zamknij

Biznes

Kłopoty Rybnika z przetargami. Ekspert: tłumaczenia urzędników to dziecinada

2021-09-09, Autor: Wacław Wrana

Miejska spółka TBS i Urząd Miasta Rybnika mają kłopoty z rozstrzygnięciem przetargów na prace budowlane. Powód? Składane przez firmy oferty znacząco przekraczają szacowane przez urzędników koszty inwestycji. Magistrat przekonuje, że w dobie galopujących cen nie dało się przewidzieć tak wysokich kosztów usług budowlanych. Innego zdania jest Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. Jego zdaniem, źle oszacowane koszty inwestycji to dowód na niekompetencję urzędników.

Reklama

Urzędnicy: staramy się

Przypomnijmy, wczoraj dowiedzieliśmy się o problemach Miasta z przetargami na prace budowlane. Miejska spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego musi unieważnić przetarg na budowę budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Hallera. TBS na tę inwestycję przeznaczył 31,3 mln zł. Tymczasem najtańsza ze złożonych ofert opiewa na kwotę 44,8 mln złotych, czyli przekracza kosztorys inwestorski aż o 13,5 mln złotych.

Prezes rybnickiego TBS-u Olgierd Zaraś tłumaczy, że kosztorys tej inwestycji był aktualizowany w marcu br. Odpiera zarzuty, że spółka niewłaściwie oszacowała koszty tej inwestycji. Prezes TBS-u założył, że metr kwadratowy będzie kosztował 6,3 tys. zł.

- Nie uważam tego za wartość niedoszacowaną. Co do różnic w cenach, nie wiemy, w jaki sposób kalkulowali je oferenci, lecz wynikają one z coraz bardziej dotkliwego braku firm wykonawczych, a także z lawinowego wzrostu cen materiałów budowlanych, który obserwujemy w ostatnich miesiącach. Mimo to jednak zaproponowana przez nich cena przekracza 9 tys. zł za metr kwadratowy, co uważamy za zdecydowanie zbyt dużą różnicę – stwierdza Olgierd Zaraś.

Na tym jednak koniec. Urząd Miasta Rybnika próbuje rozstrzygnąć przetarg na budowę hospicjum w Niedobczycach. Magistrat zaplanował na ten cel budżet 17,7 mln zł. Tymczasem najtańsza złożona oferta opiewa na kwotę 27,1 mln zł. Żeby móc wybudować hospicjum Miasto zamierza załatać dziurę środkami z budżetu miasta (5,5 mln zł) oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika również broni urzędników przed zarzutem niewłaściwego zaplanowania tej inwestycji.

- Pracownicy wydziału inwestycji starają się szacować koszty według aktualnych cen materiałów i usług – mówi.

Ekspert: tłumaczenia na poziomie małego Kazia

Czy na pewno rybniccy urzędnicy nie byli w stanie właściwie zaplanować przetargów w dobie galopujących cen na rynku usług budowlanych? To pytanie zadaliśmy Ireneuszowi Jabłońskiemu – ekonomiście, ekspertowi Centrum im. Adama Smitha oraz byłemu wiceprezydentowi Łodzi i burmistrzowi Łowicza.

- Proszę wybaczyć, ale takie tłumaczenia są na poziomie małego Kazia. To dziecinada. Sondaż rynku można wykonać na wiele skutecznych sposobów. Jeśli urzędnicy nie potrafią tego zrobić, niech zlecą to przedsiębiorcy, który się na tym zna. Tak duże rozbieżności między kosztorysem inwestorskim a ofertami wykonawców, mogą świadczyć zarówno o niewłaściwym przygotowaniu przetargu, jak i o złym planie budżetu inwestycyjnego – mówi Ireneusz Jabłoński.

Ekspert zwraca również uwagę, ze „względów zasadniczych” urzędy miast i gmin nie powinny konkurować z własnymi przedsiębiorcami. Tym bardziej w sytuacji, kiedy nie potrafią rozpoznać warunków rynkowych, w tym przypadku znaczącgo wzrostu cen usług budowlanych.

- Prywatni deweloperzy są bardziej elastyczni i lepiej radzą sobie w warunkach rynkowych. Miasto i spółki komunalne zawsze będą budować drożej niż prywatni przedsiębiorcy. Tak było, jest i będzie.

Zdaniem Ireneusza Jabłońskiego, w dobie pogarszającej się sytuacji finansowej samorządów, miasta powinny skupić się na dbaniu o mieszkania socjalne, a nie o pełnowartościowe mieszkania komunalne, udzielać wsparcia tylko tym obywatelom, którzy nie są w stanie wynajmować lokum na wolnym rynku.

- Idea budowy mieszkań komunalnych o dobrym standardzie z gruntu jest niesprawiedliwa. Trzeba powiedzieć wprost: to niegospodarność. Mieszkania komunalne są przeznaczone dla wąskiej, wybranej grupy obywateli, a składają się na ich budowę w podatkach wszyscy mieszkańcy – zauważa Ireneusz Jabłoński.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy Miasto powinno zwiększać swoje zasoby mieszkaniowe i budować mieszkania komunalne?

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1226

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~Fischer 2021-09-09
  08:34:21

  54 6

  Tekst powinien kończyć się wnioskami do uwzględnienia w przyszłości. I tak też jest tym razem: "- Idea budowy mieszkań komunalnych o dobrym standardzie z gruntu jest niesprawiedliwa. Trzeba powiedzieć wprost: to niegospodarność. Mieszkania komunalne są przeznaczone dla wąskiej, wybranej grupy obywateli, a składają się na ich budowę w podatkach wszyscy mieszkańcy – zauważa Ireneusz Jabłoński." Czy ktoś posłucha?

 • ~Septimus 2021-09-09
  08:39:26

  49 18

  Ja myślę że:

  1. Po pierwsze jak ktoś zaczyna ekspercką wypowiedź od małego Kazia to nie jest żadnym ekpertem tylko stoi po kolana w piaskownicy. To nie jest poziom eksperta. Poza tym nie ma tam żadnych argumentów i odniesień do konkretnych inwestycji tylko okrągłe farmazony o niczym.
  2. Po drugie, po raz kolejny zawodzę się na redakcji. Kiedy miasto budowało po 8000 za m2 na Chrobrego to było darcie szat że tak drogo. Kiedy dziś odrzuca ofertę po 10 000 za m2 to jest darcie szat że odrzuca. To ja już nie wim co to miasto ma zdaniem rybnik.com.pl zrobić. Zniknąć czy co?
  Wzrost cen jest przerażający i wie to każdy. I, cholera, nikt nie wie co z nim zrobić. Nawet Pan ekspert. Choć przecie jest z Łodzi to pewnie mądry.

 • ~MatiW 2021-09-09
  08:40:55

  52 7

  Uwielbiam ekspertów rybnik.com.pl. Kolega, kolegi od kolegi. Ludzie zapytajcie serio kogoś kto się na tym zna. Ceny galopują z dnia na dzień, wszędzie!

 • ~znawca again 2021-09-09
  08:41:23

  36 6

  Po pierwsze nie znam pana „eksperta”
  Po drugie KAŻDY kto dziś robi coś z domem np ociepla widzi jak ceny w budowlance ida w górę z dnia na dzień
  Pierdololo. A ponoć sezon ogórkowy się skończył. Ten portal ma jakiś pomysł …. na samego siebie? Bo nie widzę….

 • ~ 2021-09-09
  08:43:19

  20 6

  Mieszkańcy miasta składają się na budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi komercyjnych obiektów deweloperskich, rozsianych na przedmieściach miast i jakoś nikt nie protestuje. Mało tego – działanie to stawiane jest przez ekspertów jako wzorzec racjonalności lub też elastyczności. Oczywiście, gdy mniej zamożni dokładają się z podatków aby tą infrastrukturę zrealizować (drogi, sieci, obsługa komunikacyjna, parkingi miejskie dla nich gdyż „duży Irek” zbior-komem nie będzie jeździć, itp.) to nikt nie protestuje. Czyli co - prywatyzować zyski a uspołeczniać koszty i ani kroku wstecz? Tak? O to w tym chodzi?

 • ~Humble 2021-09-09
  08:43:20

  20 5

  Ludzie, co wy się tym tak podniecacie. Po za Wami i deweloperami w mieście, którzy mają pretensje do prezydenta, że coś buduje, nikogo innego to nie interesuje.

 • ~Olaf100 2021-09-09
  08:44:02

  29 19

  Skond się wzioł ten chop? Niech idzie na zakupy do Obi albo po cegły to zobaczy. Niech zza biurka w tej Warszawce wyjdzie i odstawi to latte z mlekiem sojowym

 • ~rzyt 2021-09-09
  09:01:03

  41 10

  Jak miastu za drogo to "radzę" założyć spółkę miejską budowlanną. Przecież w UM w dziale architektury jest dużo fachowców, wszak deweloperzy zarabiają to i miasto może. A ile nowych miejsc pracy dla znajomych królika powstanie....a tu zong - tu już są potrzebni ludzie, którzy coś potrafią, a takich wśród znajomych politologów, socjologów i historyków brak.

  Dziwne, że każdy chce decydować o tym jak wydawać społeczne pieniądze nie licząc się z konsekwencjami niegospodarności.

  Nie ma w prawie budowlannym pojęcia "mieszkanie socjalne", komunalne. Więc budować trzeba w pełnym standardzie. A miasto powinno zapewnić dla najbardziej potrzebujących dach nad głową, dostęp do wody i WC. Trochę na tym wychwalonym zachodzie przebywam i widzę wzorcową opiekę społeczną, także z lokalami czasowymi u strażaków.
  Zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych ludziom, którzy nigdy takiego standardu nie uszanują, jest wielką niegospodarnością.

  Prezydencie Kuczera nie tędy prowadzi droga do sukcesu.... Podwyższanie podatków spowoduje odpływ kapitału z Rybnika. Czasy są dla biznesu ciężkie, a wokół w Regionie jest dużo taniej.

 • ~Lokalny 2021-09-09
  09:30:10

  36 9

  Tu nie chodzi o to, żeby tanio budować mieszkania socjalne czy komunalne. Tu chodzi o to żeby kolejni urzędnicy i spadochroniarze mieli zapewnione posady. Prezydent nie dba o mieszkańców, bo tak obniżyłby podatki, albo koszty wywozu śmieci, wodę lub znalazł pieniądze na sport dzieci i młodzieży. To jest dbanie o mieszkańców. Woli jednak wydawać kasę na kolejne muzea, bezdomnych czy niebotycznie drogie mieszkania dla ubogich. Nie dziwić się, że np Żory szybciej się rozwijają. Przykre to i szkoda naszego pięknego miasta.

 • ~Moneta 2021-09-09
  10:00:37

  19 10

  Traktowanie kolesia z Centrum Adama Smitha jako eksperta czegokolwiek to jakby pytać o przetargi partyjnego towarzysza z poprzedniej epoki (tylko odpowie na odwrót).
  Dla nich zawsze wolny rynek jest najlepszy, a urzednik zawsze się myli. Nie potrafią tylko wytłumaczyć, dlaczego amerykańska prywatna służba zdrowia jest najdroższa na świecie i o wiele bardziej zbiurokratyzowana niż polska czy niemiecka (tak za papierologię prywatną TEŻ się dodatkowo płaci), Nie potrafią wyjaśnić, dlaczego kiepskie brytyjskie linie kolejowe po przejściu pod zarząd samorządowy, nagle zaczynają jeżdzic punktualnie i przynosić zysk. Proste: prywatna firma część (większość) zysku przeznacza na dywidendy dla akcjonariuszy, samorządowa może przeznaczać wszystko na dalszy rozwój.

 • ~Lokalny 2021-09-09
  11:50:35

  15 4

  @Moneta, z tego co można przeczytać ten ekspert był wiceprezydentem Łodzi i burmistrzem Łowicza, więc chyba coś tam się zna. Poza tym mnie jego argumenty przekonują. Miasto nie jest od budowania mieszkań. Oni nawet tanio śmieci nie potrafią wywieźć i zutylizować mieszkańcom.

 • ~Moneta 2021-09-09
  12:28:46

  16 2

  @Lokalny
  Co z tego że był samorządowcem?
  Korwin był posłem, europosłem i niewiadomo kim (Pół życia za pieniądze podatnika).
  Niczego się nie dorobił, duży majątek odziedziczył w spadku po matce i mądrzy się czym jest wolny rynek...

 • ~Arteks 2021-09-09
  13:26:30

  10 14

  @lokalny - dlaczego miasto nie jest od budowania mieszkań, a jest od budowania dróg? Wspomniałeś o Żorach, strzał w stopę - bo tam przy o wiele mniejszej liczbie inwestycji, dochodzi do takich samych niedoszacowań. Przykładowo tężnia - miała powstać w tym samym czasie co w Rybniku. Nasza stoi od kilku lat, w Żorach nawet nie ruszono - bo... budżet na nią przeznaczony był o wiele za niski niż to wyszło z przetargu. Krytykujesz, że miasto inwestuje w muzea, a masz lepszy pomysł na zagospodarowanie tak pięknego obiektu jak Juliusz? Kiedy właścicielem był marszałek województwa, a potem starosta - to jedyne co mieli do zaproponowania to... niszczejący pustostan. Swoją drogą edukatorium przyrodnicze czy muzeum medycyny to nie tak nietrafiony pomysł jak żorskie Muzeum Ognia z którego wielu szydzi. ;) Warto również wspomnąć, że miasto w ten sposób tworzy miejsca pracy dla humanistów - dla których w naszym regionie jest duży deficyt jeśli chodzi o rynek pracy.

 • ~Lateks 2021-09-09
  14:23:39

  7 2

  "Przykładowo tężnia - miała powstać w tym samym czasie co w Rybniku. Nasza stoi od kilku lat, w Żorach nawet nie ruszono - bo... budżet na nią przeznaczony był o wiele za niski niż to wyszło z przetargu."

  "Tężnia w Rybniku za droga? Firma chciała prawie 3 miliony za jej wykonanie

  Teżnia w Rybniku miała powstać w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Zgodnie z założeniem pierwotnie, inwestycja miała się zmieścić w milionie złotych. Miasto zdecydowało o zwiększeniu kwoty o ponad 800 tysięcy złotych, ale i to nie wystarczyło."
  "- Postępowanie przetargowe pn.: Budowa tężni solankowej oraz I etapu parku rekreacyjnego na terenie dawnego basenu RZWM Huta „Silesia”, w dzielnicy Paruszowiec-Piaski zostało unieważnione ponieważ cena jedynej złożonej oferty (2.849.572,59 zł brutto) przekroczyła kwotę, jaką miasto przeznaczyło na sfinansowanie zamówienia (1.869.611,28 zł brutto) - mówi Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika."

  Weź się nie kompromituj z tymi Żorami, skoro masz pamięć ale tylko wybiórczą...

 • ~Lateks 2021-09-09
  14:38:32

  9 2

  Ja podkreślę raz jeszcze, pomijając już całą otoczkę przetargową.
  Jeśli miasto chce tanio budować to musi wyjść z tego urzędniczego garnituru, ubrać arbaj i wszystkiego doglądać. Nie ma na świecie takich firm które by wszystko produkowały, wszystko robiły tak jak jest w zamówieniach w przetargach. To nie chodzi o niedoszacowanie kosztów, tylko o wymagania UM względem oferentów. Jeżeli UM kupuje ołówki dla dzieci przez przetarg gdzie oferent ma je dostarczyć do 7 dni od dnia zamówienia przez urzędnika to normalne będzie że ten sam ołówek będzie kilkanaście razy droższy niż kupić podobny w Szkolaku u p. Poloczka.
  Tak samo z budowami, już pomijam dziwne pomysły wycięcia środka i wstawienia kontenerów do familoka na Paruszowcu.
  To jeśli miasto chce tanio np. wybudować zadaszone boisko to trzeba ogłosić osobny przetarg na zbrojenie, osoby na wylanie fundamentów, osobny na dostawę betonu, osobny na konstrukcję zadaszenia, i jeszcze inny na dostawę piłek.
  Jeśli UM chce by to wszystko zrzucić na barki odpowiedzialności prywatnej firmy, gdzie UM nawet nie sprawdzi stabilności gruntu pod tą halą to nikt normalny tego nie zrobi w standardowych cenach bo przy pierwszym lepszym problemie pójdzie z torbami, i o ile to spółko z o.o. to zwyczajnie ogłosi bankructwo, to zwykła prywatna firma pociągnie z długami właściciela.
  I nie trzeba na to jakiś niesamowitych ekspertów czy to z Łodzi czy z UM, tylko trzeba ogarnąć temat, i gonić robotników. Zazwyczaj zbrojarz nie będzie kafelkować a miasto chce by jedna firma im wszystko zrobiła, a jak nie jest w stanie to niech się dokładnie im wytłumaczy przed łaskawymi urzędnikami.
  Zresztą co tu dużo pisać, na Chrobrego przetarg wygrała spółka z o.o.
  A podwykonawcą chyba nie była spółka ale nazwisko jakby takie same...

 • ~Arteks 2021-09-09
  15:07:27

  6 6

  @lateks - lubię odpierać zarzuty - szczególnie twoje bo są dziecinnie proste. Niedoszacowania urzędnicze mogą się zdarzyć wszędzie. Rybnik przynajmniej wychodzi z tego z honorem bo zaplanowane inwestycje prędzej czy później są realizowane. Żorska tężnia pozostała na papierze do dzisiaj mimo, że minęły już 3 lata od niedoszacowania wynoszącego 50%.: https://www.radio90.pl/uniewazniony-przetarg-na-zorska-teznie.html Nasza tężnia stoi i służy mieszkańcom. :) Oby tak samo było z nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi których bardzo potrzebujemy w naszym mieście - w przeciwieństwie do kopcących chałup które straszą i szkodzą wizerunkowi miasta.

 • ~Lateks 2021-09-09
  15:26:40

  8 5

  ~Arteks ciągle leczysz własne kompleksy pisząc te komentarze.
  Moim zdaniem w Żorach bardzo dobrze zrobili że nie budowali rzeczy tak zbędnej jak tężnia, zresztą zgodnie z BO w Rybniku też nie mieli tego robić, tylko zdecydował tutaj głos pobliskich radnych będących w koalicji z PO. Przypomnę tylko że były lepsze projekty które odpadły tylko dlatego że przekraczały 1mln zł założny w BO

 • ~Wielewiedzący 2021-09-09
  16:24:41

  7 0

  Sprawdziłem i ten wasz ekspert to "pan były". Były zastępca prezydenta, były burmistrz, były przedsiębiorca, były pracownik wywiadu PRL.

 • ~artefaks 2021-09-09
  16:54:48

  2 0

  Kolego komentatorze. Po wygaszeniu borsigów ciepełko podrożeje z 200 %. Zamień sie na lokum w Żorach dopóki tam się tam jeszcze nie połapali w czym rzecz

 • ~Arteks 2021-09-09
  17:57:25

  3 4

  @lateks - kompleksy wobec kogo/czego? ;) A może to ciebie boli, że miasto chce coś budować coś fajnego z czego ty nigdy nie skorzystasz?Nie rozumiesz pewnych rzeczy po czym rozwijasz jakieś kolejne wątki wątków. Wspomniałem o tężniach w dwóch miastach jako przykładzie na takie samo niedoszacowanie urzędnicze w Żorach i u nas, a ty walisz o jakieś niepotrzebności. Co korzystających z tężni obchodzi twoja opinia? Ważniejsze jest to, że nasi urzędnicy pokonali problem, żorscy nie.

 • ~Lateks 2021-09-09
  21:29:01

  2 2

  ~Arteks wiem że to nie ma najmniejszego sensu, ale jeszcze raz podkreślę, tak samo jak w Żorach tak samo w Rybniku przetargi na tężnie były mocno niedoszacowane, jedyna różnica to taka że w rybniku prezydent stwierdził że przed wyborami musi się pokazać że coś robi i wywalił dodatkowe 2 mln zł a w Żorach na prośbę mieszkańców powiedziano STOP, między innymi z tego względu że tężnia kolidowała z dużą ilością drzew. Co do reszty to ja nie widzę różnicy między kolesiostwem w Żorach a kolesiostwem w Rybniku. Sytuacja finansowa Żor wynika między innymi z tego że tam już dawno zamknięto kopalnie podczas gdy w Rybniku dwie funkcjonują a zamkniętą zlikwidowano tylko na powierzchni pozostawiając wydobycie z niej w pozostałych kopalniach.
  Naprawdę znam wielu Twoich sąsiadów, znam osoby co mieszkały/mieszkają w zasobach ZGM-u czy wspólnotach zarządzanych przez Hossę, tak jak w bloku tak w domu są plusy i minusy takiego mieszkania. Tylko ty się śmiejesz czy to z innych komentujących że mieszkali w mieszkaniu socjalnym, czy to z osób które mieszkają w domach prywatnych. Mi by było głupio wyśmiewać się z kogoś czy to dlatego że wziął kredyt na swoje mieszkanie/dom, czy je odziedziczył itp. Ty za to masz ogromny problem jak ktoś mieszka inaczej niż Ty. Nawet głupich Żor się czepiasz tak jakby to był przysłowiowy Sosnowiec. Na koniec dodam że każdy normalny uczciwy człowiek z miasta to dostaje mieszkanie do remontu. Ludzie są zaskoczeni jakie kryteria ma ZGM przy przydziale mieszkań, i jakie ma wymogi. Nie skorzystam z TBS-u tak jak większość mieszkańców Rybnika, bo wymogi w swoich założeniach są oderwane od rzeczywistości. Zresztą każdy może przeczytać historie jak ludzie po prostu mieszkając w TBS po prostu spłacają kredyt za mieszkanie, utrzymują je, i na koniec nie posiadają ani mieszkania, ani też prawa do mieszkania - bo wystarczy że będą lepiej zarabiać i dostaną nakaz opuszczenia lokalu. Tyle z tych twoich socjalistycznych upodobań w Rybniku. Ja rozumiem że gdyby nie ten socjalizm to byś nie miał gdzie mieszkać. Ale to nie znaczy że wszyscy muszą się pasjonować koleją, i żyć tak jak ty żyjesz.

 • ~tomek13 2021-09-09
  21:55:41

  2 0

  Artex mam nadzieję że będziesz na koncertach których tak wyczekujesz obiecałam ci konwersację i słowa dotrzymam

 • ~Arteks 2021-09-09
  22:03:24

  4 3

  @lateks - wreszcie zrozumiałeś po co napisałem o wątku żorskiej tężni. Problemem nie były żadne drzewa tylko brak kasy w tamtejszym UM i wycofanie się z projektu po kilku(!) przetargach. A to coś złego wyśmiewać wiochmeński styl życia w dużym mieście i na miejskim portalu?! Socjalizm nie dał mi mieszkania bo sam sobie je kupiłem po wolnorynkowej cenie - tak jak większość zaradnych ludzi. Tylko niedorajdy mieszkają nawet jako osoby dorosłe z rodzicami i pozbawiają się doświadczenia czegoś nowego w życiu i niestety samodzielności. Ja rozumiem że gdyby nie ten twoi rodzice to byś nie miał gdzie mieszkać. Ale to nie znaczy że wszyscy muszą się pasjonować pszczołami, i żyć tak jak ty żyjesz.

 • ~Arteks 2021-09-09
  22:04:04

  0 2

  @tomek13 - będę z całą ekipą. :DDD

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.