zamknij

Wiadomości

Komunikacja między Rybnikiem a Gliwicami kuleje. Czy miasto coś z tym zrobi?

2021-09-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Brakuje dobrego połączenia autobusowego pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami. Wskazuje na to prezydentowi radny Krzysztof Szafraniec i prosi o interwencję. Jaka jest odpowiedź Piotra Kuczery? Czy coś się zmieni w tej materii?

Reklama

Jak wskazuje w interpelacji radny Krzysztof Szafraniec, obecnie komunikacja zbiorowa między miastami Rybnik i Gliwice realizowana jest busami przez firmy świadczące usługi przewozowe Mktravel z Rybnika i Sylmar z Żor.

- Komunikacja ta, z uwagi na ilość kursów oraz zbyt małe pojazdy, jest niewystarczająca do potrzeb mieszkańców, zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych. Proszę o podjęcie działań zmierzających do lepszego skomunikowania Rybnika z miejscowościami sąsiednimi: Wilczą (punkt przesiadkowy), Gliwicami, Knurowem – zaznacza radny.

Dodaje, że poprawa komunikacji wynika z potrzeb mieszkańców.

- W Gliwicach istnieje duża uczelnia wyższa, dobrze prosperująca strefa ekonomiczna oraz wiele zakładów pracy. W Knurowie funkcjonują kopalnie węgla kamiennego, w których pracują mieszkańcy Rybnika – zauważa Krzysztof Szafraniec.

Prezydent Piotr Kuczera w odpowiedzi zgadza się z radnym.

- Skomunikowanie Rybnika z sąsiednimi gminami stanowi ważny aspekt świadczący o jakości życia mieszkańców – mówi.

Zauważa jednak, że połączenia tego typu stanowić powinny jednak odrębny system komunikacyjny i przewidział to też Ustawodawca w Ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, gdzie połączenie Rybnika z Gliwicami to połączenie o charakterze wojewódzkim przewozów pasażerskich, których organizatorem jest marszałek województwa. Piotr Kuczera wyjaśnia, że Urząd Marszałkowski w Katowicach nie organizuje obecnie przewozów autobusowych.

- Konieczne jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania na poziomie lokalnym. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem linii autobusowej, która przy pomocy połączeń przesiadkowych pozwalałaby na wykonywanie podróży w kierunku Knurowa i Gliwic, wykorzystując nowo powstałe centrum przesiadkowe w Wilczy, do którego dojeżdżałaby linia autobusowa z Rybnika – dodaje prezydent Rybnika.

Jak wyjaśnia dalej Piotr Kuczera, po dokonaniu odpowiednich uzgodnień w zakresie godzin kursowania (co wymaga również zmian na linii autobusowej nr 236 organizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię), konieczne będzie zawarcie odpowiedniego porozumienia umożliwiającego funkcjonowanie połączenia do Gliwic.

Jeździcie do Gliwic? Brakuje Wam dogodnej linii do tego miasta?

Oceń publikację: + 1 + 63 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2021-09-14
  10:28:00

  39 8

  Rady stwierdził: " W Gliwicach istnieje duża uczelnia wyższa, dobrze prosperująca strefa ekonomiczna oraz wiele zakładów pracy."

  To sie Arteks zasmuci. Przecież Rybnik to takie prestiżowe miasto z super rynkiem pracy że nigdzie nie trzeba jej szukać poza rybnikiem.

 • ~Arteks 2021-09-14
  10:37:20

  11 57

  @kulfoniasty - sam podałeś ciekawe wyjaśnienie. Widocznie nie ma za dużo chętnych dojeżdżających do Gliwic skoro nie opłacało się PKS Gliwice obsługiwać tej linii. Rybnik ma świetny rynek pracy. :)

 • ~ 2021-09-14
  11:05:16

  43 0

  @Arteks,
  czytaj ze zrozumieniem:
  "Komunikacja ta, z uwagi na ilość kursów oraz zbyt małe pojazdy, jest niewystarczająca do potrzeb mieszkańców, zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych. "

  Popatrz, PKS Gliwice się nie opłacało a prywatnym firmom to się opłaca. Fascynujące...

  Różnica polega na tym że PKS Gliwice wysyłał na linie Rybnik - Gliwice zawsze 45 osobowy autobus a prywatne firmy wysyłają busy na 10-15 osób.
  I teraz na takiego busika 7 pasażerów to połowa obsady i zysk dla przewoźnika a dla autobusu tyle samo oznacza stratę na przejeździe.
  A problem nie występuje cały czas w ciągu dnia tylko w niektórych godzinach a takim małym firmom nie opłaca się inwestować w duży tabor który będzie wykorzystywany 3-4 razy dziennie o bardziej obłożonych godzinach - o tych w których ludzie dojeżdżają do i z pracy.
  Dla nich po prostu część ludzi o tych godzinach nie wsiądzie do mniejszego pojazdu i tyle :)

  A skoro podnosisz temat PKS to PKS Rybnik także upadł a np. prywatne firmy cały czas realizują kursy Rybnik - Katowice, co godzinę, także w niedziele i święta. Im się opłaca a PKS się nie opłacało.

  Wystarczy dostosować tabor i rozkład do zapotrzebowania rynku a nie odwrotnie.
  A zachowanie odwrotne widać choćby na rybnickiej komunikacji miejskiej :)

 • ~Arteks 2021-09-14
  11:15:01

  3 36

  @kulfoniasty - dzięki za nudny wykład ale nie zapomnij, że postawiłeś w swoim pierwszym tezie pewną tezę. Być może w jej przypadku masz akurat rację. Nie ma w dzisiejszych czasach większego zapotrzebowania na dojazdy między Rybnikiem, a Gliwicami. Bo jedno i drugie miasto ma odpowiednią ilość miejsc pracy, a widocznie studentów nie jest na tyle dużo aby opłacało się PKS-owi jeździć tak regularnie jak dawniej. W innych relacjach np. Katowice-Rybnik czy Racibórz-Rybnik jest takie zapotrzebowanie i kursują na tej trasie wygodne pojemne pociągi, do Gliwic nie ma...

 • ~ 2021-09-14
  11:31:41

  34 0

  @Arteks,
  chodziło mi że aktualnie na trasie Rybnik - Katowice jeździ prywatny Inter-bus - codziennie, co godzinę, nawet w święta :)
  Gdyby nie miał obłożenia i zysków to wolontariatu by nie uprawiał.

  A z mojego osobistego doświadczenia wiem że ludzie w Rybnika dojeżdzają do pracy do Gliwicach (dlatego że w Rybniku jej nie znaleźli). I nie są to jednostkowe osoby.
  Tyle że w przypadku braku sensownej komunikacji zbiorowej (czy to autobus czy pociąg) po prostu zbierają się w 4 osoby i jeżdżą autami.

 • ~Arteks 2021-09-14
  11:55:04

  3 27

  @kulfoniasty - ten busik z Rybnika do Katowic ma kilkanaście miejsc siedzących... A swoją drogą ja nie przeczę, że ludzie potrzebują jeździć do Katowic. Ilość pociągów w ostatnich latach nawet wzrosła bo tam potoki pasażerskie są duże ale do Gliwic? Twoje "doświadczenie" może tu być takie samo jak w przypadku twojej kompromitującej wypowiedzi porównującej miejsca pracy w Gebruderze do Sądu Okręgowego lub w przypadku używania pieca węglowego. Wydaje ci się, że wszyscy chałupowcy lubią się stale brudzić i chcą bezkarnie truć innych. Mimo, że następuje w tej dziedzinie jakieś poruszenie i nawet na tym portalu zostałeś jednym z ostatnich "obrońców smrodu" co z sastysfakcją ci wypominam.

 • ~ 2021-09-14
  12:15:13

  17 4

  @Arteks,
  "twojej kompromitującej wypowiedzi porównującej miejsca pracy w Gebruderze do Sądu Okręgowego"
  Poproszę o cytat i link z tej mojej wypowiedzi.

  "lub w przypadku używania pieca węglowego. Wydaje ci się, że wszyscy chałupowcy lubią się stale brudzić i chcą bezkarnie truć innych. "
  Poproszę o cytat i link z tej mojej wypowiedzi.

  "Mimo, że następuje w tej dziedzinie jakieś poruszenie i nawet na tym portalu zostałeś jednym z ostatnich "obrońców smrodu" co z sastysfakcją ci wypominam."
  Poproszę o cytat i link z tej mojej wypowiedzi.

 • ~HAN 2021-09-14
  14:26:57

  11 7

  Gdyby duzo ludzi jezdzilo w tym kierunku to by znalazla sie firma ktorej oplacalo by sie uruchomic komunikacje autobusowa. Prawda jest taka ze ludzie tam nie jezdza w takich ilosciach i odwrotnie zeby oplacalo sie uruchamiac linie autobusowa. Kolejny radny probuje zablysnac. Przesiadki w Wilczej?! Litosci, co to za bzdury. Juz widze te tlumy. Moze radny zainteresowal by sie komunukacja miejska w miescie w ktorym pracuje a w ktorym komunikacja jest na dennym poziomie.

 • ~Arteks 2021-09-14
  18:21:19

  2 12

  @kulfoniasty - nie zamierzam bo widocznie sam nie szanujesz tego co niedawno pisałeś, a twoje zagubienie mi odpowiada.

 • ~ 2021-09-14
  19:52:38

  13 0

  @Arteks,
  czyli tak jak myślałem - masz urojenia że ja występuje tutaj po kilkoma nickami a Twoja jedyna kultura to obrażanie innych i wmawianie im że wystepują tutaj pod kilkoma nickami.

 • ~Arteks 2021-09-14
  20:50:23

  0 17

  @kulfoniasty - jeśli bawi cię używanie kilku nicków, czemu nie bawi cię odkrywanie tego przez kogoś? ;) Jakie obrażanie masz na myśli? Przecież w ten sposób sam nie szanujesz tego co po sobie zostawiłeś... Jak można walczyć przez lata o piece i bezkarne smrodzenie by potem się tego wypierać? A ja ci kiedyś napisałem, że kopcący komin będzie kiedyś powodem do żartów i ich właścicielach, a co do ciebie słusznie przewidywałem, że będziesz się wstydził swoich wpisów i poglądów. No i już to nadeszło! Piec w chałupie i kopcący komin = obciach.

 • ~rzyt 2021-09-15
  08:14:42

  8 0

  Piszcie i komentujcie na temat.
  Przecież autobusy czy busiki nie mają piecy węglowych zwanych kopciuchami.

  W zimie jak będzie smród to będziecie pisać bocianach?

 • ~burak 2021-09-15
  11:38:41

  7 0

  Przywrócić pociągi Rybnik-Gliwice (przez: Leszczyny, Knurów, Przyszowice), a najlepiej przedłużyć tą trasę do Katowic (przez: Rudę Śl, Zabrze, Chorzów) i wszyscy zadowoleni.

 • ~jestemzerybnika 2021-09-15
  19:41:01

  8 1

  Kolejne cudowne wieści, że wreszcie coś się dzieje, a w zapewnieniu sukcesu pomoże na pewno nowy pół etat zastępcy dyrektora ztz, który zostanie wybrany w bezstronnym konkursie ogłoszonym ponad tydzień temu w BIP ztz. W ogłoszeniu wymagają znajomości „stawa prawo przewozowe” i nie wiem czy chodzi o któryś z rybnickich, goczałkowickich czy może mazurskich stawów?
  Zakres zadań wykonywanych na stanowisku to m.in.: „aktywne uczestnictwo w worzeniu oferty przewozowej” tak więc chyba nowy pracownik osobiście będzie obsługiwał autobus do Gliwic. A może to chodzi o gotowanie lub pomiar? Ogłoszenie pokazuje, że jest też potrzebny ktoś do pisania ogłoszeń? Może zastępca dyrektora da radę. Bo z tą pisownią, teraz to jest "gańba" na całą Polskę. Ciekawy jest wymóg: „doświadczenie w tworzeniu opracowań o charakterze studialnym z zakresu transportu osób”. Do ragi takiego urastają niektóre komentarze tego forum. Pewnie tysiące osób je spełnia.
  Kiedyś Piotr Kuczera w fantastycznej rozmowie ze swoim głównym specjalista w referacie transportu w rybnickim magistracie powiedział o wybieranym w konkursie przyszłym dyrektorze : „Dla mnie to może być nawet ktoś z Warszawy”
  Jak myślicie skąd będzie zastępca, z: Mazowsza, Kaszub, Podlasia, Dolnego Śląska lub Mazur?
  A co dopiero będzie przy „PKM Rybnik”…
  Konkurs na dyrektora był nagłośniony a ten cichaczem? Kandydatom życzę uczciwej rywalizacji.

 • ~rybnikus 2021-09-16
  20:43:16

  4 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1456