zamknij

Wiadomości

Klimatyzacja w autobusach tylko dla kierowcy

2010-08-02, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Latem autobusy komunikacji miejskiej przypominają jeżdżące sauny. Choć prawie połowa z nich wyposażona jest w klimatyzację, to pasażerowie nie powinni mieć złudzeń, że urządzenie zapewni im komfort podróżowania.

Reklama

O trudach podroży w parnym i zatłoczonym autobusie chyba nie trzeba nikogo przekonywać. - Podczas upalnych dni w autobusach nie da się wytrzymać. Najgorzej jest w tych nowoczesnych. Chociaż wyposażone są w klimatyzację, to bardzo często nie działa. Okienka z kolei zazwyczaj są małe i jest ich niewiele. Często zdarza się też, że słabsza osoba z otwarciem okna sobie nie poradzi. Takie warunki sprawiają, że ludzie raczej zniechęcają się do komunikacji miejskiej – mówi pasażerka Jadwiga Kulesza

Odpowiedzialny za komunikację w mieście Zarząd Transportu Zbiorowego mówi wprost, że o wszystkim decyduje ekonomia. W specjalnie wydanym oświadczeniu zarząd tłumaczy, że na komfortową podróż w klimatyzowanych autobusach nie ma pieniędzy. - Dla przewoźników kieruje się głównie ofertę, gdzie ze względu na bezpieczeństwo klimatyzowane jest wyłącznie stanowisko pracy kierowcy. I to głównie taki rodzaj klimatyzacji znajduje się w kilku autobusach kursujących po ulicach Rybnika. Każde urządzenie to dodatkowe koszty i energia potrzebna do jego zasilania. W efekcie pojazd musi zużywać więcej paliwa, a na to trzeba więcej pieniędzy – czytamy w oświadczeniu zarządu.

 

Podobny problem jak w Rybniku, mają pasażerowie aglomeracji katowickiej, którą obsługuje Komunikacyjny Związek Komunalnego GOP.  Anna Koteras z Biura Prasowego KZK GOP wskazuje jednak inną przyczynę braku klimatyzacji w autobusach. Jej zdaniem eksploatacja klimatyzacji w komunikacji miejskiej jest mało praktyczna. - Jazda autobusów, o których mowa, charakteryzuje się tym, że zatrzymują się one bardzo często na przystankach oddalonych od siebie zaledwie kilkaset metrów. W takich warunkach klimatyzacja nie może działać prawidłowo, bo szybka wymiana powietrza sprawia, że nie jest w ogóle odczuwalna – wyjaśnia. - Tym co musi istnieć w autobusach jest sprawna wentylacja. Paradoksalnie najlepiej sprawdzają się duże okna, gdyż to dzięki nim może istnieć w pojedzie przewiew powietrza. A co za tym idzie sama podróż jest bardziej komfortowa i mniej męcząca – dodaje.

 

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?  Czy rzeczywiście w upalne dni lepiej sprawdzają się stare autobusy z dużymi oknami? Czy macie swoje doświadczenia podróży komunikacją miejską w innych krajach? Czekamy na wasze opinie!

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
  • ~czeski1 2010-08-02 00:14:29

    UWAGA! Podaję rozwiązanie problemu: FUDALI akceptuje pensję dla prezesa rybnickich wodociągów na poziomie ok 30.000 zł miesięcznie. PROPONUJĘ zmniejszyć tę kwotę do równej pensji prezy-dęta a zaoszczędzone 20.000 zł miesięcznie (rocznie 240.000 zł) (kadencja prezy-dęta: 1.000.000 zł) przeznaczyć na paliwo dla klimatyzacji autobusu używanej przez 3 mce w roku.
    ACHA: niech fuadal zaproponuje znowu likwidację parkingów w mieście i dowóz do centrum autobusami park-drive (oczywiście bez klimy). Proponuję w pakiecie dodać prysznic (z prawdopodobnie najdroższej wody w polsce).

    0 0
  • ~tommi 2010-08-02 06:06:49

    proponuję zapytać ZTZ :"ile miałby kosztować bilet, przy działającej klimatyzacji", wtedy dopiero byśmy się dowiedzieli ekonomii.

    0 0
  • ~ 2010-08-02 06:09:58

    najpierw argumenty ze niewydajne sa klimatyzacje w autobusach miejskich a teraz koszta... ponad 10 lat temu bylem na wymianie uczni we Francji, byl maj i upaly, jakos autobusy mialy klime; teraz raz na miesiac chce przejechac sie z rodzina autobusem to mamy saune gratis. zastanawiam sie po co miasto zakupilo autobusy z klimatyzacja, chyba nie po to aby zrobic swoim kierowcom dobrze bo pewnie maja do nich podejscie jak do pasazerow

    0 0
  • ~firmaq5 2010-08-02 06:13:26

    Lepiej kupić własny skuter :) , sami obliczcie sobie bilet dzienny , lub miesięczny .. Np bilet miesięczny dla dorosłego to 140 zł ... Rata za skuter 130 zł , ale już taki dobry nie Chiński a Polski Romet. Nie handluje nimi a mi się opłacało :) ..

    0 0
  • ~Wachu 2010-08-02 06:34:09

    To bardzo dziwne co mówi krewny?/znajomy? prezydeta (bo nie prezydenta) odpowiedzialny za ZTZ. Jakoś w Hiszpanii, Francji i Włoszech mogą jeździć autobusy z klimą i jakoś nie ma problemu a mają zdecydowanie cieplej. No ale tam urzędnicy miejscy nie są tak bardzo zajęci jak u nas , naszym to aż pot ścieka po tyłkach tak się biedacy przepracowują a to trzeba córce załatwić poza konkursem ciepłą posadkę a to trzeba wygrać przetarg na wywóz odpadów o comiesięcznym przyjmowaniu danin od marketów nie wypominając . Toż to horror, aż dziw bierze że nie strajkują bo ten UM przypomina obóz pracy...

    0 0
  • ~AlicjaeR 2010-08-02 08:27:43

    Polecam , by w czasie kolejnych upałów ekipa prezydenta z obstawą , wickami itp przejechała się na trasie np Rybnik - Boguszowice w dusznym , nagrzanym autobusie . Może wtedy zmieni się pkt widzenia . Czeski1 ma rację z tymi dochodami pana w wod-kan . Mam jeszcze propzycję , jeśli nie klima to przejazdy za darmo autobusami KM w czasie upałów , taki kompromis dało by się znieść ... i tak za wodę po przejażdżce autobusem zapłacę więcej , ale kosztowała by kąpiel taniej o koszty przejazdu ;P

    0 0
  • ~ariss19 2010-08-02 09:03:42

    to jak kierowca używa klimatyzacji to i tak autobus pobiera więcej paliwa wiec co za problem puścić to dalej

    0 0
  • ~Ma(j)ster 2010-08-02 11:04:24

    a milijony na 'nowoczesne'(nie wiem jaki z nich praktyczny pożytek dla tego komu ma służyć komunikacja - czyli pasażerowi) e-bilety się znalazły...a kilkanaście(-dziesiąt) tysięcy na klimę na kilkanaście(-dziesiąt) dni w roku na dosłownie odczuwalny komfort (lub prawie komfort) dla płacącego bilet pasażera to kasy nie ma... total porażka! Tak jak z tym sądzeniem się zwrot nadpłaconych przez kierowców na Karty Pojazdu pieniędzy. Urzędasy - przecież to ich pieniądze, wzięliście za dużo, to teraz ładnie oddajcie (w zębach!!)!!
    To mnie wkurzyli... wrrr!!!
    Jak to leciało - 'Idź na wybory, zmień Polskę' ? Chodźmy na wybory...

    0 0
  • ~gucia18 2010-08-02 11:59:33

    cóż, słów brak, bo to jest rybnicki ZTZ, zimą jeżdżą autobusy stare, które co chwila się psują i każdy modli się tylko żeby dojechać na miejsce. Latem dla odmiany każdy woli już jechać autobusem starszym, bo w nowym nie można nawet okna otworzyć, a przy upale zdarza się, że ludzie mdleją. Popularne e-karty też nie wiadomo po co są w rybnickich autobusach, miały informować o tym ilu pasażerów jest o danej godzinie w autobusie,a przepych jak był w niektórych liniach tak jest, ponadto idiotyczne kary za nieodbicie karty miesięcznej. Szkoda gadać, najpierw trzeba pomyśleć zanim się coś zrobi!

    0 0
  • ~ 2010-08-02 12:14:30

    Tylko zagranicą nie ma takiego czegoś jak jeżdżenie na gapę...

    0 0
  • ~auralfloat 2010-08-02 13:47:38

    A po co w autobusach klimatyzacja? Czy w Rybniku i pod Rybnikiem jeżdżą linie, w których trzeba takich luksusów ze względu na czas trwania "podróży"? Bez przesady, to już fanaberia. Z klimatyzacji płynie wiele minusów - wysusza strasznie powietrze, co powoduje wysuszanie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Do czego to prowadzi - wiadomo. Co innego w samochodach - pokonując setki cz tysiące kilometrów. Radziłbym raczej zastanowić się co zrobić z chamstwem kierowców autobusów? W zachodnich krajach nie do pomyślenia takie zachowanie, jakie reprezentują czasami rybniccy kierowcy...

    0 0
  • ~jedrek_1_1 2010-08-02 14:14:35

    auralfloat - polecam wycieczkę autobusem 23 ,albo 29 do Rydułtów. Jedzie się ponad godzinę...Wiesz kto jeździ? Starsi, matki z dziecmi - czyli ci którzy nie maja na auto. Dlatego klima to żadna fanaberia.

    0 0
  • ~AlicjaeR 2010-08-02 14:50:48

    ~auralfloat widać nie korzystasz z Komunikacji miejskiej

    0 0
  • ~auralfloat 2010-08-02 15:15:18

    Korzystam, ale nie w Polsce. I uważam, że to fanaberia.

    0 0
  • ~vaio 2010-08-02 16:11:30

    Mieszkam we Wloszech od kilku lat. Tutaj wszystkie prawie wszystkie autobusy sa kilmatyzowane. Chcialbym zaznaczyc ze przystanki sa w bardzo malej odlegosci wiec autobus zatrzymuje sie dosyc czesto (o wiele czesciej niz w Rybniku czy Katowicach) mimo to klimatyzacja jest efektywna i przyjemnie sie wchodzi do schlodzonego pojazdu. Chcialbym zaznaczyc ze nie ma dziadostwa paragonowych rybnickich biletow i marnawania czasu na ich wydrukowanie przez kase. TA RYBNICKA NOWOSC TO PRAWDZIWY KROK DO TYLU!!! Bilety mozn kupic w kazdym kiosku lub w automacie.Sa one z paskiem magnetycznym rozpoznawalnym przez Kasowniki ktore sa takze przystosowane do czytania kart abonamentowych (podobnie jak w Rybniku). Jak zwykle ktos cos gdzies widzial tylko nie do konca sie kapnal o co chodzi. CENA BILETU NA 75 MIN TO 1 EURO I MOZNA JEZDZIC ILOMA AUTOBUSAMI SIE CHCE LUB W JEDNA STRONE METREM. CZYLI PODOBNA DO CEN W RYBNIKU!!!!!!! A DIESEL KOSZTUJE ZNACZNIE MNIEJ NIZ WE WLOSZECH. CZYLI CENY EUROPEJSKIE STANDAR WIEJSKI. NA NIC TLUMACZENIE SIE EKONOMIA.

    0 0
  • ~wojciechan 2010-08-02 20:46:05

    Droga redakcjo! Skąd wytrzasnęliście że "prawie połowa rybnickich autobusów wyposażona jest w klimatyzację"?! Dobre sobie! Na ponad 100 autobusów obsługujących naszą komunikację klimatyzację POSIADA raptem 10 AUTOBUSÓW!!! Wszystkie 10 pojazdów w nią wyposażone dzięki niezabudowanej kabinie chłodząc pasażerów, chłodzi również kierowcę, który chcąc czuć chłód musi ją włączyć na cały pojazd. A klimatyzacji stanowiska kierowcy nie posiada ŻADEN autobus! Jeśli droga REDAKCJA, tudzież ZTZ twierdzi inaczej, proszę nam udowodnić, które wozy posiadają taką klimatyzację stanowiska kierowcy? Chyba, że chodzi o zamknięcie kabiny i otworzenie sobie drzwi w czasie jazdy... W Warszawie, gdzie większość przystanków jest co 200-300m(!!!) klimatyzacja działa i to bardzo wydajnie. Znów mydli się ludziom oczy - smutne i żałosne.
    Zgodzę się z tym, że nowoczesne pojazdy ściągane z Zachodu posiadają (o ile je mają) małe okienka - tam panują inne zasady działania komunikacji. Nie ma to jak stare Ikarusy - duże okna, spalanie 30 litrów napędowego na 100km - nowoczesne pojazdy biorą około 50 i mówi się że są nowoczesne i ekologiczne. Gdzie ta nowoczesność?! W spalaniu większym o 20 litrów na 100km!!?? Noo, jedynie w składzie spalin, bo w Rybniku mam już naprawdę mało kopcących autobusów ;)

    0 0
  • ~Arteks 2010-08-02 21:12:18

    Niewłączanie klimatyzacji w autobusach miejskich to niekonswekwencja władz naszego miasta. Najpierw chwalą się, że 55% autobusów to pojazdy niskopodłogowe i większość wyposażona jest w klimatyzację i monitoring, a jak przychodzą upały to traktuje się pasażerów jak bydło nie wykorzystując dobrodziejstwa jakim jest klimatyzacja! To tak jakby cieszyć się z miejskiego monitoringu i ze względu na koszty obsługi wyłączać go np. na kilka godzin dziennie... W Krakowie czy Warszawie są konkretne zapisy w umowach między organizatorem przewozów a przewoźnikami, że jak temperatura przekracza jakąś określoną wartość - obowiązkowo ma działać klimatyzacja. Pasażerowie zdają sobie sprawę z należnego im prawa i jeśli klima nie działa - mają prawo interweniować u kierowcy. Brak sprawnej klimatyzacji kompromituje naszą komunikację miejską i może być przyczyną dodatkowych strat bo niektórzy ludzie nie będą z niej chcieli korzystać. Jest to absurdalne bo dla osób które mają auta zaparkowane pod blokami bez klimy - wygodny autobus z klimą mógłby w przypadku 30-stopniowych upałów być rozsądną alternatywą podróżowania! Jeśli winny jest przewoźnik - to powinien zostać ukarany przez ZTZ, jeśli winny jest ZTZ to powinien być jakoś ukarany przez UM. Jeśli winny jest Prezydent to chciałbym się go spytać czy jeśli żal mu wydać więcej na działającą klimatyzację autobusach to równie "oszczędny" będzie w przypadku swojego Urzędu Miasta i działającej tam klimatyzacji? ;)

    0 0
  • ~jedrek_1_1 2010-08-03 09:12:45

    Widzę że szykuje sie zmiana. Prezydent ogłosi publicznie jaki to jest miłosierny i każe włączyć klimatyzacje. A Arteks dalej będzie uchodził za pismaka niezależnego:-) Najważniejsze we wszystki, że poprawi się mieszkańcom.

    0 0
  • ~hiso 2010-08-03 11:12:54

    cóż za bzdury wyczytuję!!! Ktoś kto pisze, że klima powoduje większe zużycie paliwa przy tak potężnym silniku jak w autobusie, nie wie co mówi. Niech podadzą liczby na poparcie swoich argumentów o ekonomii. Druga sprawa o otwieraniu drzwi, autobus to nie lodówka, ludziom przynosi ulgę działający nawiew, a nie temperatura w autobusie. Wylałbym z roboty na zbity pysk takich znawców.

    0 0
  • ~hermann 2010-08-03 20:08:18

    Do Rydułtów proponuję PKP.Jedzie się 15 min i są szerokie okna...

    0 0
  • ~imprezowicz102 2010-08-03 21:37:00

    no to w upały jest strasznie , mam nadzieje że władze miasta coś z tym problemem zrobią

    0 0
  • ~KSnake 2010-08-03 22:04:20

    Nie dość, że mamy chyba najdroższe bilety autobusowe w regionie, strefy ułożone tak, żeby płacić jeszcze więcej jeżdżąc tam gdzie do tej pory strefy nie było, kartę miejską, która do niczego nie służy, bo większość i tak bilety kupuje u kierowcy - dodatkowe spore opóźnienia, tablice informacyjne warte grube złocisze, a które działają w kratkę - i jeszcze chcą ich dołożyć - to jeszcze na dodatek wciska się nam kit, że tak musi być, i że w cenie biletu klima się nie mieści! Żart, kpina, humoreska, satyra władzy i rządzenia. A ZTZ i generalnie Transgór, to jedna wielka pomyłka była już dawno temu - znam z opowieści, ale w to wierzę, kiedy patrzę na to, co wyrabia się dzisiaj. Rybnik ma najgorzej rozwiązaną sprawę komunikacji miejskiej i podmiejskiej ze wszystkich miast w jakich do tej pory dane korzystać mi było z usług KM - a nazbiera się tego sporo!

    0 0
  • ~ewela158 2010-08-03 22:08:15

    tak jasne duże okna w starych autobusach! ale nikt nie pomyśli że czasami też ktoś musi jechać autobusem z dzieckiem a właśnie w tych starych z dużymi oknami jest straszny przeciąg jak są wszystkie lub większość okien pootwierane!!! i zapalenia ucha u dzieci gotowe! gdyby klima działała to mowy o przeciągach napewno nie ma;/

    0 0
  • ~jedrek_1_1 2010-08-04 09:58:18

    hermann - ja też uważam PKP za lepsze wyjście ale ... jest droższe, nie jeździ 2 razy do godziny a do niektórych miejsc nie dociera...

    0 0
  • ~rowena_ravenclaw 2010-08-05 12:01:30

    No niestety, ale to jest koszmar! Autobusy wielce klimatyzowane bez żadnych okienek do otwarcia!!! Jestem 8 miesiącu ciąży i już musiałam jakiś czas temu zrezygnować całkowicie z wycieczek na miasto, bo w tych autobusach to się wytrzymać nie da :( :(
    Mieszkałam w Anglii 3 lata i takich problemów nie było...

    0 0
  • ~Teddy 2010-08-29 21:39:32

    Niech mi nikt z ZTZ-u nie wciska kitu, że klima w Mercedesach Citaro jest nie wydajna bo go zabiję śmiechem. Wszędzie autobusy z klimą się sprawdzają (ot np. takie Bielsko-Biała) tylko w Rybniku niestety nie!!! Tak na marginesie - w lecie kierowca włącza klimę tylko dla siebie bo ma trudne warunki pracy (tak jakby pasażerowie mieli lżej) a w zimie nie otwiera przednich drzwi bo mu wieje chłodem i biedaczek siedząc w koszulce z krótkim rękawkiem się przeziębi - może tak sweter założyć, co?)
    Ciekawe czy chamstwo i traktowanie pasażerów jak bydła też wliczone jest w cenę biletu? Bo jeśli tak to powinniśmy jeździć za darmo !! Nie wspomnę już o chamstwie w stosunku do osób niepełnosprawnych i starszych, kiedy to przegania się ich do innych drzwi bo kierowcy z przednich wieje, kiedy NIE OPUSZCZA SIĘ PODWOZIA itp sprawy. jakoś w innych miastach to standard tylko jak zwykle Rybnik to szczyt chamstwa i barbarzyństwa w stosunku do tych co im dają zarobić na chleb!!!

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?




Oddanych głosów: 1049