zamknij

Wiadomości

Kiljańczyk o kopalni Paruszowiec: samorząd stoi murem za mieszkańcami

2020-04-22, Autor: bf

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika – Wojciech Kiljańczyk zapewnia, że rybnicki samorząd stoi murem za mieszkańcami naszego miasta. To jego odpowiedź na pismo przedstawicieli spółki Bapro, którzy rozesłali jego treść wśród rybnickich radnych. W ten sposób odnosi się też do działań RDOŚ w Katowicach.

Reklama

Nie milkną echa po obwieszczeniu RDOŚ w sprawie kopalni Paruszowiec. Tak naprawdę jeszcze nikt nie wie, jaka jest czy będzie decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, ale władze miasta nastawiają się na najgorsze.

Samorząd pokłada nadzieję w zmianie planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Golejowskiej, dzięki czemu nie mógłby tam powstać żaden zakład górniczy. Bapro widząc z tej strony zagrożenie, wysłał do radny pisma z prośbą o nieblokowanie rozpoczęcia inwestycji >>Bapro do radnych: nie blokujcie kopalni Paruszowiec<<

Dzisiaj na te pismo odpowiada przewodniczący rady – Wojciech Kiljańczyk. Odwołuje się też do obwieszczenia RDOŚ.

- Jestem zdziwiony ogłoszeniem RDOŚ w trakcie trwającej epidemii. Specustawa wstrzymuje wszystkie terminy administracyjne. Niezależnie od tego, rybnicki samorząd stoi murem za mieszkańcami oraz przedsiębiorcami protestującymi wobec planów budowy nowej kopalni. Naszą nadzieją jest uchwała w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Liczę na wsparcie wszystkich radnych i poparcie dotychczasowych deklaracji sprzeciwu – mówi.

Wojciech Kiljańczyk wspomina też wystąpienia części polityków przed wyborami parlamentarnymi.

- Byli przeciwko. Kopalnia miała nie powstać, a tu zaskoczenie. RDOŚ chce wydać decyzję pozytywną. Będziemy do końca walczyć o prawo do przestrzeni naszego miasta. Ręką w rękę ze stroną społeczną – dodaje przewodniczący na koniec.

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 34

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~ 2020-04-22 09:12:13

  Zrozumcie w końcu, że samorządowcy nie mają żadnej władzy w zakresie budowy kopalni - decyzje są podejmowane w Warszawie. Jeżeli tam to "klepnie" to żadne apele i błagania Rady Miejskiej i Prezydenta nie pomogą!

  74 21
 • ~orka7 2020-04-22 09:15:51

  Panie przewodniczący niech pan lepiej złoży podanie o przyjęcie do pracy w kopalni Paruszowiec.Pan jeszcze pracą się nie splamił.Od czegoś trzeba zacząć.

  63 67
 • ~rzyt 2020-04-22 09:31:56

  Są jeszcze europejskie trybunały, do których tak chętnie opozycja się zwraca...i nie daj Boże jak Bapro wygra jeszcze odszkodowanie.
  PO i KO pokazali jak skutecznie lobować przeciw Polsce.
  Panie Wojciechu, z uznaniem poklepię Pana po plecach za skuteczne działanie w tej sprawie.

  23 59
 • ~Rufin Bonk 2020-04-22 09:36:58

  Drodzy politycy z POKO i Wiosny, przypominam że Pan prezes to wasz człowiek. Był dyrektorem za rządów Platformy i ZSL, dopiero"dobra zmiana" wywaliła ich że stanowisk. Podobnie było z innym dyrektorem sąsiedniej kopalni. Na rogatkach Rybnika miała powstać kopalnia tylko że piasku. O tym cisza.

  37 34
 • ~raffo85 2020-04-22 09:39:16

  Tylko po co budować fabrykę i produkować w niej coś czego nikt nie chce kupić? Trąbią w mediach, że pełno węgla na zwałach, że przemysł nie odbiera węgla, którego rząd zmusił wcześniej do zakupu. Węgiel powinien być produkowany (podobno się produkuje nie wydobywa) zgodnie z zapotrzebowaniem. Górnicy rzucają się, że kupujemy ruski węgiel - (proste, kupujemy bo jest znacznie tańszy_ i zmuszają rząd do zakupu drogiego węgla z naszych podatków i zaprzestania importu. Dlaczego niby nie mogę jako osoba priv kupić tańszego ruskiego drodzy górnicy? Tak samo trzeba było zmusić górników do kupowania poloneza caro za 100tys. dla ratowania fabryki FSO, a zakazać importu starych audi A80, które rzędami stały pod kopalniami.

  57 21
 • ~hub381 2020-04-22 09:43:37

  Kopalnia Paruszowiec a E.R ,to dwie różne sprawy.
  E.R. jest już dawno wyeksploatowana,urządzenia tam jeszcze pracujące nadają się tylko na złom. Aby ekonomicznie stawiać sprawę należało by w miejsce istniejącej węglowej zbudować ER-GAZOWĄ,zaś o Kop.Paruszowiec można zapomnieć.
  Takie były zamiary ale prawda tkwi gdzie indziej.
  Energetyk....

  40 12
 • ~Piotr Czaja 2020-04-22 10:05:02

  Panie Kiljańczyk -też jestem przeciwko budowie kopalni.Rada miasta może mówić co chce.To będzie tylko potraktowane jako opinia.Decyzja zapadnie na Nowogrodzkiej!

  43 21
 • ~rzyt 2020-04-22 10:52:51

  @Piotr Czaja, nie powinien Pan mieć problemu z tą sentencją sprzed wieków - "Audacter calumniare, semper aliquid haeret".

  10 11
 • ~dizers 2020-04-22 10:53:38

  Nie od dziś wiadomo że to chińczycy stoją za firmą bapro. Zresztą nie jest to pierwsza próba wejścia do polski kapitału chińskiego. Niestety za kilka lat bedziemy uzależnieni od chin w 100% i to oni bedą nam dyktowac warunki .....

  36 9
 • ~waldus 2020-04-22 12:22:21

  ~dizers:

  "Nie od dziś wiadomo że to chińczycy stoją za firmą bapro."
  No i co z tego ze Chińczycy? Rasista jaki czy co?
  Zdecydowana większośc polskiego przemysłu już sprzedana a to Niemcom, a to Francuzom.

  " Niestety za kilka lat bedziemy uzależnieni od chin w 100% i to oni bedą nam dyktowac warunki ....."

  Racja ... ,ale to nie wina Chin tylko nasza! Staliśmy sie bantustanem w momencie wyprzedaży względnie likwidacji swoich fabryk, hut, koplań, stoczni. Tak więc "podziękuj" Balcerowiczowi i następcom, a od Chńczyków się odczep.

  21 23
 • ~Arteks 2020-04-22 12:34:15

  @dizers - jeśli to prawda to tym bardziej nie można dać sobie niszczyć środowiska przez chiński kapitał. Dodatkowa motywacja!!! @waldus - przecież Chiny to reżim komunistyczny... Mają obozy pracy, torturuje się tam opozycjonistów, nie ma tam wolności słowa i prasy, nie ma wolności religijnej, ludzie są temperowani i traktowani jak trybiki w maszynie. To nie jest taki luzik jak za Gierka czy Jaruzelskiego ale prawdziwy komunizm z najgorszą twarzą jaką sobie można wyobrazić, ukrywający prawdę - tak jak w przypadku koronowirusa. To niewiarygodne, że ktoś o prawicowych i antyeuropejskich poglądach jak ty może jednocześnie akceptować chiński, komunistyczny kapitał...

  20 19
 • ~Lateks 2020-04-22 12:40:29

  "samorząd stoi murem za mieszkańcami"
  Problem jest taki że samorząd to nie rada miasta, to nie prezydent. A urzędnicy w UM którzy się trzęsą na wieści o możliwości opodatkowania takiej kopalni i wyrobisk górniczych. I tutaj jest cały problem. Kilka lat temu to pracownicy UM decydowali o naliczeniu podatku od nieruchomości dla kopalń do których jak się okazało nie mieli prawa. Stąd teraz dziura budżetowa, i stąd też pomoc przy działaniu firmy BAPRO. Wcale mnie nie dziwi że ta firma chce sfinalizować swoje interesy. W końcu z aprobatą UM podjęli się gruntownej inwentaryzacji złóż i wykonali plany ich wydobycia. To czy potencjalny właściciel będzie chciał budować tą kopalnię i prowadzić wydobycie zupełnie jest po za działaniem firmy BAPRO.
  BAPRO miało przygotować plany inwestycji i to zrobili. Razem z wszystkimi pozwoleniami będą szukać formy finansowania tego przedsięwzięcia na czym chcą zarobić. To że w firmie są zatrudnione osoby z Chwałowic i Jankowic to nie przypadki.
  Tylko bunt mieszkańców zmienił opinię prezydenta i radnych. Bo jakby nie patrzeć to znacząca część głosów w wyborach.
  A prawda taka że to wszystko się dzieje za ich plecami. Podobnie jak z parkiem za Domusem. Liczy się pieniądz którego mieszkańcy nie przekażą osobom decyzyjnym za decyzje na ich korzyść.
  P.s. PKP PLK przygotowuje się do inwestycji w wiadukty na Paruszowcu, przypadek ? Nie sądzę, ale te obecne nie wytrzymają obniżenia terenu od 20metrów...
  Fajnie że Rada Miasta i Prezydent coś chce zrobić, tylko że tak naprawdę to nie zależy od nich. Swoją drogą fajnie. najpierw UM dokłada wszelkich starań by firma BAPRO robiła co chciała, nikt w UM na początku działania tej spółki nie informował nikogo o takich planach a teraz ten sam UM chce blokować to do czego przykładali rękę...
  Stali mieszkańcy Rybnika z dzielnic Północ, Pozastawu, Paruszowca dobrze wiedzą co jest pod ich ziemią i dlaczego kopalnia już nie powstała w latach 60-tych. A dziś ktoś się bawi kosztem mieszkańców, i robi na tym dobry interes. Nawet jak kopalnia nie powstanie, to BAPRO uzyska odszkodowanie za to co zaprojektowali i że nie dostali na to zgody, chociaż deklaracje były wcześniej inne.

  26 7
 • ~rosthost1 2020-04-22 12:51:38

  ~Krystian Porwolik klepnac to se możesz wiesz. Miasto mialo ponad rok na zmiane planu zagospodarowanie przestrzennego. Co Kuczera zrobil w tym temacie??? A Kijanczyk tak mowi bo liczy na wiecej pod stołem?

  26 7
 • ~waldus 2020-04-22 12:57:37

  ~Arteks:

  " przecież Chiny to reżim komunistyczny... Mają obozy pracy, torturuje się tam opozycjonistów, nie ma tam wolności słowa i prasy, nie ma wolności religijnej, ludzie są temperowani i traktowani jak trybiki w maszynie ..."

  To prawda . Z drugiej strony to bardzo potężny kraj ,z którym warto mieć dobre relacje. Poza tym nie przeszkadza to całemu światu z USA, Niemcami czy Rosjanami prowadzić z nimi interesów. Ba, wszycscy na tym korzystają i Polska też powinna.

  STOP polityce jendobiegunowej prowadzonej przez Polskę. Mądra polityka to nie mnożyć wrogów, a szukać przyjaciół.

  Widzę ,że tkwisz jeszcz w tym co ci natłukli do główki, że Chiny to kraj niedemokratyczny. Dorośnij trochę.

  18 11
 • ~obserwathor 2020-04-22 14:00:48

  Lateks
  może właśnie o to tu chodzi, nie o wybudowanie kopalni, tylko o wyciagnięcie niemałych środków w ramach odszkodowania za wykonanie całej "papierologi" do inwestycji, której nie można obecnie zrealizować , przy czym zaangażowanie osób niegdyś decyzyjnych w rybnickim przemysle węglowym i wykorzystanie posiadanej przez nie wiedzy ( i nie tylko) z poprzednich lat tez miało tu niemałe znaczenie

  15 2
 • ~Jacek Kamiński 2020-04-22 14:43:17

  do rzxt:
  Nikt nie lobbował przeciw Polsce, a przeciw dewastowaniu prawa w nim przez rządzących. Chyba, że masz na myśli wypowiedzi duetu Morawiecki -Duda przeciw niezależności władzy sądowniczej. Lub Rydzyka skarżącego się, iż nie wysępił koncesji. Ewentualnie ówczesnej opozycji pomawiającej o sfałszowanie wyborów ( słynna książeczka, w której mniej rozgarnięci zaznaczali na stronie nt 1, czyli niechcąc głosowali na PSL). Tak, zgoda to były działanie przeciw własnemu krajowi.

  5 14
 • ~Jacek Kamiński 2020-04-22 14:48:12

  do waldus:
  Tak, trzeba podziękować Balcerowiczowi i to nie w cudzysłowie. On przeprowadził Polskę od zbankrutowanego PRL-u do normalności. A wymienione przez Ciebie zakłady to były przestarzałe trupy, których energochłonnych wyrobów nikt nie chciał. Pozbawione kapitału i fatalnie zarządzane. To musiało upaść.

  11 18
 • ~waldus 2020-04-22 16:31:16

  ~Jacek Kamiński:

  " A wymienione przez Ciebie zakłady to były przestarzałe trupy, których energochłonnych wyrobów nikt nie chciał. Pozbawione kapitału i fatalnie zarządzane. To musiało upaść."

  To musiało upaść? A kto to wie? Może tak a może i nie.

  PRL był bankrutem, ale zakłady kredytów nie miały. Sprzedano je mniej więcej za 1/3 wartości. To są praktyki krajów afrykańskich.

  Według mnie pozbyto się potencjalnej konkurencji jaka była w polskim przemyśle. W ten sposób zniszczono narodowy potencjał gospodarczy. I za to trzeba jeszcze dziękować? Ogarnij sie trochę.

  12 6
 • ~Jacek Kamiński 2020-04-22 20:11:24

  do waldus:
  Proponuję zatem porównanie:
  Wartość przemysłu DDR-u, który był bardziej zaawansowany technologicznie, po zjednoczeniu wyceniony został na "O" . Zatem czemu u nas miałoby być lepiej?
  Na jakiej podstawie twierdzisz, iż wartość sprzedawanego majątku była trzykrotnie większa niż uzyskana cena? A może dwu, a może 6 ?
  Ponadto weź pod uwagę, iż wartość księgowa a rynkowa to dwie różne rzeczy. Przykładowo nakłady inwestycyjne w górnictwo w ostatnim, roku były większe, niż obecna wartość rynkowa całej branży! I kto tu się powinien ogarnąć?

  5 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2823