zamknij

Wiadomości

Kłokocin: ktoś urządził sobie nielegalne składowisko odpadów!

2019-06-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nerwowo w dzielnicy Kłokocin. Ktoś przy ul. Włościańskiej urządził sobie nielegalne składowisko odpadów. Mało tego – zasypał miejską drogę gruzem, a na miejskim terenie usypał górki z piaskiem, pod którymi znajduje się papa dachowa. Do akcji wkroczyła straż miejska i rybnicki magistrat.

Reklama

Ktoś tu robi śmietnik

O nielegalnym procederze informują nas radni – Joanna Brzózka, Tadeusz Pałka i Karol Szymura. Jak się od nich dowiadujemy, proceder trwa od około miesiąca. - Widziałem na własne oczy samochody ze śmieciami zjeżdżające z głównej drogi. Kierowały się w to miejsce. Zainteresowałem się tym, bo mieszkam niedaleko. Widziałem, jak te samochody zaczęły składować śmieci w dużych workach. Znajdowały się tam butelki plastikowe, folie, gazety, papier czy tektura – mówi Tadeusz Pałka.

Z radnymi spotkaliśmy na bocznej drodze przy ul. Włościańskiej. W pobliżu znajduje się hurtownia piwa i napojów, a także domy jednorodzinne. Przez mieszkańców tej dzielnicy droga jest nazywana „do hołdy”. Dodajmy, że teren, na którym ktoś urządził składowisko był nieogrodzony, płot z metalowych blach pojawił się w ubiegłym tygodniu.

Oprócz składowiska odpadów już na terenach miejskich ktoś usypał trzy kopce piasku. W środku znajduje się gruz budowlany oraz papa dachowa. Natomiast droga miejska została „utwardzona”, rzecz jasna bez zgody i wiedzy magistratu. Można się jedynie domyślać, że ma być to pomocne dla ciężarówek z odpadami, które nie grzęzłyby w błocie. - Nie można ot, tak utwardzać drogi. Osoba, która to zrobiła czuje się jak na swoim podwórku, ale tak nie jest. Mamy XXI wiek, nie można zasypywać asfaltu piaskiem, zwozić gruzu. Poważny inwestor powinien znać takie realia – dodaje Karol Szymura.

Powstrzymać „Żory 2.0”

Z kolei Joanna Brzózka boi się „Żor 2.0”. W lutym tego roku na terenie tego miasta odkryto bowiem nielegalne składowisko substancji chemicznych, a dziś wyszło na jaw, że na działce lokalnego przedsiębiorcy zakopane są odpady komunalne: > Żory. Śmieci zakopane w ziemi. Urzędnicy skłamali

- Nie wiemy, czy ta osoba, która zwozi tutaj odpady później ich np. nie podpali – mówi radna, po czym dodaje. - Mamy przygotowany apel od mieszkańców Kłokocina do prezydenta Piotra Kuczery. Nie wiemy, czy właściciel tego składowiska stara się o zgodę od miasta. Jeżeli będzie się starał, to chcemy mu to uniemożliwić. Mamy już w Kłokocinie kompostownie i oczyszczalnię ścieków. Mamy wytwórnię mas bitumicznych. Jak nadchodzi lato, to zaczyna się smród. Nie zgadzamy się na nowe składowisko odpadów – zaznacza.

Straż miejska i magistrat reagują

W sprawie interweniowali już strażnicy miejscy. - Informację w sprawie składowania odpadów na ul. Włościańskiej w Rybniku otrzymaliśmy w maju. Sprawą zajął się dzielnicowy, który nawiązał kontakt z właścicielem terenu. Przedsiębiorca nie posiadał zezwolenia na gromadzenie odpadów na terenie naszego miasta, więc został zobligowany do ich niezwłocznego usunięcia, zgodnie z prawem. Kolejna kontrola wykazała, że osoba ta wywiązała się z zaleceń dzielnicowego przedstawiając odpowiednie dokumenty potwierdzające odbiór odpadów przez firmy do tego uprawnione –wyjaśnia Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Jak dodaje, obecnie strażnicy wyjaśniają, w jakim zakresie doszło do naruszenia przepisów ustawy o odpadach. - Sporządzona na miejscu dokumentacja została również przekazana do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rybnika – dowiadujemy się.

Agnieszka Skupień - rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika potwierdza, że na działce w Kłokocinie składowane były odpady. - Na miejscu znajdowały się posegregowane i zmagazynowane w workach typu big-bag oraz niebieskich kontenerach o pojemności 1100 litrów odpady w postaci folii i kartonów. Zobowiązano na miejscu współwłaściciela tego terenu do usunięcia znajdujących się na działce odpadów – informuje.

Również zdaniem rzecznik magistratu, po interwencji strażników teren działki został uporządkowany. Dodatkowo, 4 czerwca Rybnickie Służby Komunalne uporządkowały teren, na którym składowana była papa (papa leżała na działce należącej do Skarb Państwa). 

Niestety, gdy byliśmy na miejscu wczoraj (5 czerwca), znwou natknęliśmy się na worki z odpadami i rulony folii. Na działce, która miała być uprzątnięta przez Rybnickie Służby Komunalne, znaleźliśmy kawałki papy.

- Prezydent Miasta zobowiązał Wydział Gospodarki Komunalnej do monitorowania sytuacji w tej okolicy – mówi rzecznik UM w Rybniku.

Do sprawy będziemy wracać.

Dodajmy, że powstał apel do Prezydenta Miasta Rybnika, by powstrzymał nielegalne składowisko:

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~MatiW 2019-06-06
  17:27:21

  54 10

  Czy państwu ze zdjęcia nr 24 nie jest trochę wstyd fotografować się z uśmiechami i w ładnych ubraniach na śmietnisku? Jako radni też reprezentują władzę, więc pytanie co zrobili w tej kwestii? Bo ten list bez podpisów to też taki dziwny...

 • ~ 2019-06-06
  17:31:28

  23 9

  Nad Raciborskim Magistratem zapaliła się fotowoltaiczna instalacja .
  85 dni słonecznych w Polsce . Wstyd :)

 • ~ 2019-06-06
  19:43:35

  19 8

  Prymitywny naród

 • ~arkussinus 2019-06-06
  21:30:07

  9 7

  "władzę" niby wybieramy sobie sami, ale większość urzędasów jest nam narzucona i chyba tylko "władza" wie wg jakich kryteriów.....taki np. ZDP kosi trawę przy drogach powiatowych dwa razy w sezonie i to kosi tak, że przeważnie zostaje wiecej trawska niż było, bo kosiarzom przestało się chcieć w danym dniu kosić całość trawnika, a wybierają 1/4 do swojej działalności kosiarza w danym dniu i w danej miejscowości....bo o resztę maja się martwić właściciele posesji, bo przecież nie pozwolą sobie na ogladanie dziadostwa pozostawionego przez pracowników ZDP i to pod nadzorem urzędasów, którzy im na to pozwalają

 • ~master4k 2019-06-07
  01:39:42

  21 9

  @ kazo64

  Jesteś fenomenem. Na stałe siedzisz za granicą, a mimo to masz coś do powiedzenia na każdy temat dotyczący miasta z którego się kiedyś wyprowadziłeś i w którym na stałe nie mieszkasz. Prócz Rybnika piszesz może przypadkiem coś jeszcze na forum Sosnowca, Radomia albo Singapuru? Pytam z czystej ciekawości.

 • ~Gruby21 2019-06-07
  06:09:46

  13 1

  Walka o Kłokocin trwa w najlepsze... A wystarczyłby jeden telefon na Policję...

 • ~Jan R. 2019-06-07
  07:53:57

  19 2

  Słabo poinformowanym radnym wyjaśniam, że istnieje nr 112 i jak widzą wykroczenie, czy przestępstwo to śmiało mogą pod ten nr zadzwonić. Ponadto informuję, że w smartfonach mają prawdopodobnie aparaty fotograficzne, więc z powodzeniem mogą sfotografować samochód (ody) i wysłać na policję. Jeżeli zaś radni nie macie w swoich telefonach komórkowych aparatu fotograficznego to dieta 1400+ na pewno pozwoli Wam wymienić je na nowsze modele smartfonów z aparatem. Zaiste obywatelska postawa, nic dodać nic ująć, zbijanie kapitału politycznego na śmieciach. Problem zaś załatwiać cudzymi rękami.

 • ~Karolina# 2019-06-07
  08:02:21

  11 4

  ~kazo64 2019-06-06 20:26:27
  to jest miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, co prawda nielegalnej, bo bez zezwoleń i w szarej strefie, ale działalności gospodarczej. Oobowiązkiem każdego obywatela tego kraju jest zgłoszenie przestępstwa najlepiej dołączając dowody (np. zdjęcia), a więc żadnego naruszenia dóbr tutaj nie ma, Uważam, że nawet powinny być podane do publicznej wiadomości dane tych niby "przedsiębiorców" - właścicieli terenu, którzy gdyby zarejestrowali swą działalność, to ich dane i tak byłyby znane każdemu z CEiDG lub KRS.

 • ~rosthost1 2019-06-07
  09:05:48

  4 9

  ~Jan R. - jak chcesz cos zrobić dla miasta to jedź i sam rób focie. A tych co dostali 13 emeryturę zostaw w spokoju. Ty byś to wydał na telefon większość z nich ma to na leki pierwszej potrzeby!

 • ~Jan R. 2019-06-07
  11:27:42

  7 2

  rosthost1. Ja nie pisałem o 13 pisemeryturze tylko o podstawowej diecie radnego, która wynosi 1 400 PLN.

 • ~zbig67 2019-06-08
  20:05:57

  6 1

  w Polsce stworzono prawo że można sobie sprowadzić za pieniądze śmieci na działkę? to chory kraj!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1699