnie wynagrodzenie w PWIK za 2020 r?
  2. Jakie były podwyżki w latach 2017-2020?
  Tak z ciekawości kto będzie mediatorem? Przewodniczący RN :)? Były wojewoda?!

  41 2
 • ~Hellomelo 2021-06-17 13:41:43

  @Tosia, woda leci przez wysoki poziom wód gruntowych, wcześniejsze cieki zostały zasypane i wybija na Franciszkańskiej ;) pewnie trzeba będzie znowu kolejne dreny , tym razem niżej, żeby nie powtórzyć problemu sprzed dwudziestu-kilku lat, gdzie woda się zapadła ;)

  24 0
 • ~ŁYSA 2021-06-17 15:06:12

  No i super:)
  Wielkie podziękowania dla Solidarności i Pana Przewodniczącego, że praktycznie co roku walczy o podwyżki dla pracowników.
  Prawda jest taka, że pracownik sam nie ma siły przebicia a związki dbają o wyższe płace:)
  Także się cieszę że pracownicy dostaną podwyżki.
  Woda w Rybniku jest bardzo droga także firma ma kasę niech się podzieli:)

  31 9
 • ~artefaks 2021-06-17 16:42:09

  Słuszną linię ma nasza władza. Ceny rosną jak oszalałe.
  Nie dziwota że ludzie chcą podwyżek .A tkzw prezes NBP twierdzi że że wzrost cen nie powoduje skutku infacyjnego.
  A wierzą w to już jedynie ćwierć mózgi ala' yebnikus

  19 6
 • ~1floyd 2021-06-17 17:35:26

  Skoro Miasto stać, na podwyżki w swoich strukturach, to PWiK też nie zbiednieje. Wodociągi w Polsce, to kury znoszące złote jaja dla ich właścicieli. Czyli w większości dla miast czy gmin. W Rybniku miasto ma chyba ok 90% lub więcej w tej spółce. Czyli za pośrednictwem rady nadzorczej, ma wpływ na działania zarządu. Czyli można przyjąć że, też jest uczestnikiem sporu. Ciekaw jestem ruchu, ze strony Prezydenta. Od dawna już słychać na mieście, o rosnącym niezadowoleniu z płac wśród pracowników. Szczególnie tych pracujących w terenie. Jako jedni z nielicznych w regionie, pracując w soboty, niedziele, czy święta przez 24h, nie otrzymują w zamian, żadnej bonifikaty finansowej. Zarząd raczej nie ma powodów do narzekania nie ma. Już piątki, jak jest podane na stronie internetowej, biurowiec ma skrócony czas pracy, by wcześniej rozpocząć weekend. No i dane o ich wynagrodzeniach, ze strony rybnickiego BIP mówią same za siebie.

  19 8
 • ~rzyt 2021-06-17 19:09:24

  Jest ministerstwo zdrowia, a zdrowia nie ma; są wodociągi miejskie to wody też może nie być. Kiedy spółka prawa handlowego zapłaci mi za korzystanie z mojej nieruchości, którą zajmuje i ogranicza korzystania wpełni z niej, na swoje biznesowe cele.
  Miasto za umożliwienie wykonania studzienki w pasie drogi każe sobie płacić?
  Czy PWiK przypadkiem nie jest firmą raz miejską, raz spółką handlową? Zamiast pchać wodę w rury to doi mieszkańców.

  16 7
 • ~Terrorysta 2021-06-18 10:29:02

  a za co premiować pracownika którego nie ma w pracy ? u mnie w firmie (w tej co blokuje wejście na portal ) L-4 =0 premii nooo ale my nie mamy związanych darmozjadów

  7 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 473